Pogoda na dziś zobacz prognozy
 14°10°
Wesele w Dąbrówce
12 lutego 2021

Odszedł strażnik pamięci

Odszedł strażnik pamięci
fot. Zbigniew Bubak

10 lutego na cmentarzu w Radlinie spoczął Jan Stolarz – organizator pieszych rajdów śladami Marszu Śmierci. Miał 79 lat. Co roku marsz przechodził przez Jastrzębie, które było na trasie tej męczeńskiej wędrówki.

Co roku oczekiwaliśmy na grupę piechurów przed grobem więźniów Auschwitz– Birkenau w Jastrzębiu Górnym. Za pierwszym razem byliśmy za wcześnie i marznąc, snuliśmy rozważania o ludzkiej wytrzymałości na zimno… Trudno też było nie myśleć o pochowanych w mogile ludziach w pasiakach, a na wiele pytań zadawanych przez uczniów nie znalazłyśmy nigdy odpowiedzi…

Piechurzy pojawili się nagle - na ulicy Północnej, a wkrótce przed grobem. W obliczu ich serdeczności zimno stało się jakby mniej ważne.… Zapaliliśmy razem znicze na grobie, a pan Stolarz wytłumaczył, dlaczego warto przejść choćby część trasy – „Żyją, dopóki o nich pamiętamy…”

Odchodząc, upewnił się – „Będziecie za rok?” Oczywiście, byliśmy za każdym razem, a do programu rajdu dodaliśmy odpoczynek w ZS Nr 2 im. Wojciecha Korfantego. Przyłączało się wielu uczniów z rodzicami, społeczność lokalna, a także potomkowie Sprawiedliwych.

W ubiegłym roku Jan Stolarz szedł już z trudem, ale nie narzekał. Jak zawsze był pogodny i pełen wewnętrznego spokoju. Uważał, że dla ofiar wojny warto przejść 70 km - spod bramy Auschwitz na dworzec kolejowy w Wodzisławiu, miejscu wywózki do obozów w Niemczech. Rzadko wspominał o powodach osobistych – nie zdążył poznać ojca, który zginął podczas łapanki urządzonej przez esesmanów. Trasę marszu śmierci przemierzał także dla niego.

Będzie nam bardzo brakowało tego szlachetnego, skromnego człowieka. Piechurzy już zapowiadają, że w przyszłym roku znów wyruszą śladem mogił oświęcimskich. My też będziemy - spotkamy się na trasie 11. Marszu Śmierci im. Jana Stolarza…

Katarzyna Gibes
Lidia Różacka

Polub i udostępnij
Czytaj też

Porażka JKH z Unią Oświęcim Porażka JKH z Unią Oświęcim

Odchodzą świadkowie historii Odchodzą świadkowie historii

Dodaj opinię
Dodając opinię akceptujesz regulamin. Nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, pisz na temat i nie pisz całych zdań wielkimi literami.
Opinie (8)
Kasztanowy Krokodyl15.02.2021 11:08

Józek z Bzia też odszedł.

Kris14.02.2021 7:53

dysydent
13.02.2021 14:59

Jakiś przykład , czy tak piszesz żeby pisać ?

Jedź do Francji lub Niemiec a potem pogadamy

Mysz13.02.2021 18:31

Będziemy pamiętać.Spij snem Sprawiedliwego

Generał Ogórcow13.02.2021 17:30

"Pomyśleć że te wydarzenia działy się nie tak dawno temu..."

Ale Pani Prezydent i jej doradcy nie mysla.
Za chwile przesuna pomnik i w miejscu, gdzie wiezniowie nocowali, postawi wybetonowana menelownie z wytryskaczami wodnymi.
Twierdzi bowiem, ze ten teren nie ma wartosci historycznej, nigdy nie znajdowala sie tam ponoc zadna infrastruktura.

dysydent13.02.2021 14:59

Obecnej parti rządzącej wiele do powtórzenia tej historii nie brakuje.

Oko proroka13.02.2021 14:42

Spoczywaj w spokoju

Ant13.02.2021 11:40

Pomyśleć że te wydarzenia działy się nie tak dawno temu...

myślący12.02.2021 10:57

To piękna inicjatywa. Wiele ludzi żyje wygodnie i nie pamięta o tych, którzy dali nam wolność. Ś.p. Jan niech odpoczywa w pokoju, a Pan z pewnością Mu wynagrodzi jego dzieło. Kontynuujmy je!