Pogoda na dziś zobacz prognozy
 0°
4 maja 2020

Młodzi strażacy z "Korfantego"

Młodzi strażacy z "Korfantego"
fot. ZS 2

Na dzień 4 maja przypada Dzień Świętego Floriana, patrona strażaków. Ale też patrona wszystkich adeptów tej niełatwej profesji. Należą do niej uczniowie z klas strażackich Zespołu Szkół Nr 2 im. Wojciecha Korfantego w Jastrzębiu-Zdroju.

Wprawdzie nie biorą jeszcze udziału w akcjach gaśniczych, bo to mogą strażacy zawodowcy lub strażacy z ochotniczych straży pożarnych, ale chętnie uczą się do nich. Kim są? To typowe nastolatki - mieszkańcy Jastrzębia i okolic. Nierzadko już są członkami drużyn młodzieżowych ochotniczych straży pożarnych.

Wybierając szkołę średnią chcą połączyć tradycyjną naukę z pasją. Taką możliwość daje im Zespół Szkół Nr 2 im. Wojciecha Korfantego w Jastrzębiu. Tam uczą się w klasie strażackiej liceum ogólnokształcącego z elementami ratownictwa górskiego i wodnego.

Czerpią wiedzą od najlepszych - zawodowych strażaków z PSP Jastrzębie-Zdrój, członków Kluby Wysokogórskiego Jastrzębie-Zdrój oraz Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego Oddział Rejonowy Jastrzębie-Zdrój.

- Jesteśmy uczniami klasy strażackiej i dla nas sprawność to bardzo ważna rzecz. Nie wiadomo jak potoczą się nasze losy w przyszłości. Możemy zostać strażakami, możemy po maturze pójść inną drogą. Warto jednak nauczyć się nowych umiejętności, jak ratownictwo wodne i to pod okiem najlepszych ratowników - mówi uczeń Konrad.

Na razie młodzi adepci tego zawodu chłoną co tylko mogą. Często mają zajęcia ze strażakami zawodowymi, odwiedzają szkoły aspirantów PSP, byli nawet w samym sercu Centrum Powiadamia Ratunkowego w Katowicach. Zobaczyli tam, w jaki sposób koordynowana jest pomoc na terenie całego województwa.

Dla nich szkoła to nie tylko siedzenie nad książkami, ale też bieganie po poligonie z wężem strażackim. Pokonywanie przeszkód. Na basenie ćwiczą jak ratować ludzi, a od alpinistów uczą się, jak działa organizm w ekstremalnych warunkach.

Czym dla tych, którzy poczuli dopiero przedsmak tego wyjątkowego zawodu jest bycie strażakiem?

- Straż to adrenalina. Nierzadko trzeba działać pod presją czasu, bo ratuje się ludzi. Rywalizacja na zawodach pozwala się nam sprawdzić. Wczuć się w realia prawdziwej akcji, gdzie nie ma czasu na chwilę wahania, obawy, nie mówiąc już o paraliżującym strachu. Poza tym uczymy się również udzielać pierwszej pomocy, walczyć z innymi zagrożeniami niż ogień. Strażacy to ludzie, na których można liczyć, również po pracy, są zgraną ekipą, wspierają się - opowiada Anita Drescher, uczennica II klasy strażackiej w „Korfantym”.

Młodzi strażacy to ludzie pełni energii. Lubią sport. Chodzą po górach. Pływają. Prowadzą aktywne życie. Są gotowi nieść pomoc potrzebującym, jeśli zajdzie taka potrzeba.

 

Polub i udostępnij
Czytaj też

Płonęło mieszkanie na trzecim piętrze Płonęło mieszkanie na trzecim piętrze

Jest plac im. Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy Jest plac im. Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

Dodaj opinię
Dodając opinię akceptujesz regulamin. Nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, pisz na temat i nie pisz całych zdań wielkimi literami.

Brak opinii w tym artykule. Bądź pierwszy!