Pogoda na dziś zobacz prognozy
 18°16°
Wynajmij biuro od 2 zł
15 września 2020

Pogotowie strajkowe na Śląsku. Będzie strajk w kopalniach?

Pogotowie strajkowe na Śląsku. Będzie strajk w kopalniach?
fot. pixabay

W poniedziałek ogłoszono pogotowie strajkowe na Śląsku. To odpowiedź związkowców na propozycje rządu, dotyczące polityki klimatyczno-energetycznej, która ma zagrażać tysiącom miejsc pracy.

Związkowcy śląsko-dąbrowskiej „Solidarności” dali premierowi Mateuszowi Morawieckiemu tydzień czasu na podjęcie rozmów na temat przyszłości górnictwa i energetyki. Jeśli do 21 września rozmowy się nie rozpoczną, działacze zapowiadają akcje strajkowe w regionie.

Powodem reaktywacji Międzyzakładowego Komitetu Protestacyjno-Strajkowego jest dotychczasowy przebieg rozmów związkowo-rządowego zespołu ds. naprawy górnictwa i energetyki, który związkowcy oceniają skrajnie negatywnie. 10 września podczas rozmów w Warszawie przedstawiciele Ministerstwa Aktywów Państwowych i resortu klimatu przedstawili stronie społecznej  Plan na rzecz energii i klimatu na lata 2021-2030 oraz projekt Polityki Energetycznej Polski do 2040 roku.

– Oba te dokumenty w obecnym kształcie są nie do zaakceptowania przez stronę społeczną. Ich realizacja będzie równoznaczna  z likwidacją większości przemysłu zlokalizowanego w województwie śląskim oraz utratą setek tysięcy miejsc pracy w górnictwie, przemyśle hutniczym i stalowym, a także w dłuższej perspektywie m.in. w branży motoryzacyjnej, która już dzisiaj znajduje się w głębokim kryzysie, a także w innych sektorach przemysłu energochłonnego - napisali członkowie MKPS w stanowisku skierowanym 14 września do premiera Mateusza Morawieckiego.

 

 

Polub i udostępnij
Czytaj też

Czy w Jastrzębiu są schrony dla ludności? Czy w Jastrzębiu są schrony dla ludności?

Wybrano nowego wiceprezesa JSW Wybrano nowego wiceprezesa JSW

Dodaj opinię
Dodając opinię akceptujesz regulamin. Nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, pisz na temat i nie pisz całych zdań wielkimi literami.
Opinie (32)
Marek16.09.2020 14:45

5 lat temu było podobnie. Wielka mi restrukturyzacja, pis tęskni za komuną, gdzie nie spojrzeć tam wszystko łączy tworząc wielkie molochy państwowe. Historia pokazała, że taki sposób zarządzania nie ma racji bytu. Tworząc molocha w postaci pgg, poza zamknięciem kilku kopalń nic się nie zmieniło. Mimo 21 wieku, w dobie informatyzacji, biurokracja kwitnie. Tak jak w zarządach spółek zasiadają rodziny pis, gdzie nie mają pojęcia o zarządzaniu, tak na niższych szczeblach oraz w biurokracji zasiadają żołnierze wierni władzy oraz rodzinki między innymi związkowców.
Do tego dochodzi na dole górnik roszczeniowy niczym maDki od fajniaków w stylu DEJ DEJ DEJ, któremu tylko tempra w głowie. Nie rozumie taki, co to jest kapitalizm, że coś trzeba wydobyć i sprzedać, żeby było dobrze. Tymczasem nadal pokutuje przekonanie, czy się stoi czy się leży.........
Jedyne rozwiązanie to prywatyzacja, tylko to pozwoli utrzymanie miejsc pracy i to tylko tam, gdzie jest to opłacalne.
Za późno na palenie opon. to nic nie pomoże, z pustego to i Salomon nie naleje. Obecnie kasa do górnictwa płynie tylko pod jednym warunkiem, w zamian za kasę likwidowane są kolejne kopalnie. I tak się to będzie działo. Teraz zaś kilka zamkną, za 3 czy 4 lata kolejne kilka kopalń.
Stopniowe bezpieczne zwijanie PL górnictwa. Z zamykanych kopalń górnicy przechodzą na inne lub na urlopy górnicze. Na to UE da pieniądze. Pis już dawno was drodzy górnicy sprzedał, raz ze związkowcami, którzy teraz będą krzyczeć by więcej dla siebie ugrać. Obecnie na urlop górniczy można przejść na 4 lata przed emeryturą, jak rządzącym będzie fest zależeć to i zmienią na 5 czy 7 lat. UE stawia więc co się będą przejmować. Pozdrawiam wszystkich. którym górnictwo życie uratowało, szczególnie tych co nie załapią się na urlop górniczy, bo po 7 miesięcy w roku są na L4, no ale na państwowym tak można przy aprobacie ZZ.

