Drogi Użytkowniku,

Dziękujemy za zainteresowanie portalem JastrzebieOnline.pl.

W związku z nowymi regulacjami o ochronie danych osobowych zaktualizowaliśmy chcemy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych przez serwis JastrzebieOnline.pl. Dbamy o to aby Twoje dane były bezpieczne. Jednocześnie informujemy o stosowaniu plików cookies.

Zaktualizowaliśmy w tym celu regulamin portalu oraz politykę prywatności i plików cookies – prosimy o zapoznanie się z nimi.

Klikając przycisk „przejdź do portalu” akceptujesz nowe postanowienia wymienionych dokumentów.

Zamknij komunikat
Pogoda na dziś zobacz prognozy
 -11°-15°
25 lutego 2020

Na granicy życia i śmierci, czyli profilaktyka inaczej

Na granicy życia i śmierci, czyli profilaktyka inaczej
fot. RYMcerze

Narkotyki, dopalacze i alkohol – to znane sposoby na zmarnowanie sobie życia. O tym, że nie warto spadać na dno starali się przekonać jastrzębską młodzież znani raperzy Bęsio i Dj Yonas. Przekaz był mocny, ponieważ oni sami byli kiedyś na granicy życia i śmierci.

Zespół Szkół Nr 2 im. Wojciecha Korfantego oraz Zespół Szkół Mistrzostwa Sportowego Akademia Jastrzębskiego Węgla byli inicjatorami spotkania profilaktycznego, w którym wzięło udział ok. 1200 uczniów z 32 placówek oświatowych z terenu miasta.

Przekaz tego spotkania był mocny, bo dotyczył najbardziej dramatycznych momentów życia młodych ludzi.

- Podczas jednego z melanży młody chłopak wypił jakiś kwa, alkohol zmieszany z narkotykami. Zmarł. Kolesie kupili mu potem kwiatka na grób. Dwa tygodnie później znowu zaczęły się balangi - chlanie, ćpanie. Nikt nie pamiętał o tym, że był zgon. Chcecie tak zakończyć swoje życie? Chcecie po takiej imprezie już się nigdy nie obudzić? - pytał Łukasz Bęś.

Raperzy nie skupiali się tylko na ciemnych stronach życiach. Pokazywali, że można inaczej, że są wartości, na których można zbudować przyszłość.

- Współczesna młodzież jest pogubiona. Jeśli nie mają właściwych autorytetów i zasad moralnych, jeśli nie znają swojej wartości i nie dostrzegają swoich silnych stron, mogą zmarnować swój potencjał i talent. Pod wpływem złego towarzystwa, buntu itp. młodzi są skłonni sięgać po używki takie jak papierosy, alkohol, narkotyki, „dopalacze”… to może ich nieodwracalnie zniszczyć. My im mówimy: Nie Zmarnuj Swojego Życia! Nie zmarnuj czasu, talentów, relacji. Żyj wartościami. Bądź sobą. Rozwijaj się. Myśl o przyszłości. Bądź kreatywny. Ryzykuj - to przesłanie RYMcerzy.

I właśnie na te dobre strony życia, które pozwalają młodym w pełni z niego korzystać zwracają uwagę pedagodzy.

- Warto podkreślić to, że prowadzący wskazali na autorytety, na których młodzi mogą się oprzeć, czyli na nauczycielach, rodzicach. Dla dużej części młodych będzie to również wiara w Boga. Pokazali, że to od człowieka zależy, jak będzie wyglądało jego życie, w jaki wartościowy sposób można się nim cieszyć. Wskazali, że od tego, co młodzież robi dzisiaj, zależy ich niedaleka już przyszłość - mówi Renata Wiśniak, pedagog w ZS Nr 2.

Co o spotkaniu sądzi sama młodzież? Czy taki sposób mówienia o sprawach trudnych trafia do niej?

- RYMcerze mnie zachwycili. Bęsio otwarcie mówił o tym, że był na dnie, że mógł nie przeżyć. Jednak znalazł siłę, aby wydobyć się z tego i na dodatek pokazać innym, że można, że jest to możliwe – mówiła jedna z uczennic „Korfantego”.

Warto podkreślić, że taki sposób prowadzenia profilaktyki bardziej trafia do młodych ludzi – jak sami zresztą twierdzą. Nie zawsze policjant uzbrojony w rzutnik i referujący skutki działania substancji psychoaktywnych, mówiąc delikatnie - wzbudza zainteresowanie młodzieży. Warto kontynuować ten sposób dotarcia do młodych ludzi.

Projekt „Nie zmarnuj swojego życia”, który realizują RYMcerze, czyli Łukasz Bęś i Jonatan Blank zyskał patronat Ministerstwa Sprawiedliwości, Rzecznika Praw Obywatelskich, Fundacji Edukacja z Wartościami.

Katarzyna Barczyńska-Łukasik 

 

Polub i udostępnij
Czytaj też

Koszulka Lewandowskiego na licytacji WOŚP Jastrzębie Koszulka Lewandowskiego na licytacji WOŚP Jastrzębie

Ciekawe zawody w jastrzębskich szkołach [video] Ciekawe zawody w jastrzębskich szkołach [video]

Dodaj opinię
Dodając opinię akceptujesz regulamin. Nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, pisz na temat i nie pisz całych zdań wielkimi literami.
Opinie (18)
Kolo27.02.2020 7:53

Brawo pani Renatko, zrobiła pani mega rzecz. Prawdziwa Siłaczka w naszym mieście.

Gość26.02.2020 18:45

Dobrze, że takie akcje są organizowane. Dobrze, że komuś się chce....

Młodość26.02.2020 11:30

Młodość ma to do siebie, że często jest głupia. Zwłaszcza gdy młody ma świadomość, że rodzice zawsze będą ratowali swoje dziecko. Młodzi stają się w mniejszym lub większym stopniu roślinkami, lub stają się bardzo narażeni na całe życie. Bo przypadkowo ciąg może wrócić.

Gość26.02.2020 8:31

to była świetna impreza. Powinna być powtórzona i szkoły powinny dostać polecenie pójscja na nią. A nie robić sobie pseudoprofilaktykę

Uczeń z zs325.02.2020 22:28

Słyszałem od kumpli że mega impreza, szkoda że nas to ominęło.

Gość25.02.2020 22:17

Te szkoły, które nie były niech się wstydza! Już widzę, jak Policja im zrobi profilaktykę - nudną jak flaki z olejem w wykonaniu tych średnio inteligentnych miśków. Przecież tego nie da się słuchać, ale ważne, że dyrekcji się zgadza w papierach !

Iwona25.02.2020 21:09

Cudna impreza,spotkanie bardzo wymowne z przekazem, który trafia do młodych,często zagubionych.Szkoda że nie wszystkim pedagogom, nauczycielom odpowiedzialnym za profilaktykę i wychowanie młodzieży zależało żeby przyjść na to spotkanie.Dwie godziny lekcyjne trudno bylo wygospodarować? Tak było w szkole mojego syna, nikomu nie chciało się przyjść z uczniami mimo zaproszenia.Przykre.

Ja25.02.2020 19:22

Super super super prosimy o więcej takich akcji

Czestmir25.02.2020 11:55

Do Uczeń: pod tym względem to ja niczego się nie czepiam, jeśli fajnie opowiadali i ogólnie pozytywni goście to super. Tacy mają pozytywny wpływ na innych

Gość25.02.2020 11:54

Pan w czerwonej koszulce jest bardzo znany z uprawiania e-sportów.

Pokaż wszystkie opinie (18)