Pogoda na dziś zobacz prognozy
 25°18°
BS Kredyt bez gwiazdek
10 października 2020

Będą parkingi w Zdroju

Będą parkingi w Zdroju
fot. UM Jastrzębie

W Internecie jest petycja przeciwko likwidacji parkingu w Zdroju. Jak się okazuje, mieszkańcy nie mają się o co martwić, ponieważ będą miejsca parkingowe dla samochodów.

Budowa placu reprezentacyjnego przylegającego do Parku Zdrojowego zaniepokoiła część mieszkańców, obawiających się, że nie będą mieli gdzie zaparkować samochód.

- Dziękuję za te liczne głosy w sprawie parkingu w Zdroju. To dowód na to, że jastrzębianie są zaangażowani w życie miasta i chcą mieć wpływ na jego rozwój i funkcjonalność - mówi prezydent Anna Hetman.

Teren parkingu, do którego tak przyzwyczajeni są jastrzębianie, de facto jest częścią parku i nigdy ani historycznie, ani w planach architektonicznych nie był przeznaczony do pełnienia takiej funkcji. Naturalne stało się, że wraz z kompleksową modernizacją Parku Zdrojowego, chcemy go uporządkować i przywrócić mu dawny blask. Stąd też plan budowy placu reprezentacyjnego - miejsca przyjaznego mieszkańcom i funkcjonalnego.

Nie podlega wątpliwości, że ta przestrzeń publiczna wymagała od dawna kompleksowego zagospodarowania. W ślad za projektem budowlanym miasto otrzymało zgodę Śląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Katowicach.

Obecnie jesteśmy na etapie wyłonienia wykonawcy. W ramach zadania zaplanowano przebudowę istniejącej drogi dojazdowej do Domu Zdrojowego, budowę placu wraz z jego odwodnieniem, schodów terenowych, fontann terenowych na skarpie, przebudowę napowietrznej linii telekomunikacyjnej na podziemną, przeniesienie w inną lokalizację istniejącej stacji transformatorowej, budowę siedzisk, wymianę tablicy upamiętniającej miejsce męczeńskiej śmierci 15 więźniów KL Auschwitz-Birkenau, budowę nowoczesnego oświetlenia placu, a także wykonanie nasadzeń nowej roślinności, zgodnie z wytycznymi służb konserwatorskich. 

Budowa placu reprezentacyjnego nie sprawi jednak, że w Zdroju zabraknie miejsc parkingowych.

- Pragnę Was uspokoić, że powstanie placu reprezentacyjnego nie oznacza, że w Zdroju nie da się już zaparkować samochodu. Inwestycja będzie realizowana, a w międzyczasie powstaną nowe miejsca postojowe, których lokalizację już zaplanowaliśmy - zapewnia prezydent Anna Hetman.

Przy ulicy Witczaka powstaną nowe miejsca parkingowe. Obok nowych budynków TBS-u docelowo powstanie 50 miejsc postojowych a po stronie parku oraz w rejonie basenu kolejnych ponad 100. Ponadto w dzielnicy Zdrój znajdują się już miejskie parkingi oraz lokalizacje, w których możliwa jest budowa kolejnych miejsc postojowych (w rejonie dworca autobusowego przy ul. Broniewskiego oraz w ciągu ulicy 1 Maja). W tych miejscach zostanie stworzone więcej miejsc postojowych, niż znajduje się obecnie na nieutwardzonym parkingu.

 

Polub i udostępnij
Czytaj też

Dlaczego wycinają drzewa wzdłuż ulicy 1 Maja? Dlaczego wycinają drzewa wzdłuż ulicy 1 Maja?

