Pogoda na dziś zobacz prognozy
 25°19°
1 maja 2020

1 Maja czy naprawdę komunistyczne święto?

1 Maja czy naprawdę komunistyczne święto?
fot. GHM Jastrzębie

1 Maja Międzynarodowy Dzień Solidarności Ludzi Pracy. W historii Polski zapisał się przede wszystkim, jako święto komunistyczne. W PRL nie podkreślano tego, że ma amerykański rodowód. Przez całe dziesięciolecia miało być manifestacją poparcia dla władzy narzuconej ze Związku Sowieckiego. Jak było w Jastrzębiu?

Zapewnie jeszcze niejeden mieszkaniec Jastrzębia pamięta przymusowe (!) pochody 1-majowe. Trudno było wykręcić się z udziału w tej propagandowej manifestacji. Pracownicy poszczególnych zakładów pracy musieli stawić się na miejsce zbiórki i kilka godzin, czasem w bardzo niesprzyjających warunkach pogodowych, brać udział w tym wybuchu udawanej radości. Sprawdzano nawet listy obecności uczniów klas podstawowych i średnich. Kto nie był - miał obniżoną ocenę z zachowania i poważne problemy w szkole.

Jednak dzień 1 Maja, święto zawłaszczone przez komunistów, nie było jedynym sposobem dla uczczenia ludzi pracy. Od początku istnienie Polski Ludowej solą w oku władz była działalność Kościoła Rzymskokatolickiego, który w tym dniu obchodzi święto Józefa Robotnika.

Jak w Jastrzębiu przebiegała konfrontacja pomiędzy komunistyczną propagandą, a wiarą w Boga? Obie te idee nawiązywała właśnie w dniu 1 maja do etosu pracy, robotników i szacunku do nich. Choć, trzeba przyznać w zupełni inny sposób. A z szacunkiem do robotników w czasach PRL to różnie bywało. 

Cennym źródłem do historii Jastrzębia-Zdroju z lat 70-80 XX wieku jest Kronika Kościoła Najświętszej Marii Panny Matki Kościoła w latach 1974-1988, prowadzona przez ks. prałata Bernarda Czerneckiego, wydana  2014 roku.

Pod datą 1 maja 1981 roku, a więc pół roku przed wprowadzeniem stanu wojennego w Polsce, przed pacyfikacją jastrzębskich kopalń, w parafii popularnie zwanej „na górce” wspomina się św. Józefa Robotnika.

- To robotnicze święto uczciliśmy Mszą Świętą za wszystkich ludzi pracy. Msza Święta była sprawowana w jarze przy ulicy Wielkopolskiej o godz. 11:00.  Na prośbę górników byłem gospodarzem tej uroczystości. W pochodzie pierwszomajowym szła garstka tych, którzy jeszcze się bali. Do jaru przyszły tłumy. Przyszły dobrowolnie. Pogoda była piękna, słoneczna, ale nasze śpiewanie „Chwalcie łąki umajone” i nasza modlitwa były jeszcze piękniejsza. W kazaniu mówiłem, że nam żaden czerwone gwiazdy nie są potrzebne. Naszą gwiazdą jest „Niewiasta obleczona w słońce, a na Jej głowie korona z dwunastu gwiazd”. Ona swoimi stopami miażdży łeb czerwonego smoka, starodawnego potwora - pisze ks. Bernard Czernecki.

Trzeba przyznać, że padły wówczas mocne słowa wymierzone wprost w komunistyczny system. Nie bez powodów ks. Czernecki znalazł się na celowniku księży przeznaczonych do brutalnej likwidacji. Do czego na szczęście nie doszło.

Rok po roku w kościele „na górce” odbywały się msze św. celebrujące dzień św. Józefa Robotnika.

Pod datą 1 maja 1985 roku ks. Czernecki zapisuje, że „często praca jedynie nas męczy i denerwuje. Odczuwamy ją jako przykrą konieczność. Encyklika Jana Pawła II „Laborem exercens” (Wykonując pracę) niech nam pomoże zobaczyć religijny sens naszej pracy”.

Rok później 1 maja 1986 roku, proboszcz parafii NMP po raz kolejny odnosi się do etosu pracy, w ujęciu religijnym. Nawiązuje do papieskich dokumentów Jana Pawła II o godności i pracy ludzkiej.

