Pogoda na dziś zobacz prognozy
 17°14°
Wesele w Dąbrówce
19 sierpnia 2020

"Szkoła jest jak kopalnia". Będą zakażenia?

"Szkoła jest jak kopalnia". Będą zakażenia?
fot. pixabay

Niedługo nowy rok szkolny. Nie wiadomo, czy i jakie dodatkowe obostrzenia zostaną wprowadzone w czerwonych strefach.  Dyrektor szpitala uniwersyteckiego w Krakowie, największego w kraju, przeznaczonego dla chorych na COVID-19, mówi, że szkoła jest jak kopalnia i generuje zakażenia. 

- Dla mnie przerażający jest moment powrotu dzieci do szkół. Z jednej strony rozumiem racjonalnie próbę aktywizacji dzieci w wieku szkolnym, aby nie pozostawały one w domu. Z drugiej strony musimy pamiętać, że szkoła jest jak kopalnia czy duży zakład pracy -  mówi dyrektor Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie Marcin Jędrychowski w wywiadzie dla portalu Onet.pl

Minister Edukacji Dariusz Piątkowski ogłosił, że 1 września zaczyna się rok szkolny z tradycyjną nauką.  Przedstawiono trzy możliwe warianty funkcjonowania placówek oświatowych.  Model tradycyjny, jak przed epidemią koronawirusa.  Model mieszany (hybrydowy) -  nauczanie możliwe zarówno w formie tradycyjnej jak i zdalnej. Do jego wdrożenia potrzebna jest akceptacja Inspektora Sanitarnego oraz model całkowicie zdalny, również wymagana jest taka opinia.

 

Polub i udostępnij
Czytaj też

Do szpitala można wejść tylko z maseczką Do szpitala można wejść tylko z maseczką

Jak pandemia wpłynęła na nasze życie? Jak pandemia wpłynęła na nasze życie?

Dodaj opinię
Dodając opinię akceptujesz regulamin. Nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, pisz na temat i nie pisz całych zdań wielkimi literami.
Opinie (31)
Aa20.08.2020 19:22

A przed chwilą było: nie hejtuj górnika.

To sem ja20.08.2020 17:36

Róbcie test skarpety, jeżeli wyczuwacie zapach to jesteście zdrowi.

Do A.20.08.2020 17:34

Skoro praca zajmuje wam tyle czasu, to jak udaje się wam pracować na trzech etatach?

Gość20.08.2020 12:33

"Szkoda że w Jastrzębiu nie ma szkół gdzie uczniowie są najważniejsi."

Jak nie ma, jak są?

Spójrz chociaż na WSZYSTKIE uczelnie wyższe w tej upadającej osadzie górniczej od A do Ż. Wymieniać dalej?

Gość20.08.2020 12:10

Leniwi i niezbyt uzdolnieni mają trzy opcje do wyboru. Mogą zostać politykami, działaczami związkowymi lub nauczycielami.

Gość20.08.2020 8:21

Szkoda że w Jastrzębiu nie ma szkół gdzie uczniowie są najważniejsi.

Bez sensu.20.08.2020 3:52

Dzieci nie chodzą do szkoły od 6miesięcy.
Kilkanaście tysięcy dzieciaków nigdy nie połączyło się z nauczycielami.
Tylko stary ..... i jego żona może mówić aby dzieci nie szły do szkół ....Brak systematyki będzie katastrofą edukacyjną dla narodu Polskiego o nieokreślonych skutkach dla Polski i tych dzieci i młodzieży

Do To sem ja Dziś o 12:4619.08.2020 21:02

Rozporządzenie ministra zdrowia z początku czerwca mówi , że na kwarantannę powinna trafić osoba u której podejrzewa się COVID-19 jednocześnie najnowszy spis objawów klinicznych tej choroby -czyli przesłanek do wysłania pacjenta na kwarantannę-mówi o co najmniej jednym z pięciu objawów , wśród których są KASZEL I GORĄCZKA .Zatem teoretycznie wystarczy , że u lekarza rodzinnego pojawi się ktoś z KASZLEM LUB ALBO TEMPERATURĄ - co jesienią jest sprawą normalną , a już powinien zostać zamknięty na dwa tygodnie w domu

Gość19.08.2020 17:47

Dzieci jak wrócą do szkoły to góra na 2 tygodnie. Minister Piontkowski wymyśli znowu zdalne nauczanie, bo w szkołach dzieci niby sie bedą od siebie zarażać.

To sem ja19.08.2020 12:46

Chorych nie będzie. Problemem jest przewrażliwiony rodzic (covidianin). Gdy jego dziecko kichnie zadzwoni po łowców covida i zrobią mu "nieomylny" test. Na 99% będzie zarażone (czyli zdrowe, bezobjawowe itd. - ewentualnie utrata zapachu). Wtedy covidowe służby zamkną w domach na 2 miesiące jego rówieśników z rodzicami... a że bezobjawowi, zdrowi, pozbawieni środków do życia? Kogo to obchodzi. Tele-covidianie wiedzą lepiej...

