Drogi Użytkowniku,

Dziękujemy za zainteresowanie portalem JastrzebieOnline.pl.

W związku z nowymi regulacjami o ochronie danych osobowych zaktualizowaliśmy chcemy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych przez serwis JastrzebieOnline.pl. Dbamy o to aby Twoje dane były bezpieczne. Jednocześnie informujemy o stosowaniu plików cookies.

Zaktualizowaliśmy w tym celu regulamin portalu oraz politykę prywatności i plików cookies – prosimy o zapoznanie się z nimi.

Klikając przycisk „przejdź do portalu” akceptujesz nowe postanowienia wymienionych dokumentów.

Zamknij komunikat
Pogoda na dziś zobacz prognozy
 0°°
5 maja 2020

Ogniska epidemii w kopalniach. Prawdopodobny wzrost

Ogniska epidemii w kopalniach. Prawdopodobny wzrost
fot. PGG

Już nie tylko pracownicy Polskiej Grupy Górniczej są zarażeni koronawirusem. Także w Jastrzębskiej Spółce Węglowej epidemia obejmuje kolejne osoby. Epidemiolog prof. Jerzy Jaroszewicz wskazuje, że możliwe są dalsze zachorowania, których ogniskiem są kopalnie.  

W poniedziałek JSW poinformowała, że 18 pracowników kopalni „Pniówek” ma koronawirusa potwierdzonego badaniami laboratoryjnymi. Nieoficjalnie wiadomo, że przeprowadzane są kolejne testy na górnikach. Znacznie gorsza sytuacja jest w Polskiej Grupie Górniczej tam (dane z 4 maja) zakażonych są 243 osoby. Sytuacje komentuje prof. Jerzy Jaroszewicz, konsultant wojewódzki w dziedzinie chorób zakaźnych

 - Jestem tym głęboko przejęty, poprzednio wzrosty zachorowań były związane z sytuacją w domach pomocy społecznej. Ich pensjonariusze nie opuszczają tych miejsc, chyba że muszą być leczeni w szpitalu. Co innego górnicy, którzy przecież mają swoje rodziny. Dlatego dynamika wzrostu liczby zakażonych akurat w tej grupie zawodowej bardzo niepokoi. Nie mamy na tyle dobrych modeli, by móc wnioskować o dalszym możliwym wzroście liczby nowych przypadków każdego dnia na terenie województwa śląskiego, ale intuicja podpowiada, że to bardzo prawdopodobne – mówi prof. Jerzy Jaroszewicz, konsultant wojewódzki w dziedzinie chorób zakaźnych, wypowiedź dla katowickiej Gazety Wyborczej z dnia 5 maja, wydanie internetowe.

Polub i udostępnij
Czytaj też

Policja kontroluje noszenie maseczek w autobusach Policja kontroluje noszenie maseczek w autobusach

Rząd przywraca część restrykcji z powodu koronawirusa Rząd przywraca część restrykcji z powodu koronawirusa

Dodaj opinię
Dodając opinię akceptujesz regulamin. Nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, pisz na temat i nie pisz całych zdań wielkimi literami.
Opinie (42)
do Marian07.05.2020 16:15

Tacy jak Ty powinni dwa lata posiedzieć na bezrobociu, może by dotarło do tej Twojej...
A nie Ty pewnie jesteś już emerytem i wszystko Ci przeszkadza a TVPIS to Twoja wyrocznia.

Walynciok07.05.2020 11:13

skoszarować górników na na kopalniach na okres dwóch tygodni, prowadzić na bieżąco dokładne badania, po dwóch tygodniach następna zmiana

Korona Wirós07.05.2020 7:09

@j-bie

"dlaczego skoro tyle już zachorowań u górników nie zamknąć na ten czas kopalń i płacić postojowe"

Bo na to nie zgadzają się ZZ, które z dawną Solidarnością nie mają ABSOLUTNIE nic wspólnego. To prywatne folwarki tłustych kotów. Postojowe - NIE, skracanie czasu pracy - NIE. Oni na złość mamie uszy sobie odmrożą.

Marian06.05.2020 23:21

Do do Benka
Dziś o 9:11. Słuszna wypowiedź Benka! Człowieku twoja głupota ciebie sama ukarze. Nie szkoda mi będzie ludzi którzy świadomie się zarażą. Ale lałbym takich którzy narażają innych. Ci górnicy co tak jeżdza to powinno być zgłoszone do dyrekcji bo świadomie narażaja innych a kierowca powinien odpowiadać za taki stan rzeczy.Bo to on przewozi tych ludzi.

Gość06.05.2020 20:48

Prawdopodobny? 200 procentowy wzrost w krótkim czasie

Rudi 06.05.2020 10:20

Bo u nas w kraju to debile na nic nie mają pieniędzy ale kupować nieatestowane maseczki itp. to jest wyrzucanie pieniędzy niech się przyznają znowu premie bo im się należy za włożony trud żeby odbyły się wybory skandal i jeszcze raz skandal sanepid ma nas w d... e nikt się nie interesuje żeby zrobić więcej testów i odsyłają od Annasza do Kajfasza

do Benka06.05.2020 9:11

1. Podaj średnią wieku zmarłych lekarzy i księży.
2. Jak długo chcesz zamknąć cały świat w domu? Rok, dwa?
3. Czy masz zamiar napisać apel do rządu Szwecji aby wprowadzili obostrzenia?

j-bie06.05.2020 8:59

dlaczego skoro tyle już zachorowań u górników nie zamknąć na ten czas kopalń i płacić postojowe,może nie było by tyle zachorowań.

tara06.05.2020 8:35

ale ja nie mówię, że to jest lekka choroba, natomiast porównywanie dpsu do kopalni to gruba przesada. Owszem, każdy może przejsc to inaczej, ale chyba nikt nie ma watpliwosci, że każdy przejdzie, to kwestia czasu. A kopalni na ten czas nie da sie zamknąć, bo bedzie po kopalni i po robocie, a wtedy też bedzie płacz

Korona Wirós06.05.2020 8:17

Dlaczego na kopalniach JSW, skoro tak podobno się dbało o higienę pracy, nie zrobiło się tego, co na granicy z Czechami - comiesięczne testy na obecność COVID-19. Molekularne na koszt pracownika.

Ale OK, już widzę ten raban o kasę, przecież górnicy wciąż zarabiają za mało i są roszczeniowi.
Więc JSW by te koszty pokryła i po sprawie.

Pokaż wszystkie opinie (42)