Drogi Użytkowniku,

Dziękujemy za zainteresowanie portalem JastrzebieOnline.pl.

W związku z nowymi regulacjami o ochronie danych osobowych zaktualizowaliśmy chcemy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych przez serwis JastrzebieOnline.pl. Dbamy o to aby Twoje dane były bezpieczne. Jednocześnie informujemy o stosowaniu plików cookies.

Zaktualizowaliśmy w tym celu regulamin portalu oraz politykę prywatności i plików cookies – prosimy o zapoznanie się z nimi.

Klikając przycisk „przejdź do portalu” akceptujesz nowe postanowienia wymienionych dokumentów.

Zamknij komunikat
Pogoda na dziś zobacz prognozy
 12°10°
3 września 2020

Kolej w Jastrzębiu. Województwo złożyło projekt

Kolej w Jastrzębiu. Województwo złożyło projekt
fot. pixabay

Województwo Śląski złożyło projekt do Programu Kolej Plus. Obejmuje on reaktywację linii kolejowej łączącej Jastrzębie-Zdrój ze stolicą województwa Katowicami.

Tego, że kolej ma wrócić do Jastrzębia, nikt nie kwestionuje. Mieszkańcy chcą móc szybko i wygodnie dojechać do Katowic. Problem zaczyna się, kiedy trzeba wytyczyć trasę pociągu. Województwo śląskie złożyło projekt do Programu Kolej Plus, który obejmuje nasze miasto. Według informacji urzędu marszałkowskiego, do złożonego wniosku załączono dwa warianty trasy.  Są one wstępnie ustalone z PKP PLK.

Pierwsza z nich ma następujący przebieg: Jastrzębie-Zdrój Centrum - do linii kolejowej Jastrzębskiej Spółki Kolejowej, od Szerokiej nowym śladem wzdłuż osiedli żorskich do linii kolejowej nr 159 (włączenie na wysokości podg Ciepłownia), dalej od Żor starym śladem LK 159

Druga propozycja jest następująca: Jastrzębie-Zdrój Centrum do starego śladu LK 159, Pawłowice, Żory i dalej starym śladem LK 159. Dopuszczono tu możliwość poprowadzenia od Żor nowym śladem i włączenie w linie kolejową nr 140 przed (do) stacji Orzesze Jaśkowice.

Prezydent Anna Hetman uważa, że wyznaczenie tras powinno odbyć się na drodze konsultacji społecznych. Mieszkańcy, szczególnie sołectwa Bzie obawiają się zbyt dużej ingerencji w zabudowania mieszkalne.

Polub i udostępnij
Czytaj też

ZUS pomoże jastrzębskim przedsiębiorcom ZUS pomoże jastrzębskim przedsiębiorcom

Walka o pociąg! Ważą się losy kolei w Jastrzębiu Walka o pociąg! Ważą się losy kolei w Jastrzębiu

Dodaj opinię
Dodając opinię akceptujesz regulamin. Nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, pisz na temat i nie pisz całych zdań wielkimi literami.
Opinie (38)
Real06.10.2020 7:01

Kolej to nowe życie dla miasta - idealnie jakby była na trasie Katowice Ostrawa moznaby się w dwie strony przemieszczać

Gość07.09.2020 7:23

@Tomasz W - przecież obecny rząd już hucznie przywrócił PKSy... nic z tego nie wyszło, więc może z koleją się uda...

Oko demona06.09.2020 23:49

Rudego i tatusia Rudego pytać którędy będzie szlak kolejowy !

Gość06.09.2020 23:18

Co ze szkodami górniczymi jak przy Zofiówce cały teren tańczy i kilka razy w roku odczuwalne są wszcząsy, teren przesówa się, tam gdzie pagórki ziemia zjerzdża , domy krzywe, pękają. No chyba, że to unikalna technologia. W Japoni dają radę ; )

Tomasz W06.09.2020 22:06

Tu nie jeździ już żaden PKS a PKP chcą wielce przywracać. Tu potrzebna jest szybka komunikacja z Katowicami, Opolem, Bielskiem, Krakowem. TYLKO PKS !!!

Kunik06.09.2020 20:26

Powołają nową spółkę której prezesem zostanie Nikuś M.

Janusz Tracz06.09.2020 19:49

i tak na zmiane projekty, wizualizacje, projekty itd, a kasa leci i leci i leci do prywatnych kieszeni... oto polska rzeczywistosc

Raper klasztorny05.09.2020 7:40

Pamiętam z dzieciństwa podróże koleją z Jastrzębia. Masakra, wyobraźcie sobie, że mieszkają w mieście ludzie mający ponad 20 lat, którzy z tym wynalazkiem w mieście już nie mieli styczności. Pojechać do Czech, zobaczyć jak tam genialnie jest to zorganizowane

Oko demona04.09.2020 17:51

Na Gagarina już się e doczekać nie mogą. Będzie kupa złomu do wywiezienia

Jędruś04.09.2020 17:24

Ciąg dalszy pieprzenia o potrzebie koleji w Jastrzębiu,

Pokaż wszystkie opinie (38)