Pogoda na dziś zobacz prognozy
 18°11°
Wynajmij biuro od 2 zł
8 grudnia 2020

Oszuści ukradli mężczyźnie kilka tysięcy złotych

Oszuści ukradli mężczyźnie kilka tysięcy złotych
fot. KMP Jastrzębie

Oszuści internetowi ożywiają się przed świętami, kiedy zazwyczaj zamawia się więcej paczek. Wysyłają sms z linkami, w których kliknięcie kończy się wyprowadzeniem kilku tysięcy złotych z konta właściciela.

Jastrzębianin otrzymał w sobotę sms z prośbą o dopłatę do przesyłki, w wysokości 1,19 zł. Nie wzbudziło to jego obaw i mężczyzna kliknął podany link, dokonując przelewu. Jednak z jego konta zniknęło nie 1 zł, a kilka tysięcy. Padł on ofiarą oszustów internetowych.

- Zazwyczaj kwota, jaką należy wpłacić, jest bardzo niska. W wiadomości podany jest także link, który przekierowuje potencjalną ofiarę na stronę łudząco podobną do strony banku bądź operatora płatności, gdzie nieświadoma osoba wprowadza wrażliwe dane dotyczące konta takie jak login czy hasło i umożliwia tym samym przechwycenie tych danych przez oszustów. Ktoś, kto często otrzymuje paczki, jest łatwym celem dla przestępców, zwłaszcza jeśli oczekuje akurat na przesyłkę - wyjaśnia asp. Halina Semik z Komendy Miejskiej Policji w Jastrzębiu-Zdroju.

Oszuści mogą również przesyłać link do aplikacji, które infekują telefon.  Dzięki temu wchodzą w posiadanie hasła do konta bankowego. Policja apeluje o zweryfikowanie informacji przed dokonaniem przelewu.

 

Polub i udostępnij
Czytaj też

Poprosił policjantów o zamknięcie w więzieniu Poprosił policjantów o zamknięcie w więzieniu

Syn pobił i okradł matkę Syn pobił i okradł matkę

Dodaj opinię
Dodając opinię akceptujesz regulamin. Nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, pisz na temat i nie pisz całych zdań wielkimi literami.
Opinie (2)
Znafca temató08.12.2020 10:01

Nie rozumiem, jak można w tak prosty sposób obejść bankowe zabezpieczenia?

Żeby aż tak uśpić czujność? Przecież są tokeny, zdrapki, SMS-y potwierdzające każdą płatność z widniejącą kwotą. Jeśli w tym wypadku było inaczej, to może czas najwyższy zmienić bank? Szkoda, że brak jego nazwy.

Bankier08.12.2020 8:21

Niech ta menczyzna przejdzie na obrót gotówkowy jak najprędzej .