Pogoda na dziś zobacz prognozy
 13°10°
19 maja 2020

Śląski spis powszechny. Czy czujesz się Ślązakiem? [video]

Śląski spis powszechny. Czy czujesz się Ślązakiem? [video]
fot. wikipedia

Mieszkańcy naszego województwa, ale także Jastrzębia mogą wypełnić ankietę na  szeroko pojęty temat tożsamości śląskiej - śląski spis powszechny w sieci. Opracowanie jest przygotowywane przez posła do europarlamentu Łukasza Kohuta we współpracy z Uniwersytetem Opolskim.

W oparciu o wyniki tej ankiety powstanie analiza, która ma odpowiedzieć na pytanie, jakie są potrzeby mieszkańców Śląska. Dowiemy się też, jak mocna jest ich tożsamość z tym regionem i czy uważają siebie za osobną grupę etniczną.

Jeszcze można wypełniać ankietę, która znajduje się pod linkiem

Zobacz materiał telewizji TVT

Polub i udostępnij
Czytaj też

Uczennica "Korfantego" wygrała konkurs gastronomiczny Uczennica "Korfantego" wygrała konkurs gastronomiczny

Ekonomista z "Korfantego" laureatem konkursu Ekonomista z "Korfantego" laureatem konkursu

Dodaj opinię
Dodając opinię akceptujesz regulamin. Nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, pisz na temat i nie pisz całych zdań wielkimi literami.
Opinie (25)
Ślązak z Polski21.05.2020 5:59

Niema w Polsce innego Ślązaka niż Polak a jeżeli jest to jest to opcja zdradziecka.
Polska bez PiS i PO.
Ps.
Trzy powstanie Śląskie dały dowód propolskości Ślązakom chwała Bohaterom!!

Gość20.05.2020 14:27

Taki Kohut to nic nie znaczy Biedroń też dziwny sojusz jeden Śląsk a drugi zza buga .A najbardziej dziwne że ten portal serwuje anty polskie osoby tzn koguta .Ale to żeby w PiS uderzać inne konsekwencje nieważne.Amatorszczyzna na maxa.A Gadowski z Bochni czyja stronę trzyma koguta czy państwa polskiego?

Adi20.05.2020 12:41

Ślązak nigdy nie był Polakiem, a tym bardziej Niemcem. Śląsk zawsze przechodził pod panowanie innych państw i od zawsze był grabiony przez Polskę, Niemcy czy Czechów. Nie ma tutaj dużo Niemców ani volksdojczów, a co najwyżej falsdojcze, którzy myślą że są Niemcami. Jeśli chodzi o PiS, nie znam prawdziwego Ślązaka, który by go popierał. Chyba za nim są tylko przyjezdni z reszty Polski i ich potomkowie. Proszę nie oczerniać Ślązaków.

do Gość Dziś o 6:4420.05.2020 11:07

Jeśli mącisz, bo nie możesz spać to należy ci się kara. Wielka kara.
Przedstaw się. Jeśli udajesz odważnego, to bądź nim. Jesteś emerytem. Nazwisko ..... adres .....
Czekamy

Czarny 20.05.2020 8:10

A kto zablokował ankietę, bo nie można jej wypełnić?!! Ja jestem że Śląska od pokoleń, nigdy się tego nie wstydziłem i zawsze czułem się przede wszystkim Ślązakiem w odróżnieniu od tzw Ślązaków w pierwszym lub drugim pokoleniu, często przybyłych na Śląsk po wojnie wraz z komunistyczną władzą lub uzbieranych po wsiach w całej Polsce do pracy w kopalniach za czasów Gierka! To oni teraz lamentują na tym forum, bo nie czują związków z tą ziemią i kulturą!

Jastrzębnianin 20.05.2020 7:59

Jestem Polakiem

Gość20.05.2020 6:44

Bez komentarza
Wybierz w Google hasła:
" POLSKA POZBAWIŁA ŚLĄZAKÓW GODNOŚCI "

" Alojzy Lysko o włączeniu części Śląska do Polski "
Polacy traktowali i traktują Ślązaków jako obywateli drugiej Kategorii.

" ZNIKAŁY ZABYTKOWE DZIELNICE A NAWET CAŁE MIASTA "
Tak Polacy niszczyli dziedzictwo kulturowe Śląska "

Ja20.05.2020 5:14

OBPNŚ. Jastrzębie zawsze polskie, nigdy śląskie.

Podatnik19.05.2020 22:27

No 90% Jastrzębian to nie Ślązacy a gorole przyjezdni. Dodatkowo Uniwersytet Opolski nie czuje się że jest na śląsku tylko w niemieckim landzie.

s&d szczepionkowy terror19.05.2020 20:08

Jego trzeba izolować, a najlepiej od razu pozbyć go obywatelstwa polskiego. Reprezentuje poglądy folksdojcza...

do Przedsiębiorca Dziś o 9:4019.05.2020 19:51

Zwróć się z tym do rządu. Te pieniądze są nam zabrane, po czym rząd ogłosił, że da, co jak wiadomo, nic nie znaczy. To zwykłe obiecanki. Rząd nie ma naszych pieniędzy, bo cześć rozdał przekupnym ludzikom, część włożył sobie do kieszeni, a wskazał, że to urzędy państwowe mają je dawać, choć nie dał tych pieniędzy UM.
Taka zakłamana rzeczywistość. Są wskazani winni. Zwłaszcza ci, którzy nie mają nic do tych pieniędzy.

