Drogi Użytkowniku,

Dziękujemy za zainteresowanie portalem JastrzebieOnline.pl.

W związku z nowymi regulacjami o ochronie danych osobowych zaktualizowaliśmy chcemy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych przez serwis JastrzebieOnline.pl. Dbamy o to aby Twoje dane były bezpieczne. Jednocześnie informujemy o stosowaniu plików cookies.

Zaktualizowaliśmy w tym celu regulamin portalu oraz politykę prywatności i plików cookies – prosimy o zapoznanie się z nimi.

Klikając przycisk „przejdź do portalu” akceptujesz nowe postanowienia wymienionych dokumentów.

Zamknij komunikat
Pogoda na dziś zobacz prognozy
 4°
23 lutego 2021

Związkowcy w JSW protestują przeciwko nowej prezes

Związkowcy w JSW protestują przeciwko nowej prezes
fot. pixabay

Reprezentatywne Organizacje Związkowe Jastrzębskiej Spółki Węglowej protestują przeciwko nowej prezes spółki, uznając jej wybór, jako decyzję polityczną. Do ich opinii odniosła się europoseł Izabela Kloc, zarzucając związkowcom destabilizację spółki. 

 

Największe organizacje związkowe JSW: NSZZ „Solidarność”, ZZ „Górników” i ZZ „Kadra” wystosowały list otwarty w sprawie wyboru nowego prezesa firmy – prof. Barbary Piontek. Działacze uznali, że wybór pani prezes jest efektem walki frakcji partyjnych w partii Prawo i Sprawiedliwość „pogrążając i destabilizując i tak już trudną, pocovidową sytuację ekonomiczną JSW S.A”.

- Mianowanie konkursowe osób na funkcje zarządzające w JSW S.A. bez ich przygotowania praktycznego i właściwego doświadczenia jest wyrazem braku szacunku dla ciężko pracujących górników i pracowników JSW S.A. Jest też wyrazem braku odpowiedzialności za obszary i ich mieszkańców, których przyszłość jest uzależniona od kondycji JSW S.A. Pracownicy JSW S.A. doskonale pamiętają rok 2015 i to, gdzie wskutek nieudolnego zarządzania - znalazła się Jastrzębska Spółka Węglowa. Za błędy zarządzających zapłaciła wyłącznie załoga. Pracownicy ocalili tę firmę i swoje miejsca pracy, godząc się na czasowe obniżenie wynagrodzeń. Osobom odpowiedzialnym za naszą spółkę z ramienia właściciela przypominamy, że JSW S.A. była wtedy o krok od ogłoszenia upadłości. Nie chcemy dopuścić do powtórzenia tamtej sytuacji i dlatego zrobimy wszystko, co możliwe, aby nasza Spółka nadal mogła się rozwijać i była pewnym miejscem pracy, gdzie pracownik jest godziwie wynagradzany i szanowany - napisali m.in. związkowcy.

Do listu odniosła się europoseł Izabela Kloc. Zapytała związkowców, czego się boją i jakich interesów bronią chcąc za wszelką cenę podporządkować sobie Zarząd JSW. Zaproponowała im, aby sami złożyli swoje CV i wystartowali w konkursie na członków Zarządu.

- Znaleźliśmy się w przełomowym momencie i nie można pozwolić na to, aby osobiste ambicje grupki osób położyły na szali nadzieje i oczekiwania dziesiątek tysięcy pracowników JSW. Nie marnujcie kapitału społecznego zaufania, który stoi zwłaszcza za Solidarnością. Wybraliście zły moment na destabilizowanie i budowanie nerwowej atmosfery w JSW. Trwa kryzys, którego skutków i zasięgu wciąż nie jesteśmy w stanie ogarnąć. Wierzę, że JSW wyjdzie z tej próby zwycięsko. Rosnący, globalny  popyt na produkty pochodzące z węgla koksowego może stać się impulsem do gospodarczego odbicia, którego pozytywne skutki odczuje nie tylko sama Spółka, ale także nasz region i cały kraj. Jest to szansa, ale też ogromna odpowiedzialność. Znaleźliśmy się w przełomowym momencie i nie można pozwolić na to, aby osobiste ambicje grupki osób położyły na szali nadzieje i oczekiwania dziesiątek tysięcy pracowników JSW - napisała m.in. europoseł.

Polub i udostępnij
Czytaj też

Górnicy chcą gwarancji zatrudnienia. To niekonstytucyjne? Górnicy chcą gwarancji zatrudnienia. To niekonstytucyjne?

