Pogoda na dziś zobacz prognozy
 18°13°
28 września 2020

Co z polskimi górnikami?

Co z polskimi górnikami?
fot. PGG

Nie wiadomo, jaki los spotka polskich górników zatrudnionych w czeskich kopalniach. Wszystko wskazuje na to, że zwolnienie ich to tylko kwestia czasu.

Czeska spółka węglowa OKD opracowała już plan likwidacji swoich kopalń. W tym kraju wydobycie węgla najprawdopodobniej potrwa do końca 2022 roku. OKD zakończy wydobycie w kopalni Darkov i kopalni ČSA 28 lutego 2021 r. Państwowe przedsiębiorstwo restrukturyzacji kopalń DIAMO przejmie te kopalnie do swoich struktur.

Likwidacja kopalń dotknie zatrudnionych w nich górników. Najbardziej narażeni na zwolnienia są obcokrajowcy, czyli Polacy. Ci, którzy nie mają prawa do emerytur,y będą szukać pracy w kraju. Pod koniec sierpnia 2020 r. OKD zdołało już zmniejszyć zatrudnienie do ok. 5600 pracowników. Przewidywany stan zatrudnienia na koniec br. to 5300 pracowników.

 

Polub i udostępnij
Czytaj też

Pracownicy JSW otrzymają nagrodę. Nawet 19 tys. zł brutto Pracownicy JSW otrzymają nagrodę. Nawet 19 tys. zł brutto

Zwolnienie dyscyplinarne powodem protestu związkowców? Zwolnienie dyscyplinarne powodem protestu związkowców?

Dodaj opinię
Dodając opinię akceptujesz regulamin. Nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, pisz na temat i nie pisz całych zdań wielkimi literami.
Opinie (15)
Cebulka 01.10.2020 21:22

Jesteście w błędzie, Ja pracowałem pare lat w Czechach na kopalni i powiem jak sprawa wygląda.To za OKD będzie zamykać kopalnie było wiadomo od dawno dlatego że zasoby węgla albo się wyczerpały lub ich wydobycie jest nieopłacalne .Pokłady węgla są zbyt małe oraz na dużej głębokości .Ja pracowałem w firmie ale nie spotkalem żadnych związków oraz temperatury

Sara30.09.2020 21:04

Stały dochód jak robią ponad 5 lat to mają odłożone na czarną godzinę a potem może Czechy Niemcy zawali wam się świat trzeba było nie brać tych kredytów na 20 lat inni muszą żyć za najniższa wyjeżdżają daleko od rodziny i dają radę a wam mało bo dla Górnika liczy się dupa pełna i wczasy w Egipcie noi żonka żeby na targu kupowała szmaty

Bronisław30.09.2020 15:30

Polskie górniki to są takie górniki że jak będzie trzeba to będą latać na drzwiach od stodoły .

lknk30.09.2020 10:05

nie wiecie co gadacie śląsk to 5 mln ludzi , nie miejscowość gdzie jest paru mieszkanców i mają własne pola i dopłaty z unii , gdzie są samo wystarczalni tu jest ogromne przeludnienie , na kilkudziesciu metrach w bloku nie posadzisz ,swoich warzyw ani nie uchodujesz świniaka , mieszka masa emerytów którzy pracują dorabiając
bo jeszcze im zdrowie pozwala , mogą zrobić tysiące kursów na wózki , koparki i inne pierdoły a roboty nie znajdą , bo niema zapotrzebowania , niema przemysłu , zapotrzebowanie jest na wysoko wykwalifikowanych specjalistów, usługi medyczne i informatyków ale Górnik nie ogarnie programowania czy baz danych
Niema tu turystyki jak nad morzem czy w górach, pomyśl ile mieszka ludzi w twojej wsi , ile dostaje kasy z unii
jaki podatek dochodowy płaci poszczególny mieszkaniec i jakie ma przychody jak sprzeda świnie i krowy mleko zboże itp, porównaj z górnikiem , który płaci czynsz zarobi max
4000 złotych w przeliczeniu na złotówki w koronach , musi się utrzymać i żonę i często dzieci i nie dostaje 500+
bo robi w Czechach, do końca roku mają zamknąć ponoć wszystkie sciany zostanie tylko jedna kopalnia
nie wiecie w jakiej sytuacji jest śląsk , ludzie są wyekspoloatowani schorowani , jaka fabryka pomieści 100 000 górników
ze sląska , do tego dochodzą firmy które zyją z górnictwa sklepy , handel itp.,
NAsciągali w latach 70 tych ludzi ze wsi prowadząc rabunkową gospodarkę ściany jechały na zawał , węgiel sprzedali za grosze , i taki jest finał śląska śląsk odbudował Polskę a teraz tonie w długach.

