KIK Jastrzębie
Pogoda na dziś zobacz prognozy
 12°
Wesele w Dąbrówce
16 października 2020

Tak jastrzębski szpital walczy z koronawirusem

Tak jastrzębski szpital walczy z koronawirusem
fot. WSS 2 Jastrzębie

Jastrzębski szpital stał się placówką dedykowaną także chorym na COVID-19. Lecznica zakupiła specjalistyczny sprzęt do sterylizacji pomieszczeń, co zapewni bezpieczeństwo pacjentom. Zakup został sfinansowany z funduszy unijnych.

Nie tylko maski, fartuchy i środki dezynfekujące są konieczne w szpitalu, aby opiekować się chorymi na koronawirusa. Wojewódzki Szpital Specjalistyczny Nr 2 w Jastrzębiu-Zdroju wzbogacił się ostatnio o sprzęt do dekontaminacji.

- Nowe urządzenie VICTORY wykorzystuje Technologie STERIS VHP, a czynnikiem sterylizującym jest nadtlenek wodoru w postaci gazu. Po odpowiednim przygotowaniu nawet dużego pomieszczenia niszczy wszelkie formy życia drobnoustrojów, w tym wszystkie formy bakterii wegetatywnych, spor bakteryjnych, grzybów i wirusów. Jednym zdaniem – zabija wszystko. Taki proces nazywamy biodekontaminacją - mówi Agnieszka Gilga, kierownik Centralnej Sterylizatorni i Pełnomocnik ds. Jakości Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego Nr 2 w Jastrzębiu-Zdroju.

Orientacyjnie proces dekontaminacji trwa kilka - kilkanaście godzin. Ważnym elementem mającym wpływ na szybkość wykonania procedury jest fakt, że po dekontaminacji nie jest konieczne sprzątanie sali. Do tej pory zlecaliśmy wykonanie usługi sterylizacji pomieszczeń firmie zewnętrznej, natomiast to zupełnie inny proces o innej skuteczności.

Kilka placówek w Polsce posiada już urządzenia tego typu, jednak to jastrzębski szpital, jako pierwszy w kraju uruchomił i zaczął używać tej aparatury. Zakup urządzenia został sfinansowany z części posiadanych przez szpital funduszy unijnych.

Polub i udostępnij
Czytaj też

Jak pandemia wpłynęła na nasze życie? Jak pandemia wpłynęła na nasze życie?

Ciągle można zaszczepić się przeciwko COVID-19 Ciągle można zaszczepić się przeciwko COVID-19

Dodaj opinię
Dodając opinię akceptujesz regulamin. Nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, pisz na temat i nie pisz całych zdań wielkimi literami.
Opinie (12)
ciszyć się?19.10.2020 20:46

Po co walczy, jak młode matoły spotykają się bez maseczek żeby się bawić, gadać, napić. Skate parki, mimo kamer Straży Miejskiej są zapełnione młodymi głupkami, którzy bywają roznosicielami koronawirusa. Ani policja ani SM nie reagują. Dlaczego? To jest uczenie młodych, jeszcze dzikich, że można lekceważyć prawo bez żadnych konsekwencji.

Lewak18.10.2020 16:38

Wszyscy jesteśmy ludźmi. Może się różnimy, ale jesteśmy ludźmi. Odbieranie komuś człowieczeństwa źle się kończy.

dysydent18.10.2020 16:06

Nich się rząd zajmie bonami turystycznymi , gejami, lesbijkami i drukowaniem niepotrzebnych kart wyborczych a nie służbą zdrowia , covid sam zniknie przez odporność stadną.Zresztą już jest w odwrocie jak to mawiał oszust Morawiecki przed wyborami w lipcu więc nie ma się czego obawiać.

do Lewak17.10.2020 20:57

Tylko ludzi, czyli istoty myślące samodzielnie, mają szansę wyciągnąć jakieś wnioski. A takich jest niewielka grupka, choć na co dzień widzimy na ulicach mnóstwo osób podobnych do ludzi.

Lewak17.10.2020 14:28

Polscy politycy woleli się zając wyborami niż ochroną zdrowia. Ciekawy jestem ile ludzi przejrzy na oczy. W sumie to wybrała ich większość z nas.

Kłamczucha!!16.10.2020 21:43

Szok my umieramy ....
A oni tylko covid covid covid.
Chcemy pomocy na inne choroby.

Gość16.10.2020 21:16

W tych maskach za bardzo nie widać.
Ale czy pionkula nie jest na zdjęciu ujęta? Skandal na miarę urzędu wsi.

Hmmm...16.10.2020 18:22

A jak walczy z pozostałymi chorobami?

Gość16.10.2020 9:54

Dlaczego w Jastrzębiu-Zdroju nie ma punktu badań na covid-19, dlaczego,dlaczego ,dlaczego.

Olo16.10.2020 9:42

Wszystkie zgony i tak podpisują jako covid aby więcej pieniędzy dostać . Co za kraj, ci za polityka !

Poseł Grzegorz16.10.2020 8:29

Czy mogę podjechać do szpitala i zrobić sobie zdjęcie z tą aparaturą?

krosta16.10.2020 8:10

A pacjenci stojący na zewnątrz, dalej będą pukać kijem w okno rejestracji ? Czy doznają zaszczytu dachu nad głową ?