Pogoda na dziś zobacz prognozy
 21°17°
BS Kredyt bez gwiazdek
11 stycznia 2021

Prezes GSM kontra Prezydent RP

Prezes GSM kontra Prezydent RP
fot. wikipedia / Marcin Białek

Gerard Weychert, prezes Górniczej Spółdzielni Mieszkaniowej, pozywa Skarb Państwa - Prezydenta RP przed sąd. Zarzuty dotyczą naruszenie zasad praworządności. Weyhert domaga się przeprosin na oficjalnej stronie Prezydenta RP oraz wpłaty 1 tys. zł na szpital zakaźny w Raciborzu.

Gerard Weychert, prezes Górniczej Spółdzielni Mieszkaniowej, zarzuca organowi władzy wykonawczej, jakim jest Prezydent RP, wielokrotne naruszenie ładu konstytucyjnego w kraju. Ma to godzić w prawa obywatelskie powoda. Dokładnie chodzi o podpisywanie przez prezydenta ustaw, które wprowadziły niekonstytucyjne uregulowania, jak na przykład zamieszanie wokół Trybunału Konstytucyjnego czy godzenie w niezawisłość sędziowską.

- Jako prezes Górniczej Spółdzielni Mieszkaniowej spotkałem się z naciskami na sąd ze strony władzy, w przypadku kiedy rozpatrywano sprawę zwolnienia z pracy jednego z pracowników spółdzielni. Uważam, że zrobiono to w sposób urągający wszelkiej procedurze. Nie żyjemy w państwie prawa, jeśli takie sytuacje mają miejsce. Nie może być tak, że powiązania z lokalnymi działaczami partii rządzącej mają wpływ na sposób działania wymiaru sprawiedliwości. Ktoś to wszystko sankcjonuje i stara się uprawomocnić, dlatego swój pozew skierowałem przeciwko Skarbowi Państwa, który reprezentuje Urząd Prezydenta RP - wyjaśnia Gerard Weychert.

Pierwszy pozew Weycherta został odrzucony przez Sąd Okręgowy w Rybniku, ponieważ sędziowie doszli do wniosku, że odpowiedzialność Prezydenta RP jest wyłączona z kompetencji sądów powszechnych, gdyż prezydent może odpowiadać jedynie przed Trybunałem Stanu. Natomiast Sąd Apelacyjny w Katowicach, do którego złożono odwołanie, orzekł, że konstytucja nie normuje odpowiedzialności cywilnej głowy państwa. Poza tym, uznano, że pozew został złożony przeciwko Skarbowi Państwa - Prezydentowi RP,  a nie osobiście Andrzejowi Dudzie. Nie ma więc przeszkód, aby proces się odbył.

Sprawę pierwsi opisywali dziennikarze Gazety Wyborczej, którzy zwrócili się do kancelarii Prezydenta RP o stanowisko w tej sprawie. Otrzymano zapewnienie, że redakcja otrzyma odpowiedź w ciągu 14 dni, które opublikujemy również w naszym portalu.

Polub i udostępnij
Czytaj też

Anna Hetman dostała wotum zaufania od radnych Anna Hetman dostała wotum zaufania od radnych

Rada Seniorów rozpoczęła działalność Rada Seniorów rozpoczęła działalność

Dodaj opinię
Dodając opinię akceptujesz regulamin. Nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, pisz na temat i nie pisz całych zdań wielkimi literami.
Opinie (30)
członek GSM13.01.2021 8:57

Do były mieszkaniec - Też na szczęście członkowie spółdzielni znają gwiazdorów z tzw. frakcji garażowej. Dali się poznać na Walnych Zgromadzeniach i każdy członek biorący udział w Walnych Zgromadzeniach potrafi ich wymienić z nazwiska jednym tchem. Jest ich ok. 12 i biorąc pod uwagę tego który się wyprowadził zostało ich 11. Nie wiadomo kto tam jeszcze odszedł z tej grupy bo trudno śledzić klepsydry z całego miasta. GSM jest bardzo dobrze zarządzana i oby tak dalej. Ta stajnia Augiasza na parterze została oczyszczona i wszystko nagle stało się normalne. Szkoda kolego że nie wiedzieliśmy że się wyprowadzasz bo wdzięczni mieszkańcy żegnali by ciebie z kwiatami.

