Pogoda na dziś zobacz prognozy
 13°10°
Wesele w Dąbrówce
12 listopada 2020

"Korfanty" uczcił Święto Niepodległości

"Korfanty" uczcił Święto Niepodległości
fot. JastrzebieOnline.pl/kbł

11 listopada obchodziliśmy 102. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Uczniowie Zespołu Szkół Nr 2 im. Wojciecha Korfantego uczcili ten dzień.  Przyłączyli się też do akcji Jastrzębskiej Spółki Węglowej i zapalili świece pamięci bezimiennym bohaterom, którzy walczyli o wolność w latach 80.  

Pandemia i jej ograniczenia nie pozwalają na tradycyjne świętowanie, organizowanie akademii czy innych przedsięwzięć. W przeddzień Święta Niepodległości, a więc 10 listopada „Korfanty” wziął udział w dorocznym przedsięwzięciu „Szkoła do hymnu”. Uczniowie przed monitorami komputerów wysłuchali „Mazurka Dąbrowskiego”.

Natomiast 11 listopada młodzież wzięła udział w akcji organizowanej przez Fundację Jastrzębskiej Spółki Węglowej i zapaliła symboliczne świece ku pamięci bezimiennych bohaterów walczących o wolną Polskę w latach 80. Młodzi ludzie przywołali pamięć górników, którzy 40 lat temu swoją konsekwencją doprowadzili do pierwszych ustępstw komunistycznej władzy. Podpisano wówczas Porozumienie Jastrzębskie.

- Po drugiej wojnie światowej przyszedł czas komunizmu. Prawie 50 lat trzeba było czekać na wolność. Również górnicy z jastrzębskich kopalń sprzeciwili się władzy. Tutaj, na kopalni Manifest Lipcowy rozpoczęły się przemiany, które doprowadziły do upadku komunizmu w Polsce. Pamiętamy o bohaterach sprzed lat i zapaliliśmy im symboliczną świecę pamięci - mówił Dominik, uczeń ZS 2.

Polub i udostępnij
Czytaj też

Uczennica "Korfantego" wygrała konkurs gastronomiczny Uczennica "Korfantego" wygrała konkurs gastronomiczny

Ekonomista z "Korfantego" laureatem konkursu Ekonomista z "Korfantego" laureatem konkursu

Dodaj opinię
Dodając opinię akceptujesz regulamin. Nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, pisz na temat i nie pisz całych zdań wielkimi literami.
Opinie (1)
Gość13.11.2020 7:01

Szacunek dla młodzieży!