Drogi Użytkowniku,

Dziękujemy za zainteresowanie portalem JastrzebieOnline.pl.

W związku z nowymi regulacjami o ochronie danych osobowych zaktualizowaliśmy chcemy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych przez serwis JastrzebieOnline.pl. Dbamy o to aby Twoje dane były bezpieczne. Jednocześnie informujemy o stosowaniu plików cookies.

Zaktualizowaliśmy w tym celu regulamin portalu oraz politykę prywatności i plików cookies – prosimy o zapoznanie się z nimi.

Klikając przycisk „przejdź do portalu” akceptujesz nowe postanowienia wymienionych dokumentów.

Zamknij komunikat
Pogoda na dziś zobacz prognozy
 -9°-8°
11 stycznia 2021

Prezes GSM kontra Prezydent RP

Prezes GSM kontra Prezydent RP
fot. wikipedia / Marcin Białek

Gerard Weychert, prezes Górniczej Spółdzielni Mieszkaniowej, pozywa Skarb Państwa - Prezydenta RP przed sąd. Zarzuty dotyczą naruszenie zasad praworządności. Weyhert domaga się przeprosin na oficjalnej stronie Prezydenta RP oraz wpłaty 1 tys. zł na szpital zakaźny w Raciborzu.

Gerard Weychert, prezes Górniczej Spółdzielni Mieszkaniowej, zarzuca organowi władzy wykonawczej, jakim jest Prezydent RP, wielokrotne naruszenie ładu konstytucyjnego w kraju. Ma to godzić w prawa obywatelskie powoda. Dokładnie chodzi o podpisywanie przez prezydenta ustaw, które wprowadziły niekonstytucyjne uregulowania, jak na przykład zamieszanie wokół Trybunału Konstytucyjnego czy godzenie w niezawisłość sędziowską.

- Jako prezes Górniczej Spółdzielni Mieszkaniowej spotkałem się z naciskami na sąd ze strony władzy, w przypadku kiedy rozpatrywano sprawę zwolnienia z pracy jednego z pracowników spółdzielni. Uważam, że zrobiono to w sposób urągający wszelkiej procedurze. Nie żyjemy w państwie prawa, jeśli takie sytuacje mają miejsce. Nie może być tak, że powiązania z lokalnymi działaczami partii rządzącej mają wpływ na sposób działania wymiaru sprawiedliwości. Ktoś to wszystko sankcjonuje i stara się uprawomocnić, dlatego swój pozew skierowałem przeciwko Skarbowi Państwa, który reprezentuje Urząd Prezydenta RP - wyjaśnia Gerard Weychert.

Pierwszy pozew Weycherta został odrzucony przez Sąd Okręgowy w Rybniku, ponieważ sędziowie doszli do wniosku, że odpowiedzialność Prezydenta RP jest wyłączona z kompetencji sądów powszechnych, gdyż prezydent może odpowiadać jedynie przed Trybunałem Stanu. Natomiast Sąd Apelacyjny w Katowicach, do którego złożono odwołanie, orzekł, że konstytucja nie normuje odpowiedzialności cywilnej głowy państwa. Poza tym, uznano, że pozew został złożony przeciwko Skarbowi Państwa - Prezydentowi RP,  a nie osobiście Andrzejowi Dudzie. Nie ma więc przeszkód, aby proces się odbył.

Sprawę pierwsi opisywali dziennikarze Gazety Wyborczej, którzy zwrócili się do kancelarii Prezydenta RP o stanowisko w tej sprawie. Otrzymano zapewnienie, że redakcja otrzyma odpowiedź w ciągu 14 dni, które opublikujemy również w naszym portalu.

Polub i udostępnij
Czytaj też

Pracownicy USC na kwarantannie. Ślubów udzieli prezydent Pracownicy USC na kwarantannie. Ślubów udzieli prezydent

"To będzie wymagający rok"  - mówi prezydent Anna Hetman "To będzie wymagający rok" - mówi prezydent Anna Hetman

Dodaj opinię
Dodając opinię akceptujesz regulamin. Nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, pisz na temat i nie pisz całych zdań wielkimi literami.
Opinie (30)
członek GSM13.01.2021 8:57