RE19.08.2020 12:29

nauczyciel 21 wieku = nierób, w niczym nie ustępuje pani w biedronce na kasie, górnikowi ryjącemu węgiel, panu Heńkowi w warsztacie samochodowym.
Każdy się możne "zakazić" a 90 % społeczeństwa do pracy chodzić musi.

perfuzjonista19.08.2020 12:08

A ściągnąć i przyjąć do pracy prawdziwych dobrze wykształconych nauczycieli z Białorusi oni starannie wykształcą nasze dzieci, młodzież. Nasi, większość nie przedstawia odpowiednich predyspozycji do tej pracy. A i na koniec szkoła jest dla uczniów a potem dla nauczycieli.

Gość19.08.2020 12:07

To ja wiem która to sąsiadka nauczycielka. Potwierdzam w 100 proc. ,że taka istnieje.

To sem ja19.08.2020 11:49

Ludzie myślący nie potrzebują szkoły.

A. 19.08.2020 11:25

Praca zdalna to nie 12 godzin, jak zechciałeś przeczytać (znów anonim). To cała moja praca dzienna - przeprowadzenie lekcji, sprawdzenie i odesłanie dzieciom tego, co zrobiły w danym dniu i przygotowanie lekcji na następny dzień. Jestem polonistą i tak to w moim przypadku wyglądało. Pozostałe opinie tez są bardzo krzywdzące. Ale tak przypuszczałem: tylko członkowie naszych rodzin wiedzą, jak pracujemy. I nasi uczniowie, ktorych wystarczy spytać. Te opinie, które prezentujesz to z jakiejś wyjątkowo sfrustrowanej klasy. Jak powiedziałem plotka powtarzają wielokrotnie staje się prawdą. W pewnych kręgach, Dalsza dyskusja jest jalowa.

Jestro19.08.2020 11:21

@10.55 super wpis brawo Ty.

Do A.19.08.2020 10:55

Tak się składa, że wdrażaliśmy w szkołach system do pracy zdalnej i muszę stwierdzić, że nigdy wcześniej nie miałem takich problemów z użytkownikami. Dla nauczyciela wszystko jest problemem i za wszystko powinno się im płacić. Zwykle szkolenie użytkownika to 2-3 godziny, nauczyciel potrzebuje przynajmniej dziesięć razy więcej czasu. Najprostsza sprawa to problem niemal egzystencjalny . Kiedy słyszę o 12 godzin pracy przy zdalnej edukacji to chce mi się śmiać. Wy nie macie pojęcia o takiej edukacji. Za zdalną edukację uważacie podanie uczniom, które zadanie mają przerobić i przesłanie na maila skanu lub zdjęcia zeszytu z rozwiązaniem. Rozwiązania sprawdzacie kiedy przyjdzie wam ochota, jedni codziennie inni raz w tygodniu lub rzadziej. To dzieci i rodzice odwalali za was robotę. Rodzice musieli dzieciom zapewnić sprzęt komputerowy, wy sprzęt szkoły traktujecie jak swój własny i katujecie go niemiłosiernie. Macie w szkołach wszystko, dostęp do internetu, sprzęt komputerowy projektory multimedialne, tablice interaktywne, a lekcje są nudne i prymitywne. Uczeń ma słuchać , nie dyskutować i nie mieć swojego zdania. Dlaczego nie korzystacie z darmowego oprogramowania edukacyjnego dla urozmaicenia zajęć? Dlaczego klepiecie przez całą karierę zawodową wyuczone regułki? Nic dziwnego, że niektórzy z was modlą się przed lekcją, żeby dzieci nie zadały niewygodnego pytania. Na szczęście takiemu uczniowi można obniżyć ocenę z zachowania. Mitem to jest to, że wy ciężko pracujecie . Śmieszy mnie również to ciągłe powtarzanie, że nauczyciel musi się dokształcać. W dzisiejszych czasach każdy musi się dokształcać. Przykładowo budowlaniec też musi się dokształcać, bo pojawiają się nowe technologie i materiały. Przestańcie skarżyć i cieszcie się, że macie , przynajmniej w Jastrzębiu, dobrze płatną pracę, nie wymagającą wysiłku intelektualnego i fizycznego. Jeżeli dzieci źle wypadną na egzaminach, zawsze możecie stwierdzić, że to dzieci są takie głupie.

