Pogoda na dziś zobacz prognozy
 23°18°
Wesele w Dąbrówce
12 listopada 2020

"Korfanty" uczcił Święto Niepodległości

"Korfanty" uczcił Święto Niepodległości
fot. JastrzebieOnline.pl/kbł

11 listopada obchodziliśmy 102. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Uczniowie Zespołu Szkół Nr 2 im. Wojciecha Korfantego uczcili ten dzień.  Przyłączyli się też do akcji Jastrzębskiej Spółki Węglowej i zapalili świece pamięci bezimiennym bohaterom, którzy walczyli o wolność w latach 80.  

Pandemia i jej ograniczenia nie pozwalają na tradycyjne świętowanie, organizowanie akademii czy innych przedsięwzięć. W przeddzień Święta Niepodległości, a więc 10 listopada „Korfanty” wziął udział w dorocznym przedsięwzięciu „Szkoła do hymnu”. Uczniowie przed monitorami komputerów wysłuchali „Mazurka Dąbrowskiego”.

Natomiast 11 listopada młodzież wzięła udział w akcji organizowanej przez Fundację Jastrzębskiej Spółki Węglowej i zapaliła symboliczne świece ku pamięci bezimiennych bohaterów walczących o wolną Polskę w latach 80. Młodzi ludzie przywołali pamięć górników, którzy 40 lat temu swoją konsekwencją doprowadzili do pierwszych ustępstw komunistycznej władzy. Podpisano wówczas Porozumienie Jastrzębskie.

- Po drugiej wojnie światowej przyszedł czas komunizmu. Prawie 50 lat trzeba było czekać na wolność. Również górnicy z jastrzębskich kopalń sprzeciwili się władzy. Tutaj, na kopalni Manifest Lipcowy rozpoczęły się przemiany, które doprowadziły do upadku komunizmu w Polsce. Pamiętamy o bohaterach sprzed lat i zapaliliśmy im symboliczną świecę pamięci - mówił Dominik, uczeń ZS 2.

Polub i udostępnij
Czytaj też

Będzie rondo im. Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy? Będzie rondo im. Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy?

Ahoj przygodo! Uczniowie na spływie kajakowym Ahoj przygodo! Uczniowie na spływie kajakowym

Dodaj opinię
Dodając opinię akceptujesz regulamin. Nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, pisz na temat i nie pisz całych zdań wielkimi literami.
Opinie (1)
Gość13.11.2020 7:01

Szacunek dla młodzieży!