Pogoda na dziś zobacz prognozy
 11°
19 sierpnia 2020

Straciłeś pracę? Złóż wniosek o pieniądze

Straciłeś pracę? Złóż wniosek o pieniądze
fot. shutterstock

Jeśli straciliście pracę lub nie przedłużono z wami umowy o pracę to możecie skorzystać ze świadczenia pieniężnego - dodatku solidarnościowego w wysokości 1400 zł. Do końca sierpnia należy złożyć wniosek w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych.

Dodatek solidarnościowy to pomoc dla osób, z którymi po 15 marca 2020 r. pracodawca z powodu COVID-19 rozwiązał umowę o pracę za wypowiedzeniem lub po tym terminie ich umowa o pracę na czas określony zakończyła się. Warunkiem otrzymania dodatku solidarnościowego jest też podleganie ubezpieczeniom społecznym z tytułu umowy o pracę przez łączny okres co najmniej 60 dni w 2020 roku. Dodatek wynosi 1400 zł i można otrzymać go maksymalnie przez 3 miesiące (w czerwcu, lipcu i sierpniu), jednak nie wcześniej niż za miesiąc, w którym został złożony wniosek.

-  Osoby uprawnione do dodatku solidarnościowego, które z różnych względów nie złożyły jeszcze wniosku za sierpień, mają na to czas tylko do końca miesiąca. Jeśli nie złożą wniosku w tym terminie, to pieniędzy za sierpień już nie dostaną - przypomina Beata Kopczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa śląskiego

Co ważne, świadczenie przysługuje również osobom bezrobotnym już zarejestrowanym w urzędzie pracy. Otrzymanie dodatku solidarnościowego oznacza zawieszenie wypłaty zasiłku dla bezrobotnych oraz stypendium na szkolenia lub podnoszenie kwalifikacji. Za osobę pobierającą dodatek solidarnościowy opłaca się składkę emerytalną i rentową, a także składkę zdrowotną. Płatnikiem składek na te ubezpieczenia jest ZUS. Nalicza je od kwoty dodatku solidarnościowego. Jednak składki nie pomniejszają wypłaty, ponieważ są finansowane z budżetu państwa.

- Wniosek o dodatek solidarnościowy, o symbolu EDS można złożyć wyłącznie elektronicznie za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych ZUS. Tam też dostępna jest informacja o przyznaniu bądź odmowie prawa do dodatku solidarnościowego - wyjaśnia rzecznik.

Polub i udostępnij
Czytaj też

Sprawdźcie rozkład jazdy na Wszystkich Świętych Sprawdźcie rozkład jazdy na Wszystkich Świętych

Do szpitala tylko w maseczkach i rękawiczkach Do szpitala tylko w maseczkach i rękawiczkach

Dodaj opinię
Dodając opinię akceptujesz regulamin. Nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, pisz na temat i nie pisz całych zdań wielkimi literami.
Opinie (1)
Gość19.08.2020 9:17

Żałosne.

Praca jest i to aż w nadmiarze. W dodatku niedaleko.

Wystarczy zahaczyć się w Czachach i zarabiać lekko ponad 10 000zł na rękę za 5 dni w tygodniu po 8 godzin.