Drogi Użytkowniku,

Dziękujemy za zainteresowanie portalem JastrzebieOnline.pl.

W związku z nowymi regulacjami o ochronie danych osobowych zaktualizowaliśmy chcemy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych przez serwis JastrzebieOnline.pl. Dbamy o to aby Twoje dane były bezpieczne. Jednocześnie informujemy o stosowaniu plików cookies.

Zaktualizowaliśmy w tym celu regulamin portalu oraz politykę prywatności i plików cookies – prosimy o zapoznanie się z nimi.

Klikając przycisk „przejdź do portalu” akceptujesz nowe postanowienia wymienionych dokumentów.

Zamknij komunikat
Pogoda na dziś zobacz prognozy
 -9°-7°
11 stycznia 2021

Przetarg na szybką kolej ogłoszony

Przetarg na szybką kolej ogłoszony
fot. pixabay

Centralny Port Komunikacyjny ogłosił przetarg, który jest pierwszym krokiem do uruchomienia Kolei Dużych Prędkości łączącej Katowice z Ostrawą. Ma to zapewnić dostęp do połączenia kolejowego mieszkańcom Jastrzębia-Zdroju.

Przetarg dotyczy wykonania studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowego dla linii kolejowej Katowice – Jastrzębie – Godów – granica państwa. Poza tym powstaną mapy do celów projektowych oraz studium geologiczne. Po tym nastąpi rekomendacja wariantu inwestorskiego, czyli dokładny przebieg trasy. Prędkość pociągu ma wynosić do 250 km/h.

Projekt dotyczy odcinka przyszłej linii kolejowej nr 170, a dokładnie stacji Katowice Piotrowice lub Katowice Podlesie do granicy państwa z Republiką Czeską, a następnie szlak ma biec do Ostrawy. Dla naszego miasta istotny jest odcinek Jastrzębie-Zdrój – Wodzisław Śląski, wraz z odgałęzieniem do planowanej stacji Jastrzębie-Zdrój Centrum.

Polub i udostępnij
Czytaj też

Coraz bliżej kolej. Zapadła decyzja Coraz bliżej kolej. Zapadła decyzja

Pierwszy pociąg z Jastrzębia możliwy 2023/2024 r.? Pierwszy pociąg z Jastrzębia możliwy 2023/2024 r.?

Dodaj opinię
Dodając opinię akceptujesz regulamin. Nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, pisz na temat i nie pisz całych zdań wielkimi literami.
Opinie (47)
Raper klasztorny15.01.2021 21:02

Tylu trolli naraz dawno pod jednym artykułem nie było. Dumnym!

HERA14.01.2021 17:44

Witam wszystkich , najwazniejsze by w końcu kolej do Jastrzębia trafiła . Mnie się podoba pomysł przystanku granicznego na osiedlu Złote Łany . Niedaleko są tereny inwestycyjne kopalni Moszczenica i trzeba to razem rozpatrywac przy realizacji kolei . To jest szansa na rozwój tego miasta i odwagi i determinacji życze naszym włodarzom miasta by to wykorzystać . Przy okazji można w końcu pomyśleć o obwodnicy na Ranoszka i Wyzwolenia i wypuścić ruch na Cieszyn przez Ruptawę . Jedna inwestycja a tyle możliwości !
Dość już mamy doradców z SWD czas na Jastrzębie !

seboc13.01.2021 15:22

Najważniejsze, zeby władze Jastrzębia nie rozmawiały z TEKiem i nie dały sie namówić na "wodzisławski" wariant. Kolej musi przebiegać przez Jastrzębie!!!

Lex12.01.2021 19:15

Założenie jest takie że szybkie pociągi przemkną na tyłach osiedla Złote Łany bez zatrzymania, a do samego Jastrzębia po odnodze CPK wjedzie pociąg regio. Regio będzie jechał w lukach między ekspresami. Najważniejszy dla Jastrzębia jest rozkład jazdy dla tego regio, a nie gdzie zatrzyma się ekspres. No i ten regio musi być bezpośredni do Katowic, a nie jakieś wycieczki krajoznawcze przez Wodzisław.

XYZ12.01.2021 18:40

Rozstrzygnięcie przetargu to pewnie odbędzie się w "Hawanie" lub biurze pewnego .osła.

Gość12.01.2021 18:39

Kris Ta pani to kto ?

maszyniok12.01.2021 11:36

TEK to grupka kilku ludzi, których mozna policzyć na palcach jednej ręki, którzy tak naprawde nie chcą kolei w Jastrzębiu tylko w Wodzisławiu. Najlepiej dla nich byłoby aby jastrzębianie dojezdzali sobie autobusami na dworce kolejowe zlokalizowane w SWD. Tylko, ze my taką "kolej" juz mamy 9 makm od Jastrzebia w Zebrzydowicach, gdzie też sobie dojezdzamy autobusami miejskimi.
MY CHCEMY KOLEJ W JASTRZĘBIU!

Tomek12.01.2021 10:31

Jastrzębie to największe polskie miasto bez kolei pasażerskiej, dziękujemy!!!

Gość12.01.2021 10:03

Czyli nie będzie kolei w Jastrzębiu. Nie dziwi mnie to...

Ja 1112.01.2021 9:03

Masakra TEKi pod wieloma nickami udajá mieszkańców Jastrzębia. Stacja na Wilchwach to brak kolejki w Jastrzębiu. Acha i siedzibę JSW też przeniescie do Wodzisławia.

Pokaż wszystkie opinie (47)