Drogi Użytkowniku,

Dziękujemy za zainteresowanie portalem JastrzebieOnline.pl.

W związku z nowymi regulacjami o ochronie danych osobowych zaktualizowaliśmy chcemy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych przez serwis JastrzebieOnline.pl. Dbamy o to aby Twoje dane były bezpieczne. Jednocześnie informujemy o stosowaniu plików cookies.

Zaktualizowaliśmy w tym celu regulamin portalu oraz politykę prywatności i plików cookies – prosimy o zapoznanie się z nimi.

Klikając przycisk „przejdź do portalu” akceptujesz nowe postanowienia wymienionych dokumentów.

Zamknij komunikat
Pogoda na dziś zobacz prognozy
 16°
31 lipca 2020

Jastrzębie jako uzdrowisko [video]

Jastrzębie jako uzdrowisko [video]
fot. Narodowe Archiwum Cyfrowe

Jastrzębie sięga swoimi korzeniami lat 50. XIX wieku. To właśnie wówczas zaczęła się jego kariera uzdrowiskowa. Początkowo związana z niemieckim hrabią Feliksem von Königsdorff, a następnie rodziną Witczaków z Wielkopolski.

Miejski Ośrodek Kultury - Galeria Historii Miasta przygotowały krótką prezentację video dla wszystkich miłośników uzdrowiskowej historii Jastrzębia. Marcin Boratyn prowadzi widzów po kolejnych etapach jego rozwoju, aż do upadku, który nastąpił pod koniec XX wieku.

Polub i udostępnij
Czytaj też

Jastrzębie należy do krainy Górnej Odry. Dlaczego? [video] Jastrzębie należy do krainy Górnej Odry. Dlaczego? [video]

Zobaczcie miasto z lotu drona Zobaczcie miasto z lotu drona

Dodaj opinię
Dodając opinię akceptujesz regulamin. Nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, pisz na temat i nie pisz całych zdań wielkimi literami.
Opinie (6)
Gość02.08.2020 18:50

Górnictwo jak zwykle wszystko zniszczyło.

Czas zamknąć kopalnie.

mysz02.08.2020 16:56

Panie Marcinie prosimy o więcej.

Prawdomowny02.08.2020 10:07

Bardzo interesujący materiał. Szkoda, że z uzdrowiska już nic nie zostało ponieważ są w Polsce miejscowości, które przyciągają w ten sposób tłumy a co za tym idzie również spory pieniądz.

Marecheck01.08.2020 23:37

Przecudowny materiał !

Gość31.07.2020 22:55

Tak jak w zagadkowy sposób pojawił się covid i chorzy górnicy. Tak jak wtedy tak i teraz miasto nie zrobi nic jak pozamykają kopalnie.

Pałac Federacji31.07.2020 16:15

Uzdrowisko samo z siebie nie upadlo. Taka decyzje podjeto w Stolicy.
Przyjechal wowczas nowy dyrektor z Warszawy, ktory wygasil Jastrzebie a obiekt w Ustroniu dokonczono budowac. Uzdrowisko bylo jednym przedsiebiorstwem Ustron-Jastrzebie, do tego dochodzila warzelnia soli w Zablociu i kopalnia borowiny.
Miato zrobilo niewiele by powstrzymac proces likwidacji. Wiele obiektow uzdrowiskowych uleglo dewastacji.
Proces dewastacji rozpoczal pozar nalezacego wczesniej do FWP sanatorium Gornik, ktory wybuchl w zagadkowych okolicznosciach.