Spacer ziołowy po Parku Zdrojowym już w niedzielę Spacer ziołowy po Parku Zdrojowym już w niedzielę

Dodaj opinię
Dodając opinię akceptujesz regulamin. Nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, pisz na temat i nie pisz całych zdań wielkimi literami.
Opinie (27)
Won od mieszkańców14.10.2020 8:59

Czy pani Hetman jest normalna ? Powstanie 50 miejsc ale dla kogo ? To mieszkańcy TBSu gdzie będą mieli parkować swoje samohchldy ? W domu ? W budynku TBSu który został zbudowany na odpie..... Tak że szkoda gadać ? Weź już pani Hetman kończ swoją kadencję bo nie daje się pani aby byc wlodarzem miasta.

jyte12.10.2020 9:30

W obiecanki nikt wam nie uwierzy. Konkrety !

Olo11.10.2020 13:11

Jakie parkingi jak ma być tylko deptak?

wiesław11.10.2020 8:41

Nie rozumiem tych decyzji. Zabetonują plac parkingowy, zrobią na nim fontanny. Potem wytną drzewa, żeby zabetonować kolejne place i zrobić tam parkingi. Beton, beton, beton...

Generał Ogórcow10.10.2020 10:44

"widoczna jawna demolka najpierw poszły zdrowe drzewa nie sadzili ich komuniści,lecz rosły tam od zawsze"

W wizualizacji betonowego placu miedzy Klosem a kosciolem z wielka betonowa lawka dla meneli, tych drzew nie ma. Oznacza to, ze Pani Prezydent one sie nie podobaly.

Generał Ogórcow10.10.2020 7:48

"Konkretnie gdzie dokładnie i na ile aut?"

Poczekaj. Konsultacje spoleczne, potem wizualizacje, przetarg, wieloletnia budowa. Potem bedzie parking.
No chyba, ze znow sie okaze, ze parking nie ma wjazdu, wiec od pocuatku, konsultacje...

Sroka09.10.2020 22:55

Po co nam parkingi jak są w Żorach?

Oli09.10.2020 19:46

Konkretnie gdzie dokładnie i na ile aut?

P.09.10.2020 18:35

U nas to każda rzecz rodzi wątpliwości..ja mam radę dla Pani Prezydent i radnych..nie róbcie konsultacji..makiet itp. tylko weźcie wkoncu coś zróbcie od a do z..a tak wystarczy śmieszna petycja i już jak chorągiewki..wiatr wieje..to zmiana zdania..a potem wybory i przebieracie Państwo nóżkami bo się grunt pali..nie ma efektów..a dieta fajnie jakby była .popatrzcie na lepsze miasta..nie na swd i nie słuchajcie ludzi z swd bo to nie ma sensu..niech u siebie się wymadrzają..

Generał Ogórcow09.10.2020 17:00

"Tymi autami to byście chcieli wjechać pod sam dom zdrojowy"

A zdajesz sobie sprawe, ze niepelnosprawni to tacy sami ludzie jak wszyscy?
Pani Prezydent obiecywala ulatwienia popisujac sie filmikiem a po raz kolejny stawia nowe bariery.

Józek09.10.2020 15:42

Po co Nam parking jak jest w Berlinie .

rt09.10.2020 14:55

Szanowna Pani Prezydent uprzejmie proszę przedstawić planszę projektu jak ma wyglądać dzielnica Zdrój po rewitalizacji. Aktualnie widoczna jawna demolka najpierw poszły zdrowe drzewa nie sadzili ich komuniści,lecz rosły tam od zawsze .Budująca się sala koncertowa na chodniku oczywiście ma parking. Szkoła nr 4 też ma parking gdzie dzieciaki mogą swobodnie wysiąśći wsiąść do samochodu może poszukać i tam miejsc parkingowych..Planowany plac chyba DEFILAD bardzo potrzebny starzejącemu się eloktoratowi dzielnicy ZDRÓJ chyba żeby swoje wózeczki mieli gdzie zaparkować by dostać się do parku.Zamknijmy najlepiej park i wtedy będziemy snuć plany odbudowy parku

adam09.10.2020 12:37

Tymi autami to byście chcieli wjechać pod sam dom zdrojowy,a najlepiej jak by można pojeździć po parku.

