Pogoda na dziś zobacz prognozy
 17°14°
Sklep Medicanna
1 marca 2020

Lekcja patriotyzmu w "Korfantym"

Lekcja patriotyzmu w "Korfantym"

Uczniowie Zespołu Szkół Nr 2 im. Wojciecha Korfantego uczcili Żołnierzy Wyklętych, tych, którzy nie pogodzili się z tym, że Polska po II wojnie światowej dostała się pod kolejną okupację - tym razem sowiecką.

Uczniowie „Korfantego” Przygotowali program artystyczny, który uświetnił spotkanie Stowarzyszenia Pamięć Jastrzębska. Młodzież przedstawiła tragiczną sytuację rodaków, którzy podjęli nierówną walkę z narzuconym Polakom ustrojem komunistycznym. Ogromna część patriotów została wymordowana lub skazana na długoletnie więzienie. Władze zrobiły wszystko, aby wymazać ich z narodowej pamięci.

I właśnie o Pamięć dla nich apelują działacze dawnej opozycji antykomunistycznej, członkowie Stowarzyszenia Pamięć Jastrzębska. Ludzie, którzy w latach 80. upomnieli się o wolną Polskę. 

- Pamięć jest bardzo ważna zarówno w życiu prywatnym, jak i społecznym. Wyobraźmy sobie, że nie wiemy, kto był naszymi rodzicami, jak się nazywamy. Wówczas tracimy swoją tożsamość. Podobnie jest z narodem, który ma swoją przeszłość, historię, bohaterów - o tym wszystkim trzeba pamiętać - mówił prof. dr hab.Grzegorz Opala

Także dyrektor szkoły Ewa Mentel podkreślała znaczenie historii w edukacji młodego pokolenia

-  To, co było kiedyś, warunkuje to co dzisiaj. Historia wyjaśnia, w jaki sposób wydarzenia sprzed lat rzutują na współczesność. Dzisiejsza tematyka wskazuje na to, jak długą i trudną drogę przebyła Polska do tego, abyśmy dzisiaj mogli cieszyć się wolnością - mówiła dyrektor „Korfantego”. 

Uczniowie wykonali utwory Okudżawy, Asnyka, Makowieckiego, Klenczona. Przygotowano także prezentację archiwalnych fotografii. 

- Daliście nam wspaniałą lekcję patriotyzmu. Tutaj, w waszej szkole widać, że dużą wagę przywiązuje się do lekcji historii. Chciałbym za to podziękować wam młodym, ale też dyrekcji i nauczycielom - mówił Alojzy Pietrzyk. 

To była ważna lekcja historii dla młodego pokolenia. Uczniowie zobaczyli podczas niej ludzi uwikłanych w historię, kiedy na szali trzeba było położyć miłość do ojczyzny, wierność ideałom, a z drugiej strony szczęście swoje i bliskich.  Życiorysy dawnych bohaterów miały być zapomniane, dopiero po latach można oddać im należną cześć. 

 

 

Polub i udostępnij
Czytaj też

Ekonomiczny challenge z Korfantym Ekonomiczny challenge z Korfantym

Ekonomistki z "Korfantego" w gronie najlepszych w kraju Ekonomistki z "Korfantego" w gronie najlepszych w kraju

Dodaj opinię
Dodając opinię akceptujesz regulamin. Nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, pisz na temat i nie pisz całych zdań wielkimi literami.
Opinie (3)
Gość02.03.2020 12:57

19 stycznia 1945 roku gen. Okulicki ?Niedźwiadek? wydał ostatni rozkaz Armii Krajowej, w którym rozwiązał ?szeregi AK?.

Gość01.03.2020 22:24

Dobrze ze młodziez, pamięta o historii

Sebic01.03.2020 10:02

Fajna ta niska blondynka.