Pogoda na dziś zobacz prognozy
 8°
18 maja 2020

JSW: 2 mld zł na inwestycje

JSW: 2 mld zł na inwestycje
fot. Damian Hetman / jastrzebieonline.pl

Jastrzębska Spółka Węglowa planuje w tym roku wydać 2 mld zł na inwestycje. W ocenie wicepremiera jacka Sasina spółka dobrze radzi sobie na rynku i ma dobry plan działania. 

Deklaracja o tym, że JSW nie zamierza zrezygnować z prowadzenia inwestycji padła podczas wizyty wicepremiera Jacka Sasina w kopalni Budryk, należącej do tej społki. Kierownictwo JSW podaje jako przykład swojej polityki inwestycyjnej właśnie tę kopalnię. Zmodernizowano tam zakład przeróbczy na co wydano 130 mln zł. Także pod ziemią prowadzone są tam inwestycje. Pozwalają one przeprowadzić wstępną selekcję oraz ocenę jakości produktu. W zależności od tego urobek kierowany jest na odpowiedni poziom wydobywczy.

- Jastrzębska Spółka Węglowa jest firmą, która jest jasnym punktem polskiej gospodarki - ma przed sobą dobry plan działania i perspektywy rozwoju, zdobyte rynki, odbiorców i partnerów. Ważne jest, żeby przetrwać czas epidemii. Kierownictwo spółki radzi sobie z nowymi rynkami i potrafi odpowiadać na aktualne zagrożenia i wyzwania – mówił w wicepremier Jacek Sasin.

Polub i udostępnij
Czytaj też

Duże zainteresowanie urlopami górniczymi w JSW Duże zainteresowanie urlopami górniczymi w JSW

Związkowcy wyruszyli na protest do Luksemburga Związkowcy wyruszyli na protest do Luksemburga

Dodaj opinię
Dodając opinię akceptujesz regulamin. Nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, pisz na temat i nie pisz całych zdań wielkimi literami.
Opinie (15)
Korona Wirós19.05.2020 10:39

@ślusarz

To i tak bardzo dużo.

Myślisz, że to tak łatwo pchać szybciej takie ustrojstwo?

ślusarz19.05.2020 6:27

Bolter na Budryku od września zrobił 500 metrów chodnika ... to rekord świata .

Korona Wirós19.05.2020 5:54

@Akcjonariusz

"Jest zbyt na węgiel i koks?"

Nieustannie. Na węgiel z Mozambiku szczególnie.

Korona Wirós19.05.2020 5:53

@Mar

"dowalom taką cenę że się posramy"

Co, do szkoły miało się pod górkę, czy często chorowałeś? Chłopie, zrozum, że bez dalszego dopłacania do naszego nierentownego górnictwa, bez odpraw, emerytur, deputatów to kasy nam zostanie w budżecie aż nadto.

inwestor18.05.2020 14:42

Proponuje, zeby te pieniadze wydac na zakup wegla. Najlepiej takiego zza granicy. Bedziemy mieli wiecej :-)

Mar18.05.2020 14:28

Po 1 rozróżniajcie spółki skarbu państwa od reszty,po 2 chcecie węgiel i gaz z Rosji proszę bardzo dowalom taką cenę że się posramy i tak z każdym innym krajem,proste jak budowa cepa

Korona Wirós18.05.2020 14:03

Pytanie, które nurtuje parafian to czy elektryczny wutobus na wodór będzie miał w końcu obiecane letnie opony?

Akcjonariusz18.05.2020 13:08

Kiedy jakieś info o kontraktach i nowych rynkach zbytu? Jest zbyt na węgiel i koks?

Hurnik18.05.2020 12:46

Do zwnp kupije z orlenu bo jest dobra

fd18.05.2020 11:48

A czy JSW ochrona i czarna mamba też sobie dobrze radzą? No i kiedy przyjedzie jakiś patrol policji z alkomatem do nich na bramę zofiii

KSG18.05.2020 9:11

ZWNP a moze ralph kto ci placi za ten komentarz? Na wnp pod kazdym artykulem dodajesz ten kom jakas nowa ostatnio modna farma trolli?

Tłósty kot z ZZ18.05.2020 7:41

@ZWNP

Co ty za bzury wypisujesz?