- Praca powinna nas zbliżać do Boga, a nie od Niego oddalać - to zapisek ks. Czerneckiego z 1 maja 1987 roku.

Z kroniki kościoła na „na górce”, jaką prowadził ks. prałat Bernard Czernecki, wyłania się społeczeństwo jastrzębskie, które nie jest pogodzone z komunistyczną ideologią. Bierze wprawdzie udział w propagandowych pochodach, ale raczej pod wpływem przymusu, niż własnej woli.  Niemało jest też tych, którzy właśnie w dniu 1 maja idą do kościoła i tam, już zupełnie dobrowolnie, celebrują święto Józefa Robotnika, mając świadomość godności pracy ludzkiej.

***

Święto 1 Maja - Międzynarodowy Dzień Solidarności Ludzi Pracy został ustanowiony na pamiątkę strajku robotników w Chicago. 1 maja 1886 odbyła się kilkutysięczna demonstracja żądająca 8-godzinnego dnia pracy oraz polepszenia warunków pracy. Kolejne demonstracje, w dniach 3 i 4 maja, zostały brutalnie stłumione przez policję. Doszło do śmierci protestujących. 

Polska Rzeczpospolita Ludowa (PRL) - nazwa państwa polskiego powstałego po II wojnie światowej, obowiązywała w latach 1952-1989, zamiennie używano określenie Polska Ludowa. Było to państwo zależne od Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich (Związku Sowieckiego). Pełną niepodległość Polska uzyskała po roku 1989 zmieniając nazwę na Rzeczpospolita Polska.

Katarzyna Barczyńska-Łukasik 

 

Polub i udostępnij
Czytaj też

Zmiana organizacji ruchu na 1 Maja Zmiana organizacji ruchu na 1 Maja

Dlaczego wycinają drzewa wzdłuż ulicy 1 Maja? Dlaczego wycinają drzewa wzdłuż ulicy 1 Maja?

Dodaj opinię
Dodając opinię akceptujesz regulamin. Nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, pisz na temat i nie pisz całych zdań wielkimi literami.
Opinie (46)
Adam03.05.2020 14:40

A jednak płakać się chce.Gdybym wiedział dziś co z Naszą kasa wówczas odłożona na KM zrobi Balcerowicz i z wiekiem emerytalnym dla tych co już wówczas z sobotami i świętami pracowali zrobi Tusk to za nic w świecie do jakiejkolwiek uczciwej pracy bym się nie zabrał i miałbym zawsze co świętować.

Gość03.05.2020 13:33

Niedługo znowu będa odbywac sie takie pochody ku czci parti rządzącej i św pamięci Wielkiego Przywódcy Narodu Męża Stanu 1000-letniej historii Polski. Jeszcze pomaszerujecie.

44703.05.2020 9:20

Głosujcie na Andrzeja, to będziecie spłacać Żymian, aż w samych skarpetkach pójdziecie. Gubernator Mosbacher wszystkiego dopilnuje.

Gość03.05.2020 8:19

Zastanawia mnie tylko,dlaczego przy okazji Dnia 1 Maja, widać w róznych mediach taki ton wspomnieniowy - było fajnie, były balony, była kiełbasa i wróćmy wspomnieniami do czasów młodości. Czy jest naprawde być z czego dumnym? Czy pworót pamiecia do obowiązkowego spędu to jest naprawdę powód do radości? Podobnie Nimecy mogliby wspominać, jak ich dziadowie paradowali w wiecach na cześć furrera i był o fajnie - słonce świeciło, ludzie radośnie machali, maszerowali, byli młodzi. A więc , jak cudne są wspomnienia. Ludzie wiecej refleksji! Za czym wy tęsknicie?

Fox02.05.2020 22:26

Sondaże kłamią kidawa niema 2%ona ma 0%

Kuba02.05.2020 21:11

do Gościa --nie ma POdobnego cyrku . Możesz iśc głosować korespondencyjnie na Kidawę -Nikt Ci cie broni . Na pocztę tez chodzisz wysylać listy . Narzekasz bo co ,o prawda jest inna ,Ona ma 1%.

