Pogoda na dziś zobacz prognozy
 14°10°
15 lutego 2021

Ile kosztuje ubezpieczenie OC na Śląsku?

Ile kosztuje ubezpieczenie OC na Śląsku?
fot. materiały prasowe

Średnia cena ubezpieczenia OC w Jastrzębiu-Zdrój wyniosła w grudniu 2020 roku 742 zł. Natomiast najtańsza polisa od odpowiedzialności cywilnej kosztowała właściciela Volkswagena Golfa tylko 360 zł! Jak na tym tle wypadają inne śląskie miasta? W którym z nich można było znaleźć najtańsze OC? Sprawdźmy to!

Każdy samochód, który jest zarejestrowany, musi mieć ubezpieczenie OC. Cena polisy zależy między innymi od historii ubezpieczania samochodu, wieku właściciela auta, jego miejsca zamieszkania czy sposobu użytkowania pojazdu. Dlatego niektórzy kierowcy płacą za OC kilkaset złotych, a inni dużo więcej. Wejdź na stronę https://mubi.pl/najtansze-oc/, by dowiedzieć się, jak zwiększyć swoje szanse na niższe składki OC!  

Średnia cena polisy OC na Śląsku

Z danych porównywarki Mubi wynika, że średnia cena ubezpieczenia OC w grudniu 2020 roku dla wszystkich miejscowości w Polsce wyniosła 780 zł. Wartość ta dotyczy zarówno bardzo małych miejscowości, jak i dużych miast, w których ceny polis zazwyczaj są wyższe. Dlaczego? 

W dużych miastach i silnie zurbanizowanych obszarach panuje większy ruch pieszy, rowerowy i samochodowy, co przekłada się na większą liczbę stłuczek, a więc także szkód. Ubezpieczyciele analizują te statystyki i adekwatnie podnoszą ceny polis. Jak w takim razie wypadają pod względem kosztów ubezpieczenia samochodu miasta górnośląskie, które leżą w najbardziej zurbanizowanym obszarze Polski?

Średnia cena OC w grudniu 2020 roku w wybranych miastach śląskich:

 • Katowice – 756 zł,
 • Jastrzębie-Zdrój – 742 zł,
 • Zabrze – 810 zł,
 • Gliwice – 747 zł,
 • Sosnowiec – 745 zł,
 • Częstochowa – 750 zł.

Poza Zabrzem średnia cena OC była w wymienionych miastach śląskich niższa niż cena dla całej Polski. To dobra wiadomość dla mieszkańców tego regionu, zwłaszcza jak przyjrzymy się kosztom ubezpieczenia w niektórych miastach wojewódzkich. I tak za polisę OC mieszkańcy Bydgoszczy musieli zapłacić 941 zł, Gdańska 914 zł, a Szczecina 913 zł!

Natomiast Wrocław, który przez wiele miesięcy zeszłego roku był najdroższym miastem pod względem ubezpieczenia, spadł na 5 miejsce ze średnią ceną OC na poziomie 905 zł. Jeśli interesuje Cię, jak zmieniały się ceny ubezpieczenia OC w drugiej połowie 2020 roku, to Mubi przygotowało ciekawy raport https://mubi.pl/dokumenty/ceny-oc-II-polrocze-2020.pdf, który zawiera analizę zmian cen polis.

Najniższe składki OC

Średnie ceny ubezpieczenia OC na Śląsku są niższe niż średnia dla całego kraju. Dodatkowo wielu kierowców z Katowic, Jastrzębia-Zdroju czy Gliwic znalazło polisy w dużo niższej cenie. W tym miejscu przyjrzymy się rekordowo tanim ubezpieczeniom. Któż z nas nie marzy o polisie OC za 200 czy 300 zł?!

Najniższe ceny OC w grudniu 2020 roku w wybranych miastach śląskich:

 • Katowice – 219 zł,
 • Jastrzębie-Zdrój – 360 zł,
 • Zabrze – 259 zł,
 • Gliwice – 219 zł,
 • Sosnowiec – 329 zł,
 • Częstochowa – 205 zł.

Jak to możliwe, że niektórzy właściciele samochodów mogli nabyć ubezpieczenie w tak niskich cenach? Co miało na to wpływ?

Zadaniem firmy ubezpieczeniowej jest z jednej strony oszacowanie ryzyka spowodowania szkody, a z drugiej zaoferowania konkurencyjnej ceny polisy. Jeśli kierowca od wielu lat ubezpiecza auto, nie powoduje szkód, ma samochód z niewielkim silnikiem, a do tego dane podane przez niego w formularzu ubezpieczeniowym kwalifikują go do grup kierowców, którzy powodują rzadziej szkody, to ma on szanse na znalezienie bardzo taniego ubezpieczenia OC – wyjaśnia Tomasz Sowa redaktor w mubi.pl. 

Ubezpieczyciele doceniają kierowców, którzy od lat ubezpieczają samochód i jeżdżą bezpiecznie. Oferują im zniżki, które mogą sięgnąć nawet 60%! Na koniec, po prześledzeniu cen OC, zastanówmy się jeszcze, po co w ogóle nam to ubezpieczenie. 

Po co to OC?

Głównym zadaniem ubezpieczenia OC jest ochrona finansowa kierowcy w razie spowodowania przez niego stłuczki lub wypadku. Koszty naprawy samochodu, a czasami wielu pojazdów, mogą być bardzo wysokie. Również wypłaty odszkodowania z własnej kieszeni za szkody na osobach mogą doprowadzić do ruiny nawet dobrze sytuowanego kierowcę – dzięki polisie OC odszkodowanie wypłaca ubezpieczyciel.

Z drugiej strony osoby poszkodowane otrzymują szybko odszkodowanie za poniesione straty z polisy sprawcy. Znaczenie ma tu suma ubezpieczenia i suma gwarancyjna OC. Sprawdź, ile można otrzymać w ramach odszkodowania!

Dodatkowo brak ubezpieczenia OC jest karany. Nawet jeden dzień przerwy ubezpieczeniowej podlega opłacie karnej w wysokości 1120 zł w przypadku samochodu osobowego. Natomiast ponad 2-tygodniowy brak polisy OC to koszt 5 600 zł!

Jak więc widać z podanych przez nas w artykule danych o wiele taniej wychodzi ubezpieczenie samochodu. Nie dość, że polisa OC chroni nas finansowo w razie spowodowania szkody, to jeszcze unikniemy kary za jej brak!

 

Artykuł partnera

Polub i udostępnij
Czytaj też

Samochód potrącił 14-latka na rowerze Samochód potrącił 14-latka na rowerze

Noclegownia również dla kobiet Noclegownia również dla kobiet

Dodaj opinię
Dodając opinię akceptujesz regulamin. Nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, pisz na temat i nie pisz całych zdań wielkimi literami.

Brak opinii w tym artykule. Bądź pierwszy!