Pogoda na dziś zobacz prognozy
 25°19°
Sklep Medicanna
23 lutego 2021

Związkowcy w JSW protestują przeciwko nowej prezes

Związkowcy w JSW protestują przeciwko nowej prezes
fot. pixabay

Reprezentatywne Organizacje Związkowe Jastrzębskiej Spółki Węglowej protestują przeciwko nowej prezes spółki, uznając jej wybór, jako decyzję polityczną. Do ich opinii odniosła się europoseł Izabela Kloc, zarzucając związkowcom destabilizację spółki. 

 

Największe organizacje związkowe JSW: NSZZ „Solidarność”, ZZ „Górników” i ZZ „Kadra” wystosowały list otwarty w sprawie wyboru nowego prezesa firmy – prof. Barbary Piontek. Działacze uznali, że wybór pani prezes jest efektem walki frakcji partyjnych w partii Prawo i Sprawiedliwość „pogrążając i destabilizując i tak już trudną, pocovidową sytuację ekonomiczną JSW S.A”.

- Mianowanie konkursowe osób na funkcje zarządzające w JSW S.A. bez ich przygotowania praktycznego i właściwego doświadczenia jest wyrazem braku szacunku dla ciężko pracujących górników i pracowników JSW S.A. Jest też wyrazem braku odpowiedzialności za obszary i ich mieszkańców, których przyszłość jest uzależniona od kondycji JSW S.A. Pracownicy JSW S.A. doskonale pamiętają rok 2015 i to, gdzie wskutek nieudolnego zarządzania - znalazła się Jastrzębska Spółka Węglowa. Za błędy zarządzających zapłaciła wyłącznie załoga. Pracownicy ocalili tę firmę i swoje miejsca pracy, godząc się na czasowe obniżenie wynagrodzeń. Osobom odpowiedzialnym za naszą spółkę z ramienia właściciela przypominamy, że JSW S.A. była wtedy o krok od ogłoszenia upadłości. Nie chcemy dopuścić do powtórzenia tamtej sytuacji i dlatego zrobimy wszystko, co możliwe, aby nasza Spółka nadal mogła się rozwijać i była pewnym miejscem pracy, gdzie pracownik jest godziwie wynagradzany i szanowany - napisali m.in. związkowcy.

Do listu odniosła się europoseł Izabela Kloc. Zapytała związkowców, czego się boją i jakich interesów bronią chcąc za wszelką cenę podporządkować sobie Zarząd JSW. Zaproponowała im, aby sami złożyli swoje CV i wystartowali w konkursie na członków Zarządu.

- Znaleźliśmy się w przełomowym momencie i nie można pozwolić na to, aby osobiste ambicje grupki osób położyły na szali nadzieje i oczekiwania dziesiątek tysięcy pracowników JSW. Nie marnujcie kapitału społecznego zaufania, który stoi zwłaszcza za Solidarnością. Wybraliście zły moment na destabilizowanie i budowanie nerwowej atmosfery w JSW. Trwa kryzys, którego skutków i zasięgu wciąż nie jesteśmy w stanie ogarnąć. Wierzę, że JSW wyjdzie z tej próby zwycięsko. Rosnący, globalny  popyt na produkty pochodzące z węgla koksowego może stać się impulsem do gospodarczego odbicia, którego pozytywne skutki odczuje nie tylko sama Spółka, ale także nasz region i cały kraj. Jest to szansa, ale też ogromna odpowiedzialność. Znaleźliśmy się w przełomowym momencie i nie można pozwolić na to, aby osobiste ambicje grupki osób położyły na szali nadzieje i oczekiwania dziesiątek tysięcy pracowników JSW - napisała m.in. europoseł.

Polub i udostępnij
Czytaj też

JSW wspiera energetykę i odbiorców indywidualnych JSW wspiera energetykę i odbiorców indywidualnych

Przewodniczący ZZ "Jedność" wygrał z JSW. Sąd odrzucił apelację Przewodniczący ZZ "Jedność" wygrał z JSW. Sąd odrzucił apelację