Gość02.05.2020 20:34

Za komuny wybory to była fikcja, a teraz? Podobny cyrk. Jednak historia się powtarza. Niestety

niby spre3cznosć.02.05.2020 11:02

.......kiedy oglądam film o biedzie w Indiach ,na świecie o dzieciach żyjących na śmietnikach na całym świecie myślę sobie :Boże za mało tej Komuny na świat w ramach oczyszczenia 40letniego- pustynnego zesłałeś,
Gdyby tamci ludzie nawrócili się przez mimowolnie działanie Komuny i uwierzyli w Boga a nie władzę ziemskąjak obecnie ksiązat ,królów itp. to tej biedy tyle by nie było.

Gość02.05.2020 10:49

Dobry artyukuł pokazuje jak rzeczywiscie bylo!

25lat02.05.2020 10:26

Joanna d'Arc obecna swieta powiedziała w swoich czasach: , jestem z Kościołem tak długo jak Kościół jest z Bogiem. Kościół Carów ,Królów ,Szlachty -dbający o własne dobra ziemskie nie był z Bogiem i dlatego musiał się nawrócić i dopiero Kościół nawrócony ( nie Cara,nie Szlachty ) a do Boga mógł dzięki łasce Bożej pokonać Komunę. Przez to Komuniści w odwecie za taką postawę księży -że byli z Carem ,szlachtą godząc się na wyzysk społeczny ludu Bożego niszczyli nawet wiarę-Kościół więc miał i ten grzech który rozumiał Jan Paweł II

do stasiu02.05.2020 9:59

Księży - kapusiów było kilkaset razy więcej niż tych zamordowanych.

25 lat02.05.2020 9:27

Panowie Komuna znikąd się nie wzięła -Rewolucji nie potępił nawet Papież Jan Paweł II który rozumiał przyczyny jej powstania oraz ze do wielu grzechów przyczynił się ówczesny Kościół i za którego to grzechy i On przeprosił.

do>>> do stasiu 02.05.2020 9:09

Na pewno to temat tabu. Pamiętajmy jednak o księżach pomordowanych, ktorych symbolem jest ks. Jerzy Popiełuszko. Jednak Kosciół był ostoją walki z komunizmem, oczywiscie nie licząć kilku czarnych owiec, które i w górnictwie i wszedzie indziej się znajdą i zasługują na potepienie.

do stasiu02.05.2020 8:49

To proste, Ci co zgadzali się zrobić z konfesjonału ucho dla SB to dostawali zgodę na budowę kościoła, Ci co nie to nie.
Lustracja księży to wciąż temat tabu.

25 lat jako dorosły żyłem w Komunie - 25 lat też 02.05.2020 8:30

Pierwsi więzili a nawet zabijali ale i Oni jak uczy historia byli mordowani i tłamszeni,więzieni i wyzyskiwani przez książęta ,carów, królów i szlachtę. Tępili Kościół który niejednokrotnie niby wówczas służąc Bogu służył własnym dobrom ziemskim u szlachty, sprzyjał i wspierał tą byłą książęcą władzę ogłaszając ,że ?wszelka władza od Boga pochodzi? co doprowadziło do nadmiernie bezpodstawnego poddaństwa plebsu i w sumie do I wojny światowej a przez to wielu cierpień. Przez to Komuniści w odwecie za taką postawę księży niszczyli nawet i wiarę-.,Kościół to nie tylko władza kościelna ,to cały Lud Boży a więc Bóg musiał ująć się i za swoim ludem. Bóg taką mentalność przywódców kościoła musiał też Ich poskromić zezwalając na taki tok dziejów ale i Komuniści pobudowali miasta ,zlikwidowali analfabetyzm, wyregulowali rzeki , postawili wiadukty, tak właśnie takie z którymi obecna władza ma jak w Jastrzębiu dzisiaj problem bo nie mają za co go odbudować -jedna mała rzecz, pobudowali także tory kolejowe które obecni asfaltują .
No i nastąpił Demokratyczny Kapitalizm który na tej bazie wyzwolił inwencję ludzką, rozwój technologi, produkcje przedmiotów codziennej potrzeby, dostępne ogólnie wykształcenie wyższe lecz także sprowadził niebywałe niekontrolowane bezrobocie ,wyzysk, ukazał POdlośc jednostek a nawet całych grup, zdolność grabienia tego co Tusk Donald sam nigdy nie wypracował Słowem wykorzystano położenie naiwnego ,niedoświadczonego w oszustwach społeczeństwa.
Demokratyczny Kapitalizm ?dzieci resortu? otworzył granice, wprowadził swobodę poruszania się, możliwość zwiedzania i zarobkowania w świecie ale i przez to obecną pandemię która przypomniała nam ,ze nie jesteśmy Stwórcą lecz nadal tylko Jego stworzeniem. Wszystko to jest następstwem moim zdaniem wyższego planu -Planu Bożego . Pamiętam jak podczas wizyty Papieża Ratzinger w Oświęcimiu ?Bóg zapalił na nieboskłonie kolorową tęczę jak by chciał powiedzieć -odkładam łuk swój aby już nie było wrogości między Wami.?

