Pogoda na dziś zobacz prognozy
 22°18°
Wesele w Dąbrówce
14 lipca 2020

Górnicza krew ratunkiem dla społeczeństwa [video]

Górnicza krew ratunkiem dla społeczeństwa [video]
fot.JSW S.A.

Na apel o dzielenie się krwią, której zwykle brakuje w czasie wakacji, odpowiedzieli górnicy Jastrzębskiej Spółki Węglowej. Po raz kolejny dali dowód swojej bezinteresowności w niesieniu pomocy.

Apel o udział w zbiórce krwi wystosowało Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Raciborzu. Pozytywnie odpowiedzieli na niego górnicy Jastrzębskiej Spółki Węglowej. W piątek i sobotę oddali krew.

- Kolejka przed stacją krwiodawstwa to widok bardzo rzadki, a w wakacje prawie niemożliwy. Pierwszego dnia akcji, czyli w piątek padł swoisty rekord. Po raz pierwszy od wielu lat, jednego dnia w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa pobraliśmy krew od 270 osób. Górnicy to szlachetna i odpowiedzialna grupa zawodowa  - mówi  Gizela Kowol dyrektor RCKiK w Raciborzu.

Do udziału w akcji zgłosiło się 110 pracowników JSW. W centrum krwiodawstwa przyznają, że wielu górników przyszło podzielić się krwią bez wcześniejszego zapisywania się na kopalnianych listach. Większość uczestników akcji to doświadczeni krwiodawcy.

W poniedziałek, 13 lipca, rozpoczęto kolejną akcję adresowaną do pracowników JSW. Tym razem chodzi o a równie potrzebnego osocza. Ten cenny płyn zawiera przeciwciała, które są wykorzystywane w leczeniu chorych na COVID-19.

O akcji opowiada materiał telewizji TVT

Polub i udostępnij
Czytaj też

Ponad 1,8 tys. górników chce iść na urlop w JSW Ponad 1,8 tys. górników chce iść na urlop w JSW

Związkowcy JSW zapowiadają protest przed siedzibą spółki Związkowcy JSW zapowiadają protest przed siedzibą spółki

Dodaj opinię
Dodając opinię akceptujesz regulamin. Nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, pisz na temat i nie pisz całych zdań wielkimi literami.
Opinie (5)
zeby17.07.2020 17:36

Ciekawe czy jak ktoś z was lub z waszej rodziny będzie potrzebował krew to też powiecie że krwi nie chcecie?Zanim kogoś oplujesz to pomyśl że kiedyś on ci może pomóc.

Gość14.07.2020 17:51

Haha tyle zachorowan i kwarantan wsrod gornikow a oni krew oddaja. Hahahahahahahahahaha

ciuralla14.07.2020 17:38

Czy za oddanie osocza dostali po bułce?

Prawdomowny14.07.2020 10:56

"Górnicy to szlachetna i odpowiedzialna grupa zawodowa" - taa...

Fitoplankton14.07.2020 7:33

Górnicy? Nie chciałbym mieć przetoczonej krwi po tylu promilach, wpompowywanych regularnie do organizmu.