Prawdomowny19.05.2020 19:18

Łukasz Kohut, europoseł z ramienia Wiosny R. Biedronia, z którym żyje całkiem dobrze o czym świadczyć może bycie jednym z jego ekspertów i doradców. Jak przystało na to ugrupowanie, mocno zaangażowany w propagowanie ruchu LGBT - równiez w szkołach, o czym poczytać można m.in. na jego Twitterze. Warto również dodać, że Pan Kohut związany jest z Ruchem Autonomii Śląska, którego wizja przyszłości tego regionu maluje się pod trójkolorową flagą naszych sąsiadów. Należałoby w tym miejscu przypomnieć kwestię przekazywania przez MSZ Niemiec srodków na działalność Wiosny i jej polityków. Pamiętajcie, że skłóconym narodem łatwiej manipulować, a ktoś tu miesza i to bardzo. Myślcie krytycznie, łączcie kropki i wyciągajcie samodzielnie wnioski.

Do "o 10:32"19.05.2020 17:49

Co masz na myśli pisząc niezbyt rozsądnie?
Śląsk wracał do Polski, bo tego chcieli Ślazacy, mieszkańcy tej ziemi. Dziś opowiedzieli się za Kaczyńskim, co może sprowadzić na nich kolejną tragedię. Kaczyński 5 lat temu określił Ślązaków jako "ukrytą V kolumnę".
Ta obelga nie wywołała w Ślązakach żadnej refleksji, czy jest to fałszerstwo w wyborach?

Gość19.05.2020 17:14

Tak, tak... PiS się zna najlepiej na propagandzie... Dobrze, że komuna wróciła. Znowu bedzie kogo na taczce wywieźć, jak się górnikom piniążki i praca skończy...

Terefere19.05.2020 15:40

Dyskryminacja ze względu na gwarę? Powiem tak, pracuję na kopalni gdzie mniej więcej osoby godające z mówiącymi rozkładają się pół na pół. I zauważyłem jedną rzecz za równo na kopalni jak i poza nią... To głównie osoby godające mają problem z kimś kto nie godo. Ślązaki są strasznie zakompleksieni bo gdy tylko pojawia się ktoś kto mówi polszyzną to prubują go zdyskredytować wyzywając od gorola, a gorole to przecież ktoś gorszy, nic nie potrafią, podczas gdy zazwyczaj prawda jest zgoła inna i zajmują wyższe stanowiska od tych wszystko umiejących hanysów. Taka to dyskryminacja ze to zazwyczaj Ślązacy są zacietrzewieni w swoim byciu pępkiem świata tworząc sztuczne podziały. Film "święta wojna" to w tym przypadku film dokumentalny ;) ps: sam jestem rodowitym Ślązakiem

pawełek19.05.2020 14:55

Kohut po prostu nie ma co robić. Taka jest prawda. To facet mało kompetentny. region, z którego został wybrany ma wystarczająco dużo problemów a facet zajmuje się takimi bzdurami.

pawełek19.05.2020 14:53

Nie . nie czuję się ślązakiem. Jestem Polakiem

Gość19.05.2020 12:58

Kohut nienawidzi Polski ale z list do Brukseli i kasa za nic jak najbardziej.

Gość19.05.2020 11:58

Podoba mi się gwara śląska,ale jak ktoś mówi po polsku,to niech mówi po polsku.Nie konczymy wyrazów "europejskom"."śląskom".okropnie to brzmi.

Gość19.05.2020 11:36

Taki Kohut to się na niczym niezna więc próbuje robić to co umie czyli mącić w czystej wodzie swoje brudne myśli.

Korona Wirós19.05.2020 11:24

Siedzi sobie ten euro(p)oseł w tej Brukseli i kombinuje, jakby tu zaistnieć?

No to wymyślił. A zaraz będzie miał żal, dlaczego to cieszy się tak nikłym zainteresowaniem.

Przecież on tak się stara, tak dla nas sie przemęcza, a ci niewdzięczni wyborcy nawet tego docenić nie potrafią.

19.05.2020 10:32

Ludzie, jeśli myslicie, że historia Śląska jest wyłącznie związana z Polską, to jesteście w dużym błędzie. Tu krzyzowały się losy Polaków, Niemców., Czechów, Żydów, oraz tych Ślązaków, którzy nie chcieli przynalezeć do zadnego z tych narodów. Warto pomysleć, przemyśleć, zanim się coś napisze....

Erwin Zielonka19.05.2020 9:42

A za kogo się uważa ten paciulok że jakieś spisy robi.

Przedsiębiorca19.05.2020 9:40

Bardziej interesuje mnie moje 5000 tysięcy dlaczego urząd miasta tak długo przetrzymuje nie swoje pieniądze pani Anno gdzie moja kasa proszę wypłacać przedsiębiorcom a nie latać swoje nieudolstwo tymi pieniędzmi.

Gość19.05.2020 9:20

Panie euro(p)ośle.

Pan to już do reszty jest oderwany od rzeczywistości.

Poza brylowaniem w mediach i wymyślaniem głupot na portalach społecznościowych toczy się normalne życie.