Drogi Użytkowniku,

Dziękujemy za zainteresowanie portalem JastrzebieOnline.pl.

W związku z nowymi regulacjami o ochronie danych osobowych zaktualizowaliśmy chcemy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych przez serwis JastrzebieOnline.pl. Dbamy o to aby Twoje dane były bezpieczne. Jednocześnie informujemy o stosowaniu plików cookies.

Zaktualizowaliśmy w tym celu regulamin portalu oraz politykę prywatności i plików cookies – prosimy o zapoznanie się z nimi.

Klikając przycisk „przejdź do portalu” akceptujesz nowe postanowienia wymienionych dokumentów.

Zamknij komunikat
Pogoda na dziś zobacz prognozy
 9°
28 września 2020

Niemcy chcą budować kopalnię na byłych zasobach JSW

Niemcy chcą budować kopalnię na byłych zasobach JSW
fot. pixabay

Niemiecka firma HMS Bergbau chce wybudować kopalnię, wykorzystując do tego część infrastruktury kopalni Krupiński, należącej kiedyś do Jastrzębskiej Spółki Węglowej.

Niemiecka firma HMS Bergbau już od 2016 roku była zainteresowaną kopalnią Krupiński, którą Jastrzębska Spółka Węglowa przekazała do Spółki Restrukturyzacji Kopalń.  Obecnie zagraniczni inwestorzy chcą wydobywać w tym obszarze zarówno węgiel energetyczny, jak i koksujący. W kopalni zlokalizowanej w Orzeszu znalazłoby pracę około tysiąca osób.

Dennis Schwindt, prezes spółki HMS Bergbau, stwierdził, podczas Europejskiego Kongresu Ekonomicznego w Katowicach (2-4 września), że węgiel będzie nadal, w czasie ok. 30-50 lat stanowił fundament polskiej energetyki. Jego grupa inwestycyjna związana z kapitałem ze Szwajcarii, USA i Niemiec ma zamiar zrealizować projekt o wartości 900 mln zł, tworzący ok. tysiąca miejsc pracy i owocujący setkami milionów złotych w podatkach oraz opłatach publicznych.

Jeszcze cztery lata temu firma HMS Bergbau składała ofertę wydzierżawienia lub odkupienia Krupińskiego, jednak Ministerstwo Energii nie wyraziło na to zgody. We wrześniu 2016 roku kopalnia zakończyła swoją działalność.  Obecnie sprawa Krupińskiego powróciła.

 

 

 

Polub i udostępnij
Czytaj też

Co z polskimi górnikami? Co z polskimi górnikami?

Jak zacząć obstawiać zakłady bukmacherskie na League of Legends? Jak zacząć obstawiać zakłady bukmacherskie na League of Legends?

Dodaj opinię
Dodając opinię akceptujesz regulamin. Nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, pisz na temat i nie pisz całych zdań wielkimi literami.
Opinie (49)
Gość05.10.2020 10:42

Nie obstaje za związkami, ale im płacą pracownicy... A nie państwo...

Piter02.10.2020 16:20

Powinni tez przejąc te koplanie w Jastrzębiu i połowę biur wypierniczyć nieróbów zatrudnionych przez pociotków oraz zabrać przywileje. Zrobic porządek z ZZ.

Sasi01.10.2020 18:48

Na Krupiński pod koniec października po 1000 zł mają płaci

gosiek30.09.2020 22:41

a ja mówiłem że te bułki co dawał prezydent przed wyborami to była odprawa dla górników. Wszyscy się śmiali teraz się nie śmieją.

Hanka, co ma kochanka30.09.2020 6:42

Bo trzeba było głosować na PiS, a nie na skorumpowaną PO.

6b7ynumi,o.p;/29.09.2020 21:53

Proszę bardzo ,to jest Rząd w Polsce.Kpin z Polaków .Ja,piórkuję-kpin!!!-to mało powiedziane.Sprzedają obco-krajowcom ziemię,nasze, dobra naturalne -piach...szukają nafty na Pomorzu-Polacy?,miedzi....-co jeszcze jest na sprzedaż w Polsce?Czy my,jeszcze coś mamy w Polsce,dla naszych przyszłych pokoleń?

6b7ynumi,o.p;/29.09.2020 21:10

Widać w Polsce,ostatnimi laty wszystko na sprzedaż-,,pięknie'':(

@do-Janusz Tracz 29.09.2020 19:54

Nie sadze - sam sobie produkuje prad. Ze sloneczka.
Niech sobie podnosza ceny za oplaty przesylowe i za co tam chca - zanim dojda do poziomu ktory bylby odczuwalny dla budzetu domowego - dawno mnie na tym swiecie juz nie bedzie.

Mieszkom koło Krupińskiego29.09.2020 19:13

W Suszcu nie w Orzeszu
Tak od początku miał wyglądać ten skorumpowany spisek podziękujmy rządowi

Hajna29.09.2020 17:14

I co goroliki niymiec przidzie pod nosym wom ojro pomyrdo i ci co teraz psioczom bydom robić na dole najpierw kopalnie potem elektrownie i niymiec bydzie mioł zielono wyspa bez kopalń i elektrowni wynglowych a u nos bydom wydobywać i spalać oraz truć nas a wytworzony prąd do niymca a ciebie dupnom taki rachunek że te ojro sie rozyndzie momynt czyli nazot do niymca trafiom proste jak holera yno sie trzeba nad tym zastanowić o co tu chodzi

Pokaż wszystkie opinie (49)