Pogoda na dziś zobacz prognozy
 20°16°
16 marca 2020

W autobusach MZK tylko z e-biletami. Kontrolerzy sprawdzają

W autobusach MZK tylko z e-biletami. Kontrolerzy sprawdzają
fot. Damian Hetman / jastrzebieonline.pl

Międzygminny Związek Komunikacyjny dbając o bezpieczeństwo kierowców wprowadza kolejne obostrzenia. Nie będzie można kupować biletów jednorazowych u kierowców.

W autobusach MZK wprowadzane są kolejne środki ostrożności. Kierowcy do odwołania nie będą sprzedawać biletów. Pasażerowie za przejazd będą mogli zapłacić korzystając z e-biletu.  Koniecznie trzeba się w niego zaopatrzyć, bo kontrolerzy nadal będą egzekwować opłatę za przejazd.

- Za brak e-biletu grozi mandat. Najłatwiej wyposażyć się w kartę wydawaną na okaziciela, nie przypisaną do konkretnej osoby (tzw. elektroniczną portmonetkę). Można ją kupić i doładować w 140 punktach obsługi znajdujących się na terenie kilkunastu gmin regionu. Pełną listę można znaleźć na stronie www. Informację o lokalizacji punktów można uzyskać także pod nr tel. 32 476 34 74 - informuje MZK.

Istnieje również możliwość wyrobienia w siedzibie MZK w Jastrzębiu-Zdroju e-biletu spersonalizowanego z własnym zdjęciem i doładowywanie go w punkcie obsługi lub za pośrednictwem strony internetowej www. Druga forma uzupełnienia środków - bezkontaktowa, w obecnej sytuacji wydaje się najwłaściwsza. Środki są widoczne na karcie po upływie ok. 8 godzin od momentu doładowania. Aktywację przeprowadza się w kasowniku wyposażonym w specjalną kieszeń (co najmniej jeden znajduje się w każdym autobusie). W tym celu wystarczy dwukrotnie przycisnąć na kasowniku symbol „i”, a następnie włożyć kartę do kieszeni kasownika. Automatycznie wykupione środki zostaną udostępnione. Aktywować e-bilet spersonalizowany można również w 15 automatach aktywujących znajdujących się głównie w urzędach miast i gmin tworzących MZK.    

Oprócz tego, pasażerowie nie będą mogli korzystać z pierwszych drzwi autobusu. Kontakt kierowcy z pasażerami będzie organiczony, miedzy innymi poprzez kabinę autobusu, a jeśli jej nie ma, powstaną specjalne strefy oddzielające osobę kierującą pojazdem.

Od poniedziałku jastrzębskie autobusy kursują tak, jak w dni wolne od nauki szkolnej. Wykonywana jest również dokładna dezynfekcja.

 

 

Polub i udostępnij
Czytaj też

Ledwo stała na nogach. Matka 5-latka była kompletnie pijana Ledwo stała na nogach. Matka 5-latka była kompletnie pijana

Aż 200 osób nie poleciało na wakacje. Dlaczego? Aż 200 osób nie poleciało na wakacje. Dlaczego?

Dodaj opinię
Dodając opinię akceptujesz regulamin. Nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, pisz na temat i nie pisz całych zdań wielkimi literami.

Brak opinii w tym artykule. Bądź pierwszy!