KIK Jastrzębie
Pogoda na dziś zobacz prognozy
 16°11°
BS Kredyt bez gwiazdek
14 lipca 2020

Górnicza krew ratunkiem dla społeczeństwa [video]

Górnicza krew ratunkiem dla społeczeństwa [video]
fot.JSW S.A.

Na apel o dzielenie się krwią, której zwykle brakuje w czasie wakacji, odpowiedzieli górnicy Jastrzębskiej Spółki Węglowej. Po raz kolejny dali dowód swojej bezinteresowności w niesieniu pomocy.

Apel o udział w zbiórce krwi wystosowało Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Raciborzu. Pozytywnie odpowiedzieli na niego górnicy Jastrzębskiej Spółki Węglowej. W piątek i sobotę oddali krew.

- Kolejka przed stacją krwiodawstwa to widok bardzo rzadki, a w wakacje prawie niemożliwy. Pierwszego dnia akcji, czyli w piątek padł swoisty rekord. Po raz pierwszy od wielu lat, jednego dnia w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa pobraliśmy krew od 270 osób. Górnicy to szlachetna i odpowiedzialna grupa zawodowa  - mówi  Gizela Kowol dyrektor RCKiK w Raciborzu.

Do udziału w akcji zgłosiło się 110 pracowników JSW. W centrum krwiodawstwa przyznają, że wielu górników przyszło podzielić się krwią bez wcześniejszego zapisywania się na kopalnianych listach. Większość uczestników akcji to doświadczeni krwiodawcy.

W poniedziałek, 13 lipca, rozpoczęto kolejną akcję adresowaną do pracowników JSW. Tym razem chodzi o a równie potrzebnego osocza. Ten cenny płyn zawiera przeciwciała, które są wykorzystywane w leczeniu chorych na COVID-19.

O akcji opowiada materiał telewizji TVT

Polub i udostępnij
Czytaj też

Górnicy naładują auta energią słoneczną Górnicy naładują auta energią słoneczną

JSW chce zwiększyć wydajność górników JSW chce zwiększyć wydajność górników

Dodaj opinię
Dodając opinię akceptujesz regulamin. Nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, pisz na temat i nie pisz całych zdań wielkimi literami.
Opinie (5)
zeby17.07.2020 17:36

Ciekawe czy jak ktoś z was lub z waszej rodziny będzie potrzebował krew to też powiecie że krwi nie chcecie?Zanim kogoś oplujesz to pomyśl że kiedyś on ci może pomóc.

Gość14.07.2020 17:51

Haha tyle zachorowan i kwarantan wsrod gornikow a oni krew oddaja. Hahahahahahahahahaha

ciuralla14.07.2020 17:38

Czy za oddanie osocza dostali po bułce?

Prawdomowny14.07.2020 10:56

"Górnicy to szlachetna i odpowiedzialna grupa zawodowa" - taa...

Fitoplankton14.07.2020 7:33

Górnicy? Nie chciałbym mieć przetoczonej krwi po tylu promilach, wpompowywanych regularnie do organizmu.