Do były mieszkaniec - Też na szczęście członkowie spółdzielni znają gwiazdorów z tzw. frakcji garażowej. Dali się poznać na Walnych Zgromadzeniach i każdy członek biorący udział w Walnych Zgromadzeniach potrafi ich wymienić z nazwiska jednym tchem. Jest ich ok. 12 i biorąc pod uwagę tego który się wyprowadził zostało ich 11. Nie wiadomo kto tam jeszcze odszedł z tej grupy bo trudno śledzić klepsydry z całego miasta. GSM jest bardzo dobrze zarządzana i oby tak dalej. Ta stajnia Augiasza na parterze została oczyszczona i wszystko nagle stało się normalne. Szkoda kolego że nie wiedzieliśmy że się wyprowadzasz bo wdzięczni mieszkańcy żegnali by ciebie z kwiatami.

były (na szczęście) mieszkaniec GSM12.01.2021 22:25

Żenada, najgorzej zarządzana spółdzielnia w mieście , ciągłe podwyżki - fundusz remontowy stanowi trzeci najwyższy kwotowo składnik czynszu a remontów brak, bo Pan Prezes zamiast wykonywać swoją pracę woli gwiazdorzyć. Śmieszą mnie te komentarze wychwalające Miłościwie Panującego Pana Prezesa pod niebiosa - ale chyba nie piszą ich zwykli mieszkańcy tylko pracownicy spółdzielni , którym Pan Prezes dał ciepłe posadki - chciałbym przeczytać opinię prawdziwych mieszkańców spółdzielni czy też uważają Weycherta za takiego męża opatrznościowego

Do Zuzia12.01.2021 20:03

Zuzia nie wachaj kleju, to ci robi papke z mozgu.

Zuzia12.01.2021 14:17

Wszyscy którzy tu bezmyślnie popierają przekształcenie kraju w państwo autorytarne takie jak Białoruś, Korea Płn czy III Rzesza powinni pamiętać że facet z wąsikiem zaczynał dokładnie tak samo. Na początek przejęcie sądów i administracji, potem, krok po kroku : wyniszczanie opozycji, kneblowanie niezależnych mediów, utworzenie oddziałów paramilitarnych podległych bezpośrednio fihrerowi, wskazanie wrogów, lepsza i gorsza rasa ... Nie od razu palono ludzi w krematoriach, najpierw na stos poszły "złe" książki . Na razie cenzuruje się kabarety, festiwale, sypią się kary dla niezależnych telewizji i z pracy usuwa się dziennikarzy którzy niezbyt gorliwie kadzą rządzącym. Wypisz wymaluj. Naród dawał zezwolenie na coraz dalej i coraz więcej. Pewnie gdyby w 1933 zaczęto w Niemczech mordować na skalę równą tej z lat czterdziestych, duża część Niemców byłaby przeciwna, ale facet z wąsikiem tak ich ogłupił i zdemoralizował, że w większości uważali to za słuszne dla ojczyzny i narodu. Wielu od lat zdaje sobie pytanie:jak to było możliwe, jak Niemcy mogli być aż tak oczadzeni? Obserwując to co się teraz dzieje widzimy jak niewiele trzeba aby naród dał się omamić jakąś opętańczą ideologią .Na dodatek widzimy milczące przyzwolenie aktualnie pełniącego obowiązki ,,prezydenta".

obserwator z boku12.01.2021 11:36

Josefie uczepiłeś się mojego komentarza a wystarczy gdy zmienisz środowisko na ludzi uczciwych, przyjaznych dla drugiego człowieka i spojrzysz na ten świat z innego punktu. Bycie przyzwoitym i porządnym nie powinno być zabawne. Zastanów się zrób coś ze sobą

Josef obserwator z boku Dziś o 7:2112.01.2021 10:48

Zabawny z pana człowiek , miłego dnia życzę

Gość12.01.2021 9:59

Popieram Pana Panie Prezesie.

Moim zdaniem12.01.2021 9:49

To że w spółdzielni JasMos się gotuje nie jest raczej tajemnicą bo spółdzielcy NOWA, GSM i JasMos żyją obok siebie i wiemy co się dzieje. Ale muszą zdawać sobie sprawę z tego że sami oddali władzę w ręce przedstawicieli partii politycznej. NOWA GSM wybroniły się ale czy teraz JasMos wyzwoli się zobaczymy bo to od nich zależy czy będą przechowalnią dla aparatu partyjnego.

Gość12.01.2021 8:09

Prezydent to powinien wszystkich przeprosić. Mnie uroczyście z kwiatami.

obserwator z boku12.01.2021 7:21

Do Josef - w naszym kraju mamy bardzo wielu wartościowych i uczciwych obywateli. Generalizowanie tego że w naszym kraju nie ma uczciwych ludzi to jakby usprawiedliwiać siebie. Każdy ma wokół siebie takich ludzi na jakich zasłużył czyli podobnych do siebie.

Pokaż wszystkie opinie (30)