Pogoda na dziś zobacz prognozy
 10°
Wesele w Dąbrówce
5 marca 2020

Czy w Bziu wyburzą kilkadziesiąt domów z powodu kolei?

Czy w Bziu wyburzą kilkadziesiąt domów z powodu kolei?
fot. pixabay

Mieszkańcy sołectwa Bzie obawiają się, że reaktywacja linii kolejowej będzie wiązała się z koniecznością wyburzenia co najmniej kilkudziesięciu domów.

Część mieszkańców sołectwa Bzie nie zgadza się z tym, aby przywrócenie kolei odbyło ich kosztem. Nie chcą, aby doszło do wyburzenia kilkudziesięciu domów. Niektórzy mówią nawet, że może to być większa liczba.

-  Zostały przedstawione trzy wersje poprowadzenia linii kolejowej i wybraliśmy  tą najmniej dotkliwą dla mieszkańców.  Poza tym, jak zapewnił wiceminister infrastruktury podczas pobytu w Jastrzębiu, właściciele otrzymają odszkodowania, które pozwolą im na sfinansowanie nowego domu - wyjaśnia naczelnik Wydziału Informacji, Promocji i Współpracy Zagranicznej  Izabela Grela.

Urzędnicy podkreślają, że reaktywacja kolei jest oczekiwana przez mieszkańców, ponieważ zapewni im szybkie połączenie ze stolica Województwa Katowicami oraz w kierunku Czech. Jest to duża szansa na rozwój miasta.

- Nie da się wybudować 1600 km nowych linii kolejowych w Polsce tak, by nie zahaczyć o żaden dom czy mieszkanie. Mamy opracowane w Polsce procedury, które funkcjonują przy budowie innych linii kolejowych, autostrad, dróg, które rozwiązują tego rodzaju problemy. Są proponowane wykupy, odszkodowania itd. Na pewno w sposób nie mniej korzystny, co najmniej tak samo korzystny, jak przy odbywających się od lat wielu inwestycjach w Polsce te ruchy będą się odbywały. Być może, choć tego na razie nie przesądzam, w ramach specustawy o CPK, uda się zaoferować ekstra korzystniejsze warunki. Być może uda się to wyłącznie dla CPK, a nie dla linii kolejowych, ale jeszcze zobaczymy. Natomiast wszelkie prawa, zasady, które dotyczą kwestii wykupów i wywłaszczeń, będą tutaj honorowane - zapewniał podczas niedawnego pobytu w Jastrzębiu wiceminister infrastruktury Marcin Horała.

Polub i udostępnij
Czytaj też

Jest 2 mln zł na kolej w Jastrzębiu Jest 2 mln zł na kolej w Jastrzębiu

Drogie oferty na dokumentację budowy kolei Drogie oferty na dokumentację budowy kolei

Dodaj opinię
Dodając opinię akceptujesz regulamin. Nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, pisz na temat i nie pisz całych zdań wielkimi literami.
Opinie (27)
mob09.03.2020 9:11

Jak płacą za budowę nowego domu to w czym problem ?? Postawił bym sobie nowocześniejszy

Marek07.03.2020 9:10

Z radością o kolej przyjmie Rybnik. Już lobbują za przeniesieniem trasy z Jastrzębia do Rybnika i Wodzisławia jako stacji granicznej.

Ja06.03.2020 17:28

Egon choćby miala jechac mi za plotem to do króliczköw nie wrócimy .
Predzej kasa bede szastac jak na i spierniczač z tego zawistnego Jastrzebia ...ble....ludzie okrooopniii w tym zafajdanym miescie .....tragedia ...brak słów

Ja06.03.2020 17:25

Ty Podatnik punkt widzenia od punktu siedzenia .
Ty oddaj swój kawałek pola ...co nie masz i Cię szlak trafia to dowalasz .
Do roboty na dwoch etatach tez bedziesz mial.

Ale problem! 06.03.2020 12:06

To wielki dylemat. "Pan na zagrodzie równy wojewodzie" Mówi prześmiewczo nasze przysłowie. Co jest ważniejsze prywata czy dobro ogółu? W demokracji sprawa jest jasna. DOBRO OGÓŁU!!!

Gość06.03.2020 10:55

Ja mieszkam w bloku. Ale jak bym miała domek w bziu to zachwycona bym nie była.
Zresztą ludziom sie ie dogodzi. Nie ma kolei źle. Chca zrobić to nie, bo ludzie nie chcą za oknami torów.

Gość06.03.2020 10:23

@Podatnik

"nikt tym nie będzie jeździł bo za długo i za drogo w porównaniu do konkurencyjnych busów"

I to był także gwóźdź do trumny podczas likwidacji połączeń pasażerskich z tej upadającej osady górniczej, ale pamięć działa wybiórczo. Poza tym wtedy samochodów było mniej, a liczebność mieszkańców jednak większa.

Koronawirus06.03.2020 6:51

"mieszkamy w centrum Europy."

Geograficznie niby tak, cywilizacyjnie to jednak Afryka.

Gość06.03.2020 5:49

@Tomi

"W końcu mamy XXI wiek i mieszkamy w centrum Europy.'

Palcem na mapie to i owszem, ale mentalnie to ta upadająca osada górnicza nadal tkwi w średniowieczu. Aż żal.

Podatnik05.03.2020 20:25

Jeszcze kilka tygodni temu wszyscy chcieli kolei i dworców PKP. Ale jak przyszło oddać swój kawałek ogródka czy mieć tory za domem to już nie chcą tej kolei.
Co wyście myśleli że portale do teleportacji wam zrobią?
Kolej nie powstanie tu w życiu. To po pierwsze. Po drugie jak powstanie to do waszych ukochanych Katowic pojedziecie nie 20-40 minut jak obiecywano a ponad 1h 40minut A po trzecie w tym wypadku nikt tym nie będzie jeździł bo za długo i za drogo w porównaniu do konkurencyjnych busów co i tak wam przeszkadzają.

Pokaż wszystkie opinie (27)