Drogi Użytkowniku,

Dziękujemy za zainteresowanie portalem JastrzebieOnline.pl.

W związku z nowymi regulacjami o ochronie danych osobowych zaktualizowaliśmy chcemy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych przez serwis JastrzebieOnline.pl. Dbamy o to aby Twoje dane były bezpieczne. Jednocześnie informujemy o stosowaniu plików cookies.

Zaktualizowaliśmy w tym celu regulamin portalu oraz politykę prywatności i plików cookies – prosimy o zapoznanie się z nimi.

Klikając przycisk „przejdź do portalu” akceptujesz nowe postanowienia wymienionych dokumentów.

Zamknij komunikat
Pogoda na dziś zobacz prognozy
 12°11°
23 kwietnia 2020

Węgiel z Kolumbii przypłynął do Polski

Węgiel z Kolumbii przypłynął do Polski
fot. pixabay

Do portu w Gdańsku zawinął potężny transportowiec. Na jego pokładzie znajduje się węgiel wydobyty przez kolumbijskich górników.

Potężny masowiec ma prawie 186 tys. ton nośności.  W poniedziałek w Porcie Północnym Gdańsku odebrano z niego ładunek, którym był węgiel energetyczny. Wszystko wskazuje na to, że surowiec zostanie wykorzystany, jako paliwo do polskich elektrociepłowni, kontrolowanych przez Skarb Państwa.

Tymczasem ważą się losy Polskiej Grupy Górniczej, która jest producentem węgla energetycznego. W jej kopalniach znajdujących się w sąsiednim Rybniku, pracują również jastrzębianie.

Jeśli spółka nie przeprowadzi cięcia płac o ok. 20 proc., co warunkuje sięgnięcie po pomoc z tak zwanej tarczy antykryzysowej, to możliwe jest postawienie firmy w stan upadłości. Rozmowy w tej sprawie trwają. W sprawę zaangażowany jest wicepremier Jacek Sasin.

Według danych Eurostatu w styczniu (ostatnie dostępne dane) do Polski przyjechało 1,06 mln ton węgla z zagranicy. W całym 2019 roku przyjechało do Polski ok. 16,5 mln ton węgla, niemal 3 mln ton mniej niż rok wcześniej. Najwięcej, bo prawie 11 mln ton trafiło na nasz rynek z Rosji. 0,8 mln ton kupiliśmy w USA, ponad 2 mln ton w Australii, a ponad 1 mln ton w Kolumbii.

Polub i udostępnij
Czytaj też

Gaz zamiast węgla? Energetyka Polski Gaz zamiast węgla? Energetyka Polski

"Trzeba zamknąć to górnictwo" "Trzeba zamknąć to górnictwo"

Dodaj opinię
Dodając opinię akceptujesz regulamin. Nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, pisz na temat i nie pisz całych zdań wielkimi literami.
Opinie (44)
Korona Wirós27.04.2020 11:06

@gienek

"Dostajecie co miesiąc wypłatę np. 4 tyś."

Kolego, skąd ty masz takie dane? Górnik i 4 tys? Chyba, że tygodniowo.

Skynet25.04.2020 13:18

Sasin kartofel sprowadził albo jego synalek !!!!!!

Jas24.04.2020 23:21

Może następnym razem ten statek zmieni trasę i opłynie świat piec razy, a załoga będą przedstawiciele ZZ z ich pensjami. To może cena tego węgla zbliży się do ceny naszego ?Narodowego Skarbu? I będzie po temacie
Pozdrawiam

gienek24.04.2020 14:17

Gdybym był przedsiębiorcom posiadającym 20 mln gotówki to zgodnie z prawami wolnego rynku bo tu nie Chiny, nie Białoruś czy Rosja zamówiłbym sobie węgiel z Kolumbii za 20 mln. Sprzedał bym go w PL z zyskiem i zarobił na wszystkim 27 mln. Po opłaceniu podatków na czysto z 5 mln bym miał.
Więc czego nie potraficie zrozumieć drodzy górnicy? Nawet jak jakimś cudem łamiąc prawo zmusicie polaków bądź polskie firmy energetyczne do zakupu droższego polskiego węgla w imię idei, to wasz rachunek za prąd nie wyniesie 350 zł za miesiąc tylko 500 zł.
Taka analogia. Dostajecie co miesiąc wypłatę np. 4 tyś. Na życie, rachunki, przyjemności, czteropak co wieczór, wódeczka co weekend itp wydajecie na miesiąc 4,7 tyś. Zadłużacie się w ten sposób. Tak jest teraz w pgg. Potrzebna jest głęboka restrukturyzacja, czyli zmiany zmiany zmiany....

Gdańszczanin24.04.2020 10:38

Trójmiasto tutaj pozdrawia. Coz, znikna miejsca pracy u was, ale pojawia sie u nas w Gdansku. Do tego bedziemy mieli tansza energie. Wiec jak dla nas to same plusy. I dla Polski

marek24.04.2020 7:49

Ale pis górników wykiwał haha tak samo lekarzy i nauczycieli

Lowerboj24.04.2020 6:35

@Gość 2

Gość z 9:40 ma 100 procent racji.

To, że pracujesz w UM nie oznacza jeszcze, że koniecznie musisz przyklaskiwać pani prezydent, ale to robisz.

Lowerboj24.04.2020 6:33

@Gość

"Do następnej karczmy !"

Następna karczma, o ile się odbędzie, zostanie zorganizowana jako stypa po pogrzebie polskiego górnictwa.

Lowerboj24.04.2020 6:31

@Cxc

"polski węgiel będzie dużo tańszy"

Zrozum. W niczyim interesie jest, żeby było tak, jak piszesz. Natomiast w interesie zatrudnionych w górnictwie jest to, żeby wydobywać za wszelką cenę z wszelkimi możliwymi przywilejami i dopłatami z kieszeni podatnika

Cxc23.04.2020 22:47

A może by tak zmniejszyć obciążenia podatkowe i zatrudnienie nieprodukcyjne wtedy polski węgiel będzie dużo tańszy

Pokaż wszystkie opinie (44)