Pogoda na dziś zobacz prognozy
 17°14°
Sklep Medicanna
11 października 2020

Pieniądze dla ludzi poszkodowanych przez komunizm

Pieniądze dla ludzi poszkodowanych przez komunizm
fot. pixabay

Osoby, które posiadają status działacza opozycji antykomunistycznej lub osoby represjonowanej, mogą liczyć na świadczenie wyrównawcze od państwa.

Dawni opozycjoniści mogą dostać dodatkowe pieniądze pod warunkiem, że pobierają emeryturę, rentę niższą, niż 2,4 tys. zł.

Aby otrzymać świadczenie wyrównawcze, trzeba złożyć wniosek, do którego należy dołączyć decyzję potwierdzającą status działacza opozycji antykomunistycznej lub osoby represjonowanej z powodów politycznych.

- Osoba uprawniona do emerytury lub renty zagranicznej albo innego świadczenia zagranicznego o podobnym charakterze musi także złożyć w ZUS dokument potwierdzający prawo do tych świadczeń i ich wysokość. Wystawia go zagraniczna instytucja właściwa do spraw emerytalno-rentowych - informuje Beata Kopczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa śląskiego

Świadczenie wyrównawcze przysługuje w kwocie stanowiącej różnicę pomiędzy kwotą 2.400 zł a kwotą pobieranej emerytury lub renty. Przez kwotę emerytury lub renty rozumie się wysokość pobieranej emerytury lub renty brutto lub sumę tych świadczeń, wraz z kwotą wypłacaną przez zagraniczne instytucje właściwe do spraw emerytalno-rentowych. Nie wlicza się do niej dodatku pielęgnacyjnego oraz innych dodatków i świadczeń wypłacanych wraz z tymi świadczeniami na podstawie odrębnych przepisów, przed dokonaniem odliczeń, potrąceń i zmniejszeń.

Wniosek o świadczenie wyrównawcze (na druku ER-SWA) można złożyć w każdej placówce ZUS. Decyzję w sprawie świadczenia wyda placówka ZUS, która przyznała lub wypłaca świadczenie emerytalno-rentowe.

 

Polub i udostępnij
Czytaj też

Będzie wypłacona nagroda jednorazowa w JSW? Będzie wypłacona nagroda jednorazowa w JSW?

Górnicy dostaną więcej pieniędzy na wczasy Górnicy dostaną więcej pieniędzy na wczasy

Dodaj opinię
Dodając opinię akceptujesz regulamin. Nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, pisz na temat i nie pisz całych zdań wielkimi literami.
Opinie (9)
Lech15.05.2021 13:24

Czy jako poszkodowany przez "komunę" mogę otrzymać dodatek kombatancki do mojej nikłej emerytury. Wyjaśniam, że po ukończeniu w 1967 r. studiów licencjackich w zakresie prawa administracyjnego dostałem propozycję objęcia stanowiska kierownika w Wydziale d/s Wyznań PPRN pod warunkiem wstąpienia do PZPR. Ponieważ stanowczo odmówiłem tej propozycji byłem szykanowany w dotychczasowej pracy i w końcu "namówiony" zwolnienia się " na własną prośbę ". Pozostałem beż pracy przeszło pół roku. Dziś mam emeryturę dużo poniżej 2tyś. zł, gdy moi dawni współpracownicy cieszą się nie tylko dobrym zdrowiem ale i emeryturami powyżej 3-5 tyś..Ale bywa też tak, że dawny aktywny członek ZMS i PZPR jest bardzo aktywnym obecnie szefem urzędu d/s kombatantów, bo podobno był bity w czasach Solidarności. ( zawsze z wiatrem historii).

Gość13.10.2020 8:24

Już pięć lat działamy w opozycji antykomunistycznej.

Generał Ogórcow12.10.2020 18:26

"Ludzie naprawdę zasłużeni w walce z komuną siędzą cicho i najczęściej w biedzie..."

Bo ci ludzie wowczas nie walczyli z zadna komuna a chcieli poprawic jakosc zycia obywateli.
SB to byli zwykli zlodzieje i bandyci. Ich dzialanosc nie miala zadnego ideologicznego tla.
Ideologia pojawila sie w latach 90 i ewaluowala z gospodarczego liberalizmu ku religijnemu radykalizmowi.
Ludzie, ktorzy teraz prawia prawdy polityczne, najczesciej od zawsze byli czlonkami czegos, co bylo na fali - od zawsze kibicowali faworytom. Swietny przyklad to szef RM.

Gość12.10.2020 17:29

Jak zwykle, cwaniaki "bojownicy" będą walczyć o swoje, nawet ci co mieli za komuny parenaście lat. Ludzie naprawdę zasłużeni w walce z komuną siędzą cicho i najczęściej w biedzie...

Poseł Grzegorz12.10.2020 17:04

Mój synek by się załapał (rzucał dyrektorkę państwowego przedszkola kasztanami) , ale trochę przekracza te 2,4tys. zł.

Gość12.10.2020 11:51

Czy do dochodów będą doliczane środki otrzymane od CIA w ramach wspierania opozycji "antykomunistycznej" ?

:-))12.10.2020 11:15

Jacy opozycjoniści!! to byli ci z TUR-u czyli towarzystwo unikania robót.

do Pałac Federacji12.10.2020 9:49

:))))))))
Będziesz walczył z komunistami aż zajmiesz ich miejsce, jak ci teraz.

Pałac Federacji12.10.2020 7:27

Ja jestem teraz w opozycji antykomunistycznej, dobrze wiedzieć, że państwo mnie na lodzie nie zostawi w przyszłości.