Drogi Użytkowniku,

Dziękujemy za zainteresowanie portalem JastrzebieOnline.pl.

W związku z nowymi regulacjami o ochronie danych osobowych zaktualizowaliśmy chcemy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych przez serwis JastrzebieOnline.pl. Dbamy o to aby Twoje dane były bezpieczne. Jednocześnie informujemy o stosowaniu plików cookies.

Zaktualizowaliśmy w tym celu regulamin portalu oraz politykę prywatności i plików cookies – prosimy o zapoznanie się z nimi.

Klikając przycisk „przejdź do portalu” akceptujesz nowe postanowienia wymienionych dokumentów.

Zamknij komunikat
Pogoda na dziś zobacz prognozy
 12°10°
5 sierpnia 2020

Nie ma co straszyć ludzi koleją [video]

Nie ma co straszyć ludzi koleją [video]
fot. Bartłomiej Banaszak / PKP

Kolej szybkich prędkości, która ma łączyć miejscowości naszego regionu z Katowicami i dalej z planowanym Centralnym Portem Komunikacyjnym wzbudza spore zainteresowanie i kontrowersje. Chodzi o to, którędy ma przebiegać jej szlak.

Idea rządowego planu Centralnego Portu Komunikacyjnego jest taka, aby dojechać do niego z każdej części kraju. Szlaki kolejowe tak zwane szprychy mają połączyć miejscowości z tym centrum komunikacyjnym. Założenia są takie, że pociągi mają mknąć z maksymalną prędkością 250 km/h, 190 km/h w mniejszych gminach. Budowa kolei może połączyć miasta naszego regionu nie tylko z Katowicami, ale i dalej - z centrum Polski.

Problemem jest jednak wytyczenie szlaków, po których zostanie poprowadzona linia kolejowa. Obecnie jest 11 wstępnych propozycji, z których trzeba wybrać 3 lub 4 i te przedstawić do konsultacji społecznych.

Spotkanie z przedstawicielami samorządów w tej sprawie odbyło się w poniedziałek w jastrzębskim magistracie. Przeciwko poprowadzeniu torów przez Mszanę zaprotestował wójt Szymanek. Natomiast radny Tadeusz Sławik zwrócił uwagę, że wariant zakładający trasę pociągów przez jastrzębskie sołectwo Bzie, co może wiązać się z koniecznością wyburzenia domów i podziału tego rejonu na dwie albo trzy części.

-  Nie jestem przekonany, by to był dobry czas na "straszenie" ludzi, by informować o nich - mówił lider projektu reprezentujący CPK Dariusz Mańkowski.

Zobaczcie materiał telewizji TVT

Polub i udostępnij
Czytaj też

Walka o pociąg! Ważą się losy kolei w Jastrzębiu Walka o pociąg! Ważą się losy kolei w Jastrzębiu

Kolej w Jastrzębiu zagrożona? Kolej w Jastrzębiu zagrożona?

Dodaj opinię
Dodając opinię akceptujesz regulamin. Nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, pisz na temat i nie pisz całych zdań wielkimi literami.
Opinie (17)
Kamil06.08.2020 8:44

Do organizacji kolei powinno się zaprosić Czechów albo Japończyków, ludzi, u których kolej jest rozwinięta i dobrze zorganizowana. U nas zajmą się tym ludzie, którzy pociągi widzieli na obrazkach.

Capote06.08.2020 7:45

Gdzie są mapki z proponowanymi trasami ... nie ma nic tylko pusta gadanina i tak od 20 lat, a teraz bredzenie o kolei mającej powstać za 30 lat ....za 30 lat to w tym miejscu dziki będą żołędzi szukały nie będzie już kopalń zostaną tylko emeryci i szkody górnicze .

Rumek06.08.2020 2:46

Kto mi wymieni drugie tak wielkie miasto bez kolei i rynku???

Gość05.08.2020 21:12

@Nie dajmy się wykolegować

"Rybnik i Wodzisław tylko czekają na nasze potknięcie."

Pani Grela jest z Wodzisławia, kilku innych decydentów też przyjeżdża do naszego UM w autach z numerami SR.

Więc masz to jak w banku.

Mag05.08.2020 20:04

Do czego ta kolej? kto tu i po co niby ma przyjeżdżać! Raczej dla osób poszukujących pracy w oddali od Jastrzębia.Wystarczy jak zamkną dwie kopalnie, tragedia!

Raper klasztorny05.08.2020 18:52

obstawiam, że gdy kolej powstanie, nie będzie już Jastrzębia

Pałac Federacji05.08.2020 17:42

"Kolej szybkich prędkości na szkodach górniczych bezcenne"

Nie tylko. Ten czlowiek z broda, zupelnie powaznie, mowi, z stary szlak jest niezbudowany.
Czy ten czlowiek wie, jaki halas i wibracje produkuje pociag jadacy z predkoscia 250km/h, a musialby jezdzic luduiom pod oknami?

Parowóz05.08.2020 16:31

Kolej szybkich prędkości na szkodach górniczych bezcenne

Nie dajmy się wykolegować05.08.2020 15:36

Jeżeli nie wykorzystamy tej szansy teraz, to juz nigdy w historii Jastrzębia takiej nie będzie. Nasi "wspaniali i życzliwi" sąsiedzi z Rybnika i Wodzisławia plus RAŚ i TEK juz zapowiadają protesty, że ta kolej Jastrzębiu się nie należy, tylko im.
Bardzo proszę władze miasta o nieugiętość w negocjacjach, bo Rybnik i Wodzisław tylko czekają na nasze potknięcie.
Już nawet z Rybnika płyną wyrazy niezadowolenia, udając zatroskanych i niezadowolinych jastrzębian.

Pałac Federacji05.08.2020 15:09

"Elektryczne samochody, też zaginęły"

Przeciez za 3 lata polskie i-Zero zaleje rynek ;-)

Pokaż wszystkie opinie (17)