alex02.05.2020 7:23

Ludzie, cieszmy się, że komuny nie ma i niech te czasy będa przestrogą, których symbolem są pochody, dla nastepnych pokoleń. Komuna to satn ducha i umysłu. Zawsze może się wrócić. Oby nigdy nie!

stasiu01.05.2020 22:29

komuna była zła i wszechwładna, jednak ks. Czernecki ocalał cudem. Gardzę taką narracją. Kościół dogadywał się z władzą, zarówno wtedy jak i teraz. W samym Jastrzębiu mamy kilka kościołów zbudowanych za komuny, to się nie stało bez powodu.

Robin01.05.2020 18:46

PiS to taki PZPR tylko,że Jaroszewicz za gierka miał więcej do powiedzenia niż dziś Morawiecki za Kaczyńskiego. PiS niczym PZPR stosuje te same metody. Policja, prokuratura, sądy w rękach partii , a tvpis robi bolszewicką propagandę żeby lud uwierzył, że tak ma być.

Gość01.05.2020 18:37

Jestem na zdjęciu moje minuta szczęścia

Do Aga01.05.2020 18:22

To se idz w pochodzie kobito, wielbij wladze moze ci co za ochlapy rzuca, jakies kolejne 500 + dla nierobow ha ha ha

torpeda01.05.2020 18:01

A ja mam żal do posła Gadowskiego że jego partia wystawia do Brukseli starych sekretarzy PZPR Milera, Cimoszewicza,Rosatiego a on milczy.

Aga 01.05.2020 17:42

Za komuny były mieszkania a teraz

do zomowiec01.05.2020 15:23

Mylisz się, bo w 89r. komuna się przepoczwarzyła , żeby się czerwona burżuazja mogła uwłaszczyć, natomiast od 2015r. mamy powrót do korzeni PRL.
Komuna w tym kraju nigdy nie upadła.

Adam01.05.2020 15:20

Do fakira -to samo twierdzę o członkach PO.Lenie,złodzieje ,karierowicze i pasożyty.

Gość01.05.2020 14:24

Ciekawe czy ci młodzi ludzie na zdjęciach, wiedzili w jakim kraju przyjdzie im żyć w 2020 roku? Niby bez komuny, ale z jej metodami. Niby z wolnymi wyborami, ale nie dla wszystkich. Nie wiadomo w sumie czy to już dyktatura czy jeszcze nie?

zomowiec01.05.2020 14:22

Upadek komuny w PL nastąpił w 2015 roku a dziś mamy ogromny kwik POstkomuny tracącej wpływy ustalone w Magdalence.

Fakir na gwoździach01.05.2020 14:19

Członkowie PZPR i ZSMP to teraz często członkowie PiS, w Jastrzębiu również. PiS to ideowa kontynuacja PZPR.