Gość09.10.2020 11:26

Takie samo tłumaczenie było ze strony Janeckiego, gdy budowano halę. Po co budować parking jak jest pod siedzibą JSW i Lidlem:) Skąd się biorą tacy ludzie?

adam09.10.2020 10:27

Logika parkingowa porównywalna z tą kolejową. Ludzie chcą parkingu, ale miasto wie lepiej. Nikomu niepotrzebny plac, żeby się można było polansować.

Gość09.10.2020 9:37

Co ty kobieto piszesz. Przy bloku jest dla mieszkańców przy basenie jesień teren ograniczony i prywatny. Skończ z dyplomacja i podaj konkrety.

tik tak09.10.2020 9:35

Dobrze, że nie wymieniła parkingu przy kop. Jastrzębie ;)

Gość09.10.2020 9:26

Kobieto pani burmistrz ty chyba nie wiesz co mówisz. Gdzie Broniewskiego ,a gdzie Witczaka. Równie dobrze możesz powiedzieć że można zaparkować pod halą i iść do parku lub na basen. ŻENADA !!!

xyz09.10.2020 9:11

Pani Prezydent, powinna Pani sobie zdawać sprawę, że skoro Park to jedyne miejsce w naszym mieście które przyciąga ludzi, to również i parkingi potrzebne. Nie trzeba mieć specjalnego doświadczenia , aby stwierdzić ten fakt. Tak samo z żelaznym szlakiem... czy zastanowiła się Pani, że tereny wokół szlaku są kompletnie zaniedbane? Drogi dojazdowe, nie mówiąc o oświetleniu! Buduje się tam mnóstwo domów, a Pani skupia się na drodze, oświetleniu na Gołębiej itp., gdzie mieszkają pracownicy UM, którzy działki kupili za pół darmo!!
Skandal...

bbbb09.10.2020 8:58

Kiedyś mówiło się tak. Jak chcesz zrobić chodnik to najpierw popatrz gdzie ludzie wydeptali ścieżki i tam ten chodnik zrób. W przeciwnym razie będzie i chodnik i wydeptane ścieżki. Nie inaczej sprawa się ma z parkingami(chodnikami też). Na złość wszystkim porobimy parkingi(chodniki) wszędzie tylko nie tam gdzie są potrzebne. To ja proponuję porobić parkingi na terenach pokopalnianych. Teren rozległy to i aut dużo się zmieści, tylko kto tam będzie parkował? Podobna sytuacja była z targowiskiem na Północnej. Też jakiś urzędnik miał wizję. W efekcie powstał ogrodzony... "parking".

Walczak09.10.2020 8:50

Będą miejsca będą na pięć aut .

erwin09.10.2020 8:42

Za głośno się zrobiło to zmienili decyzję .

agness09.10.2020 8:41

Obok basenu będą ludzie parkować idący pływać w tym szlamie tam, a TBS to mieszkańcy ...

Generał Ogórcow09.10.2020 8:39

"de facto jest częścią parku i nigdy ani historycznie ani w planach architektonicznych nie był przeznaczony do pełnienia takiej funkcji"

Nieprawda. Tam byly stajnie a w czasach powojennych garaze uzdrowiskowych pojazdow.
W tych stajniach nocowali wiezniowie ewakuowani z Oswiecimia - temu obok stoi pomnik.
Pani Prezydent, jak zwykle, nie ma pojecia co mowi.

Oli09.10.2020 8:18

Taaa...jasne.

zdrojowiec09.10.2020 8:04

Chcemy mieć piękny park i plac spotkań a nie parkingi. Niech chociaż cząstka dawnego Zdroju zostanie przywrócona. Tak trzymać! Pani Prezydent. Dziękujemy.

Gość09.10.2020 7:57

Plac reprezentacyjny?

Co za bzdet.

Może lepiej prezydent miasta niech będzie jakiś reprezentacyjny, a obecny niech honorowo poda się do dymisji.