Gość19.08.2020 10:40

A. 10.17 12godzin buhahaha.

A. 19.08.2020 10:17

Do Donalda, Jessici, Alojza
Jestem nauczycielem, chcę wrócić do pracy, ale nie mam na to wpływu. Co będzie to będzie. Każdy jest zeczony .Nie rozumiem tego nieustannego hejtu na nauczycieli, którzy - ale i tak mi Państwo nie uwierzą - pracowali w czasie zdalnej edukacji po 12 godzin dziennie. 20 godzin i ciągle wolne to tylko mit, plotka, powtarzane tak często, że w końcu dla niektórych staja się prawdą. Dla niektórych, zwłaszcza tych, którzy o specyfice pracy nauczyciela nie mają bladego pojęcia, ale się odzywają"fachowcy", bo co tam dokopać temu czy tamtemu. Dziś nauczycielom, wczoraj górnikom, to może jutro policjantom, albo lekarzom? Nie znam się - nie zabieram głosu. I jeszcze jedno- wielka odwaga umieszczać krzywdzące komentarze bez podpisu.
Pozdrawiam bezczelnie wszystkich malkontentów. Trzymajmy się zdrowo.
. Andrzej Ślakowski

policjant19.08.2020 9:15

Gość 8.46jak dać? Oni mają cały czas 100%płatne. Najbardziej zasłużeni na te 100%sa ci od wfu. HYHY.

Alicja19.08.2020 9:07

Wyborcy PiS-u podziękujcie ministrowi zdrowia Szumowskiemu. Od początku wysylal sprzeczne komunikaty, a sam prowadzil szemrane interesy przy akceptacji rządu. Teraz odchodzi, bo oblowil sie, nakupil rezydencji i zabezpieczyl rodzine. Nawet syn ma 16 milionow w oswiadczeniu majatkowym. A my zostaniemy okutani w maseczki, przylbice i rekawiczki, w czerwonej strefie moze i bez konca, a bez opieki medycznej. Zwrociliscie Panstwo uwage, że jastrzebski szpital poszukuje pielegniarek w ogloszeniu? Wiekszosc lekarzy spoza naszego miasta. Podziekujcie wladzom panstwowym i wojewodzie z tej samej opcji- bo do niego nalezy szpital.

krówka co dużo ryczy a mało mleka daje19.08.2020 9:01

Mojej sąsiadce nauczycielce wszystko przeszkadza pani prezydent, dyrektor jej szkoły, sąsiedzi, politycy, wschodnia ściana, górnicy i długo by jeszcze wymieniać. Ogólnie to cały naród jest zły tylko ona i jej najbliższa rodzinka są cacy. Nauczycielka od siedmiu boleści.

Gość19.08.2020 8:46

Nauczycielom dac postojowe 100% płatne.

Bo niby w czym są gorsi od górników? Sa nawet lepsi, bo ich praca jest potrzebna, a wydobywany przez polskich góerników węgiel jest najdroższy na świcie, kiepskiej jakości i zalegający na hałdach, bo nikomu niepotrzebny.

Jessica19.08.2020 8:33

Moja sąsiadka jest nauczycielką na szczęście nie uczy moich dzieci non stop wulgaryzmy, polityka i wszyscy dookoła są źli, niedobrzy. A pracowala całe 20godzin tygodniowo.

Alojz19.08.2020 8:30

Nauczyciele do pracy a jak nie to nie dawać im wyplaty co to ma być za wychciewanie ciągłego wolnego. Tak dobrze jak w PL to nauczyciele nigdzie nie mają. NON STOP WOLNE I CIĄGLE IM MAŁO.

Gość19.08.2020 8:26

Szkoła nie jest jak kopalnia.

Kopalnie przecież likwidują.

To sem ja19.08.2020 8:22

Wystarczy gałązka wierzbowa za uchem i jesteś bezpieczny. To zalecenie prof. Judina.

profesor Gąbka 19.08.2020 8:15

Zwykła grypa a tyle szumu. Nauczyciele normalnie do szkoły PRACOWAĆ.

Natan19.08.2020 8:04

W jbiu zostawic tylko lo2,Sobieski, LO5 a LO 1,LO3 wyburzyć, posadzić drzewa zrobić deptaki. Po co utrzymywać puste molochy w których nie bardzo chce się nauczać.

Woźny19.08.2020 8:00

Pogratulować takiej decyzji. Ministrowie rzucają szmatą o podłogę bo nie chcą brać odpowiedzialności. Powodzenia.

Donald19.08.2020 8:00

Teraz dzieci nie chorują a jak pójdą do szkoły to nagle zachorują? Ktoś na świecie nieźle pomyślał z tym wirusem żeby nas wszystkich ujarzmić i zniewolić. Kobiety w sklepach nie chorują, lekarze, pielęgniarki, mechanicy, górnicy, psychoterapeuci, farmaceuci, gastronomia, aktorzy nikt nie choruje a nauczyciele jakas specjalna kasta pół roku wolnego i dalej nie chcą pracować.