Drogi Użytkowniku,

Dziękujemy za zainteresowanie portalem JastrzebieOnline.pl.

W związku z nowymi regulacjami o ochronie danych osobowych zaktualizowaliśmy chcemy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych przez serwis JastrzebieOnline.pl. Dbamy o to aby Twoje dane były bezpieczne. Jednocześnie informujemy o stosowaniu plików cookies.

Zaktualizowaliśmy w tym celu regulamin portalu oraz politykę prywatności i plików cookies – prosimy o zapoznanie się z nimi.

Klikając przycisk „przejdź do portalu” akceptujesz nowe postanowienia wymienionych dokumentów.

Zamknij komunikat
Pogoda na dziś zobacz prognozy
 0°°
22 lipca 2020

Rusza modernizacja wiaduktu na Piłsudskiego

Rusza modernizacja wiaduktu na Piłsudskiego
fot. UM Jastrzębie

Zakończył się przetarg na modernizację wiaduktu przy al. Piłsudskiego. To długo oczekiwana inwestycja, ponieważ jest główną drogą dojazdową i wyjazdową z miasta. Jej koszt to 18 mln zł. Miasto zdobyło 50 % dofinansowania. Za tą kwotę zostanie wybudowany nie tylko nowy wiadukt, ale również rondo przy skrzyzowaniu al. Piłsudskiego, ul. Graniczna i ul. Północna. 

To będzie jedna z najdroższych inwestycji realizowanych przez Jastrzębie-Zdrój w ostatnich latach. Pochłonie prawie 18 milionów 370 tysięcy złotych. Co ważne, miasto pozyskało 50 procent dofinansowania na tą inwestycję z Funduszu Dróg Samorządowych.

Umowa ma zostać podpisana w ciągu najlbliższych dni. W sierpniu nie będzie możliwe korzystanie już z dotychczaswego wiaduktu i zostaną wprowadzone objadzy, o czym niezwłocznie poinformujemy. 

Eurovia Polska S.A. ma 680 dni na to, by wybudowała wiadukt i rondo na skrzyżowaniu ulic Graniczna-Północna-Aleja Piłsudskiego. Inwestycja jest jedną z największych w ostatnim czasie, jaką prowadzi miasto. 

Projekt budowy wiaduktu zakłada między innymi budowę dwóch niezależnych mostów, osobno dla każdej z jezdni. Obiekt podzielony będzie, jak do tej pory, na dwa pasy w każdym kierunku. Dzięki takiej konstrukcji zyskujemy gwarancję, że jego użyteczność, pomimo szkód górniczych, będzie wydłużona. Poprawione zostaną także parametry drogi, która awansuje z automatu do kategorii dróg głównych.

Przy budowie wiaduktu część wąwozu zostanie zasypana, jednak pozostawiony zostanie przepust na planowaną budowę torów kolejowych. Powstaną też dwa przyczółki. Z uwagi na znaczne obciążenia przekazywane przez podpory, przewidziano wzmocnienie podłoża gruntowego pod fundamentami przyczółków oraz pod konstrukcjami z gruntu zbrojonego. Dodatkowo teren będzie palowany.

Cały obiekt będzie miał 70 metrów długości i 20 szerokości. By przyspieszyć roboty, wykonany zostanie nie z lanego betonu, a z prefabrykatów. Powstanie również 300  metrów bieżących drogi, ze ścieżkami rowerowymi i chodnikami, a także oświetlenie uliczne.

Co warte uwagi, wraz z wiaduktem budowane będzie jednocześnie rondo na skrzyżowaniu alei z Graniczną i Północną. Jest to jedno z najbardziej niebezpiecznych skrzyżowań w mieście. W tym miejscu powstanie rondo turbinowe, które ma zwiększyć bezpieczeństwo użytkowników ruchu drogowego i znacznie poprawić płynność przejazdu.

Nieprzypadkowo te dwie inwestycje zaplanowano w jednym czasie. Łatwiej będzie jednocześnie budować i wiadukt i rondo, niż zamykać przejazd z powodu budowy wiaduktu a następnie ograniczać ruch drogowy z powodu budowy ronda.

Polub i udostępnij
Czytaj też

Kiedy ruszą roboty na wiadukcie przy Piłsudskiego? Kiedy ruszą roboty na wiadukcie przy Piłsudskiego?

Szkoła na miarę XXI wieku czeka na uczniów Szkoła na miarę XXI wieku czeka na uczniów

Dodaj opinię
Dodając opinię akceptujesz regulamin. Nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, pisz na temat i nie pisz całych zdań wielkimi literami.
Opinie (22)
tik tak23.07.2020 21:02

Czyli z rządowego funduszu
Będą foty przez 2 lata. Prezydent przy palowani, przy zalewaniu fundamentów, przy....itd Tak jak przed wyborami, na 370 metrach ścieżki rowerowej :)

Gośc 23.07.2020 16:01

Ciekawe jaki to sort tak wszystko krytykuje? Prezes wie.

Gośc 23.07.2020 15:59

Gościu a w czym ci przeszkadza przy Orlenie budowa obiektu handlowego ?Nie na twojej działce i nie za twoje pieniądze no chyba że chadzałeś tam na skróty to coś ci jednak zabrali.

Gośc 23.07.2020 15:47

Anarchisto ! A jakby tak podała się do dymisji to kto byłby tym czarodziejem i robiłby dla miasta wszystko tak jak ty sobie wyobrażasz? Czy miałby to być sztajger albo związkowiec z tejże branży i członek PiSu zdecydowanie?

An23.07.2020 10:48

Oj zaczną się wypadki na takim rondzie.....

Gość23.07.2020 9:57

Nie - rusza modernizacja wiaduktu , ale zakończył się przetarg .

Pałac Federacji23.07.2020 8:15

"planowaną budowę torów kolejowych"

Pierwsza w świecie jednotorowa kolej wysokich prędkości po łuku.

Ireneusz Marszał23.07.2020 1:18

Przy budowie wiaduktu część wąwozu zostanie zasypana, jednak pozostawiony zostanie przepust na planowaną budowę torów kolejowych.Jakich torów kolejowych niepoprawni optymiści ? Zburzyć , zasypać , utwardzić , położyć nawierzchnię i gotowe. Góra 3 miesiące .

Do karl22.07.2020 22:40

Katowice co poniektórych pseudo kierowców przerastają. Ale zapraszam do Żor 1 rondo z brzegu - wlot od Wsi Jastrzębie jest takie rondo.

karl22.07.2020 21:26

Rondo turbinowe to teraz jedźcie do Katowic i uczcie się korzystania z ronda

Pokaż wszystkie opinie (22)