Gość16.09.2020 9:38

W Czechach zamykają kopalnie DEFINITYWNIE i tamtejsi górnicy jakoś nie jadą na Pragę palić opony. Dlaczego?

Gość16.09.2020 6:32

Niech strajkują.

Proponuję żeby zablokowali drogi wyjazdowe z hałd górniczych.

Wszyscy, którzy kupują i wywożą stamtąd węgiel na pewno odczują to boleśnie. Bo przecież zbyt na węgiel jest?

Będzie covid 16.09.2020 6:15

Będzie strajk to ludzie z PiSlamu zastosują jedyną skuteczną metodę/przesiewy na covid 19
Znowu będą dramaty będą ludziska siedzieć w domach po trzy miesiące.
W czeskich kopalniach już się to dzieje.Największa ilość na kwarantannach pseudopandemia do niszczenia ludzi.
PiSlam wraca do tyrani.

Górnik z Boryni15.09.2020 20:55

"Pogotowie strajkowe" A za moment wam COVIDA namierzą i zostaniecie po prostu udu...i na miejscu

Słońce Peru mistrz bajeru 15.09.2020 20:25

Już za słynnego Romana był strajk i co z tego wyszło że biurowce i związki dostały po czasie to co chciały

Do generał ogorcow 15.09.2020 19:41

Lekarstwa Ci się skończyły ?

Generał Ogórcow15.09.2020 19:08

"Nikt normalny nie pójdzie już strajkować"

Dostana bulki i pojda. Gornik to istota niezdolna do samodzielnego wnioskowania.

do Edward15.09.2020 18:25

Nie mierz wszystkich swoją miarą

abc15.09.2020 16:41

Czyli teraz beda strajkowac bo nie zgadzaja sie z tym, ze czasy wegla sie koncza?
Super.

Tomek15.09.2020 13:55

Nikt normalny nie pójdzie już strajkować ,związki nas wy..mały podczas ostatnich strajków,dziś nikt kto myśli za nimi nie pójdzie ,nikt

Mike15.09.2020 13:51

Chyba tylko PGG będzie strajkować!!! Jak mieli stawić się za JSW to uciekli jak szczury!Niech sobie radzą sami!!!

Edward15.09.2020 13:39

i znowu będą leżeć i nic nie robić, a jedynie gożoła sączyć tak jak ostatni, a głupi naród będzie dopłacał do ich wygórowanych pensji

Yhym15.09.2020 13:33

już mnie wyrywa z butów żeby strajkować dla zz niech spier......

Ardian15.09.2020 12:59

Ponoc w 2021 w lipcu lub wrześniu mają byc urlopy górnicze? ??

Gość15.09.2020 12:10

Tak źle a tylu z uprawnieniami emerytalnymi pracuje dalej i to od wielu lat. Zwolnic natychmiast.

Ciocia Klocia15.09.2020 10:47

@Raper klasztorny

"Jeśli PiS sobie z nimi poradzi to słowo daję, zacznę popierać tę partię :)"

Poradzi, poradzi. Raz, że wybory dopiero za 3 lata więc elektorat im teraz niepotrzebny, a dwa, że za stanowiska w Brukseli zostali kupieni przez UE, której muszą się teraz podporządkować się ich wytycznymi klimatycznymi.

Józek15.09.2020 10:21

W strajku 2015 r wydymano górników jedyne korzyści to mieli w biurowcach bo im utrzymano deputaty węglowe .

Generał Ogórcow15.09.2020 10:09

"ma być budowana elektrownia jądrowa"

Alez jest, tuz przy polskiej granicy, na Bialorusi, zbudowana na pieniadze Rosji.

Czubaka15.09.2020 10:03

Z którą Ameryką się dogadali ? Z Północną czy Południową i z którymi krajami w tej Ameryce ?

Ciocia Klocia15.09.2020 10:02

Zagórowski wróóóć...

Tłusty kot związkowy15.09.2020 9:55

My tłuste koty z prawami emerytalnymi od 20 lat i będąc właścicielami firm które żerują na majątkach kopalń nigdy nie zgodzimy się na jakiekolwiek reformy w górnictwie . Na każdą próbę obalenia dzisiejszego status Quo odpowiedż będzie jedna STRAJK !!!Każda próba zabrania nam przywilejów takich jak tłuste pensje i dotacje z funduszów socjalnych będzie skutkować WEZWANIEM PREMIERA NA ZWIĄZKOWY DYWANIK !!! Każda ręka podniesiona na nas związkowców sól tej branży będzie odrąbana !!!!! Nawet nie myślcie że damy pozwolenie na najmniejsze umniejszenie naszej roli i znaczenia NEVER !!!!!!

