KIK Jastrzębie
Pogoda na dziś zobacz prognozy
 16°11°
22 września 2020

Uchwała antysmogowa wymusza wymianę kotłów

Uchwała antysmogowa wymusza wymianę kotłów
fot. pixabay

W przyszłym roku obowiązkowo trzeba wymienić kotły centralnego ogrzewania. Wymusza to uchwała antysmogowa. A to wiąże się z niemałym wydatkiem. Jednak można pozyskać dofinansowanie.

To już trzy lata, odkąd na terenie województwa śląskiego obowiązuje „uchwała antysmogowa”. To prawo dotyczące używania kotłów, pieców i kominków na paliwo stałe. Każdy użytkownik takiego kotła musi wymienić go na nowy, co najmniej piątej klasy, lub wybrać inne źródło ciepła w swoim domu - ogrzewanie gazowe, pompę ciepła, ogrzewanie elektryczne itp.

Uchwała antysmogowa dotyczy nie tylko właścicieli domów jednorodzinnych, ale też osób prowadzących działalność gospodarczą, właścicieli budynków wielorodzinnych, spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych.

- Przypominamy o możliwości uzyskania dotacji na likwidację pozaklasowego kotła i zastąpienie go nowym energooszczędnym kotłem c.o. W zależności od wyboru nowego sposobu ogrzewania, można otrzymać od 4000 (np. dla kotła gazowego lub elektrycznego) do 8000 złotych (w przypadku pompy ciepła) - informuje jastrzębski magistrat.

Szczegółowych informacji w sprawie zasad dotacji udziela Wydział Ochrony Środowiska i Rolnictwa pod numerem telefonu 32 4785 326 lub na stronie internetowej. Znajdziecie tam też informacje o innych dotacjach udzielanych przez Wydział Ochrony Środowiska.

Dodatkowo można skorzystać z dotacji w ramach programu „Czyste powietrze” realizowanego przez  Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. Szczegóły na stronie internetowej.

Polub i udostępnij
Czytaj też

Mieszkańcy nadal nie wymienili kotłów grzewczych Mieszkańcy nadal nie wymienili kotłów grzewczych

Jest dodatkowy milion na wymianę kotłów i fotowoltaikę Jest dodatkowy milion na wymianę kotłów i fotowoltaikę

Dodaj opinię
Dodając opinię akceptujesz regulamin. Nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, pisz na temat i nie pisz całych zdań wielkimi literami.
Opinie (7)
dymek23.09.2020 10:40

po komentarzach widac kto kopci w starym piecu

dysydent 22.09.2020 21:20

https://biznes.wprost.pl/gospodarka/10368303/odpady-z-niemiec-przyjada-do-polski-to-az-40-tys-ton-trujacych-substancji.html 
A oni mi tu będą pier....niszczyć o jakiś ustawach antysmogowych!!!!

dysydent22.09.2020 14:18

A kiedy wejdzie w życie ustawa antygnojowa i zostaną pociągnięci do odpowiedzialności karnej odpowiedzialni za awarię oczyszczalni i spust ścieków do Wisły ??

Gość22.09.2020 12:30

Taa kupcie se pompe ciepła, kupcie.

To sem ja22.09.2020 8:54

Dalej popierajcie niemieckie pomysły z ojro-kołchozu... a szwaby przejmą kopalnie za bezcen. Im będzie wolno fedrować, a ryle pracować będą za grosze...

Juza22.09.2020 8:01

A w Rybniku, najbardziej zacofanym i zanieczyszczonym mieście w Europie nie wyobrażają sobie życia z czystym powietrzem.

Lowerboj22.09.2020 7:59

Najlepiej brać się za maluczkich.

A samoloty latające nad naszymi głowami to są takie ekologiczne?

A sprowadzane zewsząd do nas śmieci, które potem w magiczny sposób ulegają samozapłonowi, też nie trują?