Pogoda na dziś zobacz prognozy
 19°12°
BS Kredyt bez gwiazdek
28 sierpnia 2020

Bilety MZK na telefonie komórkowym [video]

Bilety MZK na telefonie komórkowym [video]
fot. pixabay

Każdy posiadacz telefonu komórkowego, a dokładnie smartfona będzie mógł zakupić bilet za jego pomocą. Wystarczy na to 10 sekund. W ten sposób od października będzie można kupować bilety jednorazowe. 

Aby kupić bilet trzeba zainstalować na swoim smartfonie specjalną aplikację. Za jej pośrednictwem kupujemy bilet, który wraz z jego kodem QR wyświetla się na ekranie telefonu.

- Jestem przekonany, że to ruch we właściwym kierunku. Nowy system nie tylko zdecydowanie ułatwi zakup biletu, ale także ograniczy bezpośredni kontakt z kierowcą, co w obecnej sytuacji epidemicznej jest bardzo ważne - mówi Roman Foksowicz, przewodniczący Zarządu MZK Jastrzębie.

W aplikacji mobilnej można zakupić bilet jednorazowy. Na stronie internetowej - bilet miesięczny, tygodniowy i dwutygodniowy. Od października bilet okresowy będzie obowiązywał także na obszarze komunikacji rybnickiej (ZTZ). W ten sposób MZK wznawia współpracę z rybnickim Zarządem Transportu Zbiorowego. Jeden wspólny bilet okresowy to powrót do programu pilotażowego wdrożonego tymczasowo w marcu tego roku. 

- Dystrybucja biletów jednorazowych odbywała się za pośrednictwem aplikacji mobilnej „zbiletem” dostępnej bezpłatnie w sklepach AppStore i Google Play w zależności od rodzaju telefonu. Logowanie do aplikacji następuje po podaniu numeru telefonu. Krok drugi to wybranie odpowiedniego biletu i formy płatności (podróżując w grupie można kupić kilka biletów). Po dokonaniu zapłaty bilet, wraz z kodem QR, wyświetli się na ekranie urządzenia mobilnego działającego w systemie operacyjnym Android lub iOS (iPhone) - informuje MZK

Posiadacze biletu okresowego zobowiązani są do rejestracji przejazdu po wejściu do autobusu. Należy w tym celu zeskanować kod QR umieszczony w kilku miejscach pojazdu, korzystając z funkcji skanowania kodu QR lub NFC.  Bilet kupiony – niezarejestrowany wyświetlany jest w kolorze pomarańczowym (bilet nieważny). Po zbliżeniu do czytnika kolor zmienia się na zielony (bilet jest ważny). Dostęp do internetu konieczny jest jedynie podczas zakupu biletu.

Ważność biletu można sprawdzić na kilka sposobów. Na prośbę kontrolera, pasażer pokazuje ekran smartfona z widokiem biletu zapisanego w aplikacji. Natychmiast wiadomo, czy bilet jest ważny i zarejestrowany. Drugi sposób to zeskanowanie przez kontrolera kodu QR biletu. W trzecim przypadku wystarczy wpisanie numeru PESEL pasażera w aplikacji kontrolerskiej.

Polub i udostępnij
Czytaj też

Policjanci apelują o kontrolę autobusów Policjanci apelują o kontrolę autobusów

Od maja drożeją bilety MZK Od maja drożeją bilety MZK

Dodaj opinię
Dodając opinię akceptujesz regulamin. Nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, pisz na temat i nie pisz całych zdań wielkimi literami.
Opinie (12)
Gość29.08.2020 21:54

No coś co pionek szachowy obiecał jest w końcu. Nie do końca jak miało być ale coś tam jednak.
Miała być darmowa komunikacja a jest darmowa aplikacja na drogą komunikację.

Janusz Tracz 29.08.2020 16:52

aplikacja spoko co nie zmienia faktu ze ceny to jakis absurd !!

Gość29.08.2020 12:19

Lepiej zrobić kolejną aplikację niż podjąć wspólprace z jakdoajade czy mobilet. Zamiast tego lepiej zrobić własną apke ...

Do pol Dziś o 9:4828.08.2020 19:04

Domyślam się ze jesteś kierowcą tego bankruta , 5 zł za jeden przystanek !!!!! nie dziwię się że bankrutujecie

Gość28.08.2020 13:21

do Ja z 10:05, 1 września rozpoczyna się nowy rok szkolny, może by tak Ja dokształcił się w pisowni i ortografii , pewno w mowie i czytaniu również.

Ja28.08.2020 10:05

Do Gosc, wez może nie odzywaj sie bo załosny jesteś, wez karton i zamieszkaj w lesie. Fajny pomysl, z aplikacji bedzie mozna bedzie jeszcze korzystac w innych miastach.

pol28.08.2020 9:48

Nie da się czytać tych komentarzy. Wiecznie nic wam nie pasuje. Malkontenci! Nie było źle, zrobili źle! Puknijcie się w te łby! A pasażer 57 niech się nie ośmiesza. Od kilku lat jest e-bilet i po to właśnie one są, że płaci się za taryfy przystankowe, a u kierowcy jest jeden bilet. Nigdy u kierowcy się nie opłaca kupować, bo wiadomo, że drożej i jest to tylko uzupełnienie sprzedaży. Nie wiem, czy zdajesz sobie sprawę, że kierowca nie musi ci sprzedać biletu w razie opóźnienia większego niż 3 minuty. Wtedy albo wysiadasz albo jedziesz na gapę, ale w razie kontroli płacisz, bo nie zwalnia cię to z obowiązku posiadania biletu, gdyż jest stosowny zapis w regulaminie. Całe szczęście, że z tego miasta będę wyjeżdżał, bo największą wadą jesteście właśnie wy.

Gość28.08.2020 8:30

Jak MZK "coś" wymyśli, to klękajcie narody.

Gość28.08.2020 8:23

Trzeba być mocno zdesperowanym, żeby gdzieś dojechać komunikacja miejska. Najlepiej zaplanować sobie urlop na tą okoliczność

Pasażer 5728.08.2020 8:00

Wszystko ładnie i pięknie tylko dlaczego bilet u kierowcy kosztuje 5 zł !!!! czy was już całkiem pogięło przejechanie jednego przystanku kosztuje 5 zł !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Pałac Federacji28.08.2020 7:50

Napiszcie jak to faktycznie zadziała.

KAZ28.08.2020 7:48

Absurd i zacofanie. Wystarczy pojechać do Czech i zobaczyć jsk tam jest rozwiązany system sprzedaży biletów. O cenach nie wspomnę. Lepiej opłaca się jechać taksówką za 8 zł. Przyjedzie pod klatkę i zawiezie do celu o dowolnej godzinie.