Dodaj opinię
Dodając opinię akceptujesz regulamin. Nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, pisz na temat i nie pisz całych zdań wielkimi literami.
Opinie (63)
Gość25.02.2021 14:20

tylko do Aga
24.02.2021 22:53
tylko ty 10 lat temu płaciłeś na zus 120zł górnik oddał więcej w barburce niż ty za cały rok
teraz płacisz na zus 252,43, za rok nazbierasz 2,5 tyś 10 lat 25 tyś ale tyle nie nazbierasz bo byś musiał płacić 10 lat a najmniejsza krajowa kiedyś była poniżej tyś czyli ledwo sto zł na emeryturę a jako starsza osoba bd kosztował pastwo krocie i kiedy to oddasz podasz się eutanazji ?? amen

jak jeszcze zwracamy uwagę chciałbym .. powiedzieć kiedy skoczy sie auto w PL na listing takie warunki tylko w eu mają Polacy ze jeżdżą prywaciarze całymi rodzinami na wakacje kobiety po salonach zakupach dzieci się rozbijają ... auto tylko w celach służbowych jak w całej EU kończysz godziny pracy auto zostaje pod firmą i tylko w celach firmowych !! odliczanie inwestycji jaką ?? w siebie
takim razie alkoholicy też powinni sobie odliczać przelewy !! w siebie

do Aga24.02.2021 22:53

Jak ktoś kto przepracował 25 lat może pobierać emeryturę przez kolejne 25 lat albo i więcej.
Górnicy płacą taki sam % składek na ZUS jak reszta społeczeństwa. Tylko nikt im nie liczy zgromadzonego kapitału dzielonego na przewidywany czas życia.

do gierek Dziś o 8:2824.02.2021 19:36

A wszystkim pracującym u prywaciarza wrąbać podatek od kopert dawanych pod stołem.
W wieku produkcyjnym to wam pasuje że minimalna na konto i od tego podatek oraz składki ZUS a 3 razy tyle pod stołem w kopercie. Ale płacz zaczyna się w momencie L4 albo nie daj renty. Bo o emeryturze w tym momencie to zapomnijcie. Bo to co dostaniecie to można opisać jako zapomoga na gazetę.

abc24.02.2021 19:34

Hahahaha, znowu https://www.onet.pl/informacje/onetslask/gornicy-wysypali-wegiel-przed-biurem-europoslanki-izabeli-kloc/83vcq7p,79cfc278 
Brak slow po prostu, patologia to za malo

Jaki24.02.2021 19:23

Panie związkowcu Brudziński a prawo wyboru swojego przedstawiciela w Radzie Nadzorczej przez pracowników kto zablokował jak nie wy związkowcy pracowników macie głęboko tylko wasze interesy pracownik jest B

gierek24.02.2021 18:54

do Aga
Gornicy mają wyzsze składki na papierze. Wiele lat kopalnie miały umorzone zusy. A jak maja odprowadzane to tylko przez 25 lat a nie jak uczciwi Polacy 40 45 lat. Żeby wypowiadac sie na jakis temat to trzeba mieć elementarną wiedzę a nie powtarzać gornicze dyrdymaly.

JAKO24.02.2021 15:01

Ludzie którzy pracują w biurach wiedzą że akurat tu związkowcy mają rację , tooo co pan DUDA wyprawia w spółce to wołanie o pomstę do nieba, UMÓW BRAK ... kasa pusta .. totalny burdel !!!

do Parzykawa24.02.2021 13:12

I tobie się wydaje że w tej instytucji, jesteś kimś wyjątkowym ? :)))) Ehh...malutki malutki...

Stanisław.24.02.2021 12:32

Niech ktoś zrobi tyle dla pracowników co zrobił Kozłowski i Brudziński a będzie dobrze.Reszta związkowców to rzeczywiście biura podróży i menadżery a jeden to nawet mieszkaniami się zajął.

Aga24.02.2021 11:40

Do gierek
Górnicy mają dużo większe składki odprowadzane niż pracownicy, którzy pracują na tzw. najniższej krajowej więc mają wyższe emerytury. Żeby się wypowiadać na jakiś temat trzeba mieć coś do powiedzenia i wiedzę, a nie zwykłą zazdrość i zawiść. Kto Ci broni(ł) iść pracować na kopalnie?

Parzykawa 24.02.2021 9:39

Ja mam się dobrze. Robię papiery szefowi pionu, a szychta dołowa zawsze 1,8.

mysz24.02.2021 9:15

wreszcie tłuste koty zaczynają portkami trzepać.Pani Profesor krótko ich i zdecydowanie.

Kris24.02.2021 8:41

Dr Oetker to też lekarz
Dziś o 8:06

Zjedz sobie snickersa chłopcze

gierek24.02.2021 8:28

emerytom górniczym przeliczyć emerytury tak jak uczciwym Polakom, dostaną po 1000 zł

Dr Oetker to też lekarz24.02.2021 8:06

Prosty przepis na to, aby kopalnie po prawie 30 latach znowu stały się rentowne:

1. Koplanie sprywatyzować, albo zlikwidować.
2. ZZ za bramę.
3. Całkowita likwidacja wszystkich przywilei górniczych dla pracowników niezwiązanych z wydobyciem. Amen.

