Explozja Tańca

Drogi Użytkowniku,

Dziękujemy za zainteresowanie portalem JastrzebieOnline.pl.

W związku z nowymi regulacjami o ochronie danych osobowych zaktualizowaliśmy chcemy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych przez serwis JastrzebieOnline.pl. Dbamy o to aby Twoje dane były bezpieczne. Jednocześnie informujemy o stosowaniu plików cookies.

Zaktualizowaliśmy w tym celu regulamin portalu oraz politykę prywatności i plików cookies – prosimy o zapoznanie się z nimi.

Klikając przycisk „przejdź do portalu” akceptujesz nowe postanowienia wymienionych dokumentów.

Zamknij komunikat
Pogoda na dziś zobacz prognozy
 0°°
5 czerwca 2020

"Większość kopalń na Śląsku zniknie"

"Większość kopalń na Śląsku zniknie"
fot. pixabay

Co z kopalniami na Śląsku w dłuższej perspektywie? Los tych produkujących węgiel energetyczny nie jest pewny. A co z kopalniami wydobywającymi węgiel koksujący? Mówi o tym  Prezes Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Górnictwa.

Doktor Jerzy Markowski uważa, że na przestrzeni 20-30 lat liczba kopalń na Śląsku będzie się zmniejszać i większość z nich zniknie. Szanse na obronienie się na rynku i dalszą pracę mają te, które wydobywają węgiel koksujący. Od kierownictwa tych zakładów oraz nastawienia pracowników zależy, czy szansę tę wykorzystają.

-Zostaną tylko te zakłady, które wydobywają węgiel koksowy, czyli Budryk, Jastrzębie-Bzie może Pniówek. Moim zdaniem ten proces likwidacji kolejnych kopalń przyspieszy. To nie oznacza, że Polska nie ma szans na górnictwo. Przeniesie się ono na Lubelszczyznę i tam będziemy mieli zagłębie surowcowe dla polskiej energetyki. Tu na Śląsku trzeba będzie mieć tę odwagę i powiedzieć: „Panowie kończymy”. Obecnie jednak wciąż zajmujemy się uciążliwością ekologiczną energetyki i górnictwa. Martwi nas to, że to nie jest najbardziej ekologiczne i słusznie, ale to jest miejsce na wysiłek technologiczny i intelektualny. Konieczne jest, abyśmy stworzyli coś w to miejsce. Ja wiem, że wszyscy chcieliby, żeby w kraju trawa była zielona, a woda czysta, ale nie po ciemku - mówi były wiceminister gospodarki w wypowiedzi dla portalu nettg.pl

 

Polub i udostępnij
Czytaj też

Kiedy i czy w ogóle górnicy dostaną premię z zysku? Kiedy i czy w ogóle górnicy dostaną premię z zysku?

Koniec z badaniami górników na koronawirusa Koniec z badaniami górników na koronawirusa

Dodaj opinię
Dodając opinię akceptujesz regulamin. Nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, pisz na temat i nie pisz całych zdań wielkimi literami.
Opinie (41)
Polak12109.06.2020 15:12

Jestem byłym górnikiem niestety na rencie, taki los.Mówicie o zamykaniu kopalń- idiotyzm do potęgi.Czy zagorzali likwidatorzy zastanawiają się skąd weźmiemy paliwo do elektrowni atomowych, gdzie będziemy składowac odpady radioaktywne.Jasne kupimy paliwo ,a ja się zapytam za ile?Może na poczatku będzie cena przystępna ale z biegiem czasu tak wzrosnie że ta super energia będzie kilkakrotnie od tej węglowej.Druga sprawa trzeba taka elektrownie wybudowac a czas budowy to kilka lat,musimy kupic technologie i generalnie wszystko do tych atomówek.Zielona energia to tez niewypał ,nikt nie zastanawia się jakie połacie terenu potrzebne będą na na tą fotowoltaike .Panele musimy kupic bo my ich nie mamy a i one się zuzywaja i trzeba je wymieniać.Jedno wielkie gradobicie i po zawodach.Wiatraki - nastawiamy wiatraków i co wystarczy ,nie nie wystarczy bo mieszkamy tu gdzie mieszkamy a wiatry są raczej mierne.Głupia polityka unijna a my uczymy się dopiero wtedy kiedy woda nam się do uszu leje.

remik09.06.2020 8:13

12 kopalń będzie stać, bo jak w nich by wybuchł, Covid19 to wybory by się nie odbyły. W trosce o zdrowie górników, niech zostaną w domu. Koniec będzie taki, że nie będzie co zbierać i już za kilkanaście miesięcy, tak gdzieś po wyborach.... górnictwo zacznie się zwijać. Ku chwale narodu, który hejtuje 100 % postojowe. Nikt w związku z tym i nie tylko nie wstawi się za górnikami. Związki zawodowe zajęte swoimi biznesikami, też się zapomniały. Nawet ustawa o dziedziczeniu związkowca teraz na nic się zda. Przykry ten koniec górnictwa, dzieje się właśnie teraz, skończy się gdzieś za parę lat, może 10, 15.

