Pogoda na dziś zobacz prognozy
 19°14°
Sklep Medicanna
19 sierpnia 2020

Straciłeś pracę? Złóż wniosek o pieniądze

Straciłeś pracę? Złóż wniosek o pieniądze
fot. shutterstock

Jeśli straciliście pracę lub nie przedłużono z wami umowy o pracę to możecie skorzystać ze świadczenia pieniężnego - dodatku solidarnościowego w wysokości 1400 zł. Do końca sierpnia należy złożyć wniosek w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych.

Dodatek solidarnościowy to pomoc dla osób, z którymi po 15 marca 2020 r. pracodawca z powodu COVID-19 rozwiązał umowę o pracę za wypowiedzeniem lub po tym terminie ich umowa o pracę na czas określony zakończyła się. Warunkiem otrzymania dodatku solidarnościowego jest też podleganie ubezpieczeniom społecznym z tytułu umowy o pracę przez łączny okres co najmniej 60 dni w 2020 roku. Dodatek wynosi 1400 zł i można otrzymać go maksymalnie przez 3 miesiące (w czerwcu, lipcu i sierpniu), jednak nie wcześniej niż za miesiąc, w którym został złożony wniosek.

-  Osoby uprawnione do dodatku solidarnościowego, które z różnych względów nie złożyły jeszcze wniosku za sierpień, mają na to czas tylko do końca miesiąca. Jeśli nie złożą wniosku w tym terminie, to pieniędzy za sierpień już nie dostaną - przypomina Beata Kopczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa śląskiego

Co ważne, świadczenie przysługuje również osobom bezrobotnym już zarejestrowanym w urzędzie pracy. Otrzymanie dodatku solidarnościowego oznacza zawieszenie wypłaty zasiłku dla bezrobotnych oraz stypendium na szkolenia lub podnoszenie kwalifikacji. Za osobę pobierającą dodatek solidarnościowy opłaca się składkę emerytalną i rentową, a także składkę zdrowotną. Płatnikiem składek na te ubezpieczenia jest ZUS. Nalicza je od kwoty dodatku solidarnościowego. Jednak składki nie pomniejszają wypłaty, ponieważ są finansowane z budżetu państwa.

- Wniosek o dodatek solidarnościowy, o symbolu EDS można złożyć wyłącznie elektronicznie za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych ZUS. Tam też dostępna jest informacja o przyznaniu bądź odmowie prawa do dodatku solidarnościowego - wyjaśnia rzecznik.

Polub i udostępnij
Czytaj też

JSW daje gwarancje zatrudnienia JSW daje gwarancje zatrudnienia

Jak pandemia wpłynęła na nasze życie? Jak pandemia wpłynęła na nasze życie?

Dodaj opinię
Dodając opinię akceptujesz regulamin. Nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, pisz na temat i nie pisz całych zdań wielkimi literami.
Opinie (1)
Gość19.08.2020 9:17

Żałosne.

Praca jest i to aż w nadmiarze. W dodatku niedaleko.

Wystarczy zahaczyć się w Czachach i zarabiać lekko ponad 10 000zł na rękę za 5 dni w tygodniu po 8 godzin.