Raper klasztorny30.09.2020 8:18

Normalny człowiek jak mu zamkną miejsce pracy to szuka gdzie indziej, idzie na kurs itp. Ja nie wiem po co takie rozkminy. Górnicy prawie jak uchodźcy z Syrii.

Hanka, co ma kochanka30.09.2020 6:39

@Normalny

Czytając twój komentarz można stwierdzić jedno. Jesteś niedowartosciowany życiowo, nudny i wali od ciebie cebulą, polaczku cebulaczku. A teraz usiądź i przeczytaj swój komentarz jeszcze raz, może dojdzie do głupiego łba, że wypisujesz brednie i wcale nie jesteś fajny tylko nieżyczliwy i chory. Wieszosc z tych osób straci stały dochód, a to nie jest przyjemne. Nie pozdrawiam.

Mieszkaniec sjz30.09.2020 6:36

W Czechach jest dużo firm np. Brembo będą tam pracować! Gornicy to nie pępek świata

lulek29.09.2020 18:19

Biedronka czeka...tyle że tam trzeba trochę popracować a nie dłubać ryl pasze i na temperaturke!!!

Normalny 29.09.2020 16:47

czytając wasze komentarze mozna stwierdzić jedno. Jesteście niedowartosciowani życiowo nudni i wali od was cebulą polaczki cebulaczki a teraz usiądź i przeczytaj swój komentarz jeszcze raz może dojdzie do głupiego łba ze wypisuje brednie i wcale nie jestem fajny tylko nieżyczliwy i chory . Wieszosc z tych osób straci staly dochod a to nie jest przyjemne. Nie pozdrawiam .

Gość29.09.2020 12:22

Polski górnik to słabeusz.

Kiedyś to był chłop na schwał, a teraz jego mięsień piwny jest większy od niego samego.

W dodatku gbur nidomyty, i roszczeniowy. A i na zdrowiu słabiutki, że aż musi tak szybko uciekać na emeryturę.

Gość29.09.2020 11:56

Ale jak to?

Czescy górnicy nie mają wczesnego wieku emerytalnego?
Deputatów też?
I nie mają wcześniejszych wyjazdów tzw "temperatury"?
Ale Barbórkę, trzynaskę, czternatkę, piętnastkę na pewno mają. Ich tłuste koty z ZZ na pewno o to zadbały. Nie?

Gość29.09.2020 9:46

Co z polskimi górnikami?

Przebranżowić.

Problem?

Gość29.09.2020 8:08

Kuźni i kolwali też jest w Polsce mniej niż kiedyś.

I kraj jakoś funkcjonuje.

Gość29.09.2020 7:57

Dziwne.

Dlaczego Czesi nie jadą na Pragę palić opony broniąc za wszelka cenę swoich miejsc pracy?

Acha, bo u nich jest normalnie. Czesi są świadomi zmian klimatycznych i dbają o środowisko naturalne. Poza tym nie dali sie omamić komunistycznym ZZ z tłustymi kotami, które kooperują swoimi firmami z kopalniami.

Pałac Federacji29.09.2020 7:41

Urząd Pracy e nowym budynku przekwalifikuje ich na stylistów paznokci czy psich fryzjerów. Nie ma czego się obawiać.