Drogi Użytkowniku,

Dziękujemy za zainteresowanie portalem JastrzebieOnline.pl.

W związku z nowymi regulacjami o ochronie danych osobowych zaktualizowaliśmy chcemy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych przez serwis JastrzebieOnline.pl. Dbamy o to aby Twoje dane były bezpieczne. Jednocześnie informujemy o stosowaniu plików cookies.

Zaktualizowaliśmy w tym celu regulamin portalu oraz politykę prywatności i plików cookies – prosimy o zapoznanie się z nimi.

Klikając przycisk „przejdź do portalu” akceptujesz nowe postanowienia wymienionych dokumentów.

Zamknij komunikat
Pogoda na dziś zobacz prognozy
 12°10°
30 sierpnia 2020

Na Zielonej śmierdzi i latają muchy

Na Zielonej śmierdzi i latają muchyZdjęcie archiwalne
fot. Damian Hetman / jastrzebieonline.pl

Odpady trafiające do śmietników na odpady BIO są uciążliwe dla mieszkańców ulicy Zielonej. Skarżą się na smród oraz latające wokół pojemników muchy.

Sprawą śmierdzących śmietników zajął się radny Piotr Szereda, do którego zgłosili się mieszkańcy z ulicy Zielonej. Jastrzębianie skarżyli się na to, że pojemniki na odpady mieszane są zbyt rzadko dezynfekowane i myte, co powoduj smród oraz latanie much. Dodatkowo klapy od tych pojemników miały nie być zamykane, powodując dodatkowe utrudnienia dla mieszkańców.

Magistrat wyjaśnia, że usługa mycia pojemników wykonywana jest siedem razy w roku, co jest zgodne z prawem. Natomiast ich dezynfekcja odbywa się po każdorazowym opróżnieniu.

Co więc przyczynia się do tego, że ludzie skarżą się na smród i latające owady?

Zastępca prezydenta Miasta Robert Cichowicz wyjaśnia, że być może cały problem tkwi w tym, co mieszkańcy wrzucają do tych pojemników.

-  Resztki żywności przetworzonej na przykład, sałatka z majonezem czy niedojedzone resztki obiadu lub żywność pochodzenia zwierzęcego nie powinny trafić do pojemnik na odpady BIO. Odpady tego typu, które są pożywką dla much i larw najlepiej szczelnie owinąć w torebką, zanim trafią do pojemnika na odpady mieszane - wyjaśnia zastępca prezydenta.

Przypomnijmy, że do śmietników na odpady BIO należy wrzucać:

 obierki od warzyw (ziemniaków, marchewki, pietruszki, ogórków, cebuli, itp.), obierki i skórki od owoców (jabłka, gruszki, banany, cytryny, pomarańcze, itp.),zepsute warzywa i owoce,  resztki chleba i pieczywa, pestki owoców (np. brzoskwiń, nektarynek, mango), łupiny po pestkach dyni i słonecznika, zawartość konserw warzywno-owocowych (kukurydza, groszek, itp., owoce z puszki), resztki sałatek warzywnych (bez mięsa)  i surówek, grzyby i resztki z obierania grzybów, fusy po kawie i herbacie, przeterminowane / zepsute owoce kandyzowane, suszone, przeterminowane / zepsute orzechy, ugotowane ziemniaki, frytki, ryż, makarony, kasze.

Do pojemników na odpady BIO nie wrzucamy:

 resztek pochodzenia zwierzęcego,  kości, ości ryb, odchodów zwierząt, oleju jadalnego, puszek, słoików, butelki z zawartością, kapsułek z kawą do ekspresu resztek żywności pochodzenia zwierzęcego (mięso, wędliny, sery, resztki jajek, itp.), resztek żywności wieloskładnikowej (sałatki, zapiekanki, kanapki, itp.),  gumy do żucia, wykałaczek, patyczków drewnianych, kapsułki z kawą do ekspresów – wyrzucamy do odpadów ZMIESZANYCH, słoik z zwartością, butelka z zawartością, konserwa z zawartością roślinno-warzywną, (przeterminowane, spleśniałe przetwory owocowo-warzywne – dżemy, warzywa, owoce –  wrzucamy do odpadów zmieszanych.

Polub i udostępnij
Czytaj też

W Jastrzębiu są niskie ceny za wywóz śmieci W Jastrzębiu są niskie ceny za wywóz śmieci

Strażnik miejski wlepi nam mandat za wywóz śmieci? Strażnik miejski wlepi nam mandat za wywóz śmieci?

Dodaj opinię
Dodając opinię akceptujesz regulamin. Nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, pisz na temat i nie pisz całych zdań wielkimi literami.
Opinie (17)
Gość01.09.2020 8:14

Muchi latali?

Oko demona31.08.2020 21:38

Na zielonej bardzo śmierdzi . Największy smród jest z pierwszego wieżowca koło jaru.

Pałac Federacji31.08.2020 20:14

"radny i prezes spółdzielni mieszkaniowej Jas-Mos interweniuje sam do siebie"

Ale jak. Postac czytac, pisac i wyslowic sie nie potrafi.

Gość31.08.2020 18:57

Pan Czechowicz sugeruje wyrzucanie do muszli czy zjadanie starej sałatki?

Raper klasztorny31.08.2020 16:18

Best title ever

do Mieszkaniec31.08.2020 14:24

Kilometrówki z przetargu trzeba wyrobić a czy to ma sens czy nie to kogo to obchodzi? Chyba nie tych urzędników, którzy i tak mieszkają poza Jastrzębiem?

Hanys z zilonyj 31.08.2020 14:09

A jo ucierom sie kaflok w ustympie i ciepia umazany papiur do hasioka nibiyskiego z napisym papier przed moim króliczokiem jestem ekologiczny!

emeryt31.08.2020 14:03

Przecież ten pan radny Piotr Szereda trzyma siedem srok za ogon i radny i prezes spółdzielni mieszkaniowej Jas-Mos interweniuje sam do siebie przecież bloki na ul.Zielonej należą do S.M Jas-Mos czy on uważa ze ludzie są głupkami a gdzie on jest jak go nie ma prezesuje w Spółdzielni to ludzie do niego mieli pretensje że nic nie robi więc niech nie oszukuje że interweniuje jak powinien interweniować już dawno jako prezes spółdzielni.

UM31.08.2020 11:45

Do mieszkaniec, tu nie ma logiki, jest termin i trzeba to zrobic, takie wymogi

Gość31.08.2020 10:17

A mycie pojemników odbywa się tak przyjeżdzają płuczą pojemniki i wylewają na ulice cały brud i śmierdzi co na to sanepid i pan Szereda bo było to zgłaszane do administracji na Zielonej!!!!

Pokaż wszystkie opinie (17)