Drogi Użytkowniku,

Dziękujemy za zainteresowanie portalem JastrzebieOnline.pl.

W związku z nowymi regulacjami o ochronie danych osobowych zaktualizowaliśmy chcemy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych przez serwis JastrzebieOnline.pl. Dbamy o to aby Twoje dane były bezpieczne. Jednocześnie informujemy o stosowaniu plików cookies.

Zaktualizowaliśmy w tym celu regulamin portalu oraz politykę prywatności i plików cookies – prosimy o zapoznanie się z nimi.

Klikając przycisk „przejdź do portalu” akceptujesz nowe postanowienia wymienionych dokumentów.

Zamknij komunikat
Pogoda na dziś zobacz prognozy
 3°
14 września 2020

Skocznia narciarska w... Parku Zdrojowym?

Skocznia narciarska w... Parku Zdrojowym?
fot kbł/jastrzebieonline.pl

Skocznia narciarska w Parku Zdrojowym, korty tenisowe, kasyno – to tylko niektóre tajemnice kryjące się w dawnym sercu uzdrowiska. W sobotę podczas Dni Otwartych Parku Zdrojowego mieszkańcy ruszyli tropem dawnej świetności tego miejsca.

Kraina Górnej Odry, czyli Subregion Zachodni Województwa Śląskiego, zachęca do poznania atrakcji naszego regionu. Można popływać kajakami, pojeździć konno w okolicznych stadninach, zwiedzić zamki lub pospacerować po dawnym uzdrowisku jastrzębskim.

W sobotę mieszkańcy wzięli udział w przechadzce z przewodnikami oraz spotkaniach w Galerii Historii Miasta. Jedna z grup była oprowadzana przez przewodnika PTTK Zdzisława Konia, miłośnika jastrzębskiej przeszłości.

Na trasie nie mogło zabraknąć Domu Zdrojowego, znajdującego się w centrum parku. Jednak był to już drugi tego rodzaju obiekt, bo wybudowany w stylu szwajcarskim w 1862 roku, kiedy właścicielem, a zarazem założycielem uzdrowiska był niemiecki hrabia Feliks von Königsdorff. Przybyły na nasze tereny z Dolnego Śląska, a dokładnie ze Ślęzy.

Jednym z ciekawszych miejsc, które znalazło się na szlaku wycieczki była Dolina Mikołaja. Właśnie tam odbywały się przed II wojną światową zawody sportowe, o które dzisiaj trudno posądzić Jastrzębie.

- Patrząc na rury ciepłownicze, prowadzące z Elektrociepłowni Moszczenica, spadające doliny, trudno sobie wyobrazić, że w latach 30. XX wieku w tym miejscu znajdowała się, zbudowana w roku 1929, skocznia narciarska. Najdłuższy skok oddany z tego obiektu, wyniósł 18 metrów – mówił nieco zaskoczonym uczestnikom marszu Zdzisław Koń.

Jastrzębski obiekt był wówczas jedyną skocznią narciarską na Górnym Śląsku. Z miejsca, gdzie kiedyś znajdowała się skocznia, można dojść alejką do Kąpieliska Zdrój. Swoją genezą sięga ono 1937 roku i było basenem otwartym, takim o którym poszczególne gminy mogły tylko pomarzyć. Również i ono ma swój zimowy akcent.

- Tutaj na tym basenie nie tylko pływano, ale również grano w hokeja na zamarzniętej tafli, rzecz jasna w zimie. Bandy były drewniane, ale zawodnicy trenowali bez specjalnego zabezpieczenia, na wypadek gdyby lód się załamał – mówił przewodnik.

Innym jeszcze magicznym miejscem dawnego zdroju są tereny znajdujące się za basenem. Dzisiaj to niepozorne stawy, znane przede wszystkim wędkarzom, a niegdyś to plaża zdrojowa.

- I na tą plażę przybywali ludzie z centrum województwa śląskiego, przywoził ich pociąg, dojeżdżający z Katowic. Jastrzębie było popularnym miejscem wypoczynkowym, z którego można było ujrzeć w oddali szczyty Beskidu Śląsko-Morawskiego - mówił pan Zdzisław.

Dzień Otwarty Parku Zdrojowego pokazał, jak wiele kryje się w nim tajemnic. Warto oczywiście poznawać Polskę i świat, ale może lepiej zacząć od tego, co bliskie i znajdujące się dosłownie na wyciągnięcie ręki.

Czytelników może też zaskakiwać to, że Jastrzębie wpisuje się w Krainę Górnej Odry. Warto jednak wiedzieć, że rzeczka Szotkówka, płynąca przez nasze miasto, wpada do Olzy, a ta następnie do Odry.

Kraina Górnej Odry, czyli jej początkowego biegu, to naprawdę teren obfitujący w liczne walory przyrodniczo-turystyczne. To chociażby spływy kajakowe rozpoczynane w rejonie Rud Raciborskich, rowerowy Szlak Olzy, żagle na Zalewie Rybnickim, czy Zamek Piastowski w Raciborzu. Jastrzębskie atrakcje to Żelazny Szlak Rowerowy czy właśnie dawny Zdrój w zabytkowym Parku Zdrojowym, w którym można zobaczyć drzewa sprowadzone z Ameryki Północnej czy Chin.

Materiał filmowy Telewizja TVT 

Katarzyna Barczyńska-Łukasik

Polub i udostępnij
Czytaj też

Będą parkingi w Zdroju Będą parkingi w Zdroju

Zobacz jak budowano Jastrzębie [video] Zobacz jak budowano Jastrzębie [video]

Dodaj opinię
Dodając opinię akceptujesz regulamin. Nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, pisz na temat i nie pisz całych zdań wielkimi literami.
Opinie (21)
Tomek 18.09.2020 12:55

Adam uczył się skakać w Jastrzębiu

Elzbieta16.09.2020 20:06

Dużo ciekawego dowiedziałam się z lektury tej relacji Pana Koń, dziękuję i wrócę do historii mego miasta napewno

Gość16.09.2020 7:07

Oby wiecej takich imprez

Pałac Federacji15.09.2020 7:21

"nie inwazyjne w przyrodę, nie trujące"

Język ojczysty też cię nie zainfekował

Jan 14.09.2020 22:47

Wiele rzeczy można się było dowiedzieć na tej wycieczce. Może to powtórzyć!

Daria i Wojtek 14.09.2020 21:45

Panowie ciekawie opowiadali. Prosimy o więcej.

dobry kierunek14.09.2020 18:48

Każde miasto mające rozsądnych kierujących nim, robi wszystko aby przyciągnąć do siebie turystów. To są tanie, nie inwazyjne w przyrodę, nie trujące budowle.

Generał Ogórcow14.09.2020 17:42

"od każdego negatywnego komentarza"

Chcesz przebic oferte? Robcie w UM cos konstruktywnego, wowczas pogadamy.

Mieszkańcy 14.09.2020 17:16

Bardzo ciekawa wycieczka była. Dziękujemy

Piter14.09.2020 17:11

Nie ma miejsc pracy to niech ludzie se poskaczą

Pokaż wszystkie opinie (21)