"Sytuacja spółek górniczych jest zła" "Sytuacja spółek górniczych jest zła"

Dodaj opinię
Dodając opinię akceptujesz regulamin. Nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, pisz na temat i nie pisz całych zdań wielkimi literami.
Opinie (63)
Gość25.02.2021 14:20

tylko do Aga
24.02.2021 22:53
tylko ty 10 lat temu płaciłeś na zus 120zł górnik oddał więcej w barburce niż ty za cały rok
teraz płacisz na zus 252,43, za rok nazbierasz 2,5 tyś 10 lat 25 tyś ale tyle nie nazbierasz bo byś musiał płacić 10 lat a najmniejsza krajowa kiedyś była poniżej tyś czyli ledwo sto zł na emeryturę a jako starsza osoba bd kosztował pastwo krocie i kiedy to oddasz podasz się eutanazji ?? amen

jak jeszcze zwracamy uwagę chciałbym .. powiedzieć kiedy skoczy sie auto w PL na listing takie warunki tylko w eu mają Polacy ze jeżdżą prywaciarze całymi rodzinami na wakacje kobiety po salonach zakupach dzieci się rozbijają ... auto tylko w celach służbowych jak w całej EU kończysz godziny pracy auto zostaje pod firmą i tylko w celach firmowych !! odliczanie inwestycji jaką ?? w siebie
takim razie alkoholicy też powinni sobie odliczać przelewy !! w siebie

do Aga24.02.2021 22:53

Jak ktoś kto przepracował 25 lat może pobierać emeryturę przez kolejne 25 lat albo i więcej.
Górnicy płacą taki sam % składek na ZUS jak reszta społeczeństwa. Tylko nikt im nie liczy zgromadzonego kapitału dzielonego na przewidywany czas życia.

do gierek Dziś o 8:2824.02.2021 19:36

A wszystkim pracującym u prywaciarza wrąbać podatek od kopert dawanych pod stołem.
W wieku produkcyjnym to wam pasuje że minimalna na konto i od tego podatek oraz składki ZUS a 3 razy tyle pod stołem w kopercie. Ale płacz zaczyna się w momencie L4 albo nie daj renty. Bo o emeryturze w tym momencie to zapomnijcie. Bo to co dostaniecie to można opisać jako zapomoga na gazetę.

abc24.02.2021 19:34

Hahahaha, znowu https://www.onet.pl/informacje/onetslask/gornicy-wysypali-wegiel-przed-biurem-europoslanki-izabeli-kloc/83vcq7p,79cfc278 
Brak slow po prostu, patologia to za malo

Jaki24.02.2021 19:23

Panie związkowcu Brudziński a prawo wyboru swojego przedstawiciela w Radzie Nadzorczej przez pracowników kto zablokował jak nie wy związkowcy pracowników macie głęboko tylko wasze interesy pracownik jest B

gierek24.02.2021 18:54

do Aga
Gornicy mają wyzsze składki na papierze. Wiele lat kopalnie miały umorzone zusy. A jak maja odprowadzane to tylko przez 25 lat a nie jak uczciwi Polacy 40 45 lat. Żeby wypowiadac sie na jakis temat to trzeba mieć elementarną wiedzę a nie powtarzać gornicze dyrdymaly.

JAKO24.02.2021 15:01

Ludzie którzy pracują w biurach wiedzą że akurat tu związkowcy mają rację , tooo co pan DUDA wyprawia w spółce to wołanie o pomstę do nieba, UMÓW BRAK ... kasa pusta .. totalny burdel !!!

do Parzykawa24.02.2021 13:12

I tobie się wydaje że w tej instytucji, jesteś kimś wyjątkowym ? :)))) Ehh...malutki malutki...

Stanisław.24.02.2021 12:32

Niech ktoś zrobi tyle dla pracowników co zrobił Kozłowski i Brudziński a będzie dobrze.Reszta związkowców to rzeczywiście biura podróży i menadżery a jeden to nawet mieszkaniami się zajął.

Aga24.02.2021 11:40

Do gierek
Górnicy mają dużo większe składki odprowadzane niż pracownicy, którzy pracują na tzw. najniższej krajowej więc mają wyższe emerytury. Żeby się wypowiadać na jakiś temat trzeba mieć coś do powiedzenia i wiedzę, a nie zwykłą zazdrość i zawiść. Kto Ci broni(ł) iść pracować na kopalnie?

Pokaż wszystkie opinie (63)