Pogoda na dziś zobacz prognozy
 0°
2 marca 2020

Będzie linia kolejowa. Będą wywłaszczenia pod tory?

Będzie linia kolejowa. Będą wywłaszczenia pod tory?
fot. pixabay

Władze Jastrzębia-Zdroju w piątek (28 lutego br.) spotkały się z Marcinem Horałą, wiceministrem infrastruktury i pełnomocnikiem rządu ds. Centralnego Portu Komunikacyjnego. Dyskutowano o odbudowie linii kolejowej i ewentualnych wywłaszczeniach z tym związanych.

Władze Jastrzębia-Zdroju stoją na stanowisku, że zaproponowany przez Centralny Port Komunikacyjny komponent kolejowy związany z powstaniem w Polsce lotniska centralnego jest programem potrzebnym zarówno dla rozwoju regionalnego, jak i strategii ogólnokrajowej.

- Odtworzenie połączenia kolejowego pomiędzy Jastrzębiem-Zdrojem, a stolicą województwa i resztą kraju zapewni pełny i zrównoważony rozwój miasta pod względem komunikacyjnym, społecznym i gospodarczym – argumentuje prezydent Anna Hetman.

Przywrócenie połączenia kolejowego z Aglomeracją Śląską jest jednym z programów strategicznych miasta Jastrzębie-Zdrój uwzględnionym w Strategii Rozwoju Miasta do roku 2020, a plany jego przywrócenia są efektem wieloletnich prac, działań i współpracy przedstawicieli jastrzębskiego samorządu na wszystkich jego szczeblach. Spośród trzech propozycji CPK władze miasta rekomendują przebieg linii kolejowej Nr 170 po śladzie starej linii Nr 159 od Pawłowic do Jastrzębia-Zdroju do granic miasta, wzdłuż Autostrady A1 do późniejszych uzgodnień z Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad. Uchwałę intencyjną w tej sprawie podjęli w czwartek (27 lutego) jednogłośnie jastrzębscy radni.

- Niniejsza rekomendacja zapewni optymalny pod względem kosztowym, logistycznym, społecznym i komunikacyjnym przebieg trasy kolejowej nr 170 w Jastrzębiu-Zdroju, minimalizując tym samym możliwe negatywne konsekwencje dla mieszkańców, przedsiębiorców i innych podmiotów realizujących swoje inwestycje i zadania na trasie zaproponowanego przez CPK odtwarzanego połączenia kolejowego – mówi Anna Hetman.

I dodaje, że w tej sytuacji istnieje konieczność dalszych szerokich konsultacji prowadzonych przez podmiot odpowiedzialny za powstanie połączenia kolejowego w Jastrzębiu-Zdroju, czyli przez Spółkę Zarządzającą Centralnym Portem Komunikacyjnym z mieszkańcami, podmiotami gospodarczymi, samorządem miasta Jastrzębie-Zdrój oraz wszystkimi innymi stronami zainteresowanymi przebiegiem trasy kolejowej nr 170.

- Szerokie konsultacje społeczne zapewnią uwzględnienie i poszanowanie interesów mieszkańców i podmiotów gospodarczych, dla których przebieg zakładanego połączenia kolejowego może mieć bezpośrednie konsekwencje – argumentuje.

Podczas zwołanej w Jastrzębiu-Zdroju konferencji Marcin Horała zapytany został o sposób przeprowadzenia konsultacji, bez wcześniejszego poinformowania samorządów i mediów.

- Mówimy o 1600 km linii kolejowych w Polsce, przebiegających przez tereny 180 powiatów i kilkuset gmin. Absolutną niemożliwością byłoby, aby najpierw nieoficjalnie zwrócić się do każdej z gmin. Zbieramy uwagi, a kiedy już będzie konkretna inwestycja, np. odcinek torów Jastrzębie-Zdrój - Ostrawa, to w ramach niej przyjdziemy i odbędą się jeszcze jedne konsultacje dotyczące tej konkretnej inwestycji - zapowiedział Marcin Horała.

A co z ewentualnymi wysiedleniami lub odszkodowaniami dla mieszkańców?

- Nie da się wybudować 1600 km nowych linii kolejowych w Polsce tak, by nie zahaczyć o żaden dom czy mieszkanie. Mamy opracowane w Polsce procedury, które funkcjonują przy budowie innych linii kolejowych, autostrad, dróg, które rozwiązują tego rodzaju problemy. Są proponowane wykupy, odszkodowania itd. Na pewno w sposób nie mniej korzystny, co najmniej tak samo korzystny, jak przy odbywających się od lat wielu inwestycjach w Polsce te ruchy będą się odbywały. Być może, choć tego na razie nie przesądzam, w ramach specustawy o CPK, uda się zaoferować ekstra korzystniejsze warunki. Być może uda się to wyłącznie dla CPK, a nie dla linii kolejowych, ale jeszcze zobaczymy. Natomiast wszelkie prawa, zasady, które dotyczą kwestii wykupów i wywłaszczeń, będą tutaj honorowane – zapewnił

 

Polub i udostępnij
Czytaj też

W jakim czasie pociąg dojedzie do Katowic? W jakim czasie pociąg dojedzie do Katowic?

