KIK Jastrzębie
Pogoda na dziś zobacz prognozy
 16°11°
Wesele w Dąbrówce
5 maja 2020

Ogniska epidemii w kopalniach. Prawdopodobny wzrost

Ogniska epidemii w kopalniach. Prawdopodobny wzrost
fot. PGG

Już nie tylko pracownicy Polskiej Grupy Górniczej są zarażeni koronawirusem. Także w Jastrzębskiej Spółce Węglowej epidemia obejmuje kolejne osoby. Epidemiolog prof. Jerzy Jaroszewicz wskazuje, że możliwe są dalsze zachorowania, których ogniskiem są kopalnie.  

W poniedziałek JSW poinformowała, że 18 pracowników kopalni „Pniówek” ma koronawirusa potwierdzonego badaniami laboratoryjnymi. Nieoficjalnie wiadomo, że przeprowadzane są kolejne testy na górnikach. Znacznie gorsza sytuacja jest w Polskiej Grupie Górniczej tam (dane z 4 maja) zakażonych są 243 osoby. Sytuacje komentuje prof. Jerzy Jaroszewicz, konsultant wojewódzki w dziedzinie chorób zakaźnych

 - Jestem tym głęboko przejęty, poprzednio wzrosty zachorowań były związane z sytuacją w domach pomocy społecznej. Ich pensjonariusze nie opuszczają tych miejsc, chyba że muszą być leczeni w szpitalu. Co innego górnicy, którzy przecież mają swoje rodziny. Dlatego dynamika wzrostu liczby zakażonych akurat w tej grupie zawodowej bardzo niepokoi. Nie mamy na tyle dobrych modeli, by móc wnioskować o dalszym możliwym wzroście liczby nowych przypadków każdego dnia na terenie województwa śląskiego, ale intuicja podpowiada, że to bardzo prawdopodobne – mówi prof. Jerzy Jaroszewicz, konsultant wojewódzki w dziedzinie chorób zakaźnych, wypowiedź dla katowickiej Gazety Wyborczej z dnia 5 maja, wydanie internetowe.

Polub i udostępnij
Czytaj też

Cyberataki na kopalnie to realne zagrożenie Cyberataki na kopalnie to realne zagrożenie

Wzrosła sprzedaż węgla w JSW Wzrosła sprzedaż węgla w JSW

Dodaj opinię
Dodając opinię akceptujesz regulamin. Nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, pisz na temat i nie pisz całych zdań wielkimi literami.
Opinie (42)
do Marian07.05.2020 16:15

Tacy jak Ty powinni dwa lata posiedzieć na bezrobociu, może by dotarło do tej Twojej...
A nie Ty pewnie jesteś już emerytem i wszystko Ci przeszkadza a TVPIS to Twoja wyrocznia.

Walynciok07.05.2020 11:13

skoszarować górników na na kopalniach na okres dwóch tygodni, prowadzić na bieżąco dokładne badania, po dwóch tygodniach następna zmiana

Korona Wirós07.05.2020 7:09

@j-bie

"dlaczego skoro tyle już zachorowań u górników nie zamknąć na ten czas kopalń i płacić postojowe"

Bo na to nie zgadzają się ZZ, które z dawną Solidarnością nie mają ABSOLUTNIE nic wspólnego. To prywatne folwarki tłustych kotów. Postojowe - NIE, skracanie czasu pracy - NIE. Oni na złość mamie uszy sobie odmrożą.

Marian06.05.2020 23:21

Do do Benka
Dziś o 9:11. Słuszna wypowiedź Benka! Człowieku twoja głupota ciebie sama ukarze. Nie szkoda mi będzie ludzi którzy świadomie się zarażą. Ale lałbym takich którzy narażają innych. Ci górnicy co tak jeżdza to powinno być zgłoszone do dyrekcji bo świadomie narażaja innych a kierowca powinien odpowiadać za taki stan rzeczy.Bo to on przewozi tych ludzi.

