Drogi Użytkowniku,

Dziękujemy za zainteresowanie portalem JastrzebieOnline.pl.

W związku z nowymi regulacjami o ochronie danych osobowych zaktualizowaliśmy chcemy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych przez serwis JastrzebieOnline.pl. Dbamy o to aby Twoje dane były bezpieczne. Jednocześnie informujemy o stosowaniu plików cookies.

Zaktualizowaliśmy w tym celu regulamin portalu oraz politykę prywatności i plików cookies – prosimy o zapoznanie się z nimi.

Klikając przycisk „przejdź do portalu” akceptujesz nowe postanowienia wymienionych dokumentów.

Zamknij komunikat
Pogoda na dziś zobacz prognozy
 11°
17 września 2020

Odprawa dla górników w wysokości 70-80 tys. zł?

Odprawa dla górników w wysokości 70-80 tys. zł?
fot. PGG

Na Śląsku ogłoszono pogotowie strajkowe. Związkowcy protestują przeciwko programowi klimatycznemu rządu, który uderzy w energetykę i górnictwo.  Mówi się, o ewentualnych odprawach dla górników odchodzących z zawodu w wysokości 70-80 tys. zł.

To, że branża górnicza wymaga restrukturyzacji, przyznają również związkowcy. Chcą, aby zmiany te były rozłożone w czasie na 40 lat. Domagają się stworzenia alternatywnych dla górnictwa branż, tak, żeby mieszkańcy regionu mogli znaleźć zatrudnienie w innych gałęziach gospodarki.

Najtrudniejsza sytuacja jest w kopalniach Polskiej Grupy Górniczej. Także Jastrzębska Spółka Węglowa wystąpiła do państwa o pomoc w ramach tzw. Tarczy Antykryzysowej, chodzi o 1,7 mld zł.

- Mamy analizy społeczne i ekonomiczne, z których wynika, że 40 lat na przemiany gospodarcze na Śląsku to dobry okres, aby Śląsk przetransformować. Nie na zasadzie, że oferuje się nam pieniądze, za które można by kupić sobie nowego peugota. Nieoficjalnie słyszymy, ze taka jednorazowa odprawa dla górników odchodzących z kopalni miałaby wynieść ok. 70-80 tys. zł - mówił Dominik Kolorz, przewodniczący śląsko-dąbrowskiej Solidarności  w środowym wywiadzie dla RMF FM.

Przewodniczący podkreślał, że nie ma zgody związków zawodowych na likwidacje miejsc pracy w górnictwie czy hutnictwie bez równoległego tworzenia nowych, w alternatywnych dla przemysłu ciężkiego gałęziach gospodarki.

 

Polub i udostępnij
Czytaj też

"Trzeba zamknąć to górnictwo" "Trzeba zamknąć to górnictwo"

Górnicy nie doczekali się premiera. Co za górnictwo? Górnicy nie doczekali się premiera. Co za górnictwo?

Dodaj opinię
Dodając opinię akceptujesz regulamin. Nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, pisz na temat i nie pisz całych zdań wielkimi literami.
Opinie (43)
Dziwne21.09.2020 17:46

W du...sobie wsadzcie 80tys 800tys zł to ja rozumiem.A nie ochłapy.

radek21.09.2020 9:55

Nie przepadam za zwącholami, to co o nich myślę nie nada się do opublikowania. Dam im za to radę. Panowie macie syf na swoich kopalniach, jeśli chodzi o zarządzanie, przerost administracji, o sprzęt dostarczany według określonego profilu i dużo by tu jeszcze wymieniać........
Na tych całych komisjach, gdzie dyskutujecie z rządem jak uratować górnictwo zamiast zacząć od bardziej przyziemnych spraw by ograniczyć koszty wy od razu z motyką na słońce by blokować import węgla. Wielu Polaków nie stać płacić 800 zł za tonę węgla i wolą rosyjski. Owszem energetyka powinna wywiązać się z kontraktu jaki podpisała z kopalniami na dostarczenie węgla. Ja nie o tym jednak, więc już przechodzę do meritum.
Czy wy zdajecie sobie sprawę jak bardzo obciążona jest każda rzecz, która stosowana jest w górnictwie, przysłowiowy sztyl od łopaty kosztuje krocie. W zwykłym sklepie można kupić głupią nakrętkę 4 x taniej. Przecież ktoś uchwalił takie prawo by "na lewo i na prawo" legalnie skubać i okradać górnictwo. Jeżeli wasi członkowie pracują na maszynach, które ciągle się psują generując postoje i koszty części dodatkowo to po co stosują kopalnie kryterium - najniższą cenę przy doborze sprzętu. Chcecie ratować, górnictwo to się każdym aspektem pracy górniczej zajmijcie do jasnej...... ch.

