Pogoda na dziś zobacz prognozy
 17°13°
Wesele w Dąbrówce
17 września 2020

W hołdzie Sybirakom. 81 rocznica napadu ZSRR [video]

W hołdzie Sybirakom. 81 rocznica napadu ZSRR [video]
fot. kbł/jastrzebieonline.pl

W czwartek minęła 81. rocznica napadu Związku Radzieckiego na Polskę. Jastrzębscy Sybiracy jak zawsze w tym dniu złożyli kwiaty i zapalili znicze pod Pomnikiem Sybiraków.

Ryszard Czernecki prezes Związku Sybiraków Koło w Jastrzębiu-Zdroju od lat zapala znicze i składa kwiaty pod symbolicznym grobem Sybiraków na Cmentarzu Komunalnym w sołectwie Ruptawa. Tegoroczne obchody tragicznej rocznicy odbyły się w cieniu pandemii, a więc w wąskim gronie.

- Najważniejszą rzeczą jest to, abyśmy pamiętali o tragedii II wojny światowej. Zawsze był w tym miejscu oddział wojska, orkiestra. Dzisiaj czcimy pamięć Sybiraków w spokoju, w ciszy, ale w rozwadze, żeby więcej ta historia się nie powtórzyła. Pragnieniem naszym jest, aby młodzież pamiętała, kiedy nas już nie będzie - mówił Ryszard Czernecki.

Jak co roku tradycyjnie złożono kwiaty i zapalono znicze.

- Ważne jest, aby pamięć zachować. Każda historia jest podwalina do tego, by budować przyszłość. To bardzo ważna, aby zachować pamięć o tych, dzięki którym mamy dzisiaj wolną Polskę - mówiła prezydent Anna Hetman.

17 września 1939 Związek Radziecki, bez wypowiedzenia wojny, napadł na Polskę. W 1949 roku na rozkaz Józefa Stalina zapoczątkowano zsyłki Polaków na Sybir i do Kazachstanu. 10 lutego 1940 roku miała miejsce jedna z czterech deportacji Polaków w głąb Związku Radzieckiego. Wówczas wywieziono ok. 140 tys. osób. Wiele z nich nie przeżyło trudów podróży, inni zmarli z głodu i w wyniku chorób w miejscy zesłania.

 

Polub i udostępnij
Czytaj też

Uwaga! Dworzec autobusowy nieczynny Uwaga! Dworzec autobusowy nieczynny

Ksiądz Bernard Czernecki skończył 90 lat Ksiądz Bernard Czernecki skończył 90 lat

Dodaj opinię
Dodając opinię akceptujesz regulamin. Nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, pisz na temat i nie pisz całych zdań wielkimi literami.
Opinie (2)
To sem ja18.09.2020 7:30

Iran to nie nasz wróg, tylko rządu warszawskiego, który ma swoich mocodawców...
A historia, niestety, lubi się powtarzać... Ale jak ma tak się nie dziać, skoro tv steruje myśleniem Polaków...?

Generał Ogórcow17.09.2020 18:40

"10 lutego 1940 roku miała miejsce jedna z czterech deportacji Polaków w głąb Związku Radzieckiego"

A Iran, ktory potem przyjal Polakow to teraz nasz wrog.
Polecam wycieczke na cmentarze w Anzali i Isfahanie i spojrzenie na groby glownie polskich dzieci.
Polecam tez piekna ksiazke Hanki Ordonownej (gwiazdy piosenki przed wojna, potem podrozowala z dziecmi i zalozyla polski sierociniec w Libanie) pt. "Tulacze dzieci".