Drogi Użytkowniku,

Dziękujemy za zainteresowanie portalem JastrzebieOnline.pl.

W związku z nowymi regulacjami o ochronie danych osobowych zaktualizowaliśmy chcemy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych przez serwis JastrzebieOnline.pl. Dbamy o to aby Twoje dane były bezpieczne. Jednocześnie informujemy o stosowaniu plików cookies.

Zaktualizowaliśmy w tym celu regulamin portalu oraz politykę prywatności i plików cookies – prosimy o zapoznanie się z nimi.

Klikając przycisk „przejdź do portalu” akceptujesz nowe postanowienia wymienionych dokumentów.

Zamknij komunikat
Pogoda na dziś zobacz prognozy
 -9°-7°
26 listopada 2020

Coraz bliżej kolej. Zapadła decyzja

Coraz bliżej kolej. Zapadła decyzja
fot. pixabay

Został wykonany kolejny krok do reaktywacji kolei w naszym mieście. Jastrzębski projekt w ramach projektu Kolej+ uzyskał akceptację i przeszedł do drugiego etapu.

Wniosek popierany przez Jastrzębie zakłada uruchomienie połączenia kolejowego do stolicy województwa - Katowic. Przebieg trasy ma na dzień dzisiejszy dwa warianty - przez Pawłowice i Żory oraz przez Zofiówkę i Szeroką. Kolej+ jest realizowana przez PKP Polskie Linie Kolejowe, a wniosek złożył marszałek województwa śląskiego.

- To bardzo dobra informacja dla naszego miasta. Od lat zabiegamy o przywrócenie kolei do Jastrzębia-Zdroju. Cieszymy się, że nasz głos wreszcie został usłyszany i wzięty pod uwagę. Chciałam jednocześnie przypomnieć, że Jastrzębie-Zdrój wyraziło wraz z Żorami, Pawłowicami i Czerwionką-Leszczynami zgodę na partycypację w kosztach wykonania projektu i studium wykonalności tego zadania. W przyszłorocznym budżecie zaplanowaliśmy na ten cel pół miliona złotych.

Jest jeszcze drugi projekt na odrodzenie kolei w Jastrzębiu, realizowany przez Centralny Port Komunikacyjny. Trasa również będzie prowadziła do Katowic i zostanie wyznaczona wzdłuż autostrady A1 z przystankiem Jastrzębie Północ w Mszanie. Tam będzie zatrzymywał się pociąg dużych prędkości. To przedsięwzięcie planowane jest w ramach korytarza TEN-T na odcinku Ostrawa-Katowice.

 

 

 

Polub i udostępnij
Czytaj też

Przetarg na szybką kolej ogłoszony Przetarg na szybką kolej ogłoszony

Pierwszy pociąg z Jastrzębia możliwy 2023/2024 r.? Pierwszy pociąg z Jastrzębia możliwy 2023/2024 r.?

Dodaj opinię
Dodając opinię akceptujesz regulamin. Nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, pisz na temat i nie pisz całych zdań wielkimi literami.
Opinie (27)
Piotr29.11.2020 10:39

Czasami się zastanawiam, gdzie żyję. Czy to rzeczywiście jest jeszcze Europa. Te głupie komentarze ludzi, którzy chcieliby mieć stację CPK w centrum miasta, najlepiej 100 m od ich mieszkania, powalają głęboką niedyspozycją umysłową. Wszystkie działania podejmowane przez panią Annę Hetman są zawsze przemyślane i zgodne z oczekiwaniami większości mieszkańców. Zawsze znajdzie się oczywiście paru, którzy wiedzą lepiej i dadzą upóst swoich górnolotnych przemyśleń w komentarzach (Boże chroń Jastrzębie przed tego typu osobami????). Pani Prezydent życzę dużo wytrwałości a osobom, które zawsze wiedzą lepiej, niech czasami raz jeszcze przeczytają napisane przez siebie głupoty przed naciśnięciem DODAJ KOMENTARZ.

Podatnik26.11.2020 20:41

Maja podobno metro budować - 12 stacji w SWD i 1 w SJZ przy UM żeby leniwe urzędniki mogły do roboty dojeżdżać.

Pacjent26.11.2020 18:12

Napiszcie jeszcze że to Pani Anna z PO. się przyczyniła do tej kolei i przestane Was czytać.

benek26.11.2020 17:04

Największym błędem w dziejach Jastrzębia, była zgoda władz na budowę szybu w Bziu. Korzystają na tym wszyscy, tylko nie Jastrzębie. Nasza jedyna "korzyść" to szkody górnicze.

Adam 26.11.2020 16:18

Ale super. Stacja kolejowa będzie na Zofiówce koło Biedronki. Może nawet i Pendolino tam będzie przystawać???

Prawdomowny26.11.2020 15:51

Jastrzębie Północ w Mszanie - to dopiero śmiech na sali, ze Ci Anka nie wstyd :D

seboc26.11.2020 15:46

Wystarczy zamknąć kopalnie w Jastrzębiu i problem Jastrzębia rozwiązany. Tylko wtedy 3/4 mieszkańców powiatu wodzisławskiego straci pracę.

Lol26.11.2020 15:40

Pociąg przejeżdzający przez manhatan? Jak na dzikim zachodzie- będą napady na pociąg?

gość26.11.2020 15:22

W planie bydżetu na kolejny rok pół miliona na zł na partycypacje w kosztach projektu a marudzenia o kolei stanowczo za dużo. Koszt wielki dla BUdżetu Państwa, dzięki PiS, a ci saqmorządowcy przypisują sobie sukcesy

Radio Teheran26.11.2020 14:05

Czyli przez Pawłowice odpada. No to pojedziemy przez Zofiówkę i Szeroką. Trasa jeszcze bliższa.

Pokaż wszystkie opinie (27)