były (na szczęście) mieszkaniec GSM12.01.2021 22:25

Żenada, najgorzej zarządzana spółdzielnia w mieście , ciągłe podwyżki - fundusz remontowy stanowi trzeci najwyższy kwotowo składnik czynszu a remontów brak, bo Pan Prezes zamiast wykonywać swoją pracę woli gwiazdorzyć. Śmieszą mnie te komentarze wychwalające Miłościwie Panującego Pana Prezesa pod niebiosa - ale chyba nie piszą ich zwykli mieszkańcy tylko pracownicy spółdzielni , którym Pan Prezes dał ciepłe posadki - chciałbym przeczytać opinię prawdziwych mieszkańców spółdzielni czy też uważają Weycherta za takiego męża opatrznościowego

Do Zuzia12.01.2021 20:03

Zuzia nie wachaj kleju, to ci robi papke z mozgu.

Zuzia12.01.2021 14:17

Wszyscy którzy tu bezmyślnie popierają przekształcenie kraju w państwo autorytarne takie jak Białoruś, Korea Płn czy III Rzesza powinni pamiętać że facet z wąsikiem zaczynał dokładnie tak samo. Na początek przejęcie sądów i administracji, potem, krok po kroku : wyniszczanie opozycji, kneblowanie niezależnych mediów, utworzenie oddziałów paramilitarnych podległych bezpośrednio fihrerowi, wskazanie wrogów, lepsza i gorsza rasa ... Nie od razu palono ludzi w krematoriach, najpierw na stos poszły "złe" książki . Na razie cenzuruje się kabarety, festiwale, sypią się kary dla niezależnych telewizji i z pracy usuwa się dziennikarzy którzy niezbyt gorliwie kadzą rządzącym. Wypisz wymaluj. Naród dawał zezwolenie na coraz dalej i coraz więcej. Pewnie gdyby w 1933 zaczęto w Niemczech mordować na skalę równą tej z lat czterdziestych, duża część Niemców byłaby przeciwna, ale facet z wąsikiem tak ich ogłupił i zdemoralizował, że w większości uważali to za słuszne dla ojczyzny i narodu. Wielu od lat zdaje sobie pytanie:jak to było możliwe, jak Niemcy mogli być aż tak oczadzeni? Obserwując to co się teraz dzieje widzimy jak niewiele trzeba aby naród dał się omamić jakąś opętańczą ideologią .Na dodatek widzimy milczące przyzwolenie aktualnie pełniącego obowiązki ,,prezydenta".

obserwator z boku12.01.2021 11:36

Josefie uczepiłeś się mojego komentarza a wystarczy gdy zmienisz środowisko na ludzi uczciwych, przyjaznych dla drugiego człowieka i spojrzysz na ten świat z innego punktu. Bycie przyzwoitym i porządnym nie powinno być zabawne. Zastanów się zrób coś ze sobą

Josef obserwator z boku Dziś o 7:2112.01.2021 10:48

Zabawny z pana człowiek , miłego dnia życzę

Gość12.01.2021 9:59

Popieram Pana Panie Prezesie.

Moim zdaniem12.01.2021 9:49

To że w spółdzielni JasMos się gotuje nie jest raczej tajemnicą bo spółdzielcy NOWA, GSM i JasMos żyją obok siebie i wiemy co się dzieje. Ale muszą zdawać sobie sprawę z tego że sami oddali władzę w ręce przedstawicieli partii politycznej. NOWA GSM wybroniły się ale czy teraz JasMos wyzwoli się zobaczymy bo to od nich zależy czy będą przechowalnią dla aparatu partyjnego.

Gość12.01.2021 8:09

Prezydent to powinien wszystkich przeprosić. Mnie uroczyście z kwiatami.

obserwator z boku12.01.2021 7:21

Do Josef - w naszym kraju mamy bardzo wielu wartościowych i uczciwych obywateli. Generalizowanie tego że w naszym kraju nie ma uczciwych ludzi to jakby usprawiedliwiać siebie. Każdy ma wokół siebie takich ludzi na jakich zasłużył czyli podobnych do siebie.

Spółdzielca Jas-Mos12.01.2021 6:21

U nas regularnie podnoszone są opłaty co parę miesięcy. Niby grosze, ale porównując z poprzednimi, to kilkadziesiąt złotych. Ciągle im mało. Na wiosnę trzeba będzie zwołać mieszkańców i zmienić wladze, bo się za bardzo rozsiadły.