Będzie pociąg do Chorwacji z... Wodzisławia Będzie pociąg do Chorwacji z... Wodzisławia

Dodaj opinię
Dodając opinię akceptujesz regulamin. Nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, pisz na temat i nie pisz całych zdań wielkimi literami.
Opinie (33)
Byk13.03.2020 11:33

Przez bzie trasa nie pasuje ale po szkodach górniczych to już hetman odpowiada w Żorach mają coraz więcej firm darmową komunikację a jastrzębie zamknięty most na Piłsudskiego niedokończona stary budynek sądu w remoncie niewiadomo kiedy skończą bilety po 5 złotych a miasto pustoszeje a ona czeka na manne z nieba ścieżek nikomu niepotrzebnych nabudowala i nic pozatym a ja uważam że przez szkody gurnicze kolej nie pójdzie więc trzeba wyburzac i tyle a hetman upiera się przy swoim a to nie on daje pieniądze więc niech się nierzadzi

Mussol03.03.2020 13:05

W galerii po prostu podmieniają sklepy będzie troche więcej restauracji i inne sklepy z ubraniami. A co do kolei nwm czy dobrym pomyslem jest przeprowadzenie jej przez najwieksze szkody gornicze.

do godz. 20.5503.03.2020 0:52

Wybraliście taką prezydent więc macie efekty, do kogo te pretensję., Ona mówi, że miasto się rozwija. a my mówimy, że miasto się zwija. Rozwija się jedynie magistrat. Bo pani ta zatrudniła setki ludzi w okresie tych 5 lat pobytu w urzędzie miasta. Trąbi o kolei a to załatwia Rząd RP a tarania czyni Pan Poseł Grzegorz Matusiak.

Do bzioków02.03.2020 21:12

W końcu sprawiedliwość was dopada. Przez tyle lat za Cara mieliście się jak pączki w maśle. Aż tu "bum" Jak nie kurnik to szkody górnicze z Bzie-Dębina. Teraz jeszcze kolej pod nosem. A w planach jest spalarnia śmieci przez jednego z biznesmenów lokalnych.
Normalnie za te lata waszej świetności nie żałuję was. Tak ze wszystkich się śmialiście jak to na Mieście korzystacie.

Gość02.03.2020 20:55

Będzie połączenie kolejowe wsi Jastrzębie z Żorami, może Wodzisławiem, Rybnik, Katowice. Aby móc kupić cokolwiek. Galeria Jastrzębie świeci pustkami, ludzie stracili pracę. Został jeden market spoźywczy i kilka bied....r. . Handel totalnie upadł. A w sklepie osiedlowym szynki śmierdzące nawalone chemikaliami po 50 zł. Więc pan właściciel niech spoźywa sam. No chyba, że to powrót propagandy Gomułki w czasach gosp. rynkowej lub golenie schorowanych emerytów i rencistów z kasy. Gratuluję pomysłowości. .Dworca nie ma, połączenia z Rybnikiem godzinne, wiaduktu brak. Pytam gdzie radni, których wybraliśmy, gdzie posłowie. Dlaczego nie może być jak w Żorach czy Wodzisławiu. O co tu chodzi. Miasta się rozwijają u nas wszystko zamknięte. Dlaczego radni których wybraliśmy kompletnie nie robią nic. No może potrzebne spotkanie jastrzębian z władzami miasta.przewalone pieniądze na projekty i plany . A tu kolej za 20 lat. Co to nas interesuje, jak jesteśmy odcęci od wszystkiego.Panie przewodniczący ? O co chodzi? Może miszkańcom należą się wyjaśnienia. Czekamy.

Hmmm...02.03.2020 20:42

Też Mnie bawią mrzonki o kolei w Jastrzębiu...Ty sie zbytnio jarasz...i nie tylko w tym temacie. :))

Gość02.03.2020 18:39

Ale o tym już było wiadomo w dniu 28.02.2020 r. Oto link:

Koronawirus02.03.2020 18:37

"Cała działalność pani Hetman polega na konsultacjach"

O nie, nie moge sie zgodzic.
Nowy rok, nowa ofensywa miejska inwestycyjna a w niej remonty rowow przydroznych, drog gruntowych, chodnikow i naprawy czastkowe drog. To sa fakty i konkretne konsekwentne dzialania zapewniajace miastu staly rozwoj.

Gość02.03.2020 15:58

Cała działalność pani Hetman polega na konsultacjach, z których jak dotychczas, nic nie wynikło. Ble ble ble, bla bla bla.

Marek02.03.2020 15:02

Z wielką radością zgodzę się na odszkodowanie domu pod planowania linię kolejową. Takiej kasy za dom w Jastrzębiu nikt nie zapłaci.

Koronawirus02.03.2020 14:33

@Hmmm...

Temat kolei w Jastrzebiu jest bardzo satyrogenny. Nie moge wytrzymac.