Czy leci z nami pilot?23.02.2021 23:44

Jak to możliwe że rano Kozłowski z Brudzinskim (bracia syjamscy - wszędzie razem) piszą protest przeciw Piontkowej a po południu deklarują z nią zgodną współpracę w liście Solidarności?
Żałosne ze tacy ludzie uważają się za reprezentacje załogi.
Ps teraz chcą zwolnić Dudę i Kloc czyli prezydenta i
europosła
Czy wóda już nie wystarcza - jeszcze łykacie specjalne grzybki?

Andrzej 23.02.2021 21:30

No tipsiary szykować gary.,bo dawno pod spółką nic się nie działo

Ryl23.02.2021 20:10

Skończyło się panoszenie w spółce i to ich boli.

Józef23.02.2021 19:58

Brawo Pani Prezes
Liczymy że w końcu rozliczy Pani tych Leni zwiazkowych

Generał Ogórcow23.02.2021 19:46

"/Sławek,Tadek,Marek./"

Tadek to ma kompleksy wobec kobiety, bo sam taki sobie i bardzo niewysoki jest.

1623.02.2021 19:43

Związkowcy - stołki już wam spłonęły pod tyłkami teraz tylko czekamy aż Pani was wysiuda za to co żeście z nią zrobili w lutym 2015
Pani Prezes gratuluję funkcji i czekam z niecierpliwością końca ZZ JSW
Tłuste koty związkowe jak wy wyżyjecie za swoje emeryturki i bez diet wyjazdowych. Bez wczasów opłacanych z puli związkowej za niby delegację organizacyjną.

PRL+23.02.2021 19:25

JSW sprzedać za złotówkę ojcu Rydzykowi a na Prezesa Nikodem, a na szefa RN Grzesiek i Andrzej.

Benek23.02.2021 18:30

Ciekawe jak będą sie zwracać do pani prezes, czy tak samo jak do Zagorowskiego?

Ania23.02.2021 18:24

Nie protestują tylko są niezadowolone /Sławek,Tadek,Marek./

POdPiS23.02.2021 17:24

Ona skopie wam tyłki!!;!

Prof. AWSB dr hab. Barbara Piontek, zastępca prezesa Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej (KSSE): ? Istnieje bardzo stare pojęcie ?czarnego łabędzia?, czyli kompletnie nieprzewidywalnego zagrożenia. Do słownika ekonomii trafiło ono w 2007 r. podczas kryzysu. Podobną sytuację mamy w tej chwili. Obudziliśmy się w zupełnie innym świecie. Zagrożenie, którego nie byliśmy w stanie przewidzieć, wywróciło świat do góry nogami. Przedsiębiorcy także nie byli na nie przygotowani ? zarówno pod względem bezpieczeństwa finansowego, jak i organizacyjnego. W wielu firmach wybuchł ?pożar?, który przedsiębiorcy próbują ugasić.

Pandemia COVID-19 ukazała wszystkie słabości systemu, w którym dotychczas funkcjonowaliśmy. Kiedy mamy do czynienia ze wzrostem gospodarczym, wydaje nam się, że wszystko ułoży się pomyślnie. I że ten stan będzie trwać wiecznie. Ta teoria została obalona. Stworzyliśmy rzeczywistość, którą możemy porównać do skonstruowania samochodu bez hamulców, bez poduszek bezpieczeństwa. Dodajemy gazu, jedziemy coraz szybciej. I nagle wyrasta przed nami przeszkoda. Nasza prowzrostowa jazda bez zabezpieczeń kończy się katastrofą, kryzysem, jakiego świat nie znał.

Bułki od Dudy 23.02.2021 16:47

Super kobieta wkońcu zrobi porządek ze Związkami

Waldemar 23.02.2021 16:27

Zostawic max 3 związki zweryfikować stawki i będzie dobrze Ale jak Pan x robi na powierzchni albo siedzi w związkach to dlaczego ma stawkę dołową? Dlaczego górnik jadący do pracy wie wcześniek że wyjedzie z temperaturą to chyba jakieś żarty W prywatnej pracy byście zginęli Nieroby!

Adam z Zofiówki23.02.2021 14:40

Jedną ze spornych kwestii, którą wskazują związkowcy, jest gwarancja zatrudnienia górników do emerytury.

