Drogi Użytkowniku,

Dziękujemy za zainteresowanie portalem JastrzebieOnline.pl.

W związku z nowymi regulacjami o ochronie danych osobowych zaktualizowaliśmy chcemy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych przez serwis JastrzebieOnline.pl. Dbamy o to aby Twoje dane były bezpieczne. Jednocześnie informujemy o stosowaniu plików cookies.

Zaktualizowaliśmy w tym celu regulamin portalu oraz politykę prywatności i plików cookies – prosimy o zapoznanie się z nimi.

Klikając przycisk „przejdź do portalu” akceptujesz nowe postanowienia wymienionych dokumentów.

Zamknij komunikat
Pogoda na dziś zobacz prognozy
 -9°-8°
22 września 2020

Uchwała antysmogowa wymusza wymianę kotłów

Uchwała antysmogowa wymusza wymianę kotłów
fot. pixabay

W przyszłym roku obowiązkowo trzeba wymienić kotły centralnego ogrzewania. Wymusza to uchwała antysmogowa. A to wiąże się z niemałym wydatkiem. Jednak można pozyskać dofinansowanie.

To już trzy lata, odkąd na terenie województwa śląskiego obowiązuje „uchwała antysmogowa”. To prawo dotyczące używania kotłów, pieców i kominków na paliwo stałe. Każdy użytkownik takiego kotła musi wymienić go na nowy, co najmniej piątej klasy, lub wybrać inne źródło ciepła w swoim domu - ogrzewanie gazowe, pompę ciepła, ogrzewanie elektryczne itp.

Uchwała antysmogowa dotyczy nie tylko właścicieli domów jednorodzinnych, ale też osób prowadzących działalność gospodarczą, właścicieli budynków wielorodzinnych, spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych.

- Przypominamy o możliwości uzyskania dotacji na likwidację pozaklasowego kotła i zastąpienie go nowym energooszczędnym kotłem c.o. W zależności od wyboru nowego sposobu ogrzewania, można otrzymać od 4000 (np. dla kotła gazowego lub elektrycznego) do 8000 złotych (w przypadku pompy ciepła) - informuje jastrzębski magistrat.

Szczegółowych informacji w sprawie zasad dotacji udziela Wydział Ochrony Środowiska i Rolnictwa pod numerem telefonu 32 4785 326 lub na stronie internetowej. Znajdziecie tam też informacje o innych dotacjach udzielanych przez Wydział Ochrony Środowiska.

Dodatkowo można skorzystać z dotacji w ramach programu „Czyste powietrze” realizowanego przez  Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. Szczegóły na stronie internetowej.

Polub i udostępnij
Czytaj też

Jastrzębie najlepsze w wymianie kotłów grzewczych Jastrzębie najlepsze w wymianie kotłów grzewczych

JSW działa na rzecz ONZ. Zrównoważony rozwój JSW działa na rzecz ONZ. Zrównoważony rozwój

Dodaj opinię
Dodając opinię akceptujesz regulamin. Nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, pisz na temat i nie pisz całych zdań wielkimi literami.
Opinie (7)
dymek23.09.2020 10:40

po komentarzach widac kto kopci w starym piecu

dysydent 22.09.2020 21:20

https://biznes.wprost.pl/gospodarka/10368303/odpady-z-niemiec-przyjada-do-polski-to-az-40-tys-ton-trujacych-substancji.html 
A oni mi tu będą pier....niszczyć o jakiś ustawach antysmogowych!!!!

dysydent22.09.2020 14:18

A kiedy wejdzie w życie ustawa antygnojowa i zostaną pociągnięci do odpowiedzialności karnej odpowiedzialni za awarię oczyszczalni i spust ścieków do Wisły ??

Gość22.09.2020 12:30

Taa kupcie se pompe ciepła, kupcie.

To sem ja22.09.2020 8:54

Dalej popierajcie niemieckie pomysły z ojro-kołchozu... a szwaby przejmą kopalnie za bezcen. Im będzie wolno fedrować, a ryle pracować będą za grosze...

Juza22.09.2020 8:01

A w Rybniku, najbardziej zacofanym i zanieczyszczonym mieście w Europie nie wyobrażają sobie życia z czystym powietrzem.

Lowerboj22.09.2020 7:59

Najlepiej brać się za maluczkich.

A samoloty latające nad naszymi głowami to są takie ekologiczne?

A sprowadzane zewsząd do nas śmieci, które potem w magiczny sposób ulegają samozapłonowi, też nie trują?