Gość06.05.2020 20:48

Prawdopodobny? 200 procentowy wzrost w krótkim czasie

Rudi 06.05.2020 10:20

Bo u nas w kraju to debile na nic nie mają pieniędzy ale kupować nieatestowane maseczki itp. to jest wyrzucanie pieniędzy niech się przyznają znowu premie bo im się należy za włożony trud żeby odbyły się wybory skandal i jeszcze raz skandal sanepid ma nas w d... e nikt się nie interesuje żeby zrobić więcej testów i odsyłają od Annasza do Kajfasza

do Benka06.05.2020 9:11

1. Podaj średnią wieku zmarłych lekarzy i księży.
2. Jak długo chcesz zamknąć cały świat w domu? Rok, dwa?
3. Czy masz zamiar napisać apel do rządu Szwecji aby wprowadzili obostrzenia?

j-bie06.05.2020 8:59

dlaczego skoro tyle już zachorowań u górników nie zamknąć na ten czas kopalń i płacić postojowe,może nie było by tyle zachorowań.

tara06.05.2020 8:35

ale ja nie mówię, że to jest lekka choroba, natomiast porównywanie dpsu do kopalni to gruba przesada. Owszem, każdy może przejsc to inaczej, ale chyba nikt nie ma watpliwosci, że każdy przejdzie, to kwestia czasu. A kopalni na ten czas nie da sie zamknąć, bo bedzie po kopalni i po robocie, a wtedy też bedzie płacz

Korona Wirós06.05.2020 8:17

Dlaczego na kopalniach JSW, skoro tak podobno się dbało o higienę pracy, nie zrobiło się tego, co na granicy z Czechami - comiesięczne testy na obecność COVID-19. Molekularne na koszt pracownika.

Ale OK, już widzę ten raban o kasę, przecież górnicy wciąż zarabiają za mało i są roszczeniowi.
Więc JSW by te koszty pokryła i po sprawie.

Kłamstwa%06.05.2020 7:10

Buahha ty masz informacje z Wietnamu hahah dobre wyprodukowane prezes tvpPiS hihih.
Umierają i zagrażają się w szpitalach i to po 65 roku życia ludzie bez rodzin tych co moż zakorovirusować.

TPW06.05.2020 5:29

Tak hajer a to wszystko wisz z TV. Wiele udowodniłyby testy nie na COVID a na anty ciała, zobaczyłbyś ze 90% nawet nie wiedziało ze to ma!

@Hejter05.05.2020 23:04

Mocno poplynales. Jest bardzo wiele takich osob, glownie ma to zwiazek z ich innymi schorzeniami i zaostrzeniem objawow, ktorych praktycznie nie da sie opanowac.

Benek05.05.2020 21:46

do Gość
Dziś o 13:33. Zgadzam się z tym. Gdie jest SM lub policja z patrolami. Dużo młodych spotyka sie na mieście nie ma zachowanych dystansów maseczki pod brodą. Nawet strasi nie zachowują dystasnu i maseczki pod nosem lub pod brodą bo akurat pali. Biorą rękoma je odsłanianą nie patrzą,że w ten sposób nie można.
Po drugie autokar Adex widze wozi górników cały autokar a nie mją maseczek założonych tylko pod brodą i do tego siedzą jeden obok drugiego. Ludzie tak nie moze być. Dlaczego policja nie sprawdza tych przewozów z górnikami a widać,że jadą z kaskami, w roboczych ubraniach wiec albo do pracy ich wiozą lub z pracy.
Pani prezydent niech w końcu zacznie działać i wysyła SM na kontrole po mieście

Benek05.05.2020 21:40

do tara.Większych głupot nie szłyszałem. Niejeden silny leży juz 1,5 pod ziemią. We Włoszech umarło 170 lekarzy tez byli młodzi, zdrowi 80 księży. Chyba górnicy nie mają aż takich zdrowych płuc jak wdychają ten pył po węglu? Ilu ma np. nadciśnienie lub jakies alergie a z drugiej strony nigdy nie wiadomo jak organizm zareaguje. Po drugie młody może być zarażony przejdzie łagodnie ale wirusa przyniesie do rodziców a oni juz moga tego nie przeżyć.

Benek05.05.2020 21:35

do Hajer. Tępi ludzie tego nie rozumieją. Ze to nie jest zwykła grypa to jest wirus prawdopodobnie stworzony sztucznie. Przeciez grypa nie dotykała ludzi gdzie sa wysokie temperatury powietrza a ten wirus jest na całym świecie. Do tego nawet lekarze w Austrii jak przebadali po wyzdrowieniu iluś zdrowych męzczyzn a nie mieli żadnych chorób współistniejących i przechodzili wirusa na średnim poziomie mieli uszkodzone płuca. To jest nieodwracalne. Grypa tak nie uszkadza płuc. najgorzej mnie denerwują chojraki, którzy mówią,ze to nic takiego itd...niech go dotkinie ten wirus to zobaczy lub kogoś zrodziny to wtedy nie mówił by jeden z drugim takich głupot.

