Pogoda na dziś zobacz prognozy
 0°
BS Black Friday
6 listopada 2020

Europejska Odznaka Jakości dla "Korfantego"

Europejska Odznaka Jakości dla "Korfantego"
fot. ZS 2 im. W. Korfantego

Uczniowie „Korfantego” połączyli umiejętności kulinarne z lingwistycznymi i... stworzyli książkę kucharską w języku angielskim i niemieckim. Efektem było zdobycie Europejskiej Odznaki Jakości w zakresie nauczania angielskiego i niemieckiego. 

Zespół Szkół Nr 2 im. Wojciecha Korfantego otrzymał Europejską Odznakę Jakości przyznaną przez Krajowe Biuro eTwinningu Polska w ramach projektu Erasmus+. Co kryje się pod tą skomplikowaną nazwą? Można nie bez przesady powiedzieć, że poznanie języka angielskiego i niemieckiego od kuchni.

Uczniowie z Polski, a dokładnie adepci jastrzębskiego „Korfantego” oraz ich rówieśnicy z Turcji, Słowacji, Chorwacji i Włoch, dzielili się tradycjami kulinarnymi swojego kraju, ale w języku niemieckim bądź angielskim. Hitem okazały się pierogi ruskie wykonane przez Polaków po… niemiecku. Nie zabrakło też żelaznego punktu programu, czyli rosołu z makaronem w towarzystwie klusek śląskich, mięsa i modrej kapusty. Ze słodkich przysmaków jastrzębianie zaproponowali śląską kopę. Efektem ich pracy jest książka kucharska pt. „Slow Food”.

Jednak ten projekt to coś więcej, niż tylko książka kucharska, to filozofia znana pod nazwą „Slow Food”. Uczniowie klas licealnych i technikum wraz z nauczycielami Emilią Antończyk, Wiesławą Dziendziel oraz Katarzyną Śnieg przekonują, że to, co i jak konsumujemy, wpływa na jakość życia. Propagują Slow Food, czyli zastosowanie nieprzetworzonych produktów, wytwarzanych w tradycyjny sposób, a także promowanie regionalnej kuchni. To filozofia życia, polegająca na celebrowaniu smaku potraw i nieśpiesznym delektowaniu się nim, chroniąca przed zapomnieniem lokalnej potrawy.

Polub i udostępnij
Czytaj też

Jest plac im. Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy Jest plac im. Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

Jastrzębski sztab WOŚP przystępuje do pracy Jastrzębski sztab WOŚP przystępuje do pracy

Dodaj opinię
Dodając opinię akceptujesz regulamin. Nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, pisz na temat i nie pisz całych zdań wielkimi literami.
Opinie (5)
Gość10.11.2020 7:07

I to jest bardzo dobra informacja, teraz w dobie pandemii takich nam potrzeba

zdrojowiec09.11.2020 8:59

Gratuluję! Cieszę się, że szkoła, którą kończyły nasze dzieci odnosi takie sukcesy. Życzymy owocnej edukacji.

Gość08.11.2020 7:34

Brawo!

Gość07.11.2020 13:06

Dobra szkoła!

Gość06.11.2020 8:49

Brawo! Tak się można uczyć języków obcych