Pogoda na dziś zobacz prognozy
 0°
Wesele w Dąbrówce
25 sierpnia 2020

Olga Tokarczuk "Księgi Jakubowe": recenzja książki

Olga Tokarczuk "Księgi Jakubowe": recenzja książki
fot. materiały prasowe

Powieść "Księgi Jakubowe" to wędrująca w czasie i przestrzeni, niezwykle rozbudowana opowieść historyczna, emanująca kwiecistym językiem i erudycją autorki. Treść zabiera czytelnika w prawdziwie magiczną atmosferę na trans trwający długie godziny.

Olga Tokarczuk urodziła się w roku 1962 w Sulechowie. Jest absolwentką Wydziału Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego, w okresie po studiach pracowała w Wałbrzychu jako psychoterapeutka. Pisarka jest zadeklarowaną feministką, działa również na rzecz praw zwierząt i ochrony środowiska. Czynnie bierze udział w paradach równości i jest członkinią różnych fundacji charytatywnych.

W 2019 roku pisarka otrzymała Literacką Nagrodę Nobla za rok 2018, jest również laureatką nagrody The Man Booker International Prize 2018 za powieść "Bieguni", a także dwukrotną zdobywczynią Nagrody Literackiej Nike za powieści: "Bieguni" w 2008 roku oraz "Księgi Jakubowe" w 2015 roku.

Pierwsze opowiadania pisała pod pseudonimem Natasza Borodin i wydawała je na łamach czasopisma "Na przełaj" pod koniec lat 70. Jej debiutem powieściowym była "Podróż ludzi Księgi" w roku 1993. Dwa lata później autorka wydała książkę "Prawiek i inne czasy". Inne pozycje literackie autorki:

  • "Szafa",
  • "Dom dzienny, dom nocny",
  • "Bieguni",
  • "Księgi Jakubowe".

Powieść "Księgi Jakubowe", którą znajdziecie pod tym linkiem https://litres.pl/olga-tokarczuk/ksiegi-jakubowe/, to wędrująca w czasie i przestrzeni, niezwykle rozbudowana opowieść historyczna, emanująca kwiecistym językiem i erudycją autorki. Treść zabiera czytelnika w prawdziwie magiczna atmosferę, trans trwający długie godziny.

Zagłębiamy się w filozoficznych i religijnych rozważaniach na temat natury człowieka, jego przeznaczenia i miejsca na Ziemi. Książka ta naprawdę imponuje rozmachem literackim, ilością wątków, postaci i możliwościami interpretacji jej treści. Na kartach powieści daje się wyczuć niesamowitą dbałość o szczegóły autorki, precyzję w oddaniu reali epoki oraz atmosfery w niej panującej. Pisarka przytacza wielu dziś nieznajomy obraz dawnej Polski, gdy na jednym podwórku bawili się żyd, katolik i muzułmanin.

"Księgi Jakubowe " to mistyczne dzieło literackie o historii i refleksyjna podróż do jej zakrętów, zwrotów i losach różnych społeczeństw. Jest to poszukiwanie odpowiedzi w przeszłości na pytania o dzisiejszą rzeczywistość. Książka ta na pewno spodoba się osobom lubiącym długie powieści wymagające skupienia i pozostawiające po sobie niezwykłe wrażenie literackiej, intelektualnej przyjemności.

 

Artykuł partnera

Polub i udostępnij
Czytaj też
Dodaj opinię
Dodając opinię akceptujesz regulamin. Nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, pisz na temat i nie pisz całych zdań wielkimi literami.
Opinie (1)
radosny mieszkaniec27.08.2020 6:45

Szkoda, że nasi mieszkańcy nie komentują twórczości .noblistki. Widocznie nie mają zdania na ten temat. To rawda, że twórczość Olgi Tokarczuk jest trudna i dla niektórych niestrawna, ale warto sięgnąć przynajmniej po jedną książkę. Widać też jak na dłoni, jakie tematy interesują jastrzębskie społeczeństwo.