Do Zuzia11.01.2021 23:36

Wyborcza i TVN potwierdzili

Josef do obserwator z boku11.01.2021 21:45

Uczciwi ludzie w tym kraju? W dodatku przy korycie ? Pan się wczoraj urodził ? Litości

obserwator z boku11.01.2021 20:23

Jestem ciekaw na ile zostanie odkryta prawda o lokalnych działaczach partyjnych. Myślę że przekroczyli granice z Panem Weychertem na którą sobie on nie pozwoli. Jest zbyt inteligentny żeby wyjść z takim tematem bez żelaznych dowodów. Pytanie tylko czy wszystko wyłoży na stół czy zrobi tak jak zapowiedział złoczyńcom, o czym oni wiedzą że poczeka na odpowiedni moment. Trafili na uczciwego człowieka który ich poznał na wylot...

Do Zuzia11.01.2021 19:05

:) uwielbiam to wasze wycie

Do górnika11.01.2021 17:51

Jak rzucasz papierki, czy wyprowadzasz psa a potem po nim nie sprzątasz to potem są kupy i papierki. No coż, metan robi swoje.

Gość11.01.2021 17:49

A gdzie w tym wszystkim jest PO? Tyle kasy biorą z budżetu, a nie potrafili sami wpaść na taki pomysł. Mają przecież thing tanki i podobne.

Zuzia11.01.2021 13:57

Bardzo cenna inicjatywa.Popieram w całości.
A tak w ogóle to jakiś legalny sąd orzekł o ważności wyboru Anrzeja na stolec ?
,,izba dyscyplinarna " nie jest sądem !!

Moim zdaniem11.01.2021 12:54

Czy spółdzielnia jest dobrze zarządzana wystarczy tylko porównać opłatę eksploatacyjną / na metr kwadratowy. Porównując z innymi spółdzielniami, GSM jest nadzwyczaj ekonomiczna. Członkowie spółdzielni są dumni z takich wyników i zarząd otrzymuje od nich na Walnych Zgromadzeniach prawie 99% absolutorium. Jest w GSM parę osób wiecznie niezadowolonych i to oni swoimi licznymi wpisami na forach chcą pokazać spółdzielnię w innym świetle. Ekonomii nie da się oszukać

mieszkaniec GSM11.01.2021 11:50

Nasza spółdzielnia jest najgorzej zarządzaną w mieście. Prezes porządki powinien zacząć od siebie, bo jeszcze nigdy nie było naszych blokach tak źle. Nie sprzątane klatki schodowe, bałagan wokół budynków itd. pieniądze spółdzielców wydawana na prywatne wojenki prezesa. Ciekawe z jakich pieniędzy opłacił prawników piszących te pozwy

Josef11.01.2021 11:04

Bartnik wstawaj , miałeś niespodziankę

Rodzina na Twoim11.01.2021 10:57

Znowu Matusiak nie prześpi nocki.

Bartnik11.01.2021 10:38

Będzie się działo....

sjz11.01.2021 10:15

ha ha ha A prezes Górniczej Spółdzielni Mieszkaniowej sam łamie prawo.
Zasiada na stołku mimo że nie mieszka w wspólnocie. Z tego co wiem ( może zmienili na potrzeby własne) w zarządzie może zasiadać jedynie mieszkaniec spółdzielni. Nie wystarczy kupić mieszkania i go wynajmować.

Generał Ogórcow11.01.2021 9:57

Pajacowanie

Bartnik11.01.2021 9:42

Jestem ciekaw wyniku. Zauważane jest jawne szarogęszenie się w mieście nielicznej grupy partyjnej PiS. Próby wpływania na postanowienia sądu to przekroczenie pewnych granic. Za chwilę zaczną pozywanie do sądu ludzi nie przychylnych a właściwie sprzeciwiających się arogancji funkcjonariusze tej partii. Prezes tej spółdzielni na swojej skórze doświadczył próby przejęcia GSM.

Górnik 11.01.2021 9:42

Weychert jak chce pozytywnie zaistnieć to niech na zarządzanych przez siebie nieruchomościach pozbiera papierki i psie kupy które są wszędzie prawdziwa pandemia.

Andrzej11.01.2021 9:37

Ja pozwę wejcherta za ci?głe podnoszenie czynszu składniki którymi rządzi spółdzielnia ,nie co nie woda

Jastrzębnianin 11.01.2021 9:27

Ale się uśmiałem z tego błazna

Tomek11.01.2021 9:24

Buahahahahaha :)