Pogoda na dziś zobacz prognozy
 17°14°
Sklep Medicanna
3 września 2020

Imprezy z okazji 40-lecia Porozumienia Jastrzębskiego [video]

Imprezy z okazji 40-lecia Porozumienia Jastrzębskiego [video]
fot. UM Jastrzębie

Dokładnie 40 lat temu w naszym mieście Podpisano Porozumienie Jastrzębskie. Z tej okazji, mimo epidemii, odbędą się obchody rocznicowe.

Porozumienie Jastrzębskie jest jednym z trzech, które władza zawarła ze społeczeństwem (3 września 1980 roku). Otwarło to drogę do głębokich przemian politycznych w Polsce i Europie. Z tej okazji, mimo epidemii, w mieście odbędą się imprezy mające uczcić to wydarzenie.

1-30 września września w holu Biblioteki Głównej przy ulicy Wielkopolskiej można oglądać wystawę pt. „Droga do wolności. Historyczny wrzesień 1980” – dokumentująca Porozumienie Jastrzębskie przygotowana z zebranych fotografii, dokumentów, plakatów, druków i innych materiałów historycznych. Ekspozycja dostępna w Galerii pod Sową w Bibliotece Głównej.

3 września dostępna będzie wystawa plenerowa pt. „Wydarzyło się 40 lat temu”. Znajdować się będzie w dwóch lokalizacjach: lokalizacjach przy al. Piłsudskiego. Jedna stanie w okolicy kina „Centrum”, druga znajdzie się obok przystanku Al. Piłsudskiego - Os. Gwarków. Autorem prezentowanych fotografii jest Stanisław Sputo.

Obok muralu na bloku przy ulicy Śląskiej, który powstał z okazji rocznicy, stanie wystawa z pozostałymi pracami wyróżnionymi w konkursie. Dostęp do wystawy będzie od strony al. Piłsudskiego.

Przed Domem Zdrojowym będzie można oglądać wystawę plenerową pt. „Jastrzębskie drogi do wolności” – zbiór materiałów, zdjęć, dokumentów i wspomnień, które każdy mieszkaniec znać powinien.

4 września, godz. 18:00, Rodzinny Rajd Rowerowy. Start i meta w Ośrodku Wypoczynku Niedzielnego.

5 września, godz. 20:00, Koncert Tomasza Andrzejewskiego i Marcina Zmorzyńskiego. Duet zagra i zaśpiewa w Ośrodku Wypoczynku Niedzielnego o godz. 20.00

6 września, godz. 18:00, 18.00 – kino „Centrum” - Sztywny Pal Azji - „Tu rodziła się wolność” – koncert unplugged w 40. rocznicę podpisania Porozumienia Jastrzębskiego. Bezpłatne wejściówki do odbioru w kasie kina „Centrum” od 27.08.2020.

 

Polub i udostępnij
Czytaj też

Abp. Wiktor Skworc domaga się wolnych niedziel Abp. Wiktor Skworc domaga się wolnych niedziel

Powstał film o ks. Bernardzie Czerneckim Powstał film o ks. Bernardzie Czerneckim

Dodaj opinię
Dodając opinię akceptujesz regulamin. Nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, pisz na temat i nie pisz całych zdań wielkimi literami.
Opinie (5)
Generał Ogórcow05.09.2020 19:33

"Gdyby nie te wydarzenia"

Serio?
Faktyczne bankrupctwo ZSRR i dzialanie USA i Zachodu pod koniec lat 80 nie ma znaczenia?
Poczytaj troche o historii i dzialaniach CIA na swiecie.
Masz wolna Polske, ktora nie produkuje nic samodzielnie, nie liczy sie w swiecie, radykalizuje sie swiatopogladowo i religijnie. Popatrz na Iran konca lat 70, popatrz na wojny w Jugoslawii.
Obecnie sytuacja w Polsce to kopia polowy lat 80 w Jugoslawii. Kilka lt potem prosperujacy kraj zamienil sie (i zamieniono - patrz NATO w 1999 r.) w ruine, z ktorej dotad sie nie pozbieral i dlugo nie pozbiera.
Nowa elektrownia atomowa przy granicy Polski to myslisz po co? Rosja bedzie sprzedawac Polsce prad, bo przez 30 lat wolna Polska umocowala na swoim terytorium skansen energetyczny. Prawie zadnych inwestycji w energetyce i zakaz OZE.
Naprawde wydaje ci sie, ze swiat (Zachod i Chiny) pozyczajac Polsce pieniadze beda pokolenia czekac na splate dlugu nie wplywajac na gospodarke i polityke? Jesli prywatnie wezniesz kredyt, bank stanie sie czlonkiem twojej rodziny, kiedy spoznisz sie z platnosciami, w skali makro dziala to tak samo.
Suwerenne sa kraje majace silna gospodarke lub wielkie zasoby surowcowe. W Polsce brakuje nawet wody.

Gość04.09.2020 11:25

@myślący

"miałbyś "papu" na kartki do dziś"

Co z tego, jak to "papu" masz nafaszerowane chemią, aż miło. Wtedy na kartki było, ale chociaż o wiele zdrowsze

myślący04.09.2020 6:07

Oj człowieku z pałacu federacji! Gdyby nie te wydarzenia, to miałbyś "papu" na kartki do dziś. Trochę historii polecam.

Gość03.09.2020 7:23

Jaka ta cała upadająca osada górnicza...
... takie świętowanie.
Żenada. Dno, muł i wodorosty.
Kiedy dni jastrzębia będą? Mam ochotę na grillowane piwo. Takie ciepłe i wygazowane jest najlepsiejsze.

Pałac Federacji03.09.2020 7:22

Mitologizowanie nieznaczącego wydarzenia