Drogi Użytkowniku,

Dziękujemy za zainteresowanie portalem JastrzebieOnline.pl.

W związku z nowymi regulacjami o ochronie danych osobowych zaktualizowaliśmy chcemy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych przez serwis JastrzebieOnline.pl. Dbamy o to aby Twoje dane były bezpieczne. Jednocześnie informujemy o stosowaniu plików cookies.

Zaktualizowaliśmy w tym celu regulamin portalu oraz politykę prywatności i plików cookies – prosimy o zapoznanie się z nimi.

Klikając przycisk „przejdź do portalu” akceptujesz nowe postanowienia wymienionych dokumentów.

Zamknij komunikat
Pogoda na dziś zobacz prognozy
 4°
22 stycznia 2021

Powstanie nowa kopalnia?

Powstanie nowa kopalnia?
fot. pixabay

Całkiem możliwe, że w naszym bliskim sąsiedztwie powstanie nowa kopalnia. Mieszkańcy wprawdzie protestują, ale sprawa nie jest jeszcze przesądzona.

Mieszkańcy oraz Rada Miasta Rybnika protestują przeciwko otwarciu kopalni na terenie gminy, a dokładnie w dzielnicy Paruszowiec-Piaski. Sprawą zainteresował się poseł Maciej Kopiec, który zapytał ministra klimatu i środowiska o plany w tej kwestii.

- Pomimo nieustających protestów mieszkańców i przedsiębiorców z dzielnicy Rybnika Paruszowiec-Piaski trwających nieustannie od 2016 roku, kolejne instytucje dają zielone światło na otwarcie kopalni. Sprzeciw wyraża, aż 75% mieszkańców dzielnicy, powstał cały ruch aktywnie działający w tej sprawie „NIE dla eksploatacji złoża Paruszowiec”. Nawet po podjęciu przez Radę Miasta decyzji o zmianie Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego w miejscu, gdzie spółka BAPRO chce otworzyć kopalnię Paruszowiec, uchwałę tę uchylił Wojewoda Śląski. Niestety mimo wielu apeli Wojewoda nie  liczy się ze zdaniem mieszkańców, przedsiębiorców oraz radnych - napisał m.im. w interpelacji poseł Maciej Kopiec.

Polub i udostępnij
Czytaj też

Warta Zawiercie wygrywa z Jastrzębskim Węglem Warta Zawiercie wygrywa z Jastrzębskim Węglem

"Sytuacja spółek górniczych jest zła" "Sytuacja spółek górniczych jest zła"

Dodaj opinię
Dodając opinię akceptujesz regulamin. Nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, pisz na temat i nie pisz całych zdań wielkimi literami.
Opinie (30)
Majk z Jejkowic26.01.2021 13:21

@Raper klasztorny

"Przyszłością nie są kopalnie, tylko zagraniczne korporacje, biura."

Mylisz się, ale byłeś blisko, bowiem przyszłością są tylko kopalniane biura ZZ, organizujące wycieczki za granicę.

Raper klasztorny24.01.2021 20:21

Przyszłością nie są kopalnie, tylko zagraniczne korporacje, biura. Ktoś, kto tego nie rozumie, ma mentalność chłopa z XIX wieku ze słomą w tyłku.

BiedRyl24.01.2021 13:31

@ada: głos rozsądku.
Węgiel nie jest taki zły, matoły zasypują piece i idzie chmura na całą wieś.

Górnik24.01.2021 12:15

Witam, Ci co piszą, głosują że nie chcą kopalni dużo się mylicie, ponieważ taka kopalnia w regionie to duży dochód dla gminy dla samego miasta, kto ponosi koszta, podatki, opłaty środowiskowe itp. ile to kasy i za wszystkie te koszta ponosi kopalnia i samo to ile będzie miejsc pracy. Trzeba pomyśleć za nim pisać co popadnie. Pozdrawiam

Final Cut23.01.2021 20:55

Kopalnie mają zamiar otworzyć emeryci w randze : byli, dyrektorzy kopalń, nadsztygarzy,kierownicy,minister czy też wiceminister itp. tylko dla wypchana swych kieszeni.Doprawdy nie łudzmy się że chodzi o miejsca pracy .

Ferdynant23.01.2021 18:44

W takim razie zero przyjęć do pracy z terenu Rybnika

ada23.01.2021 14:41

Te galerie i supermarkety w Rybniku bardziej zanieczyszczają powietrze niż pracująca kopalnia.
Kopalna nie truje... truje ten co nie umiejętnie spala węgiel, z tego powodu jest smog w Rybniku. Elektrownia pracuje przez cały rok tak samo.
Zlikwidować wszystkie piece węglowe do końca 2021, i będzie czysto.

Non23.01.2021 14:09

I jak wam pierdyylna cenę odnawialnej za kilka lat energie to się kuźwa obudzą ludziska. Jak nie będziesz chciał odnawialnej to zostanie nam Niemiecka. Ktotlra na potęgę konwertowana jest już na węglowe. Niemcy otwierają cconroku kopalnie węglowe. Bo wiedzą że wiatraczki i paneliki to lipa. Brak stabilnej sieci w p
panstwie. A atomówka to w obecnych czasach szaleństwo. Jak ktoś ma trochę oleju w głowie to energia z węgla jest najstabilniejsza i najbardziej rentowna. CO2 przy obecnej technologi filtrowania dymu jest znikome. A kopciuch to już temat ogarniamy poprzez samorządy i dofinansowania do sporych pieców. I kontroli.

Kuba23.01.2021 11:57

to jak --odchodzimy od waglika czy nie.

Obiektywny23.01.2021 3:18

Dość trucia? Co to za głupoty wypisujesz.
W Pawłowicach jest kopalnia i jest bardzo czysto, nie ma smogu, bo mamy wodę ciepłą z kopalni i CO. A u was w Rybniku każdy mieszkaniec w bloku pali w piecu, każdy mieszkaniec domu pali do pieca i co byście chcieli mieć czysto i pachnąco?
Taka kopalnia to jak znalazł dla was, bo mielibyście ciepłownię i na pewno by mniej śmierdziało.

Pokaż wszystkie opinie (30)