Nam się po prostu należy!

ZWNP18.05.2020 7:23

Uważacie że węgiel jest potrzebny bo to prąd, bo to stal, bo surowiec strategiczny? Ok Zgadzam się częściowo?

Czy żywność : chleb, woda, mięso to nie są produkty strategiczne?? Wyobrażacie sobie państwowe piekarnie i związki zawodowe piekarzy?? Każdy ma wybór kupić chleb z piekarni, która mu odpowiada. Smak, chrupkość i cena. To czynniki decydujące.

Musimy sobie uczciwie powiedzieć, że dopóki politycy i zz będą współdecydować o przyszłości polskiego górnictwa, dopóty będzie ono kulą u nogi całej gospodarki. Górnictwo powinno być całkowicie prywatne. Żeby na zdrowych, rynkowych zasadach konkurować, to należy obniżać koszty wydobycia węgla.

Jeśli prywatyzacja jest jeszcze niemożliwa, to natychmiast potrzebne jest nowoczesne zarządzanie. Może trzeba zatrudnić menedżerów zagranicznych? Chińczycy uratowali Volvo, Francuskie PSA przejęło Opla rękami portugalskiego menadżera, a wiarę w polską piłkę nożną przywrócił szkoleniowiec z Holandii. Nie udało się uratować motoryzacyjnej marki, która była legendą. Mam na myśli szwedzki Saab. Choć były propozycje kupna firmy, gdzieś jednak coś nie zagrało. Szkoda "lotników" , robili świetne samochody. Naprawdę można coś zmieniać na lepsze i wcale nie likwidować marki.
Skoda, Dacia, SEAT to przykłady firm, które zostały uratowane przez przejęcie. Dzisiaj to rentowe koncerny. Dają pracę i generują zyski. Dlaczego upadła Nokia? Bo nie myśleli o przyszłości, robili świetne telefony, ale przeskok technologiczny w erę smartfonów ich pogrążył. Dobra już, Text ma być o górnictwie, będzie o górnictwie.

Którą benzynę kupi górnik mający wybór ?
Czy kupi po 4,24 na stacji Orlen, a może kupi po 4,10 na stacji Shell albo po 4,12 na BP?
To samo będzie z każdym produktem. Decyduje prosty rachunek ekonomiczny. Dlaczego więc nie można kupić tańszego węgla z Rosji, Czech lub nawet dalekiej Kolumbii ? Musimy przyjąć do wiadomości, że nie da się ciągle ratować górnictwa poprzez sypanie kasy z innych spółek. Górnictwo musi utrzymać się samo albo upaść!!!! Żeby górnictwo istniało musi być dobrze zarządzane!!!!

Prawda i tylko prawda uratuje ten sektor. Trzeba w tej branży zmienić wszystko, mentalność pracowników, zmniejszyć zatrudnienie i skończyć z niby potrzebnymi spółkami. Doradztwo, pośrednictwo, usługi, lewe stanowiska niby pracy.. TO tu cwaniacy z branży zarabiają, a spółki górnicze płacą.

Radykalnie wprowadzić system płac oparty o części ruchome i stałe. Zarobek MUSI BYĆ zależny od koniunktury, wydobycia, bilansu spółki i zaangażowania pracownika. Nie można płacić komuś pensji tylko dlatego, że przychodzi do pracy. Należy skrupulatnie zrewidować i zredukować ilość stanowisk administracyjnych do minimum. Można maksymalnie ograniczyć koszty obsługi informatycznej (np. Darmowe Systemy Unix zamiast płatnych MS). Konieczna jest unifikacja maszyn, urządzeń i sprzętu. Zakupy dla górnictwa, bez pośredników i marży dla niby firm. Można pisać i pisać, przykładów ograniczenia kosztów jest mnóstwo. Tylko kogo to obchodzi? Żeby uzdrowić górnictwo trzeba uciąć łeb HYDRZE!!!!

Korona Wirós18.05.2020 7:14

Te inwestycje są tak samo trafione, jak potrzebne.

W Suszczu na przykład wydano 100 milionów na halę, gdzie zatrudnienie znalazło 100 osób.

To nie prościej było tym osobom po prostu rozdać po okrągłej bańce?

Gość18.05.2020 7:06

Normalnie cud i miód...