Gość02.03.2020 14:07

"Polska ma energetykę jądrową, agencję kosmiczną"...

To nic śmiesznego.

Podobno hrabina zamierza w okrąglaku stację dla sputników otworzyć.

zdzich02.03.2020 14:03

pis i konsultacje społeczne hehehe

Hmmm...02.03.2020 12:37

radiowiec...ty to jednak masz zjechane z godzin :))

Koronawirus02.03.2020 11:48

@do Koronawirus

Zajmij się robotą a nie szpiegostwem.
Jak nie masz się ve biurze czym zająć, śmieci wynieś chociaż.

do Koronawirus02.03.2020 11:41

Pomijając twoje niepotrzebne nikomu jęki na forum, to z tą ksywką to ty jesteś "miszcz" nad "miszcze" w oryginalności wymyślanych ksywek.
Jeśli można wiedzieć , skąd ta oryginalna nazwa, jak na nią wpadłeś, i co oznacza, "miszczu" ?

Koronawirus02.03.2020 11:37

Pociąg przejeżdżający za 15 lat przez okolice Strefy Centrum, noclegowni i centrum biznesu będzie wyglądał mniej więcej tak.
https://s3.reutersmedia.net/resources/r/?m=02&d=20200122&t=2&i=1479793683&r=LYNXMPEG0L1DY-OZATP&w=1280 

Koronawirus02.03.2020 10:57

"Przecież tutaj nigdy nie dojedzie kolej !!"

Przez dwa miesiące jeszcze zdążą obiecać, że statki dopłyna.
Polska ma energetykę jądrową, agencję kosmiczną, Polskę 3.0, przemysł 4.0 to i CPK może mieć. A nawet CPK+.

Gość02.03.2020 10:14

A ja tam chcę, żeby przez mój dom przebiegła linia... Niech biorą!

Koronawirus02.03.2020 9:59

"zapewni pełny i zrównoważony rozwój miasta pod względem komunikacyjnym"

Właśnie zlikwidowano dworzec, cofając komunikacyjnie miasto o 20 lat.
O największym w całej galaktyce dziadostwie, kosztującym podatnika rocznie kilkanaście milionów a działającym w formie szczątkowej, nie wspominając.

Briendby02.03.2020 9:27

Znowu jeden i ten sam czubek, pisze sam ze sobą od samego rana.

Ola02.03.2020 9:26

Podobno będą sprzedawać bloki z Gagarina. Ludzi wypłaca i pasuje.

Marta02.03.2020 9:08

Ja falwj po tej mapie nie za bardzo wiem jakcone beda jezdzic niby którędy ? Tam gdzies na mapie jest szeroka ? Tam i kolej ???? . Wystarczy ze juz wycieli tyle drzew przy torach.... przez. Bzie ?

Dębica02.03.2020 8:56

Przecież tutaj nigdy nie dojedzie kolej !!

Koronawirus02.03.2020 8:14

" ....za 15 lat ta osada"

Myśl elastycznie. Tory przerobi się na ścieżkę rowerową, dworzec na biznes center, kino na biedronkę. Ew. biura, bo UM za 15 lat będzie największym pracodawcą w tym padole.

Koronawirus02.03.2020 8:04

"samych geniuszy mamy w radzie miasta"

Temat na wybory. Wszystkim na rękę. Nic nie trzeba robić a wygląda jak spełniona obietnica. Za 15 lat nikt nie będzie pamiętać, że jakaś gadka o torach była, ani kto był w radzie i prezydentem.

wizjoner02.03.2020 8:00

zapewni pełny i zrównoważony rozwój miasta pod względem komunikacyjnym, społecznym i gospodarczym ....za 15 lat ta osada utraci prawa miejskie ze względu na mała ilość mieszkańców .Przykładem tego rozwoju jest teren przy JAS-MOS wszystko zburzone to jest własnie ten rozwój według mocnej figury

Bziok02.03.2020 7:39

Dom w Bziu z powodu wyjazdu ..... pilnie sprzedam .

Jarek02.03.2020 7:13

Po starym śladzie. Czyli po największych szkodach. Zaiste samych geniuszy mamy w radzie miasta

Gość02.03.2020 7:08

"Być może...", "Być może..."

Nie ma to jak do głosu dojdzie "szpecjalista" z politycznego nadania.

A tak przy okazji mam do sprzedania dom na Bziu. Nowy. Tanio oddam z powodu... ten tego... z powodu wyjazdu

Starszy konduktor02.03.2020 6:56

Jak zaczną wywłaszczać ludzi z domów to w tej osadzie już nikt nie zostanie , więc dla kogo ta rzekoma kolej będzie.

Gość02.03.2020 6:51

Jak PO nie daj panie dojdzie do władzy to będą wszystko co zostało prywatyzować a pieniądze rotrwonią nic nie będzie.

Koronawirus02.03.2020 6:44

"z Marcinem Horałą"

Weźta mnie nie rozśmieszajta. Ten typ w życiu słowa prawdy nie powiedział.
Cyrk.