25 lat jako dorosły żyłem w Komunie - 25 lat też 01.05.2020 14:06

.......Pierwsi więzili a nawet zabijali ale i Oni byli zabijani,więzieni i wyzyskiwani przez książęta ,carów, królów i szlachtę. Tępili religie która niejednokrotnie nie służąc tak naprawdę Bogu a własnym dobrom ziemskim u szlachty, sprzyjała i wspierała tą byłą książęcą władzę ogłaszając ,że ?wszelka władza od Boga pochodzi? co doprowadziło do bezpodstawnego poddaństwa plebsu i w sumie do I wojny światowej i wielu cierpień. Komuniści w odwecie więc niszczyli nawet i wiarę- Bóg taką mentalność przywódców kościoła musiał też poskromić., ale i Komuniści pobudowali miasta ,zlikwidowali analfabetyzm, wyregulowali rzeki , postawili wiadukty, tak właśnie takie z którymi obecna władza ma jak w Jastrzębiu dzisiaj problem bo nie mają za co go odbudować -jedna mała rzecz, pobudowali także tory kolejowe które obecni asfaltują .
No i Kapitalizm który na tej bazie wyzwolił inwencję ludzką, rozwój technologi, produkcje przedmiotów codziennej potrzeby, dostępne ogólnie wykształcenie wyższe lecz także sprowadził niebywałe niekontrolowane bezrobocie ,wyzysk, ukazał POdlośc jednostek a nawet całych grup, zdolność grabienia tego co Tusk Donald sam nigdy nie wypracował.
Lecz i otworzył granice, wprowadził swobodę poruszania się, ale i przez to obecną pandemię która przypomniała nam ,ze nie jesteśmy jeszcze Stwórcą lecz jego stworzeniem. Wszystko to jest następstwem moim zdaniem wyższego planu -Planu Bożego .

Misiek 01.05.2020 13:35

@Oto Ameryka

Tzw. komuchy są również w szeregach parti rządzącej, czy szerzej innych partii - to tak gwoli obiektywności. Co do Jaruzelskiego, został prezydentem w wyniku porozumienia Okragłego Stołu, w którym brał udział i Kościół Katolicki i panowie Kaczyńscy , czyli dzisiejsze środowiska pisowskie i reszta polskiej obecnej sceny politycznej. Mówmy do końca jak było. Czy było warto wchodzić w umowę zwaną Okrągłym stołem? A może lepiej było zrobić krwawą rewolucję i sie wzajemnie wyżynać? Niech każdy sobie odpowie sam na te pytania.

Oto Ameryka01.05.2020 13:29

Dlaczego PO biorą starych komuchów na swoje listy Miler,Rosati , Cimoszewicz starzy sekretarze PZPR po szkołach w Moskwie.A uczynienie sowieckiego generała w polskim mundurze prezydentem też słabe było.

sedes01.05.2020 13:17

@Fakir na gwoździach

Jeżeli nawet, to robię to dobrowolnie. NIkt mnie do niczego nie zmusza. Idę albo i nie ide. To jest piękna wolność. A co pokłonów facetom w sukienach. Kto mnie zmusi? No chyba, że Ty czujesz się zmuszony to już inna sprawa. Pozdrawiam

Fakir na gwoździach01.05.2020 13:06

@sedes

Obecnie w styczniowym słońcu, ubrany w kolorowe strój, idziesz w korowodzie świętując w środku Europy legendę o perskich magach i oddajesz pokłon urzędnikom i facetom w sukienkach.
Nastąpiła poprawa, faktycznie.

sedes01.05.2020 12:55

Pomyslcie, gdyby była komuna - zimno, deszcz leje, a my na Średnicowej nazwanej póżniej al. Pokoju stoimy 2-3 godziny i czekamy na kolejkę, aby przejść przed wierchuszką jastrzębskich partyjniaków z PZPR. Boże dzięki Ci, że komuny nie ma.

Wszyscy maja coś zlego ale i dobrego na sumieniu01.05.2020 12:13

25 lat jako dorosły żyłem w Komunie - 25 lat tez w Kapitalizmie.
Pierwsi więzili a nawet zabijali ale i Oni byli zabijani ,więzieni i wyzyskiwani przez książęta ,carów ,królów i szlachtę) . Tępili religie która niejednokrotnie sprzyjała i wspierała tą byłą książęcą władzę ,niszczyli wiarę.
ale i pobudowali miasta ,zlikwidowali analfabetyzm, wyregulowali rzeki ,postawili wiadukty, tak takie z Którymi obecna władza ma jak w Jastrzębiu dzisiaj problem bonie mają za co go odbudować -jedna mała rzecz, pobudowali tory kolejowe które obecni asfaltują .No i Kapitalizm który na tej bazie wyzwolił inwencję ludzką ,rozwój technologi produkcje przedmiotów codziennej potrzeby, dostępne ogólnie wykształcenie wyższe i ale i sprowadził niebywałe bezrobocie ,wyzysk, ukazał POdlośc jednostek a nawet calych grup ,zdolność grabienia tego co Tusk Donald sam nigdy nie wypracował. Lecz i otworzył granice, ,wprowadził swobodę poruszania sie ale i przez to obecna pandemie. Wszystko to jest następstwem moim zdaniem wyższego planu -Planu Bożego.