Jaś Mos05.05.2020 21:34

Przecież ten koronawirus to jest jedna wielka sciema.

Tutaj chodzi o wielką kasę

Hajer05.05.2020 18:09

TPW. Teraz Ty pomyśl Lemngu. W Wietnamie obowiązek maseczek, izolowania i dystansu wprowadzono już w styczniu, jak i zawieszenie połączeń lotniczych. I w Wietnamie jest poniżej 300 przypadków od początku roku. Po drugie na grypę umierają ludzie z powikłaniami którzy się nie leczyli, nie byli pod opieką lekarską, wzięli gripexa i do roboty... Pokaż mi przypadek osoby która zmarła na grypę a był w trakcje leczenia, przyjmowała leki przepisane przez lekarza i stosowała się do zaleceń. W przypadku COVID nie mamy leku i umierają ludzie którzy są pod ścisłą opieką lekarską w warunkach szpitalnych. Widzisz i rozumiesz tą różnice?

Ryl zofiowka05.05.2020 17:18

Dajta spokój! Siejecie ferment! Kiedy podwyżka dla normalnie uczciwie pracujących górników!? Inne zawody siedza na 4literach w domach bo boją się wyjść. Tylko my górnicy utrzymujemy to społeczeństwo! Wszyscy powinniście okazywać nam szacunek i dziękować ze kopalnie tak dobrze prosperują

TPW05.05.2020 16:23

Do Tom: typowy leming! Ta twoją szmatka na buzi możesz sobie tyłek po potrzebie wytrzeć! Tydzień przed wprowadzeniem nakazu, rządzący mówili ze maski nic nie dają! O ile maska chirurgiczna tak, to tej majtki na twarzy dla wirusa są niczym, przepada przez nią jak parówka przez drzwi do garażu! Weź sieć na wieloryby i złap rybki w akwarium! Ludzie wyłącznie telewizory, włączcie mózgi! Na chwile obecna choruje około 0,04% światowej populacji, a co tu się dzieje! Tak grypa zbiera większe żniwa! Powinni w domach bez żadnej pomocy siedzieć zmanipulowani i niesamodzielnie myślący! Przyjdzie głód prędzej niż wirus. I świat będzie bez was piękniejszy! Telewizyjne lemingi!

oko05.05.2020 16:15

tara@
patrz co sie dzieje w PPG, ile ludzi zakazonych i ile na kwarantannie,
tu nie ma znaczenia ze chopy z gruby to silne facety,
kopalnią grozi paraliż,
i maseczki na gebie na łazni pod prysznicem nie pomogą jak to niektórzy tu mówią

P.S. w anglii mam znajomych, jedna z nich przeszła Covid, kazali jej w domu siedziec, przez 2dni ledwo umiala oddychac a karetka i tak nie przyjechała, tak ze nie nazekajcie na nasz NFZ, tam tez brakuje maseczek i innych kaftanów

Tom 05.05.2020 15:28

Ludzie olewają, noszenie masek, zakazy i całą resztę... High life!!! A potem będzie płacz

Osadnik05.05.2020 14:28

Wszystko w rękach pracowników Ci zarażeni czuja się dobrze i oby tak zostało do końca choroby. Kopalnia fedruje dalej

Gość05.05.2020 13:54

Jak podają pracownicy Jankowic nie robi się im testów, zarażone całe rodziny włącznie z dziećmi, górników ok 107. 3 razy tyle ludzi na kwarantannie, nikt się nimi nie interesuje,sanepid nie podnosi telefonu, przychodnie nie wypisują L4, bo nie mają podstaw, bo nie wiedzą, że ludzie są chorzy.Nikt do tych ludzi nie dzwoni, aby sprawdzić czy żyją. Mają informację, że jak będą całkiem źle się czuć to dzwonić na pogotowie.

tara05.05.2020 13:44

do Pałac Federacji: nie przeczy, pisali, ze to kwestia czasu
do Oko: to było sianie paniki i też siejesz panikę. Górnicy to jednak nie są starsi, chorzy panowie i panie, ale silne chłopy

Gość05.05.2020 13:33

Zwracam się do Urzędu Miasta aby bardziej żetelnie informował mieszkańców Jastrzębia żarty się skończyły. Podawanie ogólnikowych informacji prowadzi do katastrofy, bo dziadki nie czytają internetu, młodzież chodzi bez maseczek, całymi chordami spotykają się. Proszę zacząć działać, bo potrzebne mogą być specjalne zaostrzenia dla naszego miasta w związku z ogniskami w kopalniach jest Pniuwek, Zofiówka, będzie Jastrzębie, i Borynia. Ogrom ludzi ma choroby układu krążenia, raka i cukrzycę. Nie dadzą rady pomóc tylu ludziom. Ci co na kwarantannie łażą po mieście.