Gość20.09.2020 20:22

@Jo.han..ys

"A więc te osoby też mają rodziny i będą musieli iść szukać nowej roboty."

A co w tym takiego niemożliwego do zrealizowania? Chyba, że się nic nie potrafi, no to się wtedy z tobą zgodzę.

Jo.han..ys.20.09.2020 11:18

Komentujących za zamykanie kopalń chyba nie zdają sprawy co piszą.Oczywiście jestem za stopniowe zamykanie nierentownych kopalń w czasie .Ale musicie sobie zdać sprawę ,że są firmy które kooperują z górnictwem i zapewne są tam osoby, które pracują nie mając nic wspólnego z górnictwem.A więc te osoby też mają rodziny i będą musieli iść szukać nowej roboty.Nie zdajecie sobie sprawy ile bedzie patologii.Jeżeli chcecie odrazu zamykać wszystkie kopalnie ,to w przyszłości pilnujcie się albo budujcie mury.Wszyscy na tym stracimy.

Ja yhym19.09.2020 20:36

Do "Ja A."

A górnikom nikt nie kazał iść pracować na kopalnie, ani nikt nie zabrania zmienić branży.

Jesteście JEDYNYMI ludźmi w Polsce którzy uważają, że praca w jednej branży, w jednym zakładzie od ukończenia szkoły aż do emerytury WAM SIĘ NALEŻY.

A co do podatków i składek...

Alojz został górnikiem i przez 25 lat płacił średnio 800 zł składki emerytalnej, wpłacając w sumie 240 tysięcy złotych do ZUS... zakładając oczywiście, że kopalnia ani razu nie miała umorzonych składek...

Marcel pracował jako jako kierowca autobusu i przez 45 lat płacił średnio 500 zł składki emerytalnej wpłacając w sumie 270 tysięcy złotych do ZUS.

Alojz otrzymywał 3500zł emerytury na rękę przez 30 lat. W sumie 1,26 mln złotych.
Marcel otrzymywał 2000zł emerytury na rękę przez 10lat. W sumie 240 tysięcy złotych.

Potrafisz wyciągnąć wnioski?

Ja A.18.09.2020 21:33

Wszyacy ktorzy komentuja powinni sie zastanowic nad tym co pisza.
Ci ludzie maja normalne rodziny , normalne problemy ,normalne choroby .
Czy wy sie slyszycie sami ?
Niech kazdy z was postaqi sie na miejscu tych rodzin przeciez nikt nie zabronil wam pracowac w kopalni drogi byly wone ,wasze wybory.
A i popatrzcie ile podatkow i jakie skladki placimy my do Zusu a ile idzie z placy gornika.
Zastanoqcie sie dwa razy zanim cos napiszecie
Pozdrawiam

Spider18.09.2020 15:24

Ale i tak górnik to biedak..baba w domu całe życie..na łańcuchu żeby się gdzieś z kolegami nie puściła..i nowy opel w garażu..a na szychte chleb ze smalcem i ćwiortka...

Ja17.09.2020 20:23

Beczka bez dna.

Generał Ogórcow17.09.2020 19:22

"Ten program klimatyczny to kolejna bzdura"

Ile masz lat? Zapytaj pamietajacych ferie zimowe w latach 80. XX w.
Bialo, temperatura zawsze ponizej zera, snieg wsypywal sie od gory do relaksow, czasem zawieje i zamiecie sniezne.
Teraz moze czasem na szary beton spadnie deszcz ze sniegiem w lutym.

to ja Jas mos17.09.2020 18:32

Roczny zarobek śmiech na sali , niech się wypchaja takimi ochłapami chyba że zapomnieli dopisać jedno zero

Pokaż wszystkie opinie (43)