Emeryt01.05.2020 12:12

Obchody święta 1-go Maja zapoczątkowano jak 8 marca w Stanach Zjednoczonych i przez partie komunistyczne.Nad jednym jak i nad drugim świętem łapę położył kościół wietrząc dobre zyski i do 1-go Maja dopisano jakiegoś świętego Józefa patrona robotników,ale w/g robotników do święto komuny!!

Joachim 01.05.2020 12:09

Jak widze te foty z pochodów to przychodzi mi do głowy mysl, że w Niemczech hitlerowskich też były takkie spędy. Czy my więc jesteśmy lepsi niż ogłupiałe w czasie faszyzmu społeczeństwo niemieckie? Też dostalismy w d...e zanim ludzie się wzięli w garść i obalili komunę. To a'propos naszej wyzszosci nad innymi, zwłaszcza Niemcami. Już słyszę te głosy oburzenia. Zatem odpowiadam - w szeregach UB jednak więcej było rodowitych Polaków, niż przysłowiowych Żydów, którym często się to wypomina. Hańba powinna spaść na każdego kto służył komunizmie, zwłaszcza we wczesnych latach - kiedy panował terror.

Robert Szymański01.05.2020 12:00

Ironia polega na tym, iż pan Czernecki nie wspomina, że ten bezduszny system, pozwolił na wybudowanie największego naówczas w Polsce. budynku kościelnego (pod względem kubatury), tzw. kościoła na górce. Tajemnicą poliszynela było, to że sam budynek został wystawiony dzięki pochodzącym z budowanych przez złych komunistów, bloków. Niejedna Gruszka z betonem została wyładowana na budowie kościoła.

do do Kuba01.05.2020 11:48

to prawda ,ze jest duzo auta ,sprzętu AGD itp lecz trzeba stwierdzić że większość z Tych ludzi co to posiadają mieszkania zakładowe prawie za darmo dostali a dostajac za darmo mogli sobie pozwolić bardzo wcześnie na kupno auta. nie wielu tak jak ja kupiło mieszkanie spółdzielcze które przez dziesiątki lat kredytem spłacało gdyż Balcerowicz wypiął sie w 1991r na rewaloryzacje wkładów mieszkaniowych. Jedni pracują w tym kraju po 20 lat i maja emerytury i 500zł na dzieci -inni muszą zasuwać po 50 lat z sobotami i świętami.

Kuba01.05.2020 11:40

Nikt nie broni komuny -analizujemy za i przeciw. Rozwój technologi tez nie możne być argumentem. Mój dziadek także do kościoła w kapitalizmie chodził na bosaka a buty zakładał przed wejściem w progi świątyni bo buty były przez brak rozwoju technologi i powszechności --drogie. Jednak i JPII nie potępił nigdy Rewolucji .Wiedział że i ona miała swoje przyczyny a za Jego pontyfikatu po zamordowaniu biskupa w Brazyll (tego samego co Go przedtem zrugał za niby komunizm) gdy tak naprawdę brał obronę biedoty wyzyskiwanej ---JPII płakał ze nie słusznie Go skrzywdził. Oba systemy ,skrany kapitalizm--Liberalizm Tuska, cwaniactwo Gadowskiego z drugiej strony komunizm i nadmierny socjalizm powinny być trwale uznane za przestępcze gdyz jedne prowadzą do wyzysku a drugie do leserstwa i oszustwa przez rzekomo biednych.
JP II:" musi istnieć trzecia droga."

do Kuba 01.05.2020 11:26

Mój dziadek też wychował 6 dzieci i to przed II wojna swiatową. To nie kwestia komuny. Nawet w czasie okupacji ludzie żywili dzieci. To jest kwestia poziomu życia - jakie było każdy wie. Powodziło się nielicznym. Zobaczcie, ile teraz samochodów pod blokami, jaki sprzęt RTV i AGD ludzie mają przeważnie w domach. Jest różnica - jest.

