Pogoda na dziś zobacz prognozy
 8°
Wesele w Dąbrówce
1 marca 2020

Lekcja patriotyzmu w "Korfantym"

Lekcja patriotyzmu w "Korfantym"

Uczniowie Zespołu Szkół Nr 2 im. Wojciecha Korfantego uczcili Żołnierzy Wyklętych, tych, którzy nie pogodzili się z tym, że Polska po II wojnie światowej dostała się pod kolejną okupację - tym razem sowiecką.

Uczniowie „Korfantego” Przygotowali program artystyczny, który uświetnił spotkanie Stowarzyszenia Pamięć Jastrzębska. Młodzież przedstawiła tragiczną sytuację rodaków, którzy podjęli nierówną walkę z narzuconym Polakom ustrojem komunistycznym. Ogromna część patriotów została wymordowana lub skazana na długoletnie więzienie. Władze zrobiły wszystko, aby wymazać ich z narodowej pamięci.

I właśnie o Pamięć dla nich apelują działacze dawnej opozycji antykomunistycznej, członkowie Stowarzyszenia Pamięć Jastrzębska. Ludzie, którzy w latach 80. upomnieli się o wolną Polskę. 

- Pamięć jest bardzo ważna zarówno w życiu prywatnym, jak i społecznym. Wyobraźmy sobie, że nie wiemy, kto był naszymi rodzicami, jak się nazywamy. Wówczas tracimy swoją tożsamość. Podobnie jest z narodem, który ma swoją przeszłość, historię, bohaterów - o tym wszystkim trzeba pamiętać - mówił prof. dr hab.Grzegorz Opala

Także dyrektor szkoły Ewa Mentel podkreślała znaczenie historii w edukacji młodego pokolenia

-  To, co było kiedyś, warunkuje to co dzisiaj. Historia wyjaśnia, w jaki sposób wydarzenia sprzed lat rzutują na współczesność. Dzisiejsza tematyka wskazuje na to, jak długą i trudną drogę przebyła Polska do tego, abyśmy dzisiaj mogli cieszyć się wolnością - mówiła dyrektor „Korfantego”. 

Uczniowie wykonali utwory Okudżawy, Asnyka, Makowieckiego, Klenczona. Przygotowano także prezentację archiwalnych fotografii. 

- Daliście nam wspaniałą lekcję patriotyzmu. Tutaj, w waszej szkole widać, że dużą wagę przywiązuje się do lekcji historii. Chciałbym za to podziękować wam młodym, ale też dyrekcji i nauczycielom - mówił Alojzy Pietrzyk. 

To była ważna lekcja historii dla młodego pokolenia. Uczniowie zobaczyli podczas niej ludzi uwikłanych w historię, kiedy na szali trzeba było położyć miłość do ojczyzny, wierność ideałom, a z drugiej strony szczęście swoje i bliskich.  Życiorysy dawnych bohaterów miały być zapomniane, dopiero po latach można oddać im należną cześć. 

 

 

Polub i udostępnij
Czytaj też

Jastrzębski sztab WOŚP przystępuje do pracy Jastrzębski sztab WOŚP przystępuje do pracy

Uczennica "Korfantego" wygrała konkurs gastronomiczny Uczennica "Korfantego" wygrała konkurs gastronomiczny

Dodaj opinię
Dodając opinię akceptujesz regulamin. Nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, pisz na temat i nie pisz całych zdań wielkimi literami.
Opinie (3)
Gość02.03.2020 12:57

19 stycznia 1945 roku gen. Okulicki ?Niedźwiadek? wydał ostatni rozkaz Armii Krajowej, w którym rozwiązał ?szeregi AK?.

Gość01.03.2020 22:24

Dobrze ze młodziez, pamięta o historii

Sebic01.03.2020 10:02

Fajna ta niska blondynka.