Drogi Użytkowniku,

Dziękujemy za zainteresowanie portalem JastrzebieOnline.pl.

W związku z nowymi regulacjami o ochronie danych osobowych zaktualizowaliśmy chcemy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych przez serwis JastrzebieOnline.pl. Dbamy o to aby Twoje dane były bezpieczne. Jednocześnie informujemy o stosowaniu plików cookies.

Zaktualizowaliśmy w tym celu regulamin portalu oraz politykę prywatności i plików cookies – prosimy o zapoznanie się z nimi.

Klikając przycisk „przejdź do portalu” akceptujesz nowe postanowienia wymienionych dokumentów.

Zamknij komunikat
Pogoda na dziś zobacz prognozy
 11°
26 marca 2020

Górnicy pracujący w Czechach boją się zwolnień

Górnicy pracujący w Czechach boją się zwolnień
fot. Damian Hetman / jastrzebieonline.pl

Wielu jastrzębian pracujących w czeskich kopalniach i innych firmach obawia się zwolnień. Od wtorku decyzją ministra zdrowia obejmuje ich 14-dniowa kwarantanna po każdorazowym przekroczeniu granicy. Uniemożliwia im to codzienne dotarcie do zakładów. Grupa osób napisała w tej sprawie list do senator Ewy Gawędy. 

Nowe obostrzenia wynikające z rozporządzenia ministra zdrowia wykluczają możliwość codziennego przekraczania granicy bez konieczności kwarantanny.

- Żądamy wyjaśnień w sprawie zakazu wjazdu pracowników dojeżdżających do pracy. Czy decyzja jest ostateczna? Jeśli tak, to, w jaki sposób zostanie nam to zrekompensowane? Informujemy, że jeśli do końca tygodnia sprawa nie zostanie rozwiązana, to podejmiemy dalsze kroki mające na celu ochronę naszego dorobku zawodowego, czujemy się oszukani, zignorowani przez rząd. – napisali m.in. w liście do senator Ewy Gawędy przedstawiciele polskich pracowników zatrudnionych w Czechach.

Pracownicy podkreślają, że ich czeski pracodawca dokłada wszelkich starań, aby zachować wszelkie procedury związane z ograniczeniem rozszerzania się koronawirusa.  Wobec wprowadzenia przez polski rząd obostrzeń związanych z przekraczaniem granicy stają się oni „niepewnymi” pracownikami. Ludzie przechodząc na zwolnienia lekarskie, na których przecież nie mogą przebywać w nieskończoność, otrzymują pensje na poziomie ok. 30-40 % dotychczasowej.  Wprowadzenie restrykcji na granicach uderza w zachowanie ich miejsc pracy.

- Nie wspomniano o żadnych środkach zaradczych, żadnych rekompensatach, po prostu z dnia, na dzień zamierza się nam zamknąć dostęp do pracy, zostawiono nas zdanych samym sobie – to setki ludzi „na lodzie” z różnych firm. Czy ktokolwiek pomyślał o następstwie masowego zwalniania naszych rodaków, którzy są postrzegani, jako niepewni pracownicy? - napisali polscy pracownicy.

W tej sprawie prezydent Anna Hetman napisała list do premiera Mateusza Morawieckiego 

 

Polub i udostępnij
Czytaj też

Pogotowie strajkowe na Śląsku. Będzie strajk w kopalniach? Pogotowie strajkowe na Śląsku. Będzie strajk w kopalniach?

Tylko 35 górników zakażonych w JSW Tylko 35 górników zakażonych w JSW

Dodaj opinię
Dodając opinię akceptujesz regulamin. Nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, pisz na temat i nie pisz całych zdań wielkimi literami.
Opinie (63)
byczek30.03.2020 15:43

Pani Prezydent to pani chce aby te osoby przyjeżdżąły codziennie z pracy i zarażały nas tu w Polsce i swoje rodziny?! To niech sobie wynajma tam mieszkanie , pokój i będą na ten czas tam pracować nie przyjeżdżając. Inaczej sie nie da. Cos trzeba wybrać.

byczek30.03.2020 11:05

Jaki problem na czas tej sytuacji zoastać w Czechach wynając pokój w hotelu jakimś robotniczym i po sprawie. Albo w tą alba w tamta nie ma innej opcji. Trzeba się zdecydować. Wiadomo że nie mozna sobie jeździć w tę i tamtą stronę. Ludzie sa takie sytuacje ,ze człowiek nie ma wyboru za dużego. chcesz miec prace to zaostań w Czechach rodzina powinna zrouzmiec .

Gość28.03.2020 12:11

Granica otwarta czy zamknięta co za różnica jak nikt nie kupuje teraz nowych aut a te firmy głównie części samochodowe produkują więc i tak będą wkrótce wszystkie zamknięte.Milego dnia.

Bartek28.03.2020 10:28

M frajerze czeski premier i rząd pomógł zostawiając otwarte granice dla Polaków pracujących w strefie przygranicznej, oni zrobili najwięcej by ludzie mogli pracować i nie tracili z dnia na dzień źródła dochodów, to polski rząd zabrał ludziom możliwość pracy, gdzie większe zagrożenia są z pracy w Polsce niż tam, na granicach codzienne kontrole w firmach raczej wszędzie rzeczy do odkażania, rękawiczki maseczki.

Gość28.03.2020 5:25

Maks 9.28 ale bełkot nie pij więcej.

m27.03.2020 23:30

jak pracujecie u Czecha, to teraz cwaniaki proście czeskiego premiera o pomoc, niech on wam pomoże!!

Wielebny27.03.2020 21:29

W Polsce mamy podobno dobrobyt, dzięki pisowi?! Niech wracają na polskie kopalnie.

Marko27.03.2020 15:46

Górnictwo w Czechach jest prze.... Ne. Praca w jsw to wczasy w odniesieniu do Czech. Kto tam pracował, a teraz jest w jsw ten to wie. Kolegom Czech życzę powodzenia i zdrowia. Szczęść Boże

Bla bla bla27.03.2020 10:23

Najdalej jesienią ta MAFIA będzie wożona na taczkach. Dlatego tak usilnie próbują utrzymać stanowisko prezydenta aby za wszelką cenę zostać przy władzy. Poślą Polaków do urn w maju dosłownie i w przenośni.

Maks27.03.2020 9:28

Ci co mają dobrze to będą mieli cały czas okej ale pracownicy pracujący w czechach też są ludźmi i też chcą mieć dobrze .Gdyby rząd 20 lat temu pomyślał że może być taka epidemia to inaczej byśmy mieli po pierwsze mamy morze nasze morze bałtyckie co to zrobić 20 statków i tam trzymać na kwaratanie masakra rząd do tej pory bawił się jak w przedszkolu klucenie się .

Pokaż wszystkie opinie (63)