- To moim zdaniem jest niezgodne z polską konstytucją ? powiedział przed rozpoczęciem wtorkowych rozmów dotyczących umowy społecznej Artur Soboń, wiceminister aktywów państwowych. I wszystko w temacie

obserwator23.02.2021 13:54

Oby nie zlikwidowała fundacji JSW .

Gornik23.02.2021 13:36

Zwąchole p.dłe Wy macie macie szacunek do górników? Okradacie ich beszczel. ie z świadczeń socjalnych poprzez organizowanie wycieczek. Tfu.

Gość23.02.2021 13:32

Pani Profesor Piontek jest odpowiednim człowiekiem, aby zarządzać grupą JSW. Wszyscy w JSW wiedzą, że Kozłowski broni tylko swojego interesu !!! Uppsss przepraszam syna tez. Pozdrawiam Budryk !!!!!

Jastrzebianin23.02.2021 13:31

Pierwsza rzeczą Pani Prezes to zapytać skąd się wziął na Boryni nowy nadsztygara ds/szybowych z pominięciem SIG. Skąd się wzięła nowa sekretarka DTb. Dlaczego główny zwąchol ich tam wsadził bez SI

Hans klos23.02.2021 13:24

Związkowcy na dół nieroby lenie

Chłodnik na wódce23.02.2021 13:08

" podważają kompetencje pani profesor"

Wg stanu na dzien dzisiejszy, ta babka nie jest profesorem.

kkkk23.02.2021 13:06

związkowcy wolą Ozona, robił więcej dla spółki i pracowników to winny jest PIS tej sytuacji. Tam gdzie wejdą krzyżowcy z pisu to tylko rozpiździaj i ta krucjata musi się skończyć.

Hanss23.02.2021 13:00

Na Pniówku w ZZ sierpień 80 przewodniczącego przywożą wnuki w taczce.Dziad ma już z 80 lat.W życiu nic nie zrobił.

Krzysztof23.02.2021 12:59

Może kobieta zrobi porządek z tłustymi kotami którzy uszczuplają spółkę o miliony złotych . Zagórowski nie dał rady może kobieta zrobi porządek

elena23.02.2021 12:47

Zrobi z wami porządek w koncu hahahahahahahahh

Dr Oetker to też lekarz23.02.2021 12:26

Tłuste koty po zawodówkach podważają kompetencje pani profesor.

Dokąd zmierza ten świat?

Ryl Borynia23.02.2021 11:28

Hahaha tłuste koty sierść wam się pali. Mam nadzieję że Pani prezes z wami zrobi porządek nieroby.

Chłodnik na wódce23.02.2021 11:22

"jak Apple , Microsoft , Google prezesa wybierają tłuste koty związkowe ..."

Zadna normalna firma takich ciuli nie zatrudni. W gospodarce rynkowej takie typy jak zwiazkowcy zyja na koncu lancucha pokarmowego i zra obornik.

Dr Oetker to też lekarz23.02.2021 11:11

@Jestem Adam dobrze wkładam

To jest niewyobrażalne.

Przecież tamte wymienione firmy, w odróżnieniu od kopalń, przynoszą zyski.

Hajer23.02.2021 10:53

Dajcie zwiazkowcom rządzić spółką. Niech kierują i podejmują kluczowe decyzję. I możecie gasic światło...

A-B-C23.02.2021 10:43

Oj !!!! Chyba KTOŚ się BOI przybycia NOWEJ PANI PREZES ????

cieśla przodkowy23.02.2021 10:18

Jak związkowcy machali prezesami jak ogon psem to było ok . teraz jak pies już nie daje sobą machać to podniósł się lament .Macie górników za idiotów !!! wyp......... na emerytury koniec waszych ciemnych interesów !!!.Zwijać swoje geszefty, koniec dojenia pieniędzy górników poszli won !!!!!!

Prawdomowny23.02.2021 10:07

Przyjdzie taki dzień, w którym przejmie to obcy kapitał i zrobi porządek.

Słońce Peru mistrz bajeru 23.02.2021 10:07

Żałosne związkowcy wybierają sobie prezesa z tymi leniami to chyba nikt nie wygra

mizogin23.02.2021 9:51

I do czego to doszło , baby ustawiają związkowców w szeregu i wskazują im miejsce, szkoda że jeszcze nie za bramami kopalń.

Oko proroka23.02.2021 9:41

Nie związki angażowały panią prezes i nie związki będą decydować kto ma być na tym stanowisku, ma to być osoba której wizja rozwoju JSW jest na pierwszym miejscu a związki na Powązki

Edek z krainy kredek23.02.2021 9:16

Kozłowski na Prezesa, Brudziński na finanse, Kołodziej Strategia, Panowie składać CV i startować. Na pewno Wy poprowadzicie JSW na wyżyny. Nikt się was, zwąchole nie boi. Co zrobicie? wyjdziecie na ulice i będziecie pośmiewiskiem dla ludzi !!! zastrajkujecie? i co z tego, kogo to obchodzi? Mamy 2021 rok a wy ciągle mentalnie tkwicie w ubiegłym wieku .

