Drogi Użytkowniku,

Dziękujemy za zainteresowanie portalem JastrzebieOnline.pl.

W związku z nowymi regulacjami o ochronie danych osobowych zaktualizowaliśmy chcemy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych przez serwis JastrzebieOnline.pl. Dbamy o to aby Twoje dane były bezpieczne. Jednocześnie informujemy o stosowaniu plików cookies.

Zaktualizowaliśmy w tym celu regulamin portalu oraz politykę prywatności i plików cookies – prosimy o zapoznanie się z nimi.

Klikając przycisk „przejdź do portalu” akceptujesz nowe postanowienia wymienionych dokumentów.

Zamknij komunikat
Pogoda na dziś zobacz prognozy
 16°
28 lipca 2020

Bez maseczki w autobusie. Nie pojedziesz

Bez maseczki w autobusie. Nie pojedziesz
fot. Damian Hetman / jastrzebieonline.pl

Mieszkańcy korzystający z komunikacji miejskiej skarzą się, że część pasażerów nagminnie nie ma maseczek w autobusach. Teraz ma to się zmienić. MZK będzie pilnowało tego wymogu.

W autobusach komunikacji miejskiej nadal obowiązuje nakaz noszenia maseczek  i zachowanie odstępu między osobami, minimum 1,5 metra. Niestety, Nierzadko zdarza się, że ludzie ignorują ten obowiązek. MZK wprowadza mechanizmy mające to egzekwować.

- Od najbliższej soboty, wejście do autobusu będzie możliwe tylko przednimi drzwiami, tak aby kierowca mógł skontrolować, czy pasażer stosuje się do nakazów sanitarnych. Zasada „pierwszych drzwi” nie obowiązuje osób niepełnosprawnych, starszych mających problemy z poruszaniem się oraz rodziców z dziećmi w wózkach. Nowe regulacje mogą być także sposobem na gapowiczów. Ich identyfikacja będzie łatwiejsza - informuje MZK.

Wszyscy, którzy złamią Regulamin przewozu osób i bagaży poprzez brak maseczki, wulgarne zachowywanie się, hałasowanie, a nawet nieprzestrzeganie zasad higieny osobistej, mogą zostać wyproszeni przez kierowcę, lub kontrolera z autobusu. Jeśli to nie będzie skutkowało, zostanie wezwana policja. W trudnych sytuacjach kierowca może zmienić trasę i podjechać pod Komendę Miejską Policji, wówczas kłopotliwy pasażer ponosi koszty takiej przymusowej podróży.

Zmiany w regulaminie zaakceptowały wszystkie gminy członkowskie MZK. Dokument wchodzi w życie w dniu 1 sierpnia.

 

Polub i udostępnij
Czytaj też

Chcesz jechać za darmo, zaktualizuj dane Chcesz jechać za darmo, zaktualizuj dane

Można jechać autobusem za darmo Można jechać autobusem za darmo

Dodaj opinię
Dodając opinię akceptujesz regulamin. Nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, pisz na temat i nie pisz całych zdań wielkimi literami.
Opinie (24)
Tomek do Adam 29.07.2020 21:11

100% racji, a potem będzie wycie...

Jozef29.07.2020 21:10

"Ze względu na stan zdrowia nie mogą zakładać, maseczki" , no ludzie trzymajcie mnie, mam alergię i jakoś daje radę, kuzyn z astmą również, nie bądźcie śmieszni.

N29.07.2020 13:32

do N 29.07.2020 roku o godz 9:22

To chyba wyraźnie napisałem powinien być zmieniony Przepisy . I w tym przepisie powinno być zmiana że te osoby które już na prawdę na stan zdrowia nie mogą zakładać maseczki. To wyżej wymienione osoby musieli by się udać do Lekarza Rodzinnego lub Specjalisty i j jak by wymagał tego przepisy to by już Lekarz musiał wydać takie zaświadczenie na prośbę danej osoby. I po wystawieniu tego zaświadczenia z zwolnienia z nie zasłania nos i ust. I z takim zaświadczeniem powi te osoby udać się np do Urzędu Miasta lub np Straży Miejskiej i tam na tej podstawie była by wy robiona dyskretna z zdjęciem
I oraz zmiany też że do sprawdzenia tej dyskretni która zwalnia z zasłaniania nos i ust mogli by sprawdzać. Sluzby jak Straż Miejska i Policja lub inne służby oraz następnie też kierowcy autobusów. , kierowcy Taxi. Kasjerka w Sklepach lub pracownik ochrony danego sklepu.
I te osoby co by mieli te dyskietki które zwalniają z zakrywania nos i ust byli by tylko zwolnieni w Autobusie jak jest 6 osób w danym autobusie oraz w sklepach
A co chodzi o inne Miejsca jak Urzędy. Kościoły tam by ich z tego obowiązeku by nie byli by zwilnowni i w nich Miejscach by musieli zakrywać nos i usta maseczka

Andrzejek29.07.2020 12:28

Napewno na śląską wjedzie autobusem xDDDD powodzenia

adam29.07.2020 10:39

Gość 28.07.2020 12:01- głupoty zaczytane w internecie wypisujesz. Poza tym prawda jest taka, że właśnie osoby chorujące na astmę itp choroby zakładają maseczki w obawie o swoje zdrowie. Nie zakładają ich tylko osoby zdrowe, tylko dla tego aby przycwaniakować i wywołać zamieszanie. Ot taki polski sport...

Gruzin29.07.2020 10:08

"W trudnych sytuacjach kierowca może zmienić trasę i podjechać pod Komendę Miejską Policji"

Kierowca nic nie może. Kierowca jest traktowany jak szmaciarz. Ma jeździć i wykonywać kursy żeby pani Bożenka dostała wysoką premię.

Do N 29.07.2020 9:22

Jaka jesteś niedouczona i ograniczona. Żaden lekarz nie wystawi zaświadczenia bo nie musi tego robić a żaden policjant czy inny typ nie ma prawa tego zadać tak stanowi prawo. Jak czujesz się dobrze w masce to zaluz i dwie a na to kaganiec od innych osób się trzymaj z daleka. Przez takich jak ty to państwo jest jakie jest a nasze miasto zamienia się w wiochę.

Gość29.07.2020 9:03

Pozdrawiam 2 myślące młode dziewczyny, co jechały bez kagańca (czytaj maseczki). Oby takich myślących osób było więcej

aDA29.07.2020 6:54

Przy wsiadaniu założą, a jak wsiądą - to zdejmą. I tyle w temacie...

N29.07.2020 6:49

Ja znam osoby które chorują na Astmę i Alergie Ale zawsze zakładają maszeczki dla swojego bezpieczeństwa idzi to wytrwać a chyba zdrowie ważniejsze
Powinno być zmieniany przepis
Jak ktoś już na naprawdę kłopoty zdrowie i nie może założyć maseczka . To każda osoba wymieniona powina udać się do swojego lekarza Rodzinnego i ten lekarz by wystawił zaświadczenie i z tym zaświadczeniem powinno te osoby zgłosić się np do Straży Miejskiej czy do Urzędu Miasta w celu wyrobienia dyskietki ze zdjęciem
I dopiero kto by miał taką wyrobienia dyskietke był by zwolniony z obowiązku zasłaniania nos i ust w komunikacji i w sklepach i w Galeriach handlowych tylko a już w innych Miejscach to by musiał mieć założona maseczke zgodnie z przepisami

Pokaż wszystkie opinie (24)