Drogi Użytkowniku,

Dziękujemy za zainteresowanie portalem JastrzebieOnline.pl.

W związku z nowymi regulacjami o ochronie danych osobowych zaktualizowaliśmy chcemy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych przez serwis JastrzebieOnline.pl. Dbamy o to aby Twoje dane były bezpieczne. Jednocześnie informujemy o stosowaniu plików cookies.

Zaktualizowaliśmy w tym celu regulamin portalu oraz politykę prywatności i plików cookies – prosimy o zapoznanie się z nimi.

Klikając przycisk „przejdź do portalu” akceptujesz nowe postanowienia wymienionych dokumentów.

Zamknij komunikat
Pogoda na dziś zobacz prognozy
 0°°
14 marca 2020

Kiedy pierwszy przypadek wirusa na kopalni? Pyta żona górnika

Kiedy pierwszy przypadek wirusa na kopalni? Pyta żona górnika
fot. Damian Hetman / jastrzebieonline.pl

W mediach społecznościowych pojawił się list żony górnika zaniepokojonej bezpieczeństwem górników, w kontekście rozszerzającej się epidemii koronawirusa. Jastrzębianka obawia się, że pierwsze zakażenie będzie miało miejsce w kopalniach. Publikujemy w całości jej tekst.

Zwracam się szczególnie do żon GÓRNIKÓW, ale dotyczy to wszystkich mieszkających w rejonie.

Nasi mężowie pracują w jednym z największych zakładów pracy, samo JSW to ponad 20 tys. ludzi. Na Boryni pracuje 3,5 tys ludzi, na Pniówku 5 tys. ludzi. Tyle ludzi pracuje w jednym miejscu. W jakich warunkach wszystkie dobrze wiemy, zamknięte przestrzenie, wilgoć, warunki "sanitarne" itd.... Obecnie w kraju trwa mobilizacja, aby ograniczyć skupiska ludzi, ludzie przechodzą na pracę zdalną, ogranicza się kontakty do maksimum. A co robią w tym kierunku kopalnie? Mierzą temperatury i dają do wypełniania ankiety. To śmieszne! To żadne zabezpieczenie, ani żadna skuteczna profilaktyka.

Prawdopodobnie czeka się aż będzie pierwszy przypadek wirusa na kopalni, tylko pomyślcie, czy wtedy nie będzie za późno na działania. Kopalnie to obecnie miejsce, w którym powinno się wprowadzić natychmiast bardzo poważne ograniczenia. Jeśli wszyscy to robią, jeśli cały kraj przechodzi w stan mobilizacji, to czy zakład pracy, w którym przebywa mnóstwo ludzi z regionów już zarażonych nie powinien podjąć radykalnych kroków?

Piszę do Was, aby się zmobilizować, podjąć inicjatywę oddolnie, nagłośnić jak najszybciej problem i zwrócić się do władz JSW. Jeżeli nagłośni się problem, jeżeli bardzo duża grupa ludzi zwróci się do władz JSW, jeżeli nagłośnimy sprawę w mediach społecznościowych, wystosujemy pisma grupowe to może zaczną coś robić! Powinni ograniczyć tymczasowo liczbę pracowników do minimum! Minimalizować ryzyko!

Jak wiadomo w kobietach jest wielka siła. Czy jesteście w stanie podjąć działania, macie inne pomysły, czy jesteśmy w stanie, jako żony i matki domagać się bezpieczeństwa swoich rodzin? Piszcie, uważam, że trzeba zrobić wszystko, żeby wywołać jak najszybsze realne ograniczenia.

JSW dba o bezpieczeństwo pracowników w czasie epidemii koronawirusa 

 

Polub i udostępnij
Czytaj też

Epidemia koronawirusa w Jastrzębiu wyhamowuje? Epidemia koronawirusa w Jastrzębiu wyhamowuje?

W JSW nie ma już siły wyższej W JSW nie ma już siły wyższej

Dodaj opinię
Dodając opinię akceptujesz regulamin. Nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, pisz na temat i nie pisz całych zdań wielkimi literami.
Opinie (299)
Lilek23.03.2020 9:37

Tym bardziej, jak jeden z pracowników przychodzi ostatnio chory do pracy, nawet na podział, a oni zamiast go zbadać, to do domu go odesłali!!!

Anonim21.03.2020 13:30

JSW, słaba ta strategia z wypisywaniem komentarzy. Pan Bóg każdego z Was za to co robicie rozliczy. Każdy pan z zarządu odpowie kiedyś za każdą swoją decyzję... za wybór gratyfikacji i zysków finansowych nad zdrowiem i życiem ludzi. A ludzie.... obserwują.... I DZIAŁAJĄ! ?