Dr Oetker to też lekarz23.02.2021 8:08

Bardzo dobrze im powiedziała.

Skoro związkowcy są tak dobrze zorientowani w temacie, że dyktują co i jak, to niech sami startują.

Grunt im się pod nogami zaczął palić, a tłuste koty boją się o swoje prywatne interesy które tylko doją spółkę.

Kadrowy23.02.2021 8:05

Od lipca nowe umowy dla pracowników , koniec z deputatem czternastką i barbórką ... a komu nie będzie się podobać droga wolna .Tak tak nadszedł ten mityczny rok 2021 , a wydawało się to tak odległe . Wybór nowego prezesa jest pierwszym krokiem nowego ładu w JSW i pora już do tego przywyknąć . Do tej pory władza cackała się ze związkami teraz już tego nie będzie i przykładem jest obecna biegunka związkowców .

Tłusty kot związkowy23.02.2021 7:47

Na największe organizacje związkowe JSW: NSZZ ?Solidarność?, ZZ ?Górników? i ZZ ?Kadra? padł blady strach i zapanowało ogólne przerażenie jak to możliwe że nikt nas nie pytał o zgodę .... co więcej nikt nas nie pytał nawet opinię . Czy to możliwe że tak już teraz będzie , że nikt już z nami nie będzie się liczył. Jak teraz żyć ... jak żyć ???

gierek23.02.2021 7:34

brawo PiS !!! brawo pani Kloc!!!! będę już tylko głosował na pis. najwyższy czas zamknąć kopalnie , górnikow na kuroniowke a emerytom przeliczyć emerytury jak uczciwym polakom (dostaną po tysiaku)

Fizyczny23.02.2021 7:29

Brawo, brawo, brawo, brawo. W końcu otwieracie oczy tylko dlaczego tak długo trzeba było czekać. Kilku terrorystów po zawodówkach rządzi jedną z największych firm w EU. Tylu wspaniałych ludzi zniszczyli tylko dla własnych interesów. Oby tylko nie skończyło się na pięknych słowach. Będziemy Pani kibicować. A tych moczymordów w kajdankach wyprowadzić a ich rodzinki obsadzone na stanowiskach rozgonić. Z górniczym pozdrowieniem Szczęść Boże

Górnik23.02.2021 7:28

Liderzy związków zawodowych w JSW zapowiedzieli na środę pikiety pod biurami posłów i europosłów, którzy ? ich zdaniem ? destabilizują sytuację w Spółce. Czego się boicie i jakich interesów bronicie, że za wszelką cenę chcecie podporządkować sobie zarząd JSW. Macie prawa emerytalne to wypad na emeryturę a nie doicie kasę z naszej pracy

Erwin Zielonka 23.02.2021 7:26

Prezes jest ok skoro nie podoba się związkowcom oby zrobiła z nimi porządek.

Jestem Adam dobrze wkładam23.02.2021 7:12

A teraz wyobrażcie sobie że w takich firmach jak Apple , Microsoft , Google prezesa wybierają tłuste koty związkowe ...

Gość23.02.2021 7:00

Związkowcy ocalili firmę :D

Kris23.02.2021 6:55

Już dawno powinni rozgonić te biura podróży dla wybrańców, kasę biorą co miesiąc a jak potrzebujesz pomocy to mają Cię w d...e. Ja na szczęście nie należę do grupy dotującej tych nierobów . Dziwię się tylko tym , którzy nadal im płacą za nic nie robienie , pozdrawiam

Carbon23.02.2021 6:54

Tłuste koty przechodzą już same siebie , mówiłem że wasze "rządy " dobiegły końca zajmijcie się sprzedażą cebuli i jabłek bo tylko do tego się nadajecie .Jesteście na tyle tępi że myślicie że ktoś z wami będzie dyskutował , coś z wami uzgadniał ....Czasy Ozona i Hereżniaka już minęły i teraz już nie będzie ogon machał psem .

abc23.02.2021 6:48

No. Przeciez to bedzie juz ze 2 miesiace jak nie strajkowali i z pol roku jak nie palili opon

Mały Kopernik23.02.2021 6:23

Zlikwidować te fabryki smrodu.
Do piekła zee związkami i katechetką.