Normalnie05.05.2020 12:32

Skoszarowani zdrowych na dwa tygodnie bo inaczej będzie plaga

Gość05.05.2020 12:06

@Pałac Federacji

"To przeczy zapewnieniom zarzadu JSW"

W ogóle myślenie górników, a raczej jego całkowity brak, przeczy zdrowemu rozsądkowi.

Oko05.05.2020 12:00

Teraz przypomnijcie sobie tekst lustu zony gornika ktora pisala o prawdopodobnym scenariuszu ktory wlasnie ma miejsce. Wszyscy z JSW wieszali na niej psy!!! Bedzie jak w domach starcow

Ryl 05.05.2020 10:37

Wungiel 30.04 mi zapłacili 6000 do tego jeszcze na kwarantannie siedzę cud, miód, zimny z puszczy żubr i żyć nie umierać wyborny alkohol w siebie wlewać na RODO u teścia się wygrzewać ojjj korona wirus nie ma przebacz o 15 0.7l czystej trza otwierać by się dobrze sponiewierać, nie ma przebacz każdy górnik czystą w siebie wlewa, a głos pustej po ścianie się rozbrzmiewa.

Gość05.05.2020 10:34

Pozamykać górników na dole, niech siedzą i się izolują. Przecież tacy potrzebni tam są podobno.

Pałac Federacji05.05.2020 10:24

To przeczy zapewnieniom zarzadu JSW

Górnik05.05.2020 10:18

GIG w marcu twierdził że w warunkach dołowych wirus nie przenosi się.......

donosiciel05.05.2020 10:05

odprawa pracowników ochrony JSW na kopalni jeden siedzi obok drugiego a sztab kryzysowy dostał info i nie reaguje ciekawe kto za to beknie haha te wszystkie procedury to ściema, juz nie wspominając o grupujących się górnikach też na podziałach i palaczach na palarni haha

Ozimek05.05.2020 9:54

Odizolowac gornikow, w szkołach, nie ma tam uczniów.

Gość05.05.2020 9:20

Dziwne.

O wiele mniejsze ogniska okazały się zapalne, gdzie jednak bardziej dbało sie o higienę.

A na kopalniach przewija się tysiące przyjezdnych SWD, SCI, SPS i jakoś do tej pory było cicho o zakażonych.

robin05.05.2020 9:06

Niestety , ale górnicy to jest ta grupa gdzie warunki i specyfika pracy bardzo sprzyja zakażeniom, tym bardziej ,że oni ,nie dadzą sobie nic powiedzieć i wszystko wiedzą najlepiej.

Zametaniony05.05.2020 8:58

Ostatnio szturmem wyłazili z kopalni bez masek... to czego się spodziewali... ale górnikowi nie przetłumaczysz.

Gumka05.05.2020 8:57

Pomimo pandemii wciąż jest popyt na nasz węgiel ? zapewnia Włodzimierz Hereźniak, prezes Jastrzębskiej Spółki Węglowej. Problemem jest natomiast spadająca sprzedaż koksu, używanego do produkcji stali. Koronawirus nas nie zatrzyma, o ile nie zabraknie nam masek ....

Gość05.05.2020 8:56

No ale jak to?

Przecież granice były zamknięte, a o to był największy szum.

Nic to że LOT-em zaczęto na hurra sprowadzać zakażonych rodaków i tysiące ich przyjeżdża codzinnie do JSW.

gabriel05.05.2020 8:47

na zofiówce podobno już też jest zarażony...się dzieje...

Piter05.05.2020 8:46

W zofiowce tez są zakażeni pracownicy dołkowi, ale jsw milczy .... jak zwykle ucisza temat dopóki sie nie rozprzestrzeni. A to że zawiesili prace na jednym z chodników.... co to da ?!