Drogi Użytkowniku,

Dziękujemy za zainteresowanie portalem JastrzebieOnline.pl.

W związku z nowymi regulacjami o ochronie danych osobowych zaktualizowaliśmy chcemy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych przez serwis JastrzebieOnline.pl. Dbamy o to aby Twoje dane były bezpieczne. Jednocześnie informujemy o stosowaniu plików cookies.

Zaktualizowaliśmy w tym celu regulamin portalu oraz politykę prywatności i plików cookies – prosimy o zapoznanie się z nimi.

Klikając przycisk „przejdź do portalu” akceptujesz nowe postanowienia wymienionych dokumentów.

Zamknij komunikat
Pogoda na dziś zobacz prognozy
 13°10°
14 kwietnia 2020

Kolej kością niezgody? Którędy pojadą pociągi?

Kolej kością niezgody? Którędy pojadą pociągi?
fot. pixabay

Temat kolei powraca. Kontrowersje wzbudza przebieg planowanej trasy kolejowej. To, którędy zostanie poprowadzona powoduje spory, a nawet ostre dyskusje.

Centralny Port Komunikacyjny przygotowuje raport, zawierający uwagi i komentarze do Strategicznego Studium Lokalizacyjnego CPK.  Dokument ten zawiera również linię kolejową przebiegającą przez Jastrzębie. W raporcie z przeprowadzonych konsultacji uwzględnione będą również uwagi dotyczące naszego miasta. Obecnie opracowywane jest studium wykonalności jej przebiegu, w którym rozpatrzone zostanie kilka wariantów.

Wiele kontrowersji wywołuje przeprowadzenie linii kolejowej przez sołectwo Bzie. Istnieją trzy wersje jej reaktywacji. Samorząd deklaruje, że będzie opowiadać się za tą najmniej dotkliwą dla mieszkańców. W przypadku konieczności wyburzenia domów wypłacane mają być odszkodowania.

Miasto sprzeciwia się też reaktywacji linii nr 159 przebiegającej przez Godów i Gorzyce do Wodzisławia Śląskiego, czyli po trasie ścieżki rowerowej.  Subregion Zachodni Województwa Śląskiego uzasadnia, że realizacja połączenia kolejowego z Jastrzębia-Zdroju do Wodzisławia Śląskiego nie jest spójna z wcześniejszymi planami lokalnych samorządów, ze względu na znaczne wydłużenie czasu podróży z Jastrzębia-Zdroju do Katowic.

Drugi etap konsultacji przeprowadzony zostanie w drugiej połowie roku - wezmą w nich udział mieszkańcy gmin, przez które przebiegać będą linie kolejowe.

 

Polub i udostępnij
Czytaj też

Walka o pociąg! Ważą się losy kolei w Jastrzębiu Walka o pociąg! Ważą się losy kolei w Jastrzębiu

Kolej w Jastrzębiu zagrożona? Kolej w Jastrzębiu zagrożona?

Dodaj opinię
Dodając opinię akceptujesz regulamin. Nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, pisz na temat i nie pisz całych zdań wielkimi literami.
Opinie (28)
Triari21.04.2020 19:10

CPK było planowane już za PRL. Jesteśmy mocno spóźnieni z tą inwestycją.

Hanys15.04.2020 21:52

A jo myśla że tyn temat jest przesunienty o 10 lot.

Ania15.04.2020 7:23

A ja wygram na tym wybory...bo wystosowałam trzy apele i jestem na zdjęciach uśmiechnięta.

Gość14.04.2020 22:25

Są ważniejsze sprawy w mieście niż kolej. Ten temat zostawcie Fachowcom z Rządu RP a nie laikom z samorządu. Ile będzie potrzeba to tyle chałup usuną. Przestańcie dbydać. Na reszcie Bzia proponuję nasiać budyniu.

Gość14.04.2020 20:10

Przznajmnie na Bziu zrobi się skład i ład jak wyburzą niektóre chałupy i stodoły!!!

Ferdynand14.04.2020 15:05

Kolej na pewno nie będzie biegła starym śladem pod Al Piłsudskiego, bo nowy tor będzie wzdłuż ul.Podhalańskiej. Dlatego nie należy remontować wiaduktu za grube miliony, tylko zrobić nasyp za 1/10 tej ceny.

Lokator 14.04.2020 15:00

Dalej publikuje sie tematy zastępcze ,główny wjazd iwyjazd do Jastrzebia jest nieczynny częściowo.

Wstyd władze miasta za chwile napiszecie ze w Bziu bedzie lotnisko .

Oko proroka14.04.2020 14:19

Matek coś ty ku,,a Miodek uważaj na wrzody i pikawe wyluzuj????

Gość14.04.2020 13:50

@Egon

"Kolej dużych prędkości nie będzie omijać waszych stodół, żeby zwolnić."

Kolej nie będzie też zatrzymywała się w tej upadającej osadzie górniczej w ogóle, żeby zwolnić.

Plantator14.04.2020 13:42

Tu nigdy nie będzie żadnej kolei kiedy to w końcu zrozumiecie projekt przewiduje budowę za 30 lat , przecież za 30 lat będą rosły tu tylko kartofle.

Pokaż wszystkie opinie (28)