Kuba01.05.2020 11:05

Wczoraj przyszła mi do głowy taka myśli -mimochodem natchniony przez Ducha Św. Skoro ta Komuna była taka tragiczna (bo dobra nie do końca była) to jak to się stało ,że Walesa mój ówczesny idol wychował tyle dzieciaków w tych czasach. Facet Który do roboty fizycznej się nie rwał,ponoć lewe ręce mając tyle dzieciaków raczej powinien w fawelach biedoty kapitalistycznej grasować niz je dac rady w systemie niezdrowym chować?
Sądzę ,że Bóg pozwolił na Komunizm gdyż musiał dać przez to odpowiedz dla wcale nie lepszego kapitalizmu.
JP II "musi istnieć trzecia droga"

Gość01.05.2020 10:56

1 maja to żadne komunistyczne święto i dobrze, że ktos o tym napisał. Niech ludzie wiedzą!

Pałac Federacji01.05.2020 10:54

"obowiązkowy soęd to się szkło, pod groźba kary, czy to w szkole, czy zakładzie pracy"

Ani mi ani moim rodzicom nikt nie grozil. Byla wata cukrowa, flagi i przypinane znaczki.
99% ludzi guzik obchodzila polityka, chcieli godnie zyc pracujac. W czasach PRL powstalo to miasto, dzialaly instytucje kultury, szkoly, jezdzily pociagi i autobusy. Czy wszystko to popieralo ZSRR oraz polityke PRL? I nalezylo zlikwodowac zamieniajac Jastrzebie w miejsce nie do zycia, gdzie najmniejsza inwestycja czy remont sprawia nieopisane trudnosci.
UM w stutysiecznym miescie to byla jedna klatka bloku na Zielonej.

Kuba01.05.2020 10:52

Należy jednak stwierdzić że Józef Robotnik, mając świadomość godności pracy ludzkiej wśród wielu krzywd wybudował to osiedle w tle ,miasto i zakłady pracy oraz że w tym czasie powstało najwięcej kościołów.
Pieniądze z ZUSu szły na te cele a teraz niedawno temu Tusk Donald prywatyzując stwierd ł ze Nikt za Was dodatkowych składek nie płacił na ZUS wiec mogę Wam wiek emerytalny za prace w szkodliwych i nieb ukraść i te firmy prywatyzujac pieniędzy ze sprzedażny tych dobr do ZUSu nie zwrócil i wział, roztrwonił jak swoje. Sa też i tacy Krórzy po roztrwonieniu tej kasy przez Tuska i jego POmagierów twierdzą do dziś ze Emeryci sa utrzymywani z bieżących wpływów do ZUS zapominając czyli że system jest rzekomo pokoleniowy zapominając o tym ile Tusk roztrwonił kasy po prywatyzacji i ile sam w UE jako Krol dostaje co miesiąc gaaaaaaaaży. JP II mówił i pisał już dawno"musi istnieć trzecia droga" -dlaczego?

do Pałac Federacji 01.05.2020 10:32

Hmm, miało... Ile tak naprawde ludzi popierało komunistów - nie wiadomo. Był obowiązkowy soęd to się szkło, pod groźba kary, czy to w szkole, czy zakładzie pracy. Warto o tym wiedzieć myślać o święcie majowym.

Pałac Federacji01.05.2020 10:08

"Przez całe dziesięciolecia miało być manifestacją poparcia dla władzy narzuconej ze Związku Sowieckiego"

A to by pasowalo. Pewien nauczyciel byl spikerem na pochodzie, potem, juz jako dyrektor szkoly, zapraszal do kosciola.
Ja osoboscie zadnego poparcia Zwiazkowi Radzieckiemu nie manifestowalem. Na pochodzie mozna bylo zobaczyc rozne zespoly artystyczne czy kluby. Teraz nawet nie byloby w Jastrzebiu czego pokazac na podobnym pochodzie, dlatego zamieniono go ja duperele typu korowody.