Drogi Użytkowniku,

Dziękujemy za zainteresowanie portalem JastrzebieOnline.pl.

W związku z nowymi regulacjami o ochronie danych osobowych zaktualizowaliśmy chcemy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych przez serwis JastrzebieOnline.pl. Dbamy o to aby Twoje dane były bezpieczne. Jednocześnie informujemy o stosowaniu plików cookies.

Zaktualizowaliśmy w tym celu regulamin portalu oraz politykę prywatności i plików cookies – prosimy o zapoznanie się z nimi.

Klikając przycisk „przejdź do portalu” akceptujesz nowe postanowienia wymienionych dokumentów.

Zamknij komunikat
Pogoda na dziś zobacz prognozy
 0°°
25 marca 2020

Możliwe skoszarowania i postojowe w górnictwie?

Możliwe skoszarowania i postojowe w górnictwie?
fot. UM Jastrzębie

Spółki górnicze zmienią sposób organizacji pracy. Chodzi o to, aby zapewnić pracownikom jak największe bezpieczeństwo w czasie epidemii koronawirusa. Tak, aby chronić ludzi, a przedsiębiorców górniczych przed skutkami kryzysu wywołanego epidemią. 

We wtorek wiceminister aktywów państwowych Adam Gawęda odbył telekonferencję z kierownictwem spółek górniczych. Tematem było zapewnienie bezpieczeństwa pracownikom kopalń w związku z epidemią koronawirusa.

JSW wprowadziła od poniedziałku trzy zmiany pracujące po 6 godzin. Pomiędzy zmianami są przerwy przeznaczone na dezynfekowanie łaźni i pozostałych przestrzeni wspólnych. Podobne działania mają wprowadzić pozostałe spółki górnicze.

Wiceminister Adam Gawęda podkreśla, że podjęte środki zaradcze mają na celu nie dopuścić do przeniesienia wirusa na teren kopalni.

Rozważane są również inne bardziej radykalne rozwiązania. Ich wprowadzenie zależy od rozwoju sytuacji. Chodzi o możliwość czasowego skoszarowania grupy osób kluczowych dla zachowania ciągłości pracy kopalń. Oznacza to, że będa oni przebywać w wyznaczonym miejscu pozostając do dyspozycji pracodawcy. Może to dotyczyć pracowników, którzy są strategicznie ważni dla kopalni i są oni w niewstarczajacej liczbie, na wypadek koniecznych zastępstw. W grę wchodzą następujące stanowiska: obsługa urządzeń szybowych, stacji załadowczych, dyspozytorni.

Jeśli w ostateczności doszłoby do skoszarowania części załogi, miałoby to trwać dwa tygodnie. Zaś postojowe dla pozostałych pracowników, wobec mniejszej ilości zmian roboczych - tydzień. Miałoby ono charakter rotacyjny. Po tygodniu osoby niepracujące powróciłyby do pracy, zaś kolejna grupa udałaby sie na postojowe. W ten sposób załoga pozostająca w domach byłaby naturalną rezerwą w razie przeniesienia infekcji.

Wprowadzenie tego scenariusza zależy od sytuacji epidemiologicznej w kraju i regionie.

Polub i udostępnij
Czytaj też

Górnicy oddają krew i ratują chorych na wirusa Górnicy oddają krew i ratują chorych na wirusa

Prezydent Hetman zakażona koronawirusem Prezydent Hetman zakażona koronawirusem

Dodaj opinię
Dodając opinię akceptujesz regulamin. Nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, pisz na temat i nie pisz całych zdań wielkimi literami.
Opinie (119)
wolny człowiek30.03.2020 18:24

Z gorolem o górnictwie to jak z niewidomym o kolorach. Po co nerwy wsadzacie w tekst. Kopalnie to zakłady obowiązkowej ochrony ( nie mylić z ochraniarstwem) i nie po to aby dopłacać.

zygi29.03.2020 22:42

no na pewno to lepsze niż całkowite zamknięcie wtedy by już było pozamiatane..

Jaś Mos29.03.2020 15:54

Do Górnik.

Chłopie węgiel który jest przywieziony na zwały na kopalnię Jastrzębie jest już zakontraktowany to znaczy sprzedany tylko nie odebrany.

Masz słabe informacje.

A akcje niestety ale polecą do góry.

Nie znasz kolego ekonomii.

No ale jak JESTEŚ rylem to skąd możesz takie rzeczy wiedzieć.

Wybaczam

Górnik 29.03.2020 13:38

Skoszarowanie. Chyba tak, szykują obłożenia po 2 tygodnie. Węgla maja za dużo, nie ma gdzie zwałować. Autami wywożą na KWK Jastrzębie-Bzie R. Jastrzębie. Koronawirs JSW pasuje, mają wytłumaczenie ograniczeń w wydobyciu.

Akcje zaś polecą z hukiem w dół.

rylpasza29.03.2020 12:11

a to będą pic dyspozytorzy na Jas-Mos a żonki im rogi przywalą , a w grudniu mały braian, lub dżesika się urodzi

Gość29.03.2020 3:02

Pan Gawęda został odwołany

fidelek28.03.2020 14:40

Fedrować, metry robić, by nas ten kryzys dotknął w mniejszym stopniu.

Lolek28.03.2020 12:26

No już mnie rwie że tam byda siedział za ich obietnice i damski.....

alepo27.03.2020 17:56

@ramirez-teheran@
chyc sie roboty, takiej uczciwej, poczuj troche potu, a docenisz na czym polega ciezka praca i inaczej bedziesz patrzyl na swiat.
zreszta ten swiat po tej pandemii bedzie inny, bo wszystkie gospodarki padna na kolana i kazden bedzie patrzyl tylko na swoje, my mamy KGHM, mamy gornictwo, mamy inne surowce naturalne z ktorych nie zrezygnowalismy i to bedzie sie liczylo, nie jakies tam "uslugi", praca biurowa!!!
Swiat bedzie inny!!!

Gonzo27.03.2020 15:37

Bolek wisi mi 100 mln.
Kaj jest ten trol.

Pokaż wszystkie opinie (119)