remik09.06.2020 7:48

Górnictwo w PL jest źle zarządzanie. Dlatego szybciej się skończy niż później. Brutalne prawa rynku, bazujące na cenie węgla. Owszem te wszystkie kopalnie np. PGG zabrane w zeszłym wieku właścicielom niemieckim jak np. Emma czyli KWK Marcel, mają po 100 lat i więcej. Wiadomo, im schodzisz z wydobyciem głębiej, tym jest drożej jeśli chodzi o koszty wydobycia. Tego nie da się przeskoczyć. By zostać dalej przy węglu, należałoby wybudować nowe kopalnie, np. w rejonie Bogdanki. Niestety jak już wspomniałem, kopalnie są źle zarządzane, więc nie mają pieniążków by wybudować nową kopalnie. Każda próba wejścia na nasz krajowy ryneczek i chęć wybudowania prywatnej kopalni, bądź chęć kupna już istniejącej kończy się atakiem, rzucaniem kłód pod nogi, medialną nagonką. Jak typowy pies ogrodnika. Górnicy są oczywiście za, bo przecież u prywaciaka nie będą dup...ć. Górnictwo się skończy, górników nie będzie i związków zawodowych również. Jeszcze za tej kadencji pis, zamknie kolejne kopalnie zwalając to na PO i Tuska, a górnicy w to uwierzą bo mają 500 + z którego będą żyć. Apropo kopalń, jest coś takiego jak koszty wydobycia 1 tony węgla, one muszą być mniejsze niż tona sprzedawana na rynku. One zależą od wielu czynników, również od twojej pracy górniku. Od tego jak długo będzie dłubał w nosie też. ;)

do Hideki08.06.2020 21:11

Tak, zmiana władzy i od razu zyski. Hahahah chłopie akurat ceny węgla poszły w górę na całym świecie i zmiana władzy nie miała tu żadnego znaczenia. A co do utrzymywania kraju przez kopalnie to sobie nie róbcie jaj i nie powtarzajcie starych i dawno nieprawdziwych frazesów. Jeśli już ktoś utrzymuje Polskę to są małe i mikro firmy a nie żadne kopalnie. Poczytaj sobie trochę statystyk, badań, faktów a nie głupoty gadasz bo tak ci ktoś powiedział. Eh...

Hideki08.06.2020 15:03

Chciałem tylko zwrócić uwagę na pewne fakty.
Jeśli założę że mój biznes przyniesie mi 100 zł i zapłacę z tego 50 panu X to jeśli zarobie 80 i przekaże mu 40 to pan X powie ze "dopłacił" 10 zł.
Tak to wygląda odnośnie d opłacania do kopalń.
Odnośnie POwskiej polityki "pro" Górniczej to chciałem tylko przypomnieć, że kopalnoa Knurów (rentowna i przynoszącą zysk w 2013r) została przez jej prezesa sypmpatyzującego z rządem pana Donalda T. Obrabowana. Zdecydował na korzystne dla siebie bankructwo odcinając się finansowo od kopalni. Po czym rząd nakazał JSW kupno kopalni Knurów wpedzając społke w ogromne straty. Zadłużenie w banku ING. Byłem w tym czasie świadkiem ciekawych zdarzeń jak np. Audyt na kilku kopalniach prowadzony przez jedną firmę z Niemiec. Osobiście słyszałem rozmowę decyzyjnych panów na temat nieuchronnej sprzedaży już nie rentownych kopalń JSW.
Zmiana władzy w 2015 i puff. 3.5mld zysku JSW w pierwszym roku. Kopalnie utrzymują ten kraj w stopniu w jakim nie zdajecie sobie sprawy. A jedyne co może im zaszkodzić to polityka.

typowy polaczek08.06.2020 13:33

no pszeciesz prund jest w gniazdku a kaloryfer w zimie gorki to po co nam kopalnie??

Pani08.06.2020 9:48

Jak się czyta wypowiedzi niektórych osób tutaj, to widać, że mało kto książki czyta, ortografia i składnia na poziomie siedmiolatka.

Jo-han--ys.08.06.2020 8:55

Przynajmniej jeszcze naszą gwiazdę słoneczko nie wygaszą z którego można ekologiczną energię wykorzystać.Wiaterku też nam nie zatrzymają z którego można ekologicną energię wykorzystać. Wody w rzekach nie zatamują z którego można ekologiczną energię wykorzystać.Reasumując ----NA CO CZEKAMY???

Gość08.06.2020 6:18

Proszę o likwidację przemysłu górniczego w Polsce. Kasa którą na nią wydajemy + koszty zdrowotne, społeczne i ekonomiczne jej funkcjonowania spokojnie pozwolą płacić górnikom dotychczasowe pensje do końca ich dni za nic, za siedzenie w domu, a gospodarka i tak skorzysta. Dziękuję. To mówiłem ja, suweren jeden.

Górnik07.06.2020 23:53

A zastanowiliscie sie dlaczego kazda kopalnia ma robione testy przesiewowe , zeby to wszystko zlikwidowac . Testy ktorych wyniki sa z gory znane !! Dlaczego nie testuja innych zakładów w ktorych jest zatrudnionych wiecej ludzi a przedewszystkim zakładów z poza Śląska!?!? Jak wszyscy to wszyscy , a nie lepsi czy gorsi !!!

Pokaż wszystkie opinie (41)