Drogi Użytkowniku,

Dziękujemy za zainteresowanie portalem JastrzebieOnline.pl.

W związku z nowymi regulacjami o ochronie danych osobowych zaktualizowaliśmy chcemy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych przez serwis JastrzebieOnline.pl. Dbamy o to aby Twoje dane były bezpieczne. Jednocześnie informujemy o stosowaniu plików cookies.

Zaktualizowaliśmy w tym celu regulamin portalu oraz politykę prywatności i plików cookies – prosimy o zapoznanie się z nimi.

Klikając przycisk „przejdź do portalu” akceptujesz nowe postanowienia wymienionych dokumentów.

Zamknij komunikat
Pogoda na dziś zobacz prognozy
 0°°
2 marca 2020

Górnicy nie chcą kontroli trzeźwości. Boją się o zdrowie

Górnicy nie chcą kontroli trzeźwości. Boją się o zdrowie
fot. Damian Hetman / jastrzebieonline.pl

Pojawienie się koronawirusa wywołało dyskusję, czy przeprowadzanie kontroli trzeźwości za pomocą alkomatów jest bezpieczne i nie powoduje rozprzestrzeniania się zarazków. Górnicy jednej z firm obawiają się o swoje zdrowie.

Związek Zawodowy Pracowników Dołowych z kopalni KGHM Rudna wystosował pismo do dyrekcji. Zażądał w nim zaprzestania stosowania "metody wstępnego badania trzeźwości", gdyż "nie spełniają warunków zapobiegania chorobom przenoszonym drogą kropelkową".

Pismo powstało po pojawieniu się informacji o możliwych zakażeniach koronawirusem, do jakich miało dojść w regionie. Związkowcy poinformowali w nim, że mają na uwadze zalecenie Ministerstwa Zdrowia o stosowaniu metod zapobiegania zakażeniu. 

Dyrekcja KGHM stoi na stanowisku, że najważniejsze jest zapewnienie bezpieczeństwa pracy ok. 18 tys. pracownikom, dlatego konieczne jest kontynuowanie obowiązkowych kontroli trzeźwości. Alkomaty mają wszystkie niezbędne atesty związane m.in. z bezpieczeństwem zakażeniem się przed wirusami grypy.

 

 

Polub i udostępnij
Czytaj też

Kolejna jastrzębianka nie żyje z powodu wirusa Kolejna jastrzębianka nie żyje z powodu wirusa

Koronawirus wykryty u zawodników JKH Koronawirus wykryty u zawodników JKH

Dodaj opinię
Dodając opinię akceptujesz regulamin. Nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, pisz na temat i nie pisz całych zdań wielkimi literami.
Opinie (31)
Rea07.03.2020 19:25

badania alkomatem w celu stwierdzenia, czy pracownik znajduje się pod wpływem alkoholu, można dokonać wyłącznie za zgodą pracownika lub na jego żądanie. Odmówienie przez pracownika poddania się takiemu badaniu uznaje się za przyznanie się do stawianego mu zarzutu bycia nietrzeźwym. Zmuszenie pracownika do poddania się kontroli trzeźwości będzie naruszeniem jego dóbr osobistych, za co z kolei pracodawcę mogą spotkać przykre konsekwencje. W takiej sytuacji pracodawca, chcąc wykonać badanie alkomatem, powinien wezwać odpowiednie organy (najczęściej policję), wówczas pracownik nie może odmówić wykonania badania. Pracownik ma prawo nie zgodzić się z wynikiem badania alkomatem. Wtedy może poddać się testom z krwi, których koszt ponosi pracodawca. Jeśli jednak wynik wykaże obecność alkoholu we krwi, pracodawca może obciążyć kosztami badania pracownika. Wyjątek jest jeden - w razie zaistnienia wypadku pracodawca może zmusić pracownika do poddania się badaniu alkomatem.

byk06.03.2020 9:04

Was koronowirus nie weźmie bo alkohol wytrzebi każdego wirusa. Dalej pijcie i martwcie się o zdrowie,ale bardziej ze względu na stres złapie na bramie i wykryje,ze jestem dzibnięty czy nie. To o to chodzi a nie że boją sie o koronowirusa.

mob03.03.2020 13:39

Badają przeważnie tych co w zasadzie unikają alkoholu. A Alkoholicy się prześlizgują

górnik03.03.2020 13:07

aha myslą kombinują jak tu oficjalnie na bani do roboty przyjść a wystarczy kontrola w biurach związkowych tak po 7.00 rano no i na kopalniach po rozpoczęciu pracy efekty murowane.

Gość03.03.2020 12:09

Kiedy akcje JSW skoczą tak, żebym mógł je sprzedać z zyskiem?

Kupowałem po 150zł.

Muszę spłacać kredyt we frankach i dołożyć się do remontu dachu na plebanii. Nie wie ktoś przypadkiem tego?

Gość03.03.2020 10:00

Górnik pijący w pracy jest przecież bardziej rodzinny w domu.

STOP przemocy domowej = BRAK konroli trzeźwości w pracy

Słuszną politykę ma nasza władza. Co zrobić? Wypijmy za to!

Emeryt 02.03.2020 20:19

Teraz to już grupy AA będą zbierać żniwo w lokalnej społeczność Jastrzębiu-Zdroju bo nie jede popadnie w nałóg picia w pracy po pracy i przed pracą.

Taki Ja02.03.2020 18:47

Biedny górnik musi być trzeźwy. Podobno jakieś przepisy zabraniają sprawdzić czy jest trzeźwy, ale gdy wyjdzie z kopalni to pierwszy szuka okazji by zadzwonić na kogoś, że jest pijany. Powinni zabronić sprawdzania trzeźwości kierowców autokarów wiozących dzieci górników np. na kolonię. ALKOHOLICY WSZYSTKICH KOPALŃ ŁĄCZCIE SIĘ.

Jędrek02.03.2020 18:28

Jak jesteś na bani to nie idź do roboty, jeden naje..ny jest większym zagrożeniem jak jakiś wirus.

Emeryt 02.03.2020 18:28

Normalnie, jak najbardziej wskazane ssmowykluczenie się ze społeczeństwa następuje wtedy i tylko wtedy, kiedy nic nie jest zabronione a jest wskazane.
Więc, wódko pozwól górnikom żyć i daj im się napić, przed szychtą i po szychcie, oraz w domu.
Odpowiedzialność ponosi koronawirus nie górnik a już tym bardziej nie ponosi odpowiedzialności rząd PiS

Pokaż wszystkie opinie (31)