KIK Jastrzębie
Pogoda na dziś zobacz prognozy
 16°11°
BS Kredyt bez gwiazdek
17 września 2020

W hołdzie Sybirakom. 81 rocznica napadu ZSRR [video]

W hołdzie Sybirakom. 81 rocznica napadu ZSRR [video]
fot. kbł/jastrzebieonline.pl

W czwartek minęła 81. rocznica napadu Związku Radzieckiego na Polskę. Jastrzębscy Sybiracy jak zawsze w tym dniu złożyli kwiaty i zapalili znicze pod Pomnikiem Sybiraków.

Ryszard Czernecki prezes Związku Sybiraków Koło w Jastrzębiu-Zdroju od lat zapala znicze i składa kwiaty pod symbolicznym grobem Sybiraków na Cmentarzu Komunalnym w sołectwie Ruptawa. Tegoroczne obchody tragicznej rocznicy odbyły się w cieniu pandemii, a więc w wąskim gronie.

- Najważniejszą rzeczą jest to, abyśmy pamiętali o tragedii II wojny światowej. Zawsze był w tym miejscu oddział wojska, orkiestra. Dzisiaj czcimy pamięć Sybiraków w spokoju, w ciszy, ale w rozwadze, żeby więcej ta historia się nie powtórzyła. Pragnieniem naszym jest, aby młodzież pamiętała, kiedy nas już nie będzie - mówił Ryszard Czernecki.

Jak co roku tradycyjnie złożono kwiaty i zapalono znicze.

- Ważne jest, aby pamięć zachować. Każda historia jest podwalina do tego, by budować przyszłość. To bardzo ważna, aby zachować pamięć o tych, dzięki którym mamy dzisiaj wolną Polskę - mówiła prezydent Anna Hetman.

17 września 1939 Związek Radziecki, bez wypowiedzenia wojny, napadł na Polskę. W 1949 roku na rozkaz Józefa Stalina zapoczątkowano zsyłki Polaków na Sybir i do Kazachstanu. 10 lutego 1940 roku miała miejsce jedna z czterech deportacji Polaków w głąb Związku Radzieckiego. Wówczas wywieziono ok. 140 tys. osób. Wiele z nich nie przeżyło trudów podróży, inni zmarli z głodu i w wyniku chorób w miejscy zesłania.

 

Polub i udostępnij
Czytaj też

Powstał film o ks. Bernardzie Czerneckim Powstał film o ks. Bernardzie Czerneckim

Uwaga! Dworzec autobusowy nieczynny Uwaga! Dworzec autobusowy nieczynny

Dodaj opinię
Dodając opinię akceptujesz regulamin. Nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, pisz na temat i nie pisz całych zdań wielkimi literami.
Opinie (2)
To sem ja18.09.2020 7:30

Iran to nie nasz wróg, tylko rządu warszawskiego, który ma swoich mocodawców...
A historia, niestety, lubi się powtarzać... Ale jak ma tak się nie dziać, skoro tv steruje myśleniem Polaków...?

Generał Ogórcow17.09.2020 18:40

"10 lutego 1940 roku miała miejsce jedna z czterech deportacji Polaków w głąb Związku Radzieckiego"

A Iran, ktory potem przyjal Polakow to teraz nasz wrog.
Polecam wycieczke na cmentarze w Anzali i Isfahanie i spojrzenie na groby glownie polskich dzieci.
Polecam tez piekna ksiazke Hanki Ordonownej (gwiazdy piosenki przed wojna, potem podrozowala z dziecmi i zalozyla polski sierociniec w Libanie) pt. "Tulacze dzieci".