Ona118.03.2020 11:50

Nie trzeba odkażać należy zachowac tylko podsatwową higienę. Myć ręcę i nie kichać oraz kaszleć na kogoś. On 23:29 Ty się myjesz? Myjesz ręce? czy po nocy spać nie możesz i wypisujesz dyrdymały.

on17.03.2020 23:29

zosiu a która kobieta w markecie ściska się jak na wyjazd podszybiu itp ? markecie pracuje 3 do 5 tysięcy osób
myjecie się wszyscy razem ?? wszyscy jednym powietrzem dychacie Świerzym i zużytym masz środki ochrony osobistej ? masz .. dezynfekcje masz ?? co prawda i tak współczuje wszystkim kobietą pracującym w markecie powinny mieć już zarezerwowana maski na wypadek zaostrzenia epidemii i jakiś fartuszki pozdrawiam i życzę zdrowia wszystkim pracownikom handlu ...

ale teraz rzeczywistość
kopalnia vs market market 6 osobowa zmiana na kopalni rana zm ponad tyś ,teraz czemu pierwszej kolejności są pozamykane siłownie kina muzea ... nie sety wszyscy korzystają z jednego dotykają siedzą itp .. tak jest na kopalni szola powietrze łaźnia aparat poręcze pociągi transport itp
pandemia prawdziwa wybuchnie jak jeden przyjdzie chory na kopalnie ... ten przyjdzie do ciebie na zakupy
do rodziny no i z tysiąca razy rodziny w domu ... uwwaa źle

moje pytanie dlaczego nikt nic na kopalni nie odkaża do zjazdu nie używa się masek ochronnych dezynfekcji łaźni
najlepszy jest sztab kryzysowy do dupy wlazłem guwno widziałem zero pojęcia o wirusach chorobach ale sztab kryzysowy to jak każdy rolnik z widłami to zeus

zosia17.03.2020 12:12

pewnie autorka listu chcialbym aby każdemu górnikowi zostalo przyznane po 10tys i niech siedzą bezpiecznie w domu... a teraz pytam co z kobietami które pracuja w marketach? moze one tez niech przestaną pracowac z obawy przed wirusem jak wszyscy to wszyscy

Żona-druga strona medalu17.03.2020 12:08

Każdy się martwi o siebie i najbliższych, wiadomo, ale trzeba podchodzić do tematu z rozwagą. Bycie górnikiem ciężka praca , ale taka była i taka będzie i każdy decydujący się na pracę pod ziemią powinien być tego świadomy. Ja też martwię się o męża, ale wiem też że nie można wstrzymać pracy kopalni, bo nie będzie już do czego wracać. Ryzyko zakażenia koronawirusem owszem jest, ale uważam, że JSW stanęło na wysokości zadania i wprowadziło dpowiednią profilaktykę

WszystkieŻonyDzielnychMężów17.03.2020 12:08

Żono Górnika,
rozumiem Twój strach, boję się o swojego męża każdego dnia kiedy wychodzi do pracy, tak jak wszystkie Żony strażaków, policjantów i innych dzielnych ludzi, którzy pracują w zawodach podwyższonego ryzyka. Dziś mamy sytuację trudną i zupełnie nową i każdego dnia uczymy się jak sobie z nią radzić. Wywoływanie paniki - zwroty - kiedy pierwszy przypadek wirusa na kopalni - są moim zdaniem nierozsądne. Spójrzmy na farmaceutów, sklepikarzy - dzisiaj każdy z nich ryzykuje. Czemu nie zamykają sklepów? Bo nie mieliby za co żyć, a my nie mielibyśmy czego dać dzieciom... Niestety są takie zawody, które zawsze będą się wiązały z ryzykiem - każdy człowiek podejmuje decyzję za siebie. Dziś zamiast siać panikę i obrzucać oszczerstwami innych namawiam do zachowania spokoju i wsparcia - choćby wirtualnego dla tych dzielnych ludzi, którzy każdego dnia - nie tylko w czasie pandemii - ryzykują swoje życia.
Amen

artB17.03.2020 11:54

DO Koleżanka, 9.10... ależ dezynfekują przecież... tutaj ma Pani rzetelne informacje na temat podjętych działań prosto ze źródła https://www.jsw.pl/media/wydarzenia/artykul/kopalnie-nie-stworza-wirusa/.  Widać, że zarząd robi co tylko może, żeby uchronić pracowników, ale do tego musi być współpraca drugiej strony a nie ciągły atak dla zasady

Niezgoda17.03.2020 11:34

JSW wprowadza działanie prewencyjne, Urząd Górniczy potwierdza że na dole warunki są ok do pracy.
Histeryczka ryje, podejżewam że to jakaś gadzina która knuje przeciwko obecnemu zarzodowi.
Akcja manipulacja, bez paniki chłopy.

MAS17.03.2020 9:44

JSW S.A. to firma mocna podatna na światowe trendy i na koniunkturę światową.
Pamiętajmy jednak że rynek wycenia przyszłość, po mocnym spadku światowego PMI- możemy być świadkami gwałtownego odreagowania i zapotrzebowania na surowiec, którego nie będzie w odpowiedniej ilości- to stworzy mocny popyt.

Ceny w kontraktach na maj 2020 w Chinach stabilne tak jak i ceny koksu:

ceny koksu:
http://www.dce.com.cn/DCE/Products/Industrial/Coke/index.html 

ceny węgla koksującego:
http://www.dce.com.cn/DCE/Products/Industrial/Coking%20Coal/index.html 

Na rynku CME 160 $ cena za metryczną tone węgla koksującego - to stabilizacja:
https://www.cmegroup.com/trading/energy/coal/australian-coking-coal-platts-low-vol-swap.html 

Firma w pełni zabezpiecza pracowników przed KORONOVIRUSEM:
https://www.jsw.pl/media/wydarzenia/artykul/kopalnie-nie-stworza-wirusa/ 

Na zakładach pracy pełne monitorowanie pracowników, powołany sztab który podejmuje działania zapobiegawcze, obawy o wstrzymanie produkcji - nieuzasadnione.

Warto wspomnieć iż wśród surowców notowanych na świecie: węgiel koksujący, i koks nie miały mocnych wahnięć.

Pokaż wszystkie opinie (299)