Pogoda na dziś zobacz prognozy
 19°14°
BS Kredyt bez gwiazdek
7 września 2020

"Złoża węgla koksowego są na wyczerpaniu"

"Złoża węgla koksowego są na wyczerpaniu"
fot. pixabay

Unia Europejska wpisała węgiel koksujący na listę surowców strategicznych i po raz kolejny uznała jego podstawowe znaczenie dla gospodarki wspólnotowej. Tym bardziej, że europejskie złoża węgla sa na wyczerpaniu. 

Informacja o wpisanie węgla koksowego na listę surowców strategicznych Unii Europejskiej jest bardzo dobrą informacją dla Jastrzębskiej Spółki Węglowej, głównego producenta tego surowca w UE. Kopalnie JSW dostarczają 20 % produkcji globalnej tego surowca, dla porównania Australia - 24 %.

- W krajach UE złoża węgla koksowego są już na wyczerpaniu. Dlatego Wspólnota musi importować z krajów trzecich większość potrzebnego jej surowca. Unijne huty stali zużywają rocznie 37 mln ton koksu, do którego wyprodukowania potrzeba 53 mln ton węgla koksowego (do wytworzenia 1 tony głównego półproduktu w hutnictwie stali, tzw. surówki hutniczej, potrzeba aż pół tony tego rodzaju węgla). Tylko 17 mln ton pochodzi z krajów UE, w tym aż 11,6 mln t z Polski, a resztę sprowadza się z Australii, USA, Kanady i Mozambiku - informuje JSW.

Bez węgla koksowego nie może funkcjonować przemysł hutniczy. Ten surowiec jest, obok rudy żelaza, niezbędny do produkcji stali.

Nowa lista tak zwanych surowców krytycznych ma obowiązywać przez najbliższe trzy lata. Oprócz węgla koksowego znajdują się na niej między innymi: antymon, beryl, borany, chrom, fluoryt, fosforyt, gal, german, grafit, ind, kobalt, krzem metaliczny.

 

Polub i udostępnij
Czytaj też

Pracownicy JSW otrzymają nagrodę. Nawet 19 tys. zł brutto Pracownicy JSW otrzymają nagrodę. Nawet 19 tys. zł brutto

Zwolnienie dyscyplinarne powodem protestu związkowców? Zwolnienie dyscyplinarne powodem protestu związkowców?

Dodaj opinię
Dodając opinię akceptujesz regulamin. Nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, pisz na temat i nie pisz całych zdań wielkimi literami.
Opinie (12)
Edward07.09.2020 20:08

Wiecej panstwo i spoleczenstwo doplaca do gornictwa niz kopaalnie odprowadzają podatkow

Generał Ogórcow07.09.2020 20:01

"Koks jest nie zastapiony"

Zwlaszcza, gdy oznajmiaja to analfabeci.

Generał Ogórcow07.09.2020 19:12

"Ile kopalnie odprowadzają kasy do gmin i miast"

Niewiele. Nie pokrywa to dewastacji infrastruktury i srodowiska.
Patrz remont wiaduktu na Pilsudskiego czy (ponownie) w Bziu. To kosz miasta, chociaz wyniklo ze szkod gorniczych.
Polaczenie kolejowe do Wodzislawia zamknieto rowniez z powodu szkod. Nie odbudowano go nigdy.
Koszt rewitalizacji terenow pokopalnianych bierze rowniez na siebie miasto - patrz drogi na bylym terenie KWK Moszczenica czy przygotowanie dla tzw. "inwestorow".
Koszt wczesniejszych emerytor czy urlopow gorniczych to rowniez koszt podatnikow.
Podobnie przekazanie kopalni do ZLK. Te rachunki placi podatnik a nie JSW.
JSW teraz oczekuje ponad miliarda pomocy od podatnikow (po raz kolejny).
Okres prosperity trwal raptem dwa lata. Glownie przez kataklizm, w Australii. W normalnych warunkach rynkowych JSW nie jest w stanie sprzedac swojego drogiego wegla.

@abc07.09.2020 17:56

wsypac spowrotem z hałd - problem rozwiazaany

@Gornik - gdzie? W Polsce.

Jaś Mos07.09.2020 17:12

Akcje dzisiaj pięknie 33,85%.

A będzie tylko lepiej

Gornik07.09.2020 12:02

Zakończcie de.ile te brednie. Gdzie podatnik dopłaca do górnictwa. Ile kopalnie odprowadzają kasy do gmin i miast. Ile podatku płacą górnicy od zarobku. Debil. two

Analityk07.09.2020 9:14

Węgiel koksujący jest strategiczny dla UE , ale to nie oznacza że strategiczna jest JSW ze swymi tłustymi kotami i nieudolnym zarządzaniem w myśl zasady ZYSKI NASZE STRATY WASZE !!!

Pałac Federacji07.09.2020 8:54

Do tej pory był wpisany i nijak to JSW nie pomogło

Anżej 07.09.2020 8:49

W Lulea w sposób bezemisyjny, z wykorzystaniem energii elektrycznej pochodzącej z OZE (odnawialnych źródeł energii) oraz wodoru, ma powstawać surówka, kluczowy element do produkcji stali. Jeżeli testy w nowym zakładzie zakończą się pomyślnie, będzie to oznaczało rewolucję w hutnictwie, gdzie dotąd produkcja stali ? jednego z najważniejszych materiałów na świecie ? zaczyna się w wielkich piecach wykorzystujących wysoce emisyjny węgiel koksowy. To dlatego światowe hutnictwo odpowiada za około 5-8 proc. globalnej emisji CO2 i około 10-15 proc. popytu na węgiel kamienny. Hutnictwo bez węgla
Szwedzi chcą to zmienić. Liczą, że instalacja w Lulea pozwoli w niezbyt odległej przeszłości zrezygnować z produkcji stali w tradycyjnych wielkich piecach. Tylko w Szwecji zmniejszy to, według ich wyliczeń, emisję CO2 o 10 proc., a w Finlandii o 7 proc.Droga do hutnictwa bez węgla nie będzie jednak łatwa. Stal wyprodukowana z wykorzystaniem technologii z zakładów w Lulea będzie na początku np. droższa od wyprodukowanej w tradycyjny sposób o 20-30 proc. Wynika to jednak głównie z wysokich cen energii elektrycznej w Szwecji.

Niemniej kierunek zmian został wskazany. I nie tylko szwedzkie firmy chcą zdekarbonizować hutnictwo. Nad podobnymi rozwiązaniami do tych z Lulea pracują również największe koncerny hutnicze świata ? ArcelorMittal i ThyssenKrupp.

Tepy podatnik z was07.09.2020 8:45

Koks jest nie zastapiony JSW bedzie dlugo fedrowac

Gość07.09.2020 8:28

Raczej cierpliwość społeczna i kasa podatników na dalsze dofinansowanie kopalń są na wyczerpaniu.

Niestety, ale tak zarządzane górnictwo od 1989 roku to wrzód na zdrowym organiźmie społeczeństwa.

Analityk07.09.2020 7:15

JSW z takimi kosztami wydobycia i taki cenami jak obecnie bez dotacji z pieniędzy podatnika nie ma szans na przeżycie , to że koksujący jest na tej liście nie oznacza że pomoc publiczna jest dozwolona tak że wasz optymizm jest mocno przesadzony .