Raper klasztorny15.09.2020 9:44

Co tam górnicy, zatęskniliście już za armatkami wodnymi? ;)

Mówiąc serio, jak sobie przypomnę tą wredną ekipę blokującą drogi i uniemożliwiającą normalnym ludziom dotarcie do pracy to mi się na wymioty zbiera, banda wąsaczy, która myśli, że może robić co chce. Jeśli PiS sobie z nimi poradzi to słowo daję, zacznę popierać tę partię :)

Gość15.09.2020 9:17

Górnictwo górnictwem wszystko robi się za plecami górników, bo to są interesy Niemiec, Rosji i USA. Mieszkańcy naszego rejonu zostali zrobieni w jajo. Rosja dzięki rurociągowi po dnie Bałtyku sprzedawać będzie gaz Niemcą. Polska od USA będzie mieć atomówkę. A mieszkańcy Jastrzębia wrócą skąd przyjechali, bo zakładów innych nie ma i nie będzie. Mamy na to 10 lat aby opuścić miasto. Współczuje tym co mają kredyty na mieszkania, domy, są wielodzietną rodziną mąż i żona pracują na kopalni. Te nowe zakłady musiałyby powstawać już, ale inwestorów brak. To pytam po co budować coś tam w centrum miasta pani prezydent?

Gość15.09.2020 8:30

Sprawa jest przesądzona, ma być budowana elektrownia jądrowa, rząd szuka źródeł finansowania. Dogadali się z Ameryką. Rząd po cichu wykolegował górników, aby nie protestowali, postawił przed faktem. A w wiadomościach dla ludu tematy zastępcze, no wiecie jakie

Gość15.09.2020 8:08

Górnicy, ogranijcie się.

Strajk tylko wyjdzie na dobre hałdom, które już nie są w stanie gromadzić dalej wydobywanego węgla.

Nie dość, że jest najdroższy na świecie, nikt go nie chce, to jeszcze kiepskiej jakości bo zmieszany z kamieniem.

zoska15.09.2020 8:04

Nikt nie bedzie strajkował, nie bedzie powtorki z 2015 r o swoje d.... boja sie zwiazkowe pasozyty.

Gość15.09.2020 7:59

Kiedyś kowale myśleli, że ich praca będzie trwała wiecznie. Przecież konie są, pracować w polach też trzeba.

A tutaj zonk, bo i konie nadal są, i komunikacja, i prace w polach.

Teraz podobny los spotyka górnictwo. Górnicy też są przekonani, że prąd z gniazdka jest tylko z węgla. I co?

Gość15.09.2020 7:33

W północnych Niemczech - w porcie od dawna produkują olbrzymie skrzydła do elektrownii wiatrowych i na cały świat eksportują statkami. Przekształcono część stoczni. Stocznie też mają się dobrze . Nasz kraj zawsze chodził na smyczy innych. Naród chlał i mieszkał w lepiankach. Ni c się nie zmieniło. Zobaczcie jak zarządzana jest Warszawa przez Trzaska, a raczej nie zarządzana i wiadomo już dlaczego miasto Jastrzębie się zwija. A miała być druga Japonia. Tu strajki nic nie dadzą jak nie ma kto myśleć, nie ma technologii, nie ma myśli technicznej, nie ma rodzimego przemysłu. Nawet marchewkę w marketach kupujemy z Włoch, Francji, Niemiec.

Ciocia Klocia15.09.2020 7:17

Ale zaraz...

Nie podoba się górnikom ochrona środowiska i dbanie o klimat?

By nie było więcej szkód górniczych? Nie podoba im się? No to trudno. Zaorać. Ale przekupić się bułkami to tak!

podatnik/energetyk15.09.2020 7:09

I o to właśnie chodzi rządowi strajk a póżniej bankructwo to jest na rękę Sasinowi . A górniczkom Soboń powie tak ... my chcieliśmy dać wam urlopy górnicze i po 100 tys za pożegnanie się z górnictwem , a pozostałych rozlokować po kopalniach które są perspektywiczne ALE TŁUSTE KOTY POWIEDZIAŁY NIE !!! ŻADNYCH REFORM MA BYĆ WSZYSTKO PO STAREMU ... NIESTETY PO STAREMU JUŻ SIĘ NIE DA ,TERAZ PÓJDZIECIE DO POŚREDNIAKÓW I ANI URLOPÓW I ANI KASY ZA ZWOLNIENIE TAKI BĘDZIE KONIEC !!!

Pałac Federacji15.09.2020 